8) Т. Мальтус абстрагується від науково-технічного прогресу, на що справедливо звертали увагу класики марксизму;
9) Т. Мальтус повністю ігнорував можливий вплив соціальних чинників на зміну «обґрунтованого» ним закону. Зокрема, він нехтував можливістю досягнення рівності в суспільстві, в тому числі перерозподілом земельної власності на дію цього закону, що охоплює всю живу природу. Як показав досвід розвитку окремих країн Європейського Союзу, а також Швеції, Японії, в яких з них подолана значна нерівність, у них не існує жодної проблеми з повним забезпеченням потреб всіх верств населення, не кажучи вже про те, що уряди цих країн намагаються стимулювати народжуваністю.
Отже, хоча теорія народонаселення Т. Мальтуса породила звинувачування його в зайвому песимізмі, але вона стала фундаментом для ряду наук та поштовхом для ґрунтовного дослідження економічних проблем.
Література:
1. Ковальчук В.М. Історія економіки та економічної думки: Навч. посіб. / В.М. Ковальчук, М.В. Лазарович, М.І Сарай. – К.: Знання, 2008. – 647 с.
2. Мазурок П.П. Історія економічних учень у запитаннях і відповідях: Навч. посіб. / П.П. Мазурок. – 2-ге вид., стер. – К.: Знання, 2006. – 477 с.
3. Мочерний С.В. Історія економічних вчень (Сучасна економічна думка). Навчальний посібник / С.В. Мочерний, М.В. Довбенко / За ред. Мочерного С.В. – Львів: «Новий Світ – 2000», 2006. – 488 с.
4. Проскурін П.В. Історія економіки та економічних учень. Нариси економічної історії індустріальної цивілізації: Навч. посіб. / – К.: КНЕУ, 2005. – 372 с.
5. Юхименко П.І. Історія економічних учень. Навчальний посібник / П.І. Юхименко, П.М. Леоненко. – К.: Знання-Прес, 2005. – 583 c.