Рис.4. Крива сукупної пропозиції
Кейнсианській (горизонтальний) відрізок. На рис 4 Qf позначає потенційний рівень реального об'єму національного виробництва при повній зайнятості. При цьому об'ємі національного продукту виникає природний рівень безробіття. Горизонтальний відрізок кривої сукупної пропозиції включає реальний об'єм національного виробництва, який значно менше ніж об'єм національного виробництва при повній зайнятості, Qf. Отже, горизонтальний відрізок свідчить про те, що економіка знаходиться в стані глибокого спаду, або депресії, і що не використовується велика кількість машин, устаткування і робочої сили. Ці невживані ресурси, як трудові, так і матеріальні, можна привести в дію і при цьому не надати або майже не чинити ніякого тиску на рівень цін. Коли на цьому відрізку об'єм національного продукту починає збільшуватися, то ні дефіцит, ні вузькі місця у виробництві, можуть сприяти підвищенню цін, не виникають. Оскільки виробники можуть придбати трудові і інші ресурси за твердими цінами, виробничі витрати при розширенні виробництва не зростуть, а, отже, не буде підстав для підвищення цін на товари. І навпаки, цей відрізок також припускає, що якщо реальний об'єм виробництва скоротиться, то ціни на товари і ресурси залишаться на тому ж рівні. Це значить, що реальний об'єм виробництва зменшиться, але ціни на товари і заробітна платня залишаться незмінними.
Класичний (вертикальний) відрізок. Зсовуючись управо по кривій, ми побачимо, що економіка досягла повного, або природного, рівня безробіття при об'ємі виробництва, Qf. Економіка при даному об'ємі виробництва знаходиться в такій точці кривої своїх виробничих можливостей, коли за короткий строк неможливо досягти подальшого об'єму виробництва. Це означає, що будь-яке подальше підвищення цін не приведе до збільшення його реального об'єму, оскільки економіка вже працює на повну потужність. При повній зайнятості окремі фірми можуть спробувати розширити виробництво, запропонувавши більш високу ціну на ресурси, ніж інші фірми. Але ресурси і додатковий об'єм продукту, який отримає одна фірма, інша втратить. В результаті цього ціни (витрати) на ресурси і кінець кінцем ціни на товари збільшаться, але реальний об'єм виробництва залишиться незмінним.
Проміжний (висхідний) відрізок. Нарешті, на проміжному відрізку між Q і Qf ми бачимо, що збільшення реального об'єму національного виробництва супроводиться зростанням рівня цін. Це відбувається тому що вся економіка практично складається з незліченної кількості ринків товарів і ресурсів і повна зайнятість виникає нерівномірно і неодночасно. Тому, коли реальний об'єм національного виробництва QQf, в деяких галузях промисловості може з'явитися дефіцит і інші вузькі місця у виробництві. Розширення виробництва також означає, що, коли воно стане працювати на повну потужність, деяким фірмам доведеться використовувати старіше і менш ефективне устаткування. При збільшенні об'єму виробництва на роботу приймають менш кваліфікованих робітників. Із всіх причин витрати на одиницю продукції збільшуються, і фірми повинні призначити більш високі ціни на товари, щоб виробництво було рентабельним. Тому на проміжному відрізку збільшення реального об'єму національного продукту супроводиться зростанням цін.
Форма кривої сукупної пропозиції викликає великі суперечки. Деякі економісти, яких називають представниками класичної або неокласичної школи, затверджують, що вся крива є вертикальною, а зміни сукупного попиту порівняно нешкідливі, оскільки роблять вплив тільки на рівень цін і не зачіпають об'єму виробництва і зайнятість. Інші (кейнсіанці) вважають, що крива сукупної пропозиції або горизонтальна, або висхідна і тому таке зменшення сукупного попиту має негативні і дуже дорогі наслідки для виробництва і зайнятості.
Аналіз кривої сукупної пропозиції показав, що реальний об'єм національного виробництва збільшується, коли економіка рухається зліва направо, проходячи кейнсіанський і проміжний відрізки сукупної пропозиції. Ці зміни в об'ємі національного виробництва є результатом руху по кривій сукупної пропозиції, тобто ми розглядали залежність між реальним об'ємом національного виробництва і рівнем цін за інших рівних умов. Але коли одне або декілька з цих "інших умов" змінюються, зміщується сама крива сукупної пропозиції. Зсув кривої від AS1 до AS2 на рис. 4 указує на збільшення сукупної пропозиції. На проміжному і класичному відрізках кривої сукупної пропозиції вона зсовується управо, указуючи на те, що всі разом узяті підприємства проводитимуть більший реальний об'єм національного продукту, ніж раніше, при даному рівні цін. На кейнсіанському відрізку кривої сукупної пропозиції збільшення сукупної пропозиції означає зниження рівня цін при різних рівнях об'єму національного виробництва (низхідна крива сукупної пропозиції).
Рис. 5. Зміна сукупного виробництва
Нижче перераховуються такі "інші умови", при зміні яких зміщується крива сукупної пропозиції. Ці чинники називаються неціновими чинниками сукупної пропозиції, тому що всі вони разом узяті визначають положення кривої сукупної пропозиції. Вони мають одну загальну межу: при їх зміні міняються і витрати на одиницю продукції. Підприємства прагнуть прибутку, який є різницею між ціною продукту і витратами на одиницю продукції. Унаслідок підвищення цін на товари, тобто більш високого рівня цін, підприємства збільшують реальний об'єм виробництва. А вузькі місця у виробництві означають, що витрати на одиницю продукції мають тенденцію до підвищення, коли виробництво розширяється у напрямку до повної зайнятості. Тому крива сукупної пропозиції на проміжному відрізку відхиляється вгору.
Нецінові чинники сукупної пропозиції (чинники зміщуючі криву сукупної пропозиції)
1. Зміна цін на ресурси
· Наявність внутрішніх ресурсів (земля, трудові ресурси, капітал, підприємницькі здібності);
· Ціни на імпортні ресурси;
· Господарювання на ринку.
· Зміна в продуктивності
2. Зміна правових норм
· Податки з підприємств і субсидії
· Державне регулювання.
В будь-якій економічній моделі рівновага відображає такий баланс сил, що змінні, які прагнуть пояснити модель, не збільшуються і не зменшуються. Економічна модель попиту і пропозиції прагне пояснити ціни і кількості товарів, обмінюваних на ринку за певний період. Ринкова рівновага в цій моделі існує тоді, коли немає тенденції до зміни ринкової ціни мул кількості товарів, що продаються. Якщо ринок знаходиться в рівновазі, ціна товару така, що кількість товару, яка покупці хочуть придбати, точно співпадає з кількістю товару, яка продавці хочуть запропонувати. Коли ціни досягають рівноважної величини, вони «нормують» товари в тому значенні, що всі покупці, які хочуть придбати товари за ринковою ціною, отримають до них легкий доступ. В той же час, всі продавці, які хочуть продати продукт (послугу) за даною ціною, легко знайдуть покупця для своїх товарів.
Розглянемо ситуацію рівноваги докладніше.
Як показано на рис. 5, на макрорівні перетин кривих сукупного попиту (AD) і сукупної пропозиції (AS) визначає рівноважний рівень цін і рівноважний об'єм національного виробництва.
Рис.6 Макроекономічна рівновага
Спочатку розглянемо рис. 6а, на якому криві сукупного попиту і сукупної пропозиції перетинаються на проміжному відрізку. Щоб показати, чому Ре є рівноважною ціною, а Qe - рівноважний реальний об'єм національного виробництва, припустимо, що рівень цін виражений величиною Р1, а не Ре. Крива сукупної пропозиції показує, що при рівні цін Р1 підприємства не перевищать реальний об'єм національного продукту, рівний Q1. А який об'єм реального продукту будуть готові придбати споживачі усередині країни, фірми і уряд, а також іноземні покупці при Р1? Крива сукупного попиту відповідає - Q2. Конкуренція серед покупців наявного реального об'єму національного продукту напружили рівень цін до Ре. Як показують стрілки на малюнку 5а, підвищення рівня цін з Р1 до Ре примусить виробників збільшити об'єм продукції з Q1 до Qe, а споживачів - зменшити масштаби бажаних покупок з Q2 до Qe. Коли реальні об'єми проведеного і купленого продукту будуть рівні в економіці наступить рівновага.
На малюнку 6б крива сукупного попиту перетинає криву сукупної пропозиції на кейнсіансбкому відрізку, тобто там, де крива розташована горизонтально. В цьому конкретному випадку рівень цін не грає ніякої ролі в утворенні рівноважного реального об'єму національного виробництва. Якби промисловий сектор провів більший проблем національного продукту, Q2, його не можна було б продати. Сукупного попиту не вистачило б, щоб скуповувати на ринку весь національний продукт. Зіткнувшися з небажаними запасами товарів, підприємства скоротили б виробництво до рівноважного рівня Qe, і навпаки, якби фірми проводили об'єм національного виробництва, позначений Q1, їх запаси швидко б зменшилися, тому що об'єм продажів був би більше об'єму виробництва. Тому фірми розширили б виробництво, і об'єм національного продукту збільшився.
Розгляд проблеми економічної рівноваги в системі «сукупний попит – сукупна пропозиція» дозволяє зробити один важливий висновок. Дійсно, тепер стає легко зрозуміти, чому так багато принципових проблем в області економічної політики залишаються дотепер невирішеними: річ у тому, що всякий раз доводиться розглядати дуже багато варіантів. Існуючі концепції часто дуже по-різному оцінюють факти. І, навпаки, при різному трактуванні фактів важко вирішити, який теоретичний підхід найправильніший. При цьому, виходячи з самого характеру економічної науки, неможливо однозначно доказово перевірити ці теоретичні дослідження.