МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
АКАДЕМІЯ МУНІЦИПАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ
ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА СТАТИСТИКИ ТА ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни: „Економічний аналіз”
Тема: Аналіз банківської діяльності на прикладі ПАТ КБ «ПриватБанк»
Студентки Нерус Інни Миколаївни
Керівник: кандидат економічних наук, доцент Гуцул Тетяна Анатоліївна
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Предмет, метод та інформаційна база аналізу діяльності банку
1.1 Предмет, метод та значення аналізу діяльності банку
1.2 Види аналізу банківської діяльності та етапи його проведення
1.3 Аналіз активів та пасивів банку
Розділ 2. Аналіз діяльності ПАТ КБ «ПриватБанк»
2.1. Організаційно-економічна характеристика ПАТ КБ «ПриватБанк»
2.2 Аналіз діяльності ПАТ КБ «ПриватБанк»
Розділ 3. Розробка шляхів підвищення ефективності діяльності банку
3.1 Автоматизація аналізу банківської діяльності
3.2 Переваги, які з’являються в результаті впровадження нової технології оплати
Висновки
Список використаних джерел
ВСТУП
Актуальність теми. Однією із складових економічної системи є банківська система. Для ринкової економіки характерний дворівневий принцип побудови банківської системи. На першому етапі (вищому) рівні ієрархії перебуває Центральний банк, який здійснює нагляд та контроль за діяльністю комерційних банків і займається розрахунково-кредитним обслуговуванням їх. Комерційні банки – це другий рівень ієрархії дворівневої банківської системи. Вони займаються обслуговуванням підприємств, установ, організацій та населення. Їх часто називають кровоносними судинами економіки. Сучасна банківська система - це найважливіша сфера національного господарства будь-якої розвиненої держави. Її практична роль визначається тим, що вона керує в державі системою платежів і розрахунків; більшу частину своїх комерційних справ здійснює через внески, інвестиції і кредитні операції; поряд з іншими фінансовими посередниками банки направляють заощадження населення до фірм і виробничих структур. Комерційні банки, діючи відповідно до грошово-кредитної політики держави, регулюють рух грошових потоків, впливаючи на швидкість їхнього обігу, емісію, загальну масу, включаючи кількість готівки, що перебуває в обігу. Стабілізація ж збільшення грошової маси - це застава зниження темпів інфляції, забезпечення сталості рівня цін, при досягненні якого ринкові відносини впливають на економіку народного господарства найефективнішим образом. Сьогодні, в умовах розвинутих фінансових, товарних ринків, структура банківської системи різко ускладнюється. З’явились нові види фінансових установ, нові кредитні інструменти і методи обслуговування клієнтів.
Мета курсової роботи полягає у вивченні банківської системи через призму оцінки фінансового стану банку, аналізуючи його діяльність. Тепер надійність і фінансова стійкість - основні фактори, які впливають на свідомість клієнта при виборі банку.
Завданням цієї курсової роботи є аналіз діяльності комерційного банку та запропонування методів підвищення ефективності його діяльності.
Об’єктом дослідження курсової роботи є аналіз банківської діяльності ПАТ КБ «ПриватБанк».
Предметом дослідження в ПАТ КБ «ПриватБанк» виступають банківські операції, які випливають зі статутної діяльності банку:
- розрахункові операції;
- депозитні операції;
- операції з цінними паперами;
- позичкові операції;
- операції з касового обслуговування бюджетних рахунків та інші.
РОЗДІЛ 1. ПРЕДМЕТ, МЕТОД ТА ІНФОРМАЦІЙНА БАЗА АНАЛІЗУ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ
1.1 Предмет, метод та значення аналізу діяльності банку
Внаслідок істотних змін на фінансовому ринку зростає значення аналізу банківської діяльності як для самого банку, так і для його ділових партнерів, клієнтів, акціонерів і держави в цілому. Регулярне проведення аналізу діяльності банком дозволяє ефективно управляти активними і пасивними операціями, що сприяє максимізації прибутку і забезпеченню стабільного фінансового стану.
Це особливо важливо в сучасних умовах, коли загострилося суперництво банків і небанківських фінансово-кредитних установ, що виконують різні операції по залученню вільних грошових ресурсів підприємств і населення.
Предметом аналізу банківської діяльності є причинно-наслідкові зв’язки економічних явищ і процесів, які прямо або непрямо впливають на діяльність банку.
Основними об’єктами аналізу банківської діяльності є :
- заходи щодо формування капіталу банку, а також його структура;
- якість активів (кількісний і якісний аналізи структури кредитно-інвестиційного портфеля банку) ;
- показники прибутковості функціонування банку, що дозволяють судити про ефективність його роботи;
- показники ліквідності і платоспроможності банку, що характеризують його фінансову стійкість;
- темпи росту банку;
- різні ризики, що впливають на діяльність банку.
Методом аналізу банківської діяльності є комплексне органічно пов’язане дослідження діяльності комерційного банку з використанням статистичних, економіко-математичних, облікових та інших способів обробки інформації.
Для проведення аналізу банківської діяльності використовують наступні методи:
1. Метод порівняння. Припускає зіставлення невідомого (досліджуваного) явища, предметів із відомими, вивченими раніше, з метою визначення їх загальних рис або розходжень.
2. Метод приведення показників у порівняльний вигляд.
3. Метод використання абсолютних і відносних показників. Абсолютні показники характеризують кількісні розміри наданих кредитів, залучених коштів, капіталу банку тощо, а відносні відображають співвідношення будь-яких абсолютних показників шляхом одного на інший. Відносні показники виражаються в формі коефіцієнтів або відсотків.
4. Метод групувань. Дозволяє шляхом систематизації даних балансу розібратися в сутності явищ і процесів, що аналізуються.
5. Балансовий метод. Служить головним способом для відображення співвідношень, пропорцій двох груп взаємозалежних і врівноважених економічних показників, підсумки яких повинні бути тотожними.
6. Графічний метод.
7. Метод табличного відображення аналітичних даних.
Аналітичне дослідження, його результати та їх використання в банківському менеджменті повинні відповідати визначеним принципам (вимогам), що накладають свій відбиток на це дослідження і повинні обов’язково виконувати при організації, проведенні і практичному використанні результатів аналізу банківської діяльності. Наведемо основні з цих принципів:
1. Аналіз повинен базуватися на державному підході при оцінці економічних явищ і прогнозуванні основних показників розвитку банку.
2. Аналіз повинен мати науковий характер.
3. Аналіз має бути комплексним.
4. Забезпечення системного підходу до аналізу.
5. Аналіз повинен бути об’єктивним, конкретним, точним, тобто базуватися на достовірній інформації.
6. Аналіз має бути дієвим тобто активно впливати на діяльність банку, вчасно виявляти недоліки і резерви підвищення ефективності.
7. Аналіз повинен проводитися за планом і систематично.
8. Аналіз має бути оперативним.
9. Демократизм.
10. Аналіз повинен бути ефективним, тобто його результати повинні служити для керівництва банку інформаційною базою для прийняття управлінських рішень з оптимізації функціонування банку.
Проведення аналізу банківської діяльності на основі перерахованих принципів істотно збільшує його ефективність і результати фінансової діяльності банку.
Для проведення аналізу банківської діяльності необхідно мати аналітичні матеріали, що дозволяють одержати достовірну, повну і всебічну інформацію про банк. До такої інформації належать баланс банку і звіт про прибутки і збитки.
Баланс комерційного банку – це бухгалтерський баланс, у якому відображається стан власних, залучених і позичених коштів, їх розміщення в кредитні й інші активні операції. За даними балансу здійснюється контроль формування і розміщення грошових ресурсів, стану кредитних, розрахункових, касових та інших банківських операцій, включаючи операції з цінними паперами.
Баланс банку характеризує в грошовому вираженні стан ресурсів комерційних банків, джерела їх формування і направлення використання, а також фінансові результати банків на початок та кінець звітного періоду. Баланс банку виступає основним документом бухгалтерської звітності, якій відображає суми залишків всіх лицьових рахунків аналітичного обліку, розташованих у порядку зростання їх номерів.
Баланси комерційних банків є головною складовою їх звітності. Аналіз балансів дозволяє визначити наявність особистих коштів, зміни в структурі джерел ресурсів, склад та динаміку активів, контролювати ліквідність банків, здійснювати управління фінансовою стійкістю.
Складають баланс як у розгорнутій формі, так і за скороченою формою. Структура балансу комерційного банку наведено в табл. 1.1.
Таблиця 1.1. Структура балансу комерційного банку
АКТИВ | ПАСИВ |
Готівкові кошти, коррахунки в ЦБ та інших банках (первинні резерви)Державні цінні папери (вторинні ресурси)Кредитний портфельІнвестиційний портфель (корпоративні цінні папери)Основні засоби, капітальні витрати та інші активи | Позиченні ресурсиЗобов’язання перед іншими банками (коррахунки інших банків)Міжбанківські кредити отриманні, в т.ч. від ЦБЗалученні ресурсиЗалишки коштів на поточних та бюджетних рахункахДепозити до запитанняТерминові депозити юридичних і фізичних осібОщадні вкладиІнші пасивиУсього зобов’язанняКапіталКапітал І рівняКапітал ІІ рівняКапітал ІІІ рівняУсього власний капітал |
БАЛАНС | БАЛАНС |
На позабалансових рахунках відображається рух цінностей і документів, що находяться в установах банків на збереження, інкасо або комісію. Тут також обліковуються знаки сплати державного збору, бланки суворої звітності, бланки акцій, акції з доручення і на збереження, а також інші документи та цінності.