1. Сучасне управління формуванням капіталу ґрунтується на основі узагальнення наукових концепцій, що визначають його сутність як об’єкту економічного управління; накопичену цінність; інвестиційний та інноваційний ресурс; джерело доходу; об’єкту надання переваги у часі; об’єкту купівлі-продажу; носія фактору ризику та ліквідності; фактору виробництва та конкурентоспроможності.
2. Процес оптимізації структури капіталу має базуватися на основі встановлення такого співвідношення параметрів його обсягів та структурних елементів, який забезпечуватиме дотримання заданого критерію оптимізації. При цьому формування оптимальної структури капіталу повинно враховувати два основні критерії: середньозважена вартість капіталу та рівень фінансової стійкості.
3. На мікроекономічному рівні з метою уточнення економічної сутності капіталу пропонуємо його альтернативне визначення як потенційної вартості, яка через здійснення інвестицій трансформується в активи підприємства з метою розширеного відтворення. З метою отримання різнобічної інформації про сутність капіталу підприємства, розроблена його класифікація, яка поділяється на окремі види за 18 ознаками.
4. У останні роки (2004-2006 рр.) на виноробних підприємствах з великим розміром сукупного капіталу переважають обсяги позикового капіталу. Значну частину у складі позикового капіталу займає зовнішній позиковий капітал, більшість якого становить кредиторська заборгованість товарного характеру. Спостерігається зниження частки статутного капіталу, іншого додаткового капіталу та резервного капіталів у складі власного капіталу в середньому по сукупності. При формуванні власного капіталу пріоритетними джерелами на невеликих виноробних підприємствах став нерозподілений прибуток та інший додатковий капітал, а на великих і середніх - статутний капітал та нерозподілений прибуток.
5. Обґрунтована система критеріїв оцінки фінансової стійкості виноробних підприємств. Пропонується застосовувати для оцінки фінансової стійкості сукупність таких показників: коефіцієнт автономії; коефіцієнт фінансового леверіджу; коефіцієнт загальної заборгованості; коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності; коефіцієнт довгострокової заборгованості; коефіцієнт поточної заборгованості; коефіцієнт маневреності власного капіталу; коефіцієнт страхування бізнесу.
6. Уточнені 2 групи показників комплексної оцінки ефективності використання капіталу виноробних підприємств: показники оборотності всього використовуваного капіталу, власного капіталу, позикового капіталу, фінансового кредиту, товарного кредиту, внутрішньої кредиторської заборгованості та показники рентабельності: рівень рентабельності всього використовуваного капіталу, рівень рентабельності власного капіталу, ефект фінансового леверіджу.
7. Обґрунтовані концептуальні підходи щодо збалансованого управління формуванням капіталу виноробних підприємств та розроблена модель управління формуванням капіталу в акціонерних товариствах виноробної галузі з урахуванням особливостей суб’єктів та визначення їх політики управління, що дозволить товариствам зменшити дефіцит власного і позикового капіталів та гарантувати стабільний економічний і соціальний розвиток і тим самим забезпечивши на ринку вина міцні позиції.
8. Розроблена стратегія управління формуванням капіталу виноробних підприємств Миколаївської області. Враховуючи низькі показники їх фінансової стійкості та високий рівень ризику використання великих обсягів позикового капіталу, пропонуємо „помірний” підхід до формування капіталу. З метою ефективного управління формуванням капіталу запропонована економіко-математична модель та розрахована його оптимальна структура для таких виноробних підприємств Миколаївської області, як ВАТ „Коблево”, ВАТ „Зелений Гай”, ВАТ „Радсад”, ТОВ „Сандора”.
9. Враховуючи високий ступінь зношеності наявного технологічного обладнання, пріоритетними напрямами використання капіталу є реконструкція та модернізація діючих потужностей, будівництво підземних сховищ та напівпідвалів для зберігання винопродукції; здійснення вкладень у проведення досліджень з купажування вин, підбору і селекції нових рас дріжджів для випуску шампанського; придбання відповідного технологічного обладнання, що підвищить якість і ціну вин: крупної тари з її розміщенням у приміщеннях з регульованою температурою; нових сучасних ліній для „холодного розливу” вина; обладнання для виготовлення вин з коротким циклом виробництва; обладнання для переробки відходів виноробства.
10. Для формування достатнього обсягу власного капіталу пропонується на рівні держави вдосконалити законодавство, що буде сприяти ефективному розвитку вітчизняного виноробства. Необхідно забезпечити відповідне співвідношення між розміром сплати фіксованого податку з 1 гектару плодоносних виноградників і 1 гектару ріллі; встановити адекватні ставки акцизів і вартості ліцензій; скасувати акцизний збір на марочні, сухі, ігристі столові вина; податок на додану вартість нараховувати лише на готову винопродукцію; гарантувати відшкодування страховими компаніями не менше 50% втрат аграрних підприємств; створити спеціалізовані інспекції для ціленаправленої боротьби з фальсифікацією та контрабандою вино-коньячної продукції.
У наукових фахових виданнях:
1. Козаченко Л.А. Ефект фінансового леверіджу як інструмент формування оптимальної структури капіталу виноробних підприємств // Науково-теоретичний фаховий журнал „Вісник аграрної науки Причорномор'я” Миколаївського державного аграрного університету. – Миколаїв, 2005. –№4(32). –С.99-103.
2. Козаченко Л.А. Джерела формування капіталу виноробних підприємств Миколаївської області // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць Одеського державного аграрного університету. – Одеса, 2005. –№27. – С.158-160.
3. Козаченко Л.А. Особливості формування капіталу виноробних підприємств // Зб. наук. праць Луганського національного аграрного університету. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. –№62(85). – Серія „Економічні науки”. – С.327-330.
4. Козаченко Л.А. Оцінка фінансової стійкості підприємств (на прикладі виноробних підприємств Миколаївської області) // Аналітично-інформаційний журнал „Схід”. – 2007. – №1 (79). – С.27-30.
5. Козаченко Л.А. Структура капіталу виноробних підприємств Миколаївської області. // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць Одеського державного аграрного університету. – Одеса, 2006. - №36. – С.158-163.
6. Козаченко Л.А. Ефективність використання капіталу виноробних підприємств Миколаївської області // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць Одеського державного аграрного університету. – Одеса, 2007. - №37. – С.145-148.
7. Харківський Д.Ф., Козаченко Л.А. Шляхи формування капіталу виноробних підприємств // Наукові праці Одеської національної академії харчових технологій. – Одеса: ОНАХТ, 2007. – Т.2. –С.211-214 (автору належить: аналіз стану, динаміки та ефективності використання капіталу виноробних підприємств).
В інших виданнях:
8. Козаченко Л.А. Пріоритетні напрями вкладення капіталу виноробних підприємств // Організація і управління економічними процесами в сучасних умовах: Тези доповідей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції „ХХІ столітті: Наука. Технологія. Освіта”, 31 травня – 1 червня 2007р. – Мукачівський технологічний інститут. –Мукачево, 2007. – С.76-77.
9. Харківський Д.Ф., Козаченко Л.А. Методичні рекомендації з управління формуванням капіталу виноробних підприємств // Одеса: ПП „Ксерокс”, 2007. – 67с. (автору належить: обґрунтування підходів щодо оптимізації структури капіталу).
Козаченко Л.А. Управління формуванням капіталу виноробних підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). - ПФ „Кримський агротехнологічний університет” НАУ, Сімферополь, 2008.
В роботі розкрито результати теоретичних і практичних досліджень управління формуванням капіталу виноробних підприємств з метою оптимізації його структури для забезпечення фінансової стійкості та ефективного функціонування в сучасних умовах господарювання.
Розглянуто економічну сутність та класифікацію капіталу, досліджено методику управління формуванням структури капіталу підприємств. Проведено комплексний аналіз економічних умов формування капіталу виноробних підприємств в Україні. На підставі аналізу співвідношення власних і позикових джерел визначено фінансову стійкість виноробних підприємств регіону та ефективність використання ними власного і позикового капіталів.
Обґрунтовані концептуальні підходи збалансованого управління формуванням капіталу виноробних підприємств, яка дозволить відновити стійкі показники діяльності, створити умови для компетентного управління на всіх етапах формування власного і позикового капіталу та управління розвитком виноробної галузі в цілому.
Розроблена стратегія управління формуванням капіталу, в якій пропонуються підходи до ранжирування структури капіталу за напрямами фінансування активів підприємства. Запропонована економіко-математична модель оптимізації структури капіталу виноробних підприємств, за допомогою якої досягається оптимальне співвідношення власного і позикового капіталу, відповідна фінансова стійкість та мінімізується вартість капіталу.
Особлива увага приділяється проблемам розробки державою механізмів відповідної фіскальної політики, що включає застосування комплексу фінансових важелів (податків, кредитів, цін, дотацій (субсидій), страхування), які допоможуть сформувати достатні обсяги власного капіталу виноробних підприємств в Україні і, таким чином, збільшити надходження інвестиційних ресурсів для розвитку та ведення ефективної господарської і фінансової діяльності. Окреслені пріоритетні напрями вкладення капіталу підприємств виноробної галузі.