Економічне зростання в національній економіці виявляється через збільшення випуску товарів і послуг, тобто через збільшення реального випуску. Збільшення реального випуску може бути досягнуто за двох умов: якщо країна долає рецисійний розрив, що дозволяє досягнути рівноваги при потенційному ВВП.
Цей спосіб збільшення ВВП не призводить до зростання виробничого потенціалу економіки. Тут збільшення ВВП досягається завдяки наближенню сукупного попиту до рівня потенційного ВВП. Якщо таке збільшення ВВП досягається при виході економіки з кризи то його можна розглядати як економічне відновлення, а не зростання. Такий спосіб збільшення випуску досягається тільки завдяки збільшенню сукупного попиту.
Другий спосіб зростання ВВП пов'язаний із розширенням виробничого потенціалу економіки, що можу бути досягнуте переважно при використанні інтенсивних факторів і за умов економічного піднесення.
Збільшення випуску за таких умов свідчить про зростання масштабів економіки за умов коли сукупна пропозиція зростає з одного стану потенційного випуску до іншого, що підтверджується переміщенням кривої , таке зростання є функцією збільшення тільки пропозиції, але зростання виробничого потенціалу ВВП, це може бути забезпечене тільки в довгостроковому періоді в якому також зростають ціни. Це пояснюється випереджаючим зростанням сукупного попиту над короткостроковою сукупною пропозицією, що створює мотиви і стимули для подальшого нагромадження капіталу і збільшення ВВП. Ця ситуація характеризує довгострокове економічне зростання.
Економічне зростання є складовою економічного розвитку про який свідчить збільшення показника індексу людського розвитку, тобто тільки розвиток дозволяє підвищити якість життя, а значить реалізувати основну мету функціонування суспільного господарства в цілому. Для розвитку необхідні якісні зміни, що відбиває зростання. Воно є результатом взаємодії праці, капіталу, землі та зростання їх продуктивності, що збільшує обсяг випуску, при цьому збільшувати виробничий потенціал і обсяг виробництва неможливо без відповідного зростання сукупного попиту. Сукупний попит є чинником, що реалізує спроможність економіки до зростання обсягів випуску, в залежності від того, які чинники викликали зростання в національній економіці. Розрізняють переважно екстенсивне чи інтенсивне зростання. Екстенсивне не супроводжується зростанням технологічного рівня чи кваліфікації праці і відбувається при збереженні досягнутого технічного рівня виробництва. Інтенсивне зростання призводить до збільшення випуску на одиницю використаних ресурсів, їх якісного поліпшення, зміною структури і якості продукції. При інтенсивному зростанні темпи виробництва, як правило нижчі чим при екстенсивному це пов’язане з тим, що інтенсивний розвиток передбачає структурну перебудову економіки, зміну господарських пропорцій, перегрупування ресурсів і вироблення нових стратегій розвитку це потребує часу, ресурсів і капіталу. Перехід на інтенсивне зростання є необхідним і єдиним шляхом розвитку якщо сформувалися ресурси обмеження в економіці чи обмеження збоку попиту. З боку попиту обмеження пов’язані з тим, що збільшення випуску за екстенсивного типу не знаходить покупця і не може бути експортований.
Ресурсні обмеження виникають коли кожна додатково вироблена одиниця пов’язана із збільшенням попиту на ресурси та їх ціною. В такому разі прибутковість кожної нової одиниці капіталу знижується.
В залежності від того як поєднуються чинники виробництва в процесі збільшення випуску розрізняють ресурсномістке та ресурсо-економне зростання. При ресурсномісткому відбувається збільшення частки витрат на ресурси в кожній одиниці додатково випущеної продукції. При ресурсоекономному зростання навпаки.
В залежності від насиченості того чи іншого виробничого фактору розрізняють:
1. Капіталомістке і капіталоекономне зростання.
2. Трудомістке і трудоекономне зростання, наукомістке.
Країна може отримати конкурентні переваги, якщо її виробництво припускає використання переважно насиченого фактору за таких умов попит на дорогий чи рідкісний ресурс скоротиться. Економічне зростання як правило залежить від фази економічного циклу для кожної з яких властивий свій механізм, що визначає економічну динаміку.
Основним чинником економічного зростання є інвестиції. Національні економіки володіють різними інвестиційним потенціалом, а значить і можливостями економічного зростання. Виділяють наступні форми взаємозалежності економічного зростання і інвестицій:
1. економічне зростання на основі підвищення завантаженості виробничих потужностей і не пов’язане з інвестиціями. Таке зростання можливе якщо в економіці наявне хронічне недозавантаження потужностей і зростає попит на продукцію.
2. Інвестиційно-фрагментальний тип зростання – цей тип передбачає що випуск збільшується за рахунок інвестицій переважно в основний капітал, але ці інвестиції недостатні за обсягом і малоефективні. Такі інвестиційні стратегії розв’язують проблеми «малої модернізації»
3. Інвестиційно-комплексний тип зростання – при такому типі інвестиції стають основним чинником розвитку економіки, вони є комплексними і масштабними. Такий тип зростання може викликати мультиплікативний ефект розвитку взаємопов’язаних виробництв, що розширюються (ефект системи);
4. Ефективний інвестиційний тип зростання – цей тип передбачає переозброєння виробництва, на основі нових технологій, цей тип дозволяє перейти від малої модернізації до комплексної та запровадити відповідний новий тип технологій.
Інвестиційний процес та економічне зростання можуть продукувати різні види інвестицій, які впливають на характер відтворювального процесу відповідно до цього розрізняють:
1) Зростання на основі вже засвоєного економікою технічного прогресу.
2) Зростання на основі імітації існуючих в світі досягнень
3) Інноваційне зростання.
Перший тип є переважно екстенсивним зростанням і пов'язаний з тиражуванням існуючого виробництва. Другий варіант пов'язаний із впровадженням у виробництво досягнень, що є новими для даної економіки, але не нові для світу. – це називають стратегією проходження за лідером НТП. За цих умов країна підвищує технічний рівень, але вона не здатна визначити лідерство на ринку нової техніки і технологій.
Третій варіант розвитку передбачає інвестування у нові високі технології та формування інфраструктури, що відповідають постіндустріальній економіці, що передбачає концентрацію ресурсів на пріоритетних напрямах, що дозволяють отримати національні конкурентні переваги.
Вважається, що національна економіка буде зростати в довгостроковому періоді якщо вона досягне збалансованого рівноважного системного зростання – це здійснюється на основі взаємопов’язаних галузей, підприємств, що працюють в єдиному розподілі праці і кооперації. При чому взаємопов’язані галузі і підприємства до однотипного технологічного укладу це дозволяє досягти мультиплікативного ефекту в межах економіки, збільшивши інвестиції в одній галузі.
3 Джерела та фактори економічного зростання в національній економіці
Джерелами економічного зростання є збільшення використання чи віддачі праці капіталу або їх сукупна взаємодія у вигляді технологічного прогресу. Ці фактори враховуються в обґрунтуваннях економічної політики, але для неї також важливе визначення джерел зростання або обчислення внеску кожного фактору у загальний приріст ВВП. Для цього використовують метод «обліку економічного зростання».
Відповідно до даного методу зв'язок між приростом продукту і джерелами цього приросту при екстенсивному зростанні можна відобразити за допомогою простої виробничої функції.
Відповідно до цієї функції приріст продукту може бути викликаний пропорційним зростанням виробничих факторів, але можливості трансформації факторів виробництва у готовий продукт залежить від граничної продуктивності капіталу.
Граничний продукт капіталу характеризує збільшення сукупного продукту в результаті зростання використання капіталу на одиницю, граничний продукт праці показує на скільки зросте випуск, якщо використання праці зросте на одиницю.
Відповідно до методу обліку зростання передбачається що гранична продуктивність факторів незмінна тобто досягається постійний дефект масштабу – це дозволяє визначити вплив окремих факторів на зростання, збільшення використання капіталу, дозволяє збільшити випуск на певну величину(формула), а збільшення використання праці дозволяє збільшити випуск на певну величину. (формула).
Відповідно до методу обліку зростання при постійній віддачі від масштабу сума частко праці і капіталу сукупному прирості становить одиницю.
Залежність між внеском факторів виробництва в економічне зростання і простою виробничою функцією змінюється якщо зростає продуктивність факторів, тобто відбувається технологічний прогрес.
При наявності прогресу у виробничій функції враховується сукупна продуктивність виробничих факторів.
За умов прогресу зростання відбувається на інтенсивній основі, що підвищує продуктивність факторів. Це змінює рівняння обліку економічного зростання.
При цьому виділити окремо виплив технологічного прогресу і розрахувати його практично неможливо.
Тому в макроекономічному моделюванні прийнято обліковувати вплив даного джерела за залишковим принципом, тобто відніманням від загального прирості зростання тієї частини яка припадає на капітал і працю.
Економічне зростання з урахуванням всіх джерел дорівнює сумі 3-х складових, а саме темпам приросту обсягів капіталу помножений на частку капіталу у виробленому продукті, темпом приросту праці з врахуванням частки у виробленому продукті та темпом приросту сукупної продуктивності всіх факторів.