Модель маржінальних витрат передбачає використання системи обліку витрат "дірект-костінг". Суть моделі полягає в роздільному обліку умовно змінних і умовно постійних витрат. Формування ціни відбувається шляхом додавання до загальної величини змінних витрат суми, що покриває умовно постійні витрати і що забезпечує нормальний прибуток (маржінальная прибуток). Таким чином, особливістю даного моделі є розрахунок верхньої і нижньої меж ціни. Верхня межа повинна забезпечити відшкодування всіх витрат і здобуття планованого прибутку. Нижня межа ціни орієнтована на покриття змінних витрат. Модель маржінальних витрат враховує попит, і це є його принциповою відмітною особливістю. Іншою істотною перевагою цього методу є відмова від необхідності розподілу накладних витрат на одиницю продукції.
Моделі ціноутворення, орієнтовані на споживачів. Ця група методів враховує конкурентні переваги товарів і підприємств-виробників. Моделі використовуються в рамках активної стратегії ціноутворення, орієнтованої на певну комбінацію ціни і якості товару. Застосовуючи такі моделі, підприємства виходять з готовності споживача платити певну ціну (верхній кордон цін). Якщо не враховувати необхідності оперувати цінами вище за нижній кордон, то при орієнтації на споживачів не існує безпосереднього зв'язку між витратами і встановленням цін. Маючи свої уявлення про максимальну ціну, яку вони готові заплатити, споживачі встановлюють певний кордон, за яким попит на продукт припиниться або унаслідок фінансових обмежень, або тому, що за такою ціною можна придбати якісніший товар.
З моделей ціноутворення, орієнтованих на споживачів, найчастіше застосовуються наступні:
1. модель ціноутворення по цінності, що відчувається;
2. тендерний метод.
3. ціноутворення по цінності, що відчувається. Все більше число підприємств формує ціни, базуючись на купівельній оцінці продукту (а не на витратах виробництва і звернення). Для створення купівельної оцінки використовуються нецінові обмежень, або тому, що за такою ціною можна придбати якісніший товар. Все більше число підприємств формує ціни, базуючись на купівельній оцінці продукту (а не на витратах виробництва і звернення). Для створення купівельної оцінки використовуються нецінові маркетингові важелі.
Описувана модель ціноутворення добре поєднується з позиціюванням товару на ринку, тобто ситуацією, коли компанія створює концепцію продукту для конкретного ринку, плануючи якість і ціну. Менеджер оцінює об'єм продукції, який він передбачає реалізувати за даною ціною, і це визначає планований обсяг виробництва, інвестицій і витрат на одиницю товару. Наступним етапом є оцінка достатності долі прибули на одиницю при встановленій ціні і витратах. Якщо розрахунки задовільні, можна починати виробництво, якщо ні — ідею залишають до кращих часів. Ключем до використання цієї моделі є ретельне визначення купівельного сприйняття (оцінки) пропонованого товару. Маючи такі дані, за допомогою нескладного розрахунку можна легко виправдати запрошувану ціну. Для підрахунку і визначення купівельної оцінки використовуються відповідні методики. Ціноутворення тендерним методом більшою мірою орієнтоване на купівельне сприйняття ціни порівняно з конкурентними цінами. Якщо підприємство хоче виграти конкурс (тендер), йому необхідно правильно сформувати свою ціну. При цьому заниження ціни в порівнянні з конкурентними далі певної межі (нижній рівень ціни, що забезпечує покриття всієї суми витрат) неможливо. Чим вище за ціну підприємства, тим менше вірогідність здобуття контракту. Використання цього критерію при встановленні ціни має сенс лише в тому випадку, якщо підприємство широко використовує вказану модель.
Граючи на різниці цін, можна досягти максимуму прибули і в довгостроковій перспективі. Епізодичне ж використання даної моделі практично не дає переваг. Моделі ціноутворення, орієнтовані на конкурентів. Залежно від структури ринку, числа і сили конкурентів, однорідності продукту підприємство вибирає один з трьох напрямів дії:
1. пристосування до ринкової ціни;
2. послідовне заниження цін;
3. послідовне підвищення цін (засноване на високій репутації і якості продукту). Політика низьких цін, орієнтована на конкурентів, часто застосовується при введенні нових продуктів з метою швидкого залучення великого числа покупців, використання переваг масового виробництва і усунення потенційних конкурентів. Представлені напрями дій не виключають один одного. Існує той, що зв'язує ці три моделі ціноутворення метод, званий методом калькуляційного вирівнювання. Він застосовується в основному при одночасному встановленні цін на велику кількість товарів. Його специфіка полягає у відмові від витратно-орієнтованого ціноутворення на продукти, які є "індикаторами" можливостей підприємства. Суть моделі полягає в тому, що значення продуктів, що входять у виробничу програму, неоднаково з точки зору їх впливу на кінцевий результат — це є наслідком конкретних умов конкуренції і попиту. Високі доходи, що отримуються за рахунок одних продуктів, повинні принаймні компенсувати збитки по реалізації інших. В рамках цінової конкуренції може застосовуватися значна кількість моделей ціноутворення. Найбільш популярною в умовах ринку стала модель ціноутворення за існуючими цінами, яка ґрунтується на оцінці цін конкурентів з меншою увагою до своїх витрат і попиту на продукт. Підприємство може маневрувати, встановлюючи такі ж, як у конкурентів, а також нижчі або вищі ціни. У промислових олігополіях, що продають сталь, папір добрива, зазвичай встановлюється ціна, рівна ціні конкурентів. Невеликі підприємства вибирають політику "дотримання за лідером". Вони міняють свої ціни із зміною цін лідера частіше, ніж цього вимагають попит або їх витрати. Деякі підприємства вводять невеликі знижки йди премії, але вагання зазвичай невелике. [№13, с. 59]
Модель цільових витрат вперше розроблена в Японії. Суть її полягає в тому, що планерування майбутньої собівартості продукції починається зі встановлення цільової величини, в яку слід укластися, з тим, щоб продаж продукції за існуючими ринковими цінами забезпечив не лише покриття майбутніх витрат, але і здобуття прибули. Отже, верхньою обмежувальною межею є ринкові ціни в тому регіоні, де передбачається реалізація продукції, наміченої до випуску. Дана модель ціноутворення вельми поширена. Оскільки витрати на одиницю продукту частенько насилу піддаються оцінці, покластися на конкурентні ціни — хороше рішення питання.
Проте можуть виникнути труднощі, пов'язані з відсутністю достовірної інформації про ціни конкурентів із-за надання останніми знижок або нарахування додатковій премії на ціну за обслуговування або установку. В цілому модель хороша тим, що сталі ціни забезпечують гарантований дохід, пом'якшують цінову конкуренцію і стабілізують ринок.
2.2. Ціноутворення на ринках факторів виробництва
Встановлення ціни товару є наступним важливим рішенням, підприємством, що приймається, після виробництва товару. Підприємству слід встановити таку ціну товару, від продажу якого воно може отримати максимально можливий прибуток. У основі формування ціни товару лежить його собівартість, тобто витрати, витрачені на виробництво і реалізацію цього товару.
Залежно від стадії руху товару, на якій знаходиться товар, виділяють три види цін:
1. Відпускні ціни підприємства - це та ціна, по якій підприємство-виготівник випускає товар. Вона включає собівартість і прибуток підприємства.
2. Оптова ціна торгівлі це ціна, що включає націнку, окрім собівартості і прибутку підприємства.
3. Роздрібна ціна, по якій товар пропонується споживачеві. Вона є завершуючою ціною процесу ціноутворення. Окрім оптової ціни, роздрібна ціна включає торгівельну націнку, що забезпечує прибуток продавця. Таким чином, ціна складається з собівартості і прибутку.
Процес ціноутворення складається з декількох етапів:
1. Виявлення зовнішніх по відношенню до підприємства чинників, що впливають на ціни.
2. Постановка цілей ціноутворення.
3. Вибір методу ціноутворення.
4. Розробка цінової стратегії.
5. Ринкове коректування цін.
6. Страхування ціноутворення від несприятливих зовнішніх дій.
Основними чинниками, що впливають на ціни, є споживачі, ринкове середовище, учасники каналів руху товару (постачальники товарів, енергії і тому подібне), держава. Також ціна товару формується залежно від цілей, які прагне досягти підприємство. Цілями можуть бути: збут (має на увазі низький рівень цін і носить довгостроковий характер), поточний прибуток (рівень цін високий, характер мети короткостроковий), виживаність (рівень цін украй низький, короткостроковий період), якість (високий рівень цін, довгостроковий характер мети). Після встановлення мети, підприємство вибирає метод ціноутворення.