Основною проблемою теми є визначення поняття та принципів функціонування конкурентних ринкових систем. Конкурентний ринок, як механізм взаємодії продавців і покупців економічних благ та послуг, повинен знайти відповідь на ключові питання економіки: які блага та в якій кількості виробляти; з яких ресурсів і за допомогою яких техно-логій; для кого? Для вирішення цих питань ринок виконує ряд функцій, які визначаються завданнями, що поставлені перед ними. Класифікація і визначення цих функцій дає можливість відповісти на поставлені питання.
Загальну уяву про функціонування конкурентної ринкової системи, де діє безліч фірм, домогосподарств на різноманітних ринкових структурах дає абсолютна схема кругообігу ресурсів, продукту і доходу, яка демонструє два важливих потоки "доходи-витрати" та "ресурси-продукція".
У наступних темах нашого посібника питання ефективності функціонування конкретних ринкових систем будуть розглянуті детальніше, а деякі будуть присвячені їм цілком, адже визначення теоретичних питань ефективності конкуренції у країнах з розвиненою ринковою економікою буде сприяти практиці реформування вітчизняного ринку.
В системі основних категорій ринкової економіки важливі місця зай-мають "конкуренція"! "ефективність". Ці категорії є центральними, взаємозалежними та взаємообумовленими не тільки у цій темі, але й в економічний теорії взагалі, тому на визначення їх суті треба звернути особливу увагу.
Оскільки цією темою розпочинається вивчення конкурентної ринкової системи, доцільно додатково самостійно вивчити проблеми, пов'язані з економічними системами та їх суттю, ринковими відносинами і механізмом функціонування ринкової економіки, ефективністю виробництва та проблемами ринкового реформування економіки України.
Засвоєнню суті даної теми сприяє глибоке розуміння таких еконо-мічних категорій та понять: граничний доход, граничні витрати, економічна ефективність, еластичність попиту, анормальний прибуток.
Самостійного поглибленого вивчення вимагають проблеми, пов'язані з типами конкуренції, етапами історичної еволюції конкурентної ринкової системи, економічною та соціальною ефективністю, ефектами та дефектами функціонування конкурентної ринкової системи.
Вивчення особливостей функціонування конкурентної ринкової системи
дозволяє виявити слабкі та сильні сторони виробників, які діють на різних ринках товарів: конкурентному, монопольному, монополістичної конкуренції та олігополістичному.
Перевага конкурентної ринкової системи полягає в тому, що вона розподіляє
обмежені ресурси залежно від економічних аргументів конкурентів, коли перемогу забезпечувати можна, пропонуючи матеріальні ресурси та товари більш високої якості або за нижчими цінами.
Роль конкуренції полягає в забезпеченні на ринку визначеного порядку,
гарантує виробництво достатньої кількості якісних благ, які реалізуються за рівноважними цінами.
Таким чином, створення ефективно функціонуючого конкурентного
ринкового середовища є одним з першочергових завдань реформування в перехідних економіках і, зокрема, в Україні.
Словник нових термінів і понять
Валовий дохід - загальна виручка від реалізації продукції.
Граничний дохід - приріст валового доходу від реалізації кожної додаткової одиниці продукції.
Граничні витрати - додаткові витрати, пов'язані з виробництвом
додаткової продукції.
Економічна ефективність - отримання максимуму благ при повному використанні обмежених ресурсів.
Економічний кругообіг - різниця між: валовою виручкою і усіма витратами фірми.
Економічний прибуток - модель взаємопов'язаного руху ресурсів, продуктів і доходу в масштабі країни як єдиного народногосподарського циклу.
Еластичність попиту - показник відсоткової зміни обсягу попиту при зміні на 1% ціни товару.
Конкуренція - суперництво між: учасниками ринку за кращі умови виробництва і реалізації продукції.
Нормальний прибуток — прибуток, рівний зобов'язаним витратам, які покладені у виробництво власником фірми.
Перехідна економіка - економіка, в якій взаємодія елементів старої та нової систем призводить до витискування перших і утвердження останніх в якості пануючих.
Середні валові витрати - витрати виробництва одиниці продукції.
Середній дохід - дохід у розрахунку на одиницю продукції.
Цінова дискримінація - практика встановлення різних груп покупців.
Чиста (досконала) конкуренція - тип ринку, який характеризується наявністю безлічі продавців, товар стандартизований, впливу на ціну якого індивідуальний продавець не має; вступ на ринок вільний.
Основна література: № 10,12,14.
Додаткова література: № 1,3.
Тема 6. “Попит, фактори його формування, закон попиту”
1. Попит, фактори формування попиту, закон попиту
2. Індивідуальний та ринковий попит
3. Нецінові фактори зміни попиту
Методичні поради
Ця тема присвячена теорії попиту. Ми з'ясуємо що таке попит і які фактори впливають на нього, в чому полягає суть закону попиту.
Перш за все почнемо з визначення попиту і факторів, які його визна-чають. Попит показує кількість продукту, які споживачі бажають і спро-можні купити за кожну ціну із низки можливих цін за деякий проміжок часу.
Необхідно звернути увагу на те, що ми говоримо "бажає і спро-можний", оскільки одного бажання на ринку не достатньо.
Для кращого розуміння теорії попиту у таблиці наводимо гіпотетичну шкалу попиту одного споживача на яловичину. Ця таблиця відображає залежність між ціною яловичини та її кількістю, яку споживач бажає і спроможний купити за кожну з цих цін. Зазначимо, що величина попиту повинна відноситися до певного відрізку часу - дня, місяця, року.
Графічне зображення шкали попиту називають кривою попиту. За даними таблиці будує цю криву. По вертикальній осі відкладаємо ціну, а по горизонтальній - величину попиту. Негативний нахил кривої попиту відображає закон попиту: на будь-якому ринку за незмінних всіх інших чинників зниження ціни збільшує величину попиту, і навпаки.
Чому існує зворотня залежність між ціною і величиною попиту? Таку залежність можна пояснити дією таких факторів:
1) ціна - це бар'єр, який утримує споживачів від купівлі. Чим вищий
цей бар'єр, тим менше продукту вони купують";
2) споживач потрапляє під дію принципу спадної граничної корисності, за яким споживання наступних одиниць певного продукту приносить щораз менше задоволення. Тому споживачі купуватимуть додаткові оди¬ниці продукту лише тоді, коли його ціна знижується;
3) при нижчій ціні у споживача виникає стимул придбати дешевший
товар замість аналогічних дорожчих товарів, тобто діє ефект заміщення;
4) зниження ціни на продукт збільшує купівельну спроможність гро-шового доходу споживача, що дає йому змогу купувати більше певно¬го продукту, ніж раніше, і навпаки. В цьому випадку діє ефект доходу.
Вище ми проаналізували попит з пропозиції окремого споживача. Якщо підсумувати величини попиту кожного споживача за різних мож-ливих цін, ми отримаємо ринковий попит. Для ілюстрації процесу підра¬хунку ринкового попиту використовуємо таблицю з цифровими матеріа¬лами і графіками.
Отже, найважливішим фактором, який визначає величину попиту є ціна.
При побудові кривої попиту ми зробили припущення, що інші фактори (нецінові), які визначають величину попиту, є незмінними. Тепер важли¬во розглянути, що відбудеться з кривою попиту, коли будь-який з цих факторів змінюється. Крива попиту зміщується праворуч (якщо попит зростає) і ліворуч (якщо попит зменшується).
Основними національними факторами зміни ринкового попиту є:
1) смаки і уподобання споживачів;
2) кількість споживачів на ринку;
3) грошові доходи споживачів;
4) ціни на суміжні товари;
5) сподівання споживачів щодо майбутніх цін і доходів.
Важливо розглянути вплив кожного з цих факторів на попит.
Важливо пам'ятати про те, що "зміна попиту" відрізняється від "зміни
величини попиту". Зміна величини попиту означає переміщення з однієї точки до іншої точки на постійній кривій попиту внаслідок зміни ціни продукту.
Зміна попиту виражається у переміщені всієї кривої попиту ліворуч або праворуч внаслідок зміни нецінових чинників попиту.
Засвоєння суті визначеної теми стає кращим при глибокому розумінні таких економічних категорій і понять: попит, крива попиту, за¬кон попиту, дефект доходу, дефект заміщення, товари вищого ґатунку, товари нижчої споживчої цінності, замінник, взає¬модоповнюваний товар.
Самостійного поглибленого вивчення вимагають наступні проблеми:
1. Корисність як фактор формування ринкового попиту.
2. Вплив ефектів доходу і заміщення на криву попиту.
Попит - це кількість продукту, яку споживачі бажають і спроможні купити
за кожну ціну із низки можливих цін за деякий проміжок часу.
Між величиною попиту і ціною існує зворотна залежність. На будь-якому
ринку за незмінних всіх інших чинників зниження ціни збільшує величину попиту.
Таку зворотну залежність економісти називають законом попиту. В основі закону попиту лежать психологічний фактор, принципи спадної граничної корисності, ефект доходу та ефект заміщення.
Графічне зображення зворотної залежності між величиною попиту і ціною
називають кривою попиту. Для її зображення по горизонталі відкладаємо величину попиту, а по вертикалі - ціну. Крива попиту має спадний характер.
На купівлю будь-якого продукту впливають нецінові фактори: смаки і
уподобання споживачів, кількість споживачів на ринку, грошові доходи споживачів, ціни на сумісні товари, сподівання споживачів щодо майбутніх цін і доходів. Зміна одного або декількох нецінових факторів спричиняє зсув кривої попиту. її переміщення праворуч означає збільшення попиту, а переміщення ліворуч - зменшення попиту.