P
Еs=d QТак само як і для попиту, розрізняють декілька випадків еластичностіпропонування: еластичне, нееластичне, пропонування з одиничною еластичністю та два граничних випадки – абсолютно еластичне і абсолютно нееластичне пропонування. [7, ст. 24]
Еластичне пропонуваннямає місце, коли Еs >1, і означає, що продавці чутливі до зміни ціни. їм простіше збільшувати обсяги виробництва, вони мають переваги у використанні вигоди від підвищення ціни товару.
Досліджуючи еластичність попиту для лінійної його функції, ми виявили спадання значень коефіцієнта еластичності зі зниженням ціни і наявність двох різних за еластичністю відрізків у кожної кривої. Лінійні криві пропонування не мають цих відрізків, тут має місце інша закономірність. Кожна точка лінійної кривої пропонування, заданої рівнянням Qs = – с + d* Р, що проходить через початок координат, має одиничну еластичність(Еs = 1). Криві пропонування, що починаються від перетину з вертикальною віссю, мають Еs >1, отже, відповідають еластичному пропонуванню. Криві пропонування, які починаються від горизонтальної осі, мають значення Еs < 1 і відповідають нееластичному пропонуванню.
Якщо обсяг пропонування не реагує на зміни у ціні, ми маємо випадок абсолютно нееластичногопропонування. Крива пропонування є вертикальною лінією, Еs = 0.
Абсолютно еластичнепропонування має місце, коли пропонування зовсім відсутнє доти, доки ціна не досягне певного рівня, за якого продавці готові продати будь-яку кількість продукції. В цьому випадку крива пропонування є прямою горизонтальною лінією, а Еs => ∞. Зрозуміло, що це
лише теоретичне припущення, тому що в реальній дійсності обмеженість ресурсів не дозволяє розширювати виробництво до безмежності, але протягом певного періоду пропонування може задовольнити практично всі потреби в товарі (наприклад, у шпильках).
Продавці також можуть переключатись з виробництва одного товару на виробництво іншого, якщо це вигідно, тому і для пропонування застосовується показник перехресної еластичності,значення якого є від’ємним. [6, ст. 55]
Розглядаючи фактори еластичності попиту, ми відзначали вплив фактора часу. Для пропонування цей фактор має надзвичайне значення. В цілому часові періодиє найважливішою характеристикою в мікроекономіці, вони враховуються при аналізі всіх змін у ринкових процесах і в сфері виробництва. Розглянемо вплив часового фактору детальніше.
Розрізняють три часових періоди: найкоротший (миттєвий), короткостроковий та довгостроковий. Особливості реакції покупців та продавців у цих періодах на зміну ціни ілюструють рис. (1.11) та (1.12).
P Dm P Sm Ds SsDl Sl
0 Q 0 Q
Рис. (1.11). Зміна еластичності попиту Рис. (1.12). Зміна еластичності
За часовими періодами пропонування у часі
Найкоротший (миттєвий) період– т – це період часу, протягом якого в обсягах попиту чи пропонування не відбувається жодних змін – ні продавці, ані покупці не встигають відреагувати на підвищення або зниження цін.Тому в найкоротшому періоді попит і пропонування абсолютно
нееластичні, їх криві – Dті Sт– мають вигляд вертикальних ліній. [6, ст. 55]
Така ситуація може виникнути на ринку овочів, коли, наприклад, частина урожаю загине від заморозків. В умовах недостатнього виробництва ціна різко зросте. Але продавці – фермери не зможуть відразу скористатись виcокою ціною і збільшити кількість продукції, – це можливо зробити лише у наступному році. Так само – домогосподарки змушені і за високою ціною купувати звичні для них обсяги продукції, щоб зробити заготовки овочів на зиму в потрібних розмірах. На весь сезон обсяг попиту і пропонування сільськогосподарської продукції, якщо абстрагуватись від зовнішньої торгівлі, залишається нееластичним.
З наведеного прикладу зрозуміло, що так званий «миттєвий» період в реальному житті в абсолютному часовому виразі може тривати досить довго, допоки економічна ситуація на ринку залишається без змін.
Короткостроковий період– S – це період часу, протягом якого, п відбувається часткове пристосування (адаптація) продавців і покупців до зміни ціни.
За зростання ціни продавці можуть збільшити кількість продукції, доставленої на ринок, тому що виробники можуть розширити її випуск за рахунок більш інтенсивного використання наявних виробничих потужностей. Якщо продовжити наш приклад, то на наступний рік фермери можуть на тих же площах, відведених для вирощування овочів, отримати більший урожай завдяки кращому обробітку ділянок або збільшенню кількості добрив. У промисловому виробництві можна використовувати устаткування в дві або і три зміни, найнявши відповідно більшу кількість робітників. Так пропонування відреагує на високі ціни.
Покупці, навпаки, впевнившись, що ціни надану продукцію мають стійку тенденцію до зростання, можуть знайти замінники для дорогих товарів, або взагалі обмежити їх споживання. Криві попиту і пропонування набувають від'ємного (Ds) або додатного (Ss) нахилу. [6, ст. 56]
Довгостроковий період– І – це період, достатній для повної адаптації і покупців, і продавців до зміни ціни.Це той період, протягом якого виробники можуть збільшити обсяги виробництва за рахунок економічного зростання, тобто розширення виробничих потужностей, зміни масштабів виробництва. Наприклад, фермери можуть купити або орендувати додаткові земельні площі для вирощування овочів, промисловці – побудувати нові цехи, галузь розширюється за рахунок нових підприємств. Споживачі можуть змінити свої смаки і уподобання. Тому в довгостроковому періоді і попит, і пропонування стають високо еластичними, можуть навіть наближатись до абсолютно еластичних. Криві Dl і Sl стають дуже похилими або навіть горизонтальними лініями. Під впливом таких змін у попиті та пропонуванні ціна може почати рух у зворотному напрямку і навіть повернутись до попереднього рівня.
Класичним прикладом довгострокового пристосування попиту і пропонування є ситуація, що склалася на світовому ринку нафти в 70-х роках. Країни-експортери нафти, об'єднавшись в картель ОПЕК, у 1973 р. у 3 рази підвищили ціни на нафту. Спочатку вони отримували величезні прибутки, і в 1979 р. знову підняли ціни у 2,5 рази. Але за цей час споживачі нафти пристосувалися до високих цін. Вони почали купувати малолітражні автомобілі, покращили теплоізоляцію будинків, почали опалювати приміщення вугіллям. І [опит став більш еластичним. Крім того, до високих цін пристосувались і виробники: були розвідані нові родовища нафти в Північному морі та інші, тому пропонування нафти стало також більш еластичним. Країни ОПЕК потрапили у скрутне становище і у 80-х роках були змушені знизити ціни.
Таким чином, еластичність попиту та пропонування за ціною у довгостроковому періоді є значно вищою, ніж у короткостроковому.
Наступним фактором, що впливає на еластичність пропонування є особливість виробничого процес. Якщо виробництво може збільшуватись при зростанні ціни або переключатися на виробництво іншого товару при падінні ціни, тобто якщо виробництво є гнучким, то пропозиція буде еластичною.
І останнє, це спроможність до тривалого зберігання і вартість зберігання. Якщо продукція не може довго зберігатись і (або) вартість такого зберігання висока, то еластичність пропозиції буде низькою.
Тепер проілюструємо, як пристосовується ринок до змін у попиті і пропонуванні в різні часові періоди на графічних моделях. (рис. 1.13)
P
S1 P1 E2 E1 P2 S0 E0 P0