Розрізняють середню і граничну ставку податку. Середня ставка податку - це відношення податкової суми до величини доходу: tср = Т/Y. Гранична ставка податку - це величина приросту податкової суми на кожну додаткову одиницю збільшення доходу. (вона показує, на скільки збільшується сума податку при зростанні доходу на одиницю): tпопер = ΔТ/ΔY.
Податки впливають як на сукупний попит, так і на сукупну пропозицію. Проте в рамках нашої моделі "витрати-доходи", оскільки це кейнсіанська модель, розглядається дія податків тільки на сукупний попит.
В рамках моделі "витрати-доходи" податки, так само як і державні закупівлі діють на національний дохід (сукупний випуск) Y з мультиплікативним ефектом. Розрізняють два види податкового мультиплікатора: 1) мультиплікатор автономних (акордних) податків; 2) мультиплікатор прибуткового податку.
Трансферти це платежі, які робить держава не в обмін на товари і послуги. Держава виплачує трансферти: а) домогосподарствам і б) фірмам
Державні трансфертні платежі домогосподарствам включають в
себе різного вигляду соціальні виплати: посібники з безробіття, посібники з бідності, посібники з непрацездатності, пенсії, стипендії і т.п. Державні трансфертні платежі фірмам - це субсидії.
Трансферти є автономною величиною, оскільки їх розмір визначається державою, тобто є параметром управління.
Трансферти можна розглядати як "антиподатки", тобто їх дія на економіку аналогічна дії автономних податків, але трансферти діють в протилежному напрямі. Так, якщо зростання податків скорочує сукупний попит, то зростання трансфертів його збільшує. І навпаки. Трансферти, як і податки, надають непряму дію на національний дохід, будучи інструментом не його створення, а його перерозподілу. І так же як і податки, трансферти в кейнсианськой моделі володіють мультиплікативним ефектом зміни національного доходу (сукупного випуску).
Щоб вивести формулу мультиплікатора трансфертів, пригадаємо, що зміна трансфертів означає зміну доходу: DТr = DРД.
Зміна доходу у розпорядженні веде до зміни споживання відповідно до величини граничної схильності до споживання: . А зміна споживання мультиплікативно змінює сукупний дохід:
Величина мультиплікатора трансфертів, таким чином, рівна mрс / (1- mрс) або mрс / mрs. Мультиплікатор трансфертів - це коефіцієнт, який показує, в скільки разів збільшується (зменшується) сукупний дохід при збільшенні (зменшенні) трансфертів на одиницю. По своєму абсолютному значенню мультиплікатор трансфертів рівний мультиплікаторові податків. Величина мультиплікатора трансфертів менша, ніж величина мультиплікатора витрат, оскільки трансферти надають непряму дію на сукупний дохід, а витрати (споживчі, інвестиційні і державні закупівлі) - пряме.
Алгебраїчне виведення формули мультиплікатора трансфертів. Оскільки в простій кейнсіанської моделі передбачається, що трансферти отримують тільки домогосподарства, та зміна трансфертів діє на споживчу функцію, яка з урахуванням трансфертів виглядає таким чином:
C = C + mpc (Y - T + Tr)
Y = C + I + G
Підставимо споживчу функцію в рівняння сукупного доходу (випуску), потім перегрупуємо і в результаті отримаємо:
Таким чином, мультиплікатор трансфертів рівний:
.Відмітимо, що мультиплікатор трансфертів:
1) по абсолютній величині співпадає з мультиплікатором автономних податків, але має протилежний знак;
2) менше мультиплікатора автономних витрат.
Будь-яка зміна автономних (не залежних від рівня доходу) змінних - споживчих витрат, інвестиційних витрат, державних закупівель, податків, трансфертів - веде до паралельного зрушення кривої сукупних планованих витрат і не міняє її нахил. Єдина величина, яка впливає на величину мультиплікаторів всіх цих видів витрат, - гранична схильність до споживання. Чим вона більша, тим величина мультиплікатора більша. Крім того, саме гранична схильність до споживання визначає нахил кривої сукупних планованих витрат. Чим більше гранична схильність до споживання, тим крива крутіша.
Як вже наголошувалося, Кейнс створював свою модель для закритої економіки, проте його послідовники розповсюдили висновки моделі на відкриту економіку. Необхідність такого розширення моделі "Кейнсіанського хреста" була пов'язана з тим, що після ΙΙ світової війни і особливо з початку 60-х років відбувається інтернаціоналізація світогосподарських зв'язків, що виразилася в розширенні міжнародної торгівлі (рухи товарів і послуг) і посиленні процесу переливів капіталу (русі фінансових активів - акцій і облігацій) між країнами.
Додамо в аналіз іноземний сектор. В результаті отримаємо чотирьохсекторну модель економіки. Витрати іноземного сектора є важливим компонентом сукупних витрат і відомі як витрати на чистий експорт. Чистий експорт є одним з видів взаємин даної країни з іншими країнами (міжнародної торгівлі). Чистий експорт рівний різниці між експортом і імпортом. Експорт є автономною величиною, тобто не залежить від рівня доходу даної країни, а визначається рівнем доходу в інших країнах (країнах - торгових партнерах) (пряма залежність) і рівнем обмінного курсу (зворотна залежність).
Експорт - це попит іноземного сектора на товари і послуги даної країни. Тому чим вище рівень доходу в інших країнах, тим з великим бажанням вони купуватимуть товари, вироблені в даній країні, тобто експорт зросте. А чим вище обмінний курс національної грошової одиниці, тим більше дорогими і тому менш привабливими вони стають для іноземців, тому експорт падає. Функція експорту тому може бути виражена формулою:
Ех = Ех (Yf, e)
де Yf - дохід в інших країнах,
e - обмінний курс грошової одиниці даної країни.
Що стосується імпорту, одна його частина може не залежати від рівня сукупного доходу даної країни і бути автономним імпортом, але інша його частина обов'язково залежить від рівня доходу оскільки зростання національного доходу даної країни веде до зростання попиту на товари і послуги, у тому числі і імпортні, тобто при зростанні доходу імпорт збільшується. Таким чином, імпорт ділиться на автономний і неавтономний (індукований) і тому формула імпорту може бути представлена:
Im = Im + mpm Y
де Im - автономний імпорт, mpm - гранична схильність до імпорту. (Відмітимо, що імпорт залежить від величини національного, а не доходу, що розташовується).
Гранична схильність до імпорту - це величина, яка показує, на скільки збільшиться (скоротиться) імпорт при зростанні (скороченні) доходу на одиницю:
mpm = DIm / DY0 < mpm < 1
Крім того, імпорт також залежить від обмінного курсу національної грошової одиниці. Причому, залежність пряма, тобто чим вище обмінний курс національної валюти, тим більше дешевими і привабливими стають імпортні товари для вітчизняних покупців).
Оскільки чистий експорт є різницею між експортом і імпортом, то функція чистого експорту має вигляд:
Хn = Ех - Im = Ех - (Im + mpm Y) = (Ех - Im) - mpm Y
де (Ех - Im) - автономний чистий експорт, а (mpm Y) - індукований імпорт.
Нахил кривої планованих сукупних витрат в чотирьохсекторній моделі економіки менший (вона пологіша), ніж в трьохсекторній, оскільки він визначається величиною (mpc (1 - t) - mpm), а за наявності індукованих інвестицій величиною (mpc (1 - t) + mpI - mpm) (рис.3). Тому ефект мультиплікатора у відкритій економіці менший, ніж в закритій.
Зростання величини граничної схильності до імпорту міняє нахил кривої планованих витрат і величину мультиплікатора. Чим більше mpm, тим крива пологіша, отже ефект мультиплікатора менший.
Включимо функцію чистого експорту в рівняння рівності сукупного доходу (випуску) Y сукупним витратам всіх макроекономічних агентів:
Y = C + I + G + Xn
Оскільки споживча функція С = С + mpc (Y - T - t Y);
інвестиційна функція I = I + mpI Y
функція державних закупівель G = G
функція чистого експорту Xn = Ex - Im - mpm Y
Отримаємо:
Y = C + mpc Y - mpcT - mpc t Y + I + mpI Y + G + Ex - Im - mpm Y
Звідси:
Величина
- це супермультиплікатор витрат. Позначимо його КА. Відмітимо, що вираз в дужках - це сума всіх автономних, тобто не залежних від рівня доходу витрат. Зміна будь-якого з компонентів автономних сукупних витрат веде до мультиплікативної зміни величини рівноважного доходу Y. Тому зростання автономного чистого експорту веде до мультиплікативного зростання доходу: ΔY = КА ΔХn.