Смекни!
smekni.com

Особливості реформування світової валютної системи (стр. 5 из 7)

Монети планується друкувати в різних державах: на зворотну сторону кожна з них буде поміщати зображення, що, на їхню думку, гідно бути відображеним на єдиній європейській валюті.

Було вирішено уводити валюту тільки в тих країнах ЄС, що будуть задовольняти наступним вимогам:

1. Рівень інфляції не перевищує більш ніж на 1,5 % середній рівень у трьох країнах-членах ЄЕС з найбільш низьким рівнем інфляції.

2. Державна заборгованість не повинна складати більш 60 % від ВВП.

3. Державний дефіцит не повинен складати більш 3 % від ВВП.

4. Протягом, щонайменше, двох років повинні дотримуватися межі коливань валютного курсу, передбачені механізмом обмінних курсів, без девальвації стосовно валюти інших країн-членів ЄЕС.

5. Довгострокові процентні ставки не повинні перЄВІщувати більш ніж на 2 % середній показник для трьох країн з найбільш низьким рівнем інфляції.

Умови дійсно тверді, але без їхнього виконання, переконані фінансисти, переходити на єдину валюту даремно, тому що почнеться перекачування національного багатства з більш розвитих країн у менш процвітаючі, за чим піде знецінювання й у перспективі - погроза повного краху як власне валюти, так і економічної системи союзу в цілому.

Основний же сценарій переходу до нової валюти передбачає три фази.

Фаза А почалася 2 травня цього року з прийняттям Радою Європи рішення про перший склад учасників валютного союзу, що задовольняють перерахованим вище умовам. Рішення було прийнято, як і передбачалося, на основі уточнених економічних показників за 1997 р. У 11 країнах: Німеччини, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі, Ірландії, Португалії, Іспанії, Австрії і Фінляндії вирішено було вводити єдину валюту. Греція поки не задовольняє затвердженим критеріям. Данія вирішила не брати участь у валютному союзі (референдум у червні 1992 р. продемонстрував негативне відношення населення цієї країни до вступу у валютний союз), але залишила за собою право змінити це рішення. Великобританія теж вирішила утриматися від участі у валютному союзі по політичних і економічних розуміннях. Останні полягають у тім, що в даний час країна переживає фазу підйому, при цьому рівень процентних ставок один з найвищих у ЄС (вище тільки в Греції). Вона не може дозволити собі їхнє зниження, що неминуче у випадку приєднання до валютного союзу, через небезпеку "перегріву" економічної кон'юнктури. Але аналітики вважають, що Великобританія буде прагнути вступити у валютний союз до 2002 р., не бажаючи упустити можливість впливати на ситуацію в Європі. Швеція поки теж утримується від участі у валютному союзі, побоюючись, що зі своєю громіздкою системою соціального забезпечення не зможе адекватно реагувати на підвищення рівня конкуренції у валютному союзі.

Після визначення складу учасників валютного союзу на зустрічі в Брюсселю на початку травня поточного року було прийняте рішення про створення Європейського центрального банку (ЄЦБ) і фіксації двосторонніх обмінних курсів 11 країн- учасниць валютного союзу. Рішення про фіксації обмінних курсів прийнято заздалегідь з метою виключити спекуляції напередодні 1 січня 1999 р. Ці курси будуть використовуватися при визначенні безвідкличних конверсійних курсів перекладу національних валют у євро з першого дня її прийняття як єдину валюту.

Фаза В почнеться 1 січня 1999 р. Для валют усіх країн-учасниць буде установлений фіксований обмінний курс стосовно євро, що буде дорівнює 1 екю, існування якої припинитися з уведенням євро.

Під час перехідного періоду (початок 1999-почав 2002 р.) євро буде використовуватися в банківських операціях поряд з національними валютами. Банки будуть мати можливість здійснювати угоди і надавати послуги клієнтам у євро з початку 1999 р. Ведення операцій у євро стане обов'язковим тільки з початку 2002 р.

З економічної точки зору валютний союз буде існувати вже з 1 січня 1999 р., хоча евробанкноти і монети будуть запущені в обертання тільки через 3 роки. У цей період євро буде використовуватися тільки для безготівкових розрахунків, причому на добровільній основі. Проте вже в 1997 р. багато європейських компаній оголосили, що з 1 січня 1999 р. за власним бажанням переведуть свої безготівкові розрахунки на євро.

Фаза З почнеться 1 січня 2002 р. із введенням у обертання евробанкнот і евромонет, що протягом першого півріччя 2002 р. будуть законним засобом платежу поряд з національними банкнотами і монетами, що вийдуть зі обертання і втратять статус законного платіжного засобу після 1 липня 2002 р., але і далі будуть безперешкодно обмінюватися національними центральними банками.

5.3. Забезпечення функціонування євро.

5.3.1. Європейський Валютний Інститут

Циркулювання єдиної валюти на території декількох країн, безсумнівно, повинне якимсь родом контролюватися. У рамках однієї країни й однієї валюти (нехай навіть резервної) особливих складностей не виникає. У США основним, що наглядає за цією сферою органом, є Федеральна Резервна Система. Така ж система центральних банків існує й у Європі. Але у випадку з євро питання сильно ускладнилося. Не можна доручати якомусь національному банкові (або декільком національним банкам) емісію європейської валюти. Занадто великі повноваження виявляються в одних руках. Сильно обмежувати повноваження головного керівного органа також не можна, інакше його робота буде попросту неефективною.

Коли після Маастрихта в Європі стали чітко вимальовуватися перспективи майбутнього ЄВС, з новою силою встало питання про Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) – саме до такого рішення прийшли країни ЄС щодо центрального фінансового органа союзу. Природно, такий банк повинний бути незалежних і побудованим на принципах Ради Європи й інших загальноєвропейських організацій. Для підготовки фундаменту ЄЦБ, визначення принципів його функціонування, дозволу виникаючих питань при розробці проекту переходу на єдину валюту в 1994 році в німецькому місті Франкфурте-на-Майні був створений Європейський Валютний Інститут.

Європейський Валютний Інститут, ЄВІ (European Monetary Institute (EMI)), створений у відповідності зі статтею 109f (3) Угоди про Європейське Співтовариство, призначений для визначення організаційної і функціональної структури Європейської Системи Центральних Банків, ЄСЦБ (European System of Central Banks (ESCB)), що складає з Європейського Центрального Банку, ЄЦБ (European Central Bank (ECB)) і національних Центробанків держав-членів Співтовариства. ЄСЦБ призначена для реалізації третьої стадії проекту Економічного і Валютного Союзу, ЄВС (Economic and Monetary Union (EMU)).

Чим же займався даний Інститут? По зведеннях, опублікованим на сервері Європейського Центрального Банку (www.ecb.int), у задачі ЄВІ входило наступне:

· підготовка інструментів і процедур здійснення єдиної валютної політики на території держав, у які передбачається перевести на режим євро з 1999 року;

· аналіз варіантів проведення єдиної валютної політики;

· упорядкування збору, підготовки і поширення в майбутньому євро-просторі статистичної інформації, що стосується фінансів, банківської справи, платіжних балансів і іншої фінансової інформації;

· розробка і розвиток структури, що забезпечує здійснення обмінних операцій з валютами країн-учасниць євро-простору;

· розвиток технічної інфраструктури проведення міжнародних платежів (система TARGET). Метою даної системи є обслуговування міжнародних розрахунків країн-учасниць таким чином, щоб ця процедура проходила так само безперешкодно, як і усередині країни;

· розробка наявних євро: дизайн і технічний опис. Дане питання вирішувалося на конкурсній основі.

Це були першочергові задачі ЄВІ. Крім цього, Інститут цікавили наступні проблеми:

· розробка погоджених правил і стандартів у бухгалтерії з метою підготовки зведених балансів в ЄСЦБ ;

· інформаційне і технічне забезпечення функціонування ЄСЦБ ;

· можливі шляхи забезпечення стабільності функціонування кредитних інститутів і фінансової системи в області співробітництва з владою окремих країн.

ЄВІ також допомагав у підготовці законодавства всього Співтовариства і національних законодавств до третьої стадії переходу на єдину валюту. Зокрема, це стосувалося валютного і фінансового законодавств, включаючи статути національних Центробанків.

За регламентом (відповідно до Угоди), а також по запитах Європейської Ради, ЄВІ надавав необхідні звіти про свою діяльність. За чотири з половиною року існування ЄВІ було проведено 45 засідань Ради ЄВІ за участю представників європейських центральних банків. Усі напрацьовані документи були передані в Європейський Центральний Банк. Незважаючи на складність поставленої задачі, вважається, що ЄВІ з нею справився і більшість європейців досить спокійно відносяться до введення євро на початку 1999 року.

5.3.2.Європейський Центральний Банк і система національних Центробанків

Отже, у червні 1998 року ЄВІ надав останній звіт за 1997 рік, у якому говорилося про пророблену роботу в плані підготовки фундаменту для становлення Європейського Центрального Банку. А незадовго до цього, у травні, 15 (!) лідерів країн-учасниць ЄС зібралися в Брюсселю на самміт, результатом якого повинне було з'явитися рішення про зняття “валютних границь” між 11 країнами і твердження глави ЄЦБ. В останнім питанні розгорнулося тверде протистояння Франції і Німеччини, як найбільш сильних в економічному плані країн з 11 відібраних.

Рішення організувати банк у Франкфурте-на-Майне, у Німеччині, як вважають багато експертів, було платою Німеччини за участь її в ЄВС, тобто відмовлення від своєї сильної валюти. Без участі німецької марки євро навряд чи зайняло б досить міцну позицію на міжнародному валютному ринку. У такому випадку Франція залишилася б наодинці з недостатньою масою валют інших 9 країн-учасниць. А отут ще Італія, що взяли в число 11-ти країн лише “за красиві очі”: вона донедавна не задовольняла відразу декільком вимогам для вступу в ЄВС. Загалом, без Німеччини (при помірності Великобританії) євро довелося б туго.