Смекни!
smekni.com

Фінансове забезпечення лізингових відносин (стр. 1 из 2)

банківський кредит фінансовий лізинг

Фінансове забезпечення лізингових відносин


Несформованість ринкової інфраструктури України виражається в скупості арсеналу фінансово-кредитної системи і її недосконалості. Становлення нової інфраструктури неминуче призводить до виникнення все складніших кредитних інструментів, здатних забезпечити розвиток виробництва.

Основним джерелом фінансування протягом поточного періоду є банківські кредити (47,1%), в той час як в минулому періоді на них припадало лише третина. Спостерігається збільшення частки фінансування за рахунок власного капіталу лізингодавця (+11,02 п.п.). Фінансування за рахунок позикових коштів юридичних осіб значно скоротилося в порівнянні з минулим періодом (-41,93 п.п.). Такі процеси в деякій мірі пов’язані з кризою ліквідності навесні поточного року, практичною відсутністю внутрішнього та зовнішнього фінансування (табл.1).

Таблиця 1Структура фінансування лізингових операцій, % [68]

Джерела фінансування Роки 2008р. до 2007р.
2007 2008
Банківські кредити 29,11 47,10 17,99
Позикові кошти юридичних осіб 49,23 7,30 -41,93
Залучені кошти фізичних осіб 5,71 - -5,71
Власні кошти 10,73 21,75 11,02
Інші 5,22 23,85 18,63

У найближчій перспективі вбачається необхідність широкого застосування нетрадиційних форм банківської кредитної діяльності, до яких належить і лізинг.

В даний час в Аграрному секторі України діє класична схема надання техніки і устаткування в лізинг (рис.1), але ця схема, не дивлячись на певні достоїнства, має ряд недоліків, головний з яких величина лізингових платежів, дуже висока для виробників сільськогосподарської продукції в сучасних умовах.



Рис. 1 Фінансове забезпечення лізингу (класична схема)

У зв'язку з цим доцільною була б діяльність Державної лізингової компанії. Через неї здійснювалися всі державні програми по підтримці лізингу, у тому числі і надання техніки по пільгових лізингових ставках і яка б працювала з метою відновлення матеріально-технічної бази сільськогосподарських товаровиробників, а не ради отримання прибутку.(рис.2)



Рис..2 Фінансове забезпечення лізингу за участю державної лізингової компанії.

Створення державної лізингової компанії було б оптимальним з погляду сільгосптоваровиробників. Але враховуючи складну економічну ситуацію в країні і постійний брак коштів в державному бюджеті найближчими роками неможливо обійтися без участі недержавних лізингових компаній. У зв'язку з цим пропонується перехідний механізм забезпечення сільськогосподарських підприємств технікою і устаткуванням в лізинг (рис.3)

Важливим елементом цього механізму є Державний лізинговий фонд, через який забезпечуватиметься компенсація високих ринкових лізингових ставок і придбання техніки і устаткування сільськогосподарськими підприємствами по пільгових ставках.



Рис. 3 Фінансове забезпечення лізингу за участю Державного лізингового фонду

Окрім цього однією з функцій Державного лізингового фонду повинне стати забезпечення поручительства для підприємств АПК і у разі їх неплатоспроможності, надання безпроцентних кредитів для погашення заборгованості перед недержавними лізинговими компаніями.

З початком застосування лізингу в Україні банкам була потрібна надійна методика оцінки лізингових проектів. Накопичена практика фінансування лізингу в країнах дає чіткий орієнтир на організацію процесу кредитування лізингових фірм вітчизняними банками. Проте для їх чіткості знадобляться адекватні знання, наявність інвестицій і лізингового бізнесу для введення деяких корегувань з метою адаптації даного методу до реальної дійсності.

При укладанні лізингових угод з фермерськими господарствами та малими сільськогосподарськими підприємствами необхідно надавати учасникам податкові пільги, це дозволить знизити вартість угоди, що особливо важливо в умовах трансформації економіки. Податкові пільги сприяли розвитку лізингових відносин в США та країнах Західної Європи. Зниження вартості техніки та обладнання за рахунок податкових пільг дає можливість розвиватися лізинговим відносинам, зменшує борги позичальника кредитним установам. Та з іншого боку, лізинг в ряді випадків може бути звичайним кредитуванням лізингоодержувача через лізингову компанію.

Відмінність полягає в присутності посередника при укладанні лізингової угоди, при прямому кредитуванні посередника немає Безпосередньо банківський позичальник – лізингова фірма – розглядається як фінансовий посередник. Кредитором при лізингових відносинах є лізингоотримувач, який використовує отримані у лізинг техніку чи обладнання, отримує грошові надходження і погашає борг перед лізинговою компанією. Для банку участь у лізингових відносинах як посередника більш складна процедура і відрізняється від прямого кредитування. У разі участі банку в лізингових операціях він повинен аналізувати економічний стан і лізингової компанії, підприємства-лізингоодержувача. Звична для банку методика організації процесу кредитування повинна бути доповнена з урахуванням зазначеної обставини.

Коли банк погоджується надати позику, його рішення ґрунтується на низці визначених ним чинників, і банк повинен мати можливість переглянути своє рішення, якщо ці чинники змінюються. Тому орендар, будучи опосередкованим банківським позичальником при лізингу, повинен відповідати всім стандартним положенням, які пред'являються банком до позичальника при наданні довгострокового кредиту. Приміром, витримувати економічні показники, які забезпечуватимуть кредитоспроможність лізингоодержувача і лізингодавця, погоджувати з банком всі зміни в структурі власності..

Приміром, витримувати економічні показники, які забезпечуватимуть кредитоспроможність лізингоодержувача і лізингодавця, погоджувати з банком всі зміни в структурі власності. При вивченні і аналізі джерел повернення кредиту до уваги приймаються, лізинговій компанії - кредит, а лізингоодержувачу - основні засоби надані в лізинг.

Аналіз ризиків за проектом виконується за тієї умови, що маються на увазі і лізингова фірма, й орендар. Наприклад, у стадії функціонування проекту фінансові й економічні ризики повинні розглядатися з точки зору і орендаря, і лізингової фірми, у той же час, технологічні й екологічні ризики, що мають місце на цій же стадії, швидше за все, слід оцінювати, маючи на увазілише орендаря.

Нижче подана (табл. 2) для перевірки відповідності лізингу прямому кредитуванню, що використовується Міжнародним банком реконструкції і розвитку та Європейським банком реконструкції і розвитку в рамках Проекту підтримки підприємств.

Ця форма заповнюється в тому разі, якщо український банк, що бере участь у проекті, передбачає надати кредит лізинговій фірмі з метою фінансування лізингу. Дана таблиця узагальнює пропоновані структури кредиту і лізингу, а також виявляє наявність альтернативних джерел повернення кредиту.

Інформація про лізингову фірму, що є безпосереднім позичальником засобів банку, розглядається так само, як і інформація про орендаря і подається на додаток до аналізу кредитної структури і джерел повернення кредиту.

Таблиця 3Кредитна структура і джерела повернення кредиту

Кредит лізинговій фірмі Оренда орендарю
Сума Кредит Лізинг
Процентна ставка Фіксований: % на рікПлаваючий:Індекс:____________+ маржа ___________%Частота змін:________ Внутрішня форма прибутковості:Фіксована:______%на рікплаваючііндекс______% у рік
Комісії (структура і суми)
Комісії (структура і суми)
Комісія за дострокове погашення
Строки погашення
Загальний термін (від дати кредитного договору/договору лізингу до останньої виплати _________років ________років
Період зняття коштів (позичальник повинен зняти всі кошти) _____(дати чи місяці) _____(дати чи місяці)
Період виплати тільки відсотків (зазвичай дорівнює періоду зняття коштів) ____(дата чи місяці) _____(дата чи місяці; якщо в періоду зняття коштів потрібна виплата процентів перш чим розпочнуться звичайні лізингові платежі)
Перший платіж відсотків _______ (дата) _______ (дата)
Частота процентних виплат –щомісяця;–щоквартальноПерший платіж основної суми боргу: _________(дата)к-ть виплат:______частота:____міс.____квартсума платежу (відзначте той спосіб, який застосовується) –щомісячно;–щоквартально.Лізингові платежі перший лізинговий платіж: _______(дата)к-ть виплат: _______частота:____міс.____кварт
Виплати основної суми боргу ___ "Аннуїтет" (рівні виплати, що включають як основну суму кредиту [P], так і відсотки за кредит [I])Сума: $________ (P + I)___ Виплати основного боргу рівними частками з доданими до них відсотками Сума: $______ (основного боргу)___ Інший графік: Сума платежу:___ "Фіксований платіж" (рівні виплати, що включають як основну суму кредиту[P], так і відсотки за кредит [I])Сума: $__________ (P + I)___ Інший графік:
Застава X Устаткування по лізингу (що належить Орендодавцеві)X Устаткування по лізингу (що належить Орендодавцеві)X Переуступка по лізингу, включаючи права на лізингові платежі і права на інше забезпечення, передане в заставу Орендарем___ Інше X Орендоване устаткування (що залишається у власності Орендодавця)___ Інші активи (устаткування, будівлі) Орендаря або третіх сторін, що передаються як додаткове забезпечення
Поручительства X Переуступка поручительств по лізингу, перерахованих в наступній графі –»X Переуступка лізингу зі зверненням стягнення до Орендодавця, унаслідок чого лізингова фірма стає поручителем Перерахуйте імена поручителів по лізингу:________________$______________________$______________________$______
Інше забезпечення: X Переуступка прав на інше забезпечення по лізингу, вказане в наступнійграфі --»

Коефіцієнт ризику можна розрахувати як співвідношення максимально можливого обсягу збитків і обсягу власних фінансових ресурсів з урахуванням точних встановлених надходжень засобів за проектом. Збільшення кредитного ризику, зважаючи на присутність фінансового посередника, висуває особливі вимоги до забезпечення операції.