Для того щоб організувати виробництво нового виду або хоча б нової моделі продукції, необхідно погодити багато різних питань з органами Держстандарту, пожежними, санітарними, екологічними та іншими службами. Розробляють також плани-графіки впровадження результатів аналізу у виробництво. Необхідну документацію виробничого характеру передають технологічним, економічним та іншим заінтересованим службам.
Етап впровадження. Це останній етап у циклі ФВА. Після його завершення мають бути вирішені всі питання, пов'язані з організацією виробництва нового варіанта аналізованого виробу. Для фахівців, безпосередньо зайнятих у виробництві, треба проводити консультації, а в разі потреби - курси підвищення кваліфікації.
Протягом усього терміну освоєння нового варіанта фахівці тимчасового творчого колективу повинні здійснювати контроль. На цьому етапі підводять підсумки проведеної роботи, визначають економічний ефект від її проведення, оформляють звіт про результати аналізу, вирішують питання матеріальної заінтересованості учасників розроблення і впровадження результатів ФВА.
Залежно від особливостей конкретного об’єкта, технології його виробництва та з інших причин методика виконання ФВА може істотно змінюватись. Однак у будь-якому випадку загальних принципів методології треба дотримуватись.
ФВА виник наприкінці 40-х років XX ст. Майже одночасно інженери А.Д. Майлз (фірма "General Electric") і Ю.М. Соболєв (Пермський телевізійний завод) запропонували якісно нові підходи до пошуку резервів зниження собівартості виробів. Ефект був майже приголомшуючий. Перша розробка Ю.М. Соболева (вузол посилення мікротелефону) дала змогу скоротити кількість деталей на 70%, витрати матеріалів - на 42%, трудомісткість - на 69%, а загальну собівартість - в 1,7 рази. Відтоді і починається історія теоретичного розроблення і практичного використання
ФВА На Заході цей метод досить швидко набув загального визнання, і його почали широко застосовувати найрізноманітніші фірми. Тепер на найбільших фірмах сотні фахівців займаються ФВА Майже всі нові види продукції, що надходять на ринок, на стадії передвиробничої підготовки проходять через ФВА Цьому сприяє його виняткова ефективність. Кожний долар, витрачений на проведення ФВА, дає економію від 7 до 20 доларів, залежно від галузі виробництва та об’єкта дослідження.
Часто уявлення про можливості ФВА бувають дуже звужені. Вважають, що це виключно інженерний аналіз, придатний тільки для конструкторської доробки технічних виробів. На практиці це далеко не так. З позицій ФВА можна вивчати всі об’єкти.
Нині діюча система бухгалтерського обліку - дуже перспективний об’єкт для ФВА. Тут необхідно перевірити функціональну роль кожного документа кожного показника і та ін. Такий аналіз дав би змогу без втрат облікових функцій скоротити кількість облікових документів. У масштабах держави це означало б зменшення витрат паперу, вивільнення зайвих працівників тощо.
Перспективність подальшого розвитку ФВА полягає ще й у тому, щоб впроваджувати в його методику економіко-математичні методи, широко використовувати ПЕОМ для проведення аналізу.
Питання про збирання даних за результатами проведення ФВА має бути поставлене на рівень державної політики. Це сприяло б не тільки поширенню цього методу, а й виключало б багаторазові дослідження тих самих об’єктів.
Отже, ФВА має важливе значення для нашої країни, оскільки дозволить прискорити сам процес аналізу господарської діяльності підприємства.
Розвиток ринкової економіки сприяє тому, що кожне підприємство повинно впроваджувати таку діяльність як економічний аналіз.
Економічний аналіз має зв’язок з такими дисциплінами як бухгалтерський облік, статистика, економіка, фінансова діяльність, аудит, менеджмент та інші.
Сам по собі економічний аналіз означає комплексне вивчення функціонування підприємства з метою об’єктивної оцінки досягнутих фінансово-господарських результатів та виявлення шляхів підвищення рентабельності підприємства.
Економічний аналіз проводиться за допомогою певних методів. Найпоширенішим є методика проведення функціонально-вартісного аналізу на підприємстві.
Суть даного аналізу полягає в тому, що кожний продукт, об’єкт, що виробляється, існує для того, щоб задовольняти певні потреби (виконувати свої функції).
Тобто, кожен об’єкт має корисні функції, на створення яких виробник здійснив певні витрати. Одні з цих функцій є основними (саме заради цього і створювався певний об’єкт), інші - додатковими. Без них неможливе здійснення основних.
Аналізуючи всі функції та розмір затрат на виконання об’єктом певних функцій і є метою функціонально-вартісного аналізу.
Дана методика досить популярна у країнах Заходу, проте поступово поширюється і серед наших підприємств. Крім того, ФВА має перспективи використання, оскільки з розвитком НТП сучасне життя не обходиться без використання комп’ютерної техніки, що значно прискорює процес проведення будь-якого аналізу.
1. Агапова Τ. Α., Серегина С. Φ. Макроэкономика: Учебник / Под общ. ред. А.В. Сидоровича. - Μ.: Дело и сервис, 2000. - Гл.5.
2. Базидевич В.Д., Баласт рик Л.О. Макроекономіка. Опорний конспект лекцій. - К.: Четверта хвиля, 2003.
3. Долан Э. Дж., Линдсей Д. Макроэкономика. - СПб.: Литера-плюс, 2004. - Гл.5,6.
4. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. - К.: Т-во "Знання", КОО, 2000. - 378 с.
5. Макроэкономика I В.М. Гальперин, П.И. Гребенников, А.И. Леус-ский, Л.С. Тарасевич. - СПб., 2004. - Гл.3.
6. Манків Η. Грегорі. Макроекономіка: Підруч. для України. - К.: Основи, 2000. - Розд.16, 17.
7. Панчишин С. Макроекономіка К.: Либідь, 2000.
8. Радіонова І.Ф. Макроекономіка та економічна політика: Підручник. - К.: Таксон, 2001.
9. Савченко А.Г., Пухтаєвич Г.О., Тітьонко О.М. Макроекономіка. - К.: Либідь, 2003. - Гл.4.
10. Самюелсон Пол А., Нордгауз Вільям Д. Макроекономіка: Переклад з англ. - К.: Основи, 2000.
11. Селищев А.С. Макроэкономика: Учебник для вузов. - СПб.: Питер, 2000. - Гл.2,3.
12. Царенко О.М. Економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. - К.: Вища шк., 1998. - 256 с.: іл.