Смекни!
smekni.com

Особливості нарахування оплати праці на підприємства (стр. 4 из 5)

Оплата праці керівників, спеціалістів і службовців конкретних суб¢єктів господарювання (колективної діяльності) здійснюється за встановленими державою посадовими окладами з урахуванням застосовуваної системи стимулювання високоефективної роботи чи за контрактною (договірною) системою роздержавлених підприємств (організацій) та інших підприємницько – комерційних структур.

2.5 Проблеми організації основної оплати праці працівників підприємства

За ринкових умов господарювання чинне законодавство України забезпечує повну самостійність підприємств та інших суб¢єктів бізнесової діяльності щодо питань організації оплати праці всіх категорій персоналу. Засновники (керівники) державних підприємств та установ (організацій) мають право самостійно вибрати форми й системи оплати праці, установити працівникам конкретні розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат, керуючись єдиною тарифною сіткою, а також умовами, передбаченими колективним договором. Що стосується підприємств інших форм власності, то вони можуть: використовувати традиційну тарифну систему; застосовувати тарифні ставки та оклади тільки як орієнтири; запроваджувати власну, індивідуально розроблену модель оплати праці.

Об¢єктивний процес становлення й поширення в усіх галузях народного господарства України умов праці, адаптованих до сучасних вимог науково-технічного та організаційного прогресу й ринкових взаємовідносин між суб¢єктами господарювання, зумовлює тенденцію поступового збільшення частки почасової оплати праці в загальному фонді заробітної плати підприємства. Започатковано процес удосконалення форм і систем оплати праці, створення нових моделей заробітної плати. Характерним у цьому процесі є намагання позбутися негативних і поєднати позитивні елементи почасової та відрядної форм оплати праці. Зокрема, це стосується поширення моделей безтарифної системи оплати, що базується на частковому розподілі зароблених коштів, призначених для винагородження працівників за певними критеріями, як-от:

· кваліфікація та діловитість працівника;

· коефіцієнт трудової участі як узагальнююча оцінка реального внеску кожного працівника в результати колективної праці;

· міра виконання нормованих завдань;

· кількість відпрацьованих годин.

З метою ефективного використання робочої сили на засаді активізації творчого потенціалу працівників усіх категорій широкого розвитку набувають колективні форми організації та оплати праці. Використання колективних розцінок заохочує працівників до суміщення професій, взаємозаміни та взаємодопомоги в процесі праці, практично ліквідує поділ робіт на „вигідні” та „невигідні” і, що дуже важливо, значно більше орієнтує на досягнення позитивних кінцевих результатів діяльності підприємства.


3.Моделювання господарської діяльності підприємства

3.1.Методичні принципи розрахунку обсягів господарської діяльності підприємства

Таблиця 1

Обсяги господарської діяльності підприємства на

календарний рік

Об¢єкти господарської діяльності Одиниці виміру Кількість продукції Ціна для визначення валової продукції, грн.. Валова продукція, тис.грн.
Комп’ютер на базі процесору Pentium IIІ шт. 780 7188,4 467246

Визначаючи обсяги господарської діяльності підприємства за рік ми брали кількість випущеної продукції підприємством ( в нашому випадку це будуть персональні комп’ютери на базі процесору Pentium III), відпускну ціну виробу і на основі цих даних розрахували валову продукцію.

В подальшому для розрахунків ми брали дані по підприємству не за рік, а за місяць (за винятком розрахунку суми амортизації).

3.2 Формування витрат підприємства при здійсненні господарської діяльності

Таблиця 2

Розрахунок вартості запасів, робіт і послуг, використаних для

здійснення господарської діяльності за прямими витратами

Найменування виробничих запасів, робіт, послуг Одиниці виміру Ціна, грн. Об¢єкти господарської діяльності за асортиментом Витрата комплек-туючих на весь обсяг господ. діяльності Вартість викорис- таних виробничих запасів, грн

найменування

один. виміру кількість Витрата комплек-туючих на одиницю продукції
1 2 3 4 5 6 7 8 = 6*7 9 = 8*3
Комплектуючи для персональних комп¢ютерів на базі процесору Pentium IIІ

шт.

920

Персональний комп¢ютер на базі процесору Pentium IIІ шт.

65

6

390

358800

Для виробництва з готових комплектуючих одного персонального комп¢ютера ми використовуємо слідуючи комплектуючи:

· Корпус AT XT – 230 грн.;

· Материнська плата – 450 грн.;

· CD – ROM – 75 грн.;

· Дисковод 3.5 – 35 грн.;

· Звукова карта – 70 грн.;

· Відео карта – 60 грн.

Таблиця 3

Розрахунок витрат на пряму оплату праці

Об¢єкти господарської діяльності Виконані роботи Основна оплата праці Додаткова оплата праці, грн Нарахована оплата праці, грн.
Назва робіт Од. виміру Обсяг робіт Форма Система Розцінка, грн Сума, грн.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Відділ по виробництву продукціїВідділ по збуту продукції Складання ПЕОМРеалізація ПЕОМ

шт.

шт.

65

65

почасова

відрядна

почасово – преміальна

пряма відрядна

8,7

225

1531,2

4725

900

150

2431,2

4875

Розрахунок витрат на пряму оплату праці робиться з розрахунку не на одного працівника, а на структурні підрозділи підприємства загалом.

Так при розрахунку основної заробітної плати працівників відділу по виробництву продукції була застосована почасово-преміальна оплати праці. В разі, якщо фірма вигідно реалізував свою продукцію, то співробітники цього відділу, крім основної заробітної плати отримують також преміальні.

Розрахунок місячної заробітної плати ведеться слідуючим образом. Відділ випускає в середньому в місяць 65 одиниць продукції. Форма оплати праці – почасова, тому в розрахунку на одного працівника розцінка за годину становить 2,9 грн., а у відділі працює 3 чоловіки, тому розцінку множимо на 3 і отримуємо 8,7 грн. В місяці 22 робочі дні, якщо перевести це в години, то це буде 176 годин. Для того, щоб визначити загальну заробітну плату працівників відділу ми перемножуємо загальну кількість робочих годин в місяці на розцінку за час.

Крім основної заробітної плати працівники також отримують преміальні. Їхня сума наводиться в таблиці.

Що стосується відділу по збуту продукції, то тут застосована пряма відрядна система оплати праці. Так в середньому кожний співробітник відділу має за місяць продати 21 комп¢ютер (на практиці завжди хтось більше продає, хтось менше). З кожного проданого комп’ютера працівникові йде 5% , тобто в графі розцінки ставимо суму 225 (3 чоловіка * 75 грн.).

Також якщо хтось продав більше своєї норми йому нараховують до основної заробітної плати суми премії (розмір її залежить від розпорядження керівництва).

Таблиця 4

Нарахування обов¢язкових платежів підприємства

Назва платежу База оподаткування Ставка, % Сума
Пенсійний фондФонд соціального страхуванняФонд страхування на випадок безробіття

7306,2

7306,2

7306,2

30

7

0,5

2191,86

511,43

36,54

Після того як заробітна плата працівникам нарахована, необхідно з тієї суми сплатити обов¢язкові платежи в бюджет. Наведена вище таблиця ілюструє всі необхідні відрахування

Таблиця 5

Нарахування амортизації

Об¢єкт основного засобу Метод нарахування Сума за рік
Мікро вантажівкаЛегковий автомобільЕлектровимірювальна апаратура

Зменшення залишкової вартості

27918,0

16285,5

3197,88

При нарахуванні амортизації підприємство використовує метод зменшення залишкової вартості. Щоб розрахувати суми амортизації за цим методом існує слідуючий алгоритм:

Ра = На * Зв

де, На – норма амортизації на рік, вона дорівнює 0,423

Зв – залишкова вартість об¢єкта

Для приміщення офісу та майстерні амортизацію не розраховуємо, тому що це орендовані приміщення.

Сума амортизації для:

Мікро вантажівки = 0,423 * 66000 (Залишкова вартість) = 27918,0

Легкового автомобіля = 0,423 * 38500 = 16285,5

Електровимірювальна апаратура = 0,423 * 7560 = 3197,88