Тіньова економіка в Україні вказує на надмірний адміністративний контроль внутрішньої і зовнішньої торгівлі, високий податковий тиск і часті зміни податкового законодавства, а також високий рівень інфляції. Виходом із ситуації може бути зменшення податкового тиску шляхом законодавчого зменшення фіксованого процента до значень реальної сукупної податкової ставки з одночасним наведенням порядку з платниками податків адміністративними засобами.
8. Інтеграція в світову економіку
Керівництво нашої держави розуміє, що без підтримки Заходу вийти із теперішньої ситуації досить складно. Захід, в свою чергу зацікавлений бачити в особі України стабільну, передбачувану та розвинену державу.
Програма МВФ Stand by передбачає підпримку середньостроковими кредитами. Проте значні суми траншу використовуються урядом для погашення даржавного боргу. Політика простого проїдання грошей породжує великі проблеми. Росте зовнішній борг перед МВФ, а його гроші не вкладаються в розвиток економіки. Нагромадження заборгованості закладає механізм повільної дії під всю нашу фінансово-кредитну систему.
Україна сподівається на економічний ріст, одним з засобів якого мають стати прямі іноземні інвестиції - підтвердженням цьому є досвід найближчих географічних сусідів. Уряд оголосив залучення іноземних інвестицій одним із своїх найголовніших завдань. Хоча прямі іноземні інвестиції станом на 1.03.98 зросли до 2.2 млрд. дол. США, з розрахунку на душу населення (25 дол./ос.) Україна випереджає хіба що Білорусію серед країн Центральної та Східної Європи. Основними цілями інвесторів в Україні є забезпечення потенціальних ринків збуту та вихід на нові , а основними перешкодами - законодавча нестабільність, незадовільний стан транспортної інфраструктури та ін. Помпезно проведені збори ЄБРР в травні 1998 року стимулювали потік інвестицій в Україну із Заходу. Також було утворено СП із рекордною сумою іноземних інвестицій АвтоЗаЗ-DAEWOO.
Крім політики залучення інвестицій слід зазначити також політику щодо курсу національної валюти, яка безпосередньо впливає на рівень експорту українських товарів. На даний момент ми маємо дефіцит торгового балансу. Великою мірою це пояснюється значними обсягами імпорту електроносіїв з Росії. Змінити цю ситуацію можна було б проведенням політики плаваючого обмінного курсу. Початкова девальвація зміцнила б позиції наших експортерів. Їхньої виручки вистачало б для погашення зовнішніх боргів, укріпило б економічний стан України. Політика обмеження імпорту адміністративними методами (ввізні мита, податки на імпорт) деколи породжують дестабілізацію на ринках України і не завжди стимулюють до росту національних виробників.
Висновок
Сьогодні слова трансформація, реформування, зміни можна почути чи прочитати будь-де - на радіо, по телебаченні, в пресі. Реформи стали невід’ємною частиною нашої свідомості. Реформується чи потребує змін буквально все - розміри та структура адміністративного апарату, банківський та фінансовий сектор, соціальна система країни, створюються нові інститути, втрачають актуальність старі. Соціалістична система економіки була докорінно інакшою від тої, до якої прагне наша держава.
Але перетворення повинні проходити перш за все у свідомості людей. Сімдесят два роки ідеологічної обробки створили у підсвідомості людей таку інертну машину, яка ніяк не може зупинитися. “А за Союзу було краще”,- можна почути неодноразово, але приймати за порівняння ті часи просто неприпустимо і це треба розуміти.
Радує власний досвід спілкування з новоспеченим фермером, який “має власну землю, добрий прибуток і з острахом згадує колишні часи”, або з київським підприємцем, що “успішно закріпився на ринку і його доходи позволяють почувати себе європейцем”, чи то вчителем маленького містечка, де вдало проводиться місцева політика - ”і зарплату вчасно платять, і є можливість добре відпочити під час віспустки”. Хочеться вірити, що такі оптимістичні настрої в державі переможуть і ми нарешті збудуємо таку омріяну нами європейську державу.
Література:
1. Україна на роздоріжжі/За ред. Акселя Зіденберга та Лутца Хоффмана - К.”Фенікс”, 1998
2. Україна на перехідному етапі: Політика, економіка, культура/ За ред. Т. Степанкової, П. Дуткевича, М. Трош - К.:ВЦ “Академія”, 1997
3. Рывок в рыночную економику/ Под ред. Л Хоффмана и А. Зиденберга - К.:”Феникс”, 1997
4. С. Дорогунцов, О. Горська “Трансформація структури економіки:теорія і практика”. К., Економіка України №1, 1998
5. С. Єрохін “Динаміка та ефективність структурних трансформацій економіки України”. К., Економіки України №10, 1998
6. В. Юринець “Закономірності розвитку тіньової економіки в Україні”. К., Економіст №10, 1998
7. Л. Бєлєнкова “Реалістичність бюджету-98”. К., Економіст №2, 1998
8. Х. Султан О. Руда “Нотатки про бюджет України на 1999 рік і про виконання бюджету у 1998 році”. К., Економіст №1, 1999
9. Л. Бєлєнкова “Стан держ. бюджету України”. К., Економіст №3, 1998
10. Дзюблук О. В. “Структурні аспекти вдосконалення банківської системи в Україні”. К., Фінанси України №1, 1999
11. І. Лукінов “Активізація створювальної політики економічних реформ. Сполучення ринкових і державних регуляторів”. К., Економіка України №8, 1998