Смекни!
smekni.com

Економіка підприємства 2 (стр. 2 из 11)

Найбільші поліграфічні підприємства розташовані у Києві, Харкові, Вінниці, Дніпропетровську, Донецьку, Запоріжжі, Львові, Одесі, Рівному, Тернополі, Сімферополі, Черкасах та інших містах України.

У поліграфічній промисловості дедалі ширше впроваджуються офсетний друк, фото полімерні друкарські форми, електронна техніка, системи переробки текстової інформації, відео термінали, фотонабірні автомати.

Статистика свідчить про те, що у целюлозно-паперовій, поліграфічній промисловості обсяги виробництва продукції у 2008 році порівняно з 2007 роком збільшились на 10.3%.

1.2 Організаційно – управлінська характеристика товариства з обмеженою відповідальністю ПРИМА (надалі – ТОВ ПРИМА)

Товариство з обмеженою відповідальністю ПРИМА (надалі – ТОВ ПРИМА) є приватним підприємством, яке створено у 1995 році.

За час створення підприємство мало змінювало свою спеціалізацію, спочатку основна спеціалізація як друкарні, це друкована інформаційна продукція, і лише останнім часом керівництво підприємства вважає виробляти паперову продукцію для різних галузей промисловості, в найбільшої - для тютюнової.

ТОВ ПРИМА в цілому стабільно працює на ринку поліграфічних послуг, за цей час збільшилася кількість споживачів продукції підприємства на території Черкас та Черкаської області. Зокрема підприємство співпрацює з такими світовими лідерами по виробництву паперової продукції як ЗАТ “Графія Україна” та іншими.

Продукція підприємства виготовляється на достатньо технологічному обладнанні, яке відповідає вимогам міжнародних стандартів: машина флексографічного друку “Lemansc” , та на інших, що позитивно відображається на якості продукції, робить цю продукцію конкурентоспроможною.

Виробництво підприємства має постійний характер, продукція користується попитом.

Достатня висока якість сировини, матеріалів і інших складових, що закуповуються ТОВ ПРИМА у ЗАТ “Графія Україна” для випуску своєї продукції забезпечує основні потреби споживачів друкованою продукцією. Підприємство успішно співпрацює ЗАТ “Графія Україна” і на протязі 5 років має намір продовжити співпрацю в подальшому шляхом укладання додаткових угод на наступні роки.

ТОВ ПРИМА самостійно здійснює діяльність на принципах повного госпрозрахунку, самостійно планує свою діяльність і визначає перспективи розвитку. Поліграфічне підприємство реалізовує свою продукцію, роботи, послуги за цінами й тарифами, установленим самостійно чи на договірної основі, та в деяких випадках, передбаченими законодавством України.

Організаційна структура підприємства представлена на рисунку 1.1

ТОВ ПРИМА керує директор. Він здійснює керівництво підприємством у цілому, тобто репрезентує підприємство в будь яких організаціях, розпоряджається в межах чинного законодавства його майном, укладає договори, відкриває в банках розрахункові рахунки тощо.

Фінансово-управлінська служба представлена бухгалтерією і на підприємстві очолює її головний бухгалтер, який відповідає за організацію фінансової, облікової, планової роботи на підприємстві, здійснює контроль за виконанням планових завдань, проводить аналіз діяльності підприємства, керує питаннями фінансів, організації праці та заробітної плати.

На підприємстві основними завданнями фінансово-управлінської служби є: - фінансування витрат на виробництво, капітальних вкладень і інших витрат;

- виконання фінансових забов’язань перед бюджетом, банками, постачальниками, працівниками, засновниками;

- пошуки шляхів збільшення грошових надходжень;

- забезпечення збереження і оборотності оборотних засобів;

- контроль за ефективністю використання основних фондів;

- організація і вдосконалення форм грошових розрахунків.

Фінансово-економічна служба підприємства виконує такі функції:

- фінансово-кредитне планування;

- розрахунки з робітниками і службовцями, бюджетом, банками, постачальниками і підрядними організаціями.

виконання фінансових забов’язань перед бюджетом, банками, постачальниками, працівниками, засновниками;

- пошуки шляхів збільшення грошових надходжень;

- забезпечення збереження і оборотності оборотних засобів;

- контроль за ефективністю використання основних фондів;

- організація і вдосконалення форм грошових розрахунків.

Крім того фінансово-управлінська служба підвищує ефективність виробництва. З цією метою систематично:

- вдосконалюють організацію впровадження оборотних засобів і їх оборотності;

- виявляють непотрібні матеріальні цінності;

- вивчають попит;

- вивчають динаміку складу і структури основних фондів і показники їх використання;

- розробляють систему фінансових показників;

- здійснюють фінансовий контроль;

- аналізують фінансово-господарську діяльність;

- здійснюють кадрову політику;

- готуються проекти з організації робіт, пов’язаних з комерційною та адміністративно-господарською діяльністю;

- приймають рішення за поточними питаннями.

Майстерню очолює старший майстер, який відповідає за виготовленням поліграфічної продукції, технологічним процесом виготовлення поліграфічної продукції. Він надає інформацію про поточні розрахунки витрат на обслуговування продукції після продажу, відомості про ціни на матеріально-технічні цінності у постачальників, проведенню рекламних заходів.

В цілому на поліграфічному підприємстві застосовують лінійну структуру управління, що зорієнтовані на вирішення порівняно простих і стабільних завдавань. Такі структури є ефективними внаслідок простоти організаційної побудови, конкретності завдань і повноважень керівників різних рангів.

Недоліками цієї структури можна вважати орієнтацію на одержання негативного ефекту, недостатню гнучкість в управлінні за умов, коли завдання динамічно змінюються. Але для ТОВ ПРИМА ця структура управління є прийнятною, тому що забезпечує в цілому виконання поставлених завдань


Розділ 2. Фінансово-економічна оцінка забезпечення ефективності діяльності ТОВ ПРИМА

2.1 Оцінка техніко-організаційного та економічного рівня підприємства

Головним завданням поліграфічного підприємства є збільшення випуску та реалізації продукції.

Обсяг виробництва, надання послуг є вихідним показником для розрахунків, слугує основою визначення планових і звітних показників ефективності використання ресурсів; продуктивності праці, фондовіддачі, матеріаловіддачі, собівартості, прибутку.

Діяльність ТОВ ПРИМА за 2007- 2008 рік характеризується такими даними:

Таблиця 2.1 Аналіз діяльності поліграфічного підприємства

Показники 2006 рік 2007 рік 2008 Рік Відхилення абсолютне (+,-)
2007/ 2006 2008/ 2007 2008/ 2006
1 2 3 4 5 6 7
Об’єм реалізованої продукції, тис.грн. 683.3 595.9 616.8 -87.4 +20.9 -66.5
Прибуток, тис. грн. 3.6 3.9 1.9 +0.3 -2 -1.7
Рентабельність, % 0.5 0.7 0.3 +0.2 0.4 -0.2

За останні три роки здійснюється нерівномірні зміни з обсягу виробленої поліграфічної продукції, у 2008 році порівняно з 2007 роком відбулося зростання виготовлення продукції на 20.9 тис. грн. і склало 618.8 тис. грн., що пов’язано зі зростаючим попитом на продукцію ,яка виробляється на підприємстві. Збиток, який мало підприємство у 2007 році порівняно з 2006 роком на 87.4 тис. грн. свідчить про нестабільність на ринку поліграфічної продукції і нестабільності в економічному механізмі підприємства , що пов’язанні зі збутовою діяльністю, але в цілому підприємство не змогло забезпечити у 2008 році досягнення результатів 2006 року , скорочення виробництва дорівнює 66.5 тис. грн., прибуток склав у 2008 році 1.9 тис. грн. і порівняно з 2007 роком зріс на 0.3 тис. грн. , але відбулося скорочення у 2008 році порівняно з 2007 роком на 2 тис. грн., що пов’язано зі зростанням витрат, хоча в цей же період обсяги виготовлення продукції зростали. Невисока рентабельність протягом періоду, що аналізується свідчить про неповну урегульованість послуг поліграфічної продукції з боку держави, в цілому рентабельність у 2008 році порівняно з 2007 роком скоротилася на 0.2%. р. і це пов’язано з тим що, чисті доходи не покривали витрати виробництва.

Динаміку виробництва продукції можна показати у таблиці 2 2.

Таблиця 2 .2 Динаміка виробництва продукції

Показник Період
2006 рік 2007 рік 2008 рік
1 2 3 4
Виробництво продукції, тис.грн. 683.3 595.9 616.8
-87.4В+20.9і-66.5дсоток до попереднього року 100 87.2 103.5
Відсоток до 1-го року 100 87.2 90.3

Дані таблиці 2.2 свідчать, що обсяги виготовлення продукції зросли на 103.5 % у 2008 році порівняно з 2007 роком (616.8 : 595.9 * 100), Але скорочення обсягів виготовлення продукції у 2007 році порівняно з 2006 роком досягло 87.2%. 2008 рік не показує перевищення обсягів виготовлення продукції порівняно з 2006 роком. Таке збільшення можливе пов’язано з недостатнім вкладенням інвестицій у підприємство в першу чергу у дослідження ринку збуту і виготовлення поліграфічної продукції підприємства , скороченням продуктивності праці на підприємстві, або зростанням цін на основні засоби, матеріали, паливо, яке відбувається останнім часом.

Основні фонди на підприємстві аналізуються показниками забезпеченості динаміки змін складу, структури та технічного стану, ефективності використання, впливу на випуск продукції, фондовіддачі, дотриманням нормативних термінів освоєння проектних потужностей, що вводяться.

Наявність та рух основних фондів, їх склад віддзеркалюється у першому та другому розділах ф. № 11-ОФ.