Зростання державних закупівель національного продукту при даному рівні цін буде приводити до зростання сукупного попиту до тих пір, поки податкові збори і процентні ставки будуть залишатись незмінними і навпаки, зменшення державних витрат на виробництво, наприклад, шкільного обладнання, викличе скорочення сукупного попиту а, отже, зміщення кривої сукупного попиту вліво.
Видатки, пов’язані з чистим експортом, впливають на сукупний попит завдяки змінам у обсягу національного доходу іноземних держав, з якими дана країна має економічні відносини та змінам валютних курсів. Крива сукупного попиту зміститься вправо, тобто, сукупний попит зросте завдяки тому, що: а)зросте національний доход в країнах, які торгують з даною країною, або б)знизиться курс вітчизняної валюти.
Під величиною сукупної пропозиції - АS розуміють реальний рівень виробництва (реальний ВНП чи реальний ЧНП), на який здатна економіка даної країни при кожному рівні цін. Тобто це- рівень реального ВНП (кількість продуктів і послуг) який здатна поставити на ринок економіка країни і поставляє її.
Закон сукупної пропозиції полягає в прямій залежності між рівнем цін і обсягом національного продукту: чим вищий рівень цін, тим при рівних інших умовах, вищий обсяг реального ВНП.
Згідно сучасних поглядів на криву сукупної пропозиції, остання складається з трьох відрізків: а)горизонтального, або кейнсіанського, б)проміжного, що “йде” знизу вверх (має додатній нахил), в)вертикального або класичного. Горизонтальний відрізок стосується економіки, в якій не всі виробничі ресурси використовуються, вертикальний характеризує економіку при повному використанні ресурсів, тобто вона працює на повну потужність, На горизонтальному зростання обсягів виробництва забезпечується при незмінних цінах, на вертикальному - зростання цін не веде до зростання обсягів ВНП чи ЧНП. На проміжному відрізку зростання обсягів виробництва супроводжується зростанням рівня цін, в економіці одні галузі працюють на повну потужність, тоді як в інших галузях вони використовуються не повністю.
Конфігурація кривої сукупної пропозиції - АS характеризує зміну величини реального ВНП (ЧНП) при зміні рівня цін. При незначних обсягах ВНП останній зростає при стабільних цінах. Якщо ж ВНП досягає більш високого рівня він зростає паралельно із зростанням цін. Коли ж ВНП досягає потенційних обсягів, зростання цін не викликає зростання реального ВНП. В цілому ж, зміни величини реального ВНП відображають рух по кривій сукупної пропозиції.
Сама сукупна пропозиція змінюється під впливом нецінових факторів - детермінантів сукупної пропозиції, дія яких зміщує криву пропозиції вправо і вниз, якщо остання зростає, і вліво і вверх, якщо сукупна пропозиція зменшується. Детермінанти сукупної пропозиції пов’язані з витратами на одиницю продукції (середніми витратами). Якщо середні витрати під впливом певних детермінантів зменшуються, то крива сукупної пропозиції зміщується вправо, якщо ж середні витрати підвищуються, крива сукупної пропозиції зміщується вліво.
До детермінантів сукупної пропозиції відносять:
а) зміни цін на ресурси, б)зміни в продуктивності ресурсів, в)податки та субсидії підприємцям, г)державне регулювання діяльності підприємницького сектору. Наприклад, сукупна пропозиція зросте а крива її зміститься вправо і вниз, коли: а)ціни на ресурси знизяться, б)продуктивність ресурсів зросте, в)знизяться податки з підприємств, г)послабиться державне регулювання економіки.
Ситуація на агрегатному (сукупному) ринку, при якій величина сукупного попиту АД співпадає з величиною сукупної пропозиції АS зветься сукупною ринковою рівновагою. Обсяг національного виробництва при цьому - рівноваговим ВНП (ЧНП), рівень цін - рівноваговим рівнем цін. Останні є координатами точки перетину кривих АД і АS.
Якщо криві перетинаються на проміжному відрізку кривої сукупної пропозиції, то відхилення від рівновагового рівня цін викликатиме відповідну зміну рівновагового обсягу ВНП: підвищення рівня цін веде до зростання ВНП, зниження - до зниження ВНП.
Якщо ж точка ринкової рівноваги знаходиться на кейнсіанському відрізку, то зміни в обсязі ВНП не супроводжуватимуться змінами цін (рівноваговий рівень цін залишиться незмінним)
Якщо ж точка сукупної рівноваги знаходиться на вертикальному відрізку кривої сукупної пропозиції - зміни рівновогової ціни не викличуть змін рівновагового ВНП., тому що останній набув свого потенційного значення.
Під впливом детермінантів сукупного попиту та сукупної пропозиції рівновага на ринку змінюється: якщо, наприклад, сукупний попит зростає під впливом якоїсь детермінанти сукупного попиту, то а) на кейнсіанському відрізку кривої пропозиції ВНП зростає без зміни рівня цін, б)на проміжному відрізку зростають ВНП і рівень цін, в)на класичному відрізку зростає рівень цін, а ВНП залишається без зміни.
В цілому зростання сукупного попиту веде до зростання рівня цін. Однак зворотний процес - зменшення сукупного попиту в короткостроковому періоді не приводить до автоматичного зниження рівня цін. Таке явище дістало назву ефекту храповика. (Храповик- механізм, який дозволяє колесу крутитись вперед, але не дозволяє йому крутитись назад). Основним аргументом на користь такого явища вважають нееластичність, тобто слабка реакція, заробітної плати на зниження рівня цін. Якщо заробітна плата як складова загального рівня цін зросла (досягла певного рівня), то потім вона не може швидко знизитись. Підприємці не знижують оплату праці, побоюючись зниження продуктивності праці, плинності кадрів або страйків.
Зростання сукупної пропозиції АS під впливом відповідних детермінантів, як правило, веде до зниження рівня цін і зростання обсягів національного виробництва. Зменшення сукупної пропозиції викликає зворотні явища.
При вивченні теми важливо користуватись графіками - кривими АД та АS, їх відповідного зміщення під впливом детермінантів сукупного попиту та детермінантів сукупної пропозиції.