Даний сектор представлений наступними товарами:
– прилади і апарати, обсяги експорту яких зросли на 76,6% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склали 109,2 млн.дол.;
– електричні машини і устаткування, експорт яких зменшився на 26,3% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 137,4 млн.дол.;
– наземні транспортні засоби. Їх поставки зменшились на 82,8 у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та становили 20,8 млн.дол.;
ІІ. Сектор середніх технологій[2]
Друге місто у загальній вартості експортних поставок у січні-листопаді 2009 року займали товари, які відносяться до сектору середніх технологій. Загальна вартість цього сектору становила 525,0 млн.дол. (44,8% від загальної вартості експортних поставок).
Найбільшу питому вагу у цьому секторі займали наступні товари:
– зерновi культури експорт яких збільшився на 44,9% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 118,1 млн.дол.;
– полімерні матеріали, пластмаси експорт яких зменшився на 18,4% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 24,5 млн.дол.;
– папір та картон, поставки якого зросли на 8,0% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та становили 13,6млн.дол.
ІІІ. Сектор низьких технологій[3]
Третє місто у загальній вартості експортних поставок у січні-листопаді 2009 року займали товари сектору низьких технологій. Загальна вартість цього сектору становила 67,2 млн.дол. (5,7% від загальної вартості експортних поставок).
Даний сектор представлений наступними товарами:
– сіль, сірка, штукатурні матеріали, цемент, обсяги експорту яких зменшились на 64,3% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склали 10,5 млн.дол.;
– керамічні вироби, обсяги експорту яких збільшились на 7,3% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склали 15,8 млн.дол.;
– вироби з чорних металів, обсяги експорту яких зменшились на 60,1% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склали 14,9 млн.дол.
Рис. 1 Структура експорту за технологічними секторами
Структура імпорту за технологічними секторами
В імпортних операціях Харківської області високотехнологічний сектор займає друге місце із незначним відривом від решти секторів.
Необхідність в імпорті високотехнологічних товарів як складової ринку обумовлена:
· відсутністю окремих вітчизняних високотехнологічних товарів;
· низькою якістю таких товарів українського походження.
Попит на імпорт цих товарів обумовлений такими факторами, як:
- необхідність підвищення технологічного рівня виробництв за рахунок світових науково-технічних досягнень;
- недостатність інноваційної активності вітчизняного науково-технічного потенціалу в галузі високих технологій;
- необхідність створення конкурентного середовища на вітчизняному ринку високотехнологічних товарів.
Обмежують імпорт високотехнологічних товарів:
– нестача валютних ресурсів;
– необхідність захисту внутрішнього ринку від застарілих та неякісних товарів;
– необхідність захисту вітчизняного товаровиробника від непомірної конкуренції.
І. Сектор високих технологій
Цей сектор займає друге місто у загальній вартості імпортних надходжень Харківської області у січні-листопаді 2009р. Загальна вартість цього сектору становила 361,1 млн.дол. (28,0% від загальної вартості імпортних надходжень). Даний сектор представлений наступними товарами:
– наземні транспортні засоби. Їх надходження зменшились на 80,7% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та становили 86,6 млн.дол.;
– котли, машини, апарати і механічні пристрої, обсяги імпорту яких зменшились на 59,6% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склали 155,6 млн.дол.
– електричні машини і устаткування, імпорт яких зменшився на 52,4% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 49,6 млн.дол.
ІІ. Сектор середніх технологій
Перше місто у загальній вартості імпортних надходжень у січні-листопаді 2009р. займали товари, які відносяться до сектору середніх технологій. Загальна вартість цього сектору становила 737,1 млн.дол. (57,1% від загальної вартості імпортних надходжень).
Найбільшу питому вагу у цьому секторі займали наступні товари:
– папір та картон, імпорт яких зменшився на 23,9% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 67,5 млн.дол.
– риба i ракоподібні, імпорт яких зменшився на 24,5% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 30,4 млн.дол.;
– м‘ясо та харчові субпродукти, імпорт яких збільшився у 2,1 рази у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та склав 17,8 млн.дол.
ІІІ. Сектор низьких технологій
Третє місто у загальній вартості імпортних надходжень у січні-листопаді 2009р. займали товари сектору низьких технологій. Загальна вартість цього сектору становила 191,8 млн.дол. (14,8% від загальної вартості імпортних надходжень).
Найбільшу питому вагу у цьому секторі займали наступні товари:
– вироби з чорних металів, надходження яких зменшились на 58,1% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та становили 23,9 млн.дол;
– скло та вироби із скла, надходження яких зменшились на 11,3% у порівнянні з січнем-листопадом 2008р. та становили 9,2 млн.дол.
Внутрішній ринок високотехнологічних товарів в Україні поки що слабо захищається від недобросовісної конкуренції:
· майже не використовуються стосовно імпортерів ні квоти, ні антидемпінгові розслідування, ні компенсаційні мита;
· обсяги сертифікації високотехнологічної продукції, що імпортується в Україну, за останній час зменшилась в декілька разів;
· нерідко здійснюються безсистемні закупки морально застарілих засобів і систем інформатизації без урахування необхідності їх розвитку і об’єднання в єдиний інформаційний простір;
· мають місце некомпетентність, помилки і несумлінність посадових осіб на підприємствах при прийнятті рішень щодо вибору фірм-постачальників і укладання міжнародних контрактів.
Рис. 2 Структура імпорту за технологічними секторами
Виставкова та міжнародна діяльність Харківської області
Протягом 2009 року в рамках міжнародної частини «Програми економічного і соціального розвитку Харківської області на 2009 рік» було проведено 9 міжнародних виставково-презентаційних заходів в Російській Федерації, Республіці Білорусь, Німеччині, Чехії, Польщі та Туреччині. За результатами зазначених заходів було підписано та виконано контрактів на суму 565,8 млн.грн.
Найбільшими експортерами Харківської області у 2009 році були ДП «Електроважмаш», ДП «ФЕД», ВАТ «Турбоатом», ВАТ «Харківський підшипниковий завод», АТ «Харківська бісквітна фабрика».
Відповідно укладених угод та домовленостей Харківської області, активно розвивались міжрегіональні зв’язки з Мінською областю (Білорусь), Московською, Бєлгородською, Курською, а також Ленінградською та Ростовською областями (РФ), Егейським регіоном (Туреччина), Познанським воєводством (Польща) та іншими. Так, наприклад:
– до Мінської області Республіки Білорусь ТОВ «УПЕК трейдинг» поставило підшипники кулькові на суму 2 млн. 432 тис. дол. США, ЗАТ «Завод «Південкабель» поставило кабельну продукцію на суму 315 тис. дол. США, ВАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря» поставило гірничо-шахтне обладнання на суму 513,3 тис. дол. США;
– до Московської області (РФ )- ТОВ «УПЕК трейдинг» поставило підшипники на суму 4 млн. 381,2 тис. дол. США, ЗАТ «Харківський плитковий завод» поставило керамічну плитку на суму 5 млн. 982 тис. дол. США;
– до Курської області (РФ) - ЗАТ «Харківська бісквітна фабрика» поставило кондитерські вироби на суму 3 млн. 881 тис. дол. США, ВАТ «Автрамат» поставило поршні до двигунів на суму 3 млн. 99,8 тис.дол., ВАТ «ХТЗ» поставило трактори та запчастини до них на суму 9 млн. 161 тис.дол.США;
– до Ленінградської області (РФ) - ДП «Вовчанський агрегатний завод» поставило установки насосні автоматичні на суму 7 млн. 566 тис.дол., ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД» поставило ремонтно-групові комплекти до авіаційних агрегатів на суму 11 млн. 231,4 тис.дол.
За результатами візиту офіційної та ділової делегації Харківської області до Республіки Таджикистан було підписано довгострокових контрактів на загальну суму більше 20 млн.дол., в тому числі:
- між ВАТ «Турбоатом» та Міністерством енергетики та промисловості Республіки Таджикистан на суму 18 млн. дол.;
- АТЗТ «Харківський машинобудівний завод «Червоний жовтень» - на поставку обладнання для виробництва цегли з підприємствами Республіки Таджикистан на загальну суму 2 млн. дол.
У 2009 році було підписано:
– Протокол про встановлення побратимських зв’язків між Богодухівським районом Харківської області і Мантуровським районом Курської області; підписано Протокол №2 до Угоди між Адміністрацією Курської області (Російська Федерація) і Харківською обласною державною адміністрацією (Україна) про торгово-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво.
– Угоди про торгівельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво між Шатурським муніципальним районом Московської області та Лозівським районом Харківської області, а також між міським округом м.Серпухов Московської області і Балаклєйським районом Харківської області.
– Протоколи про наміри Харківської обласної державної адміністрації з адміністраціями Лорійської, Тавушської та Вайоц Дзорської областей;
– Меморандум про співробітництво між Харківською обласною державною адміністрацією України та місцевим виконавчим органом державної влади Хатлонської області Республіки Таджикистан.