Зовнішньоекономічну діяльність завод не веде так як не має певних критерій, відповідно до яких можна було б співпрацювати з іншими країнами. Перш за все голова правління та власник контрольного пакету акцій в цьому не зацікавлений. По – друге: малий та застарілий асортимент продукції. По - третє: не конкурентноздатність продукції.
5. Система і стратегія маркетингу підприємства
Сьогодні багато спеціалістів визнали принципово важливу роль маркетингу. Причому це актуально для підприємств різної галузі економіки. Одним з важливіших елементів організації маркетингової діяльності є побудова та впровадження її стратегії.
Стратегія маркетингу – це складова частина всього стратегічного управління підприємством. Це план його ділової активності. Основна задача - це підтримка і розвиток процесу виробництва, підвищення асортименту та якості виробляємих товарів, засвоєння нових ринків, збільшення збуту та підвищення ефективності діяльності. В узагальненому виді маркетинг – це система організації і збуту товарів, спрямована на задоволення потреб конкретних споживачів і користувачів та на одержання прибутку фірмою на основі дослідження і прогнозування ринку.
Cтратегія розробляється для кожного конкретного функціонального напряму певної сфери діяльності підприємства. Іншими словами, функціональна стратегія стосується конкретного плану керування поточною й основною діяльністю підрозділу. Отже, підприємству слід мати стратегію НДПКР, виробничу стратегію, маркетингову стратегію, фінансову стратегію, стратегію управління персоналом, стратегію матеріально-технічного забезпечення, тобто розробляється стільки стратегій, скільки підприємство має основних функціональних напрямів діяльності.
На ВАТ «Малинський хлібозавод» маркетологи спрямовують свою діяльність на розроблення виробничої стратегії.
Виробнича стратегія – це діяльність із розробки й управління процесом створення необхідних для споживачів продуктів і послуг. Спрямованість даної стратегії – виробничий процес, точніше його здійснення з максимальною ефективністю. У ринкових умовах найбільш важливими факторами, що впливають на виробничу стратегію підприємства, є ті, що пов’язані зі споживачами. Метою будь-якої виробничої діяльності всередині підприємства є управління процесом додавання цінності продукту таким чином, щоб максимально задовольнити запити споживача.
Виробнича стратегія повинна формуватися також з урахуванням:
1) наявності матеріально-технічних, трудових і фінансовихресурсів;
2) техніко-організаційного рівня виробництва;
3) існуючого виробничого потенціалу;
4) часу, необхідного для своєчасного переходу до випуску нового продукту;
5) обсягу необхідних капіталовкладень;
6) рівня кваліфікації персоналу;
7) можливостей одержання необхідної сировини.
Основою для формування виробничих стратегій є продуктові стратегії. Тому виробничі стратегії спрямовані переважно на:
- вдосконалення, модернізацію виробництва;
- оптимізацію співвідношення підрозділів інфраструктури підприємства;
- організацію (при необхідності) нового виробництва;
- оптимізацію основного виробництва підприємства.
Товар | Ціна, грн. |
Батон Нива | 2,1 |
Кекс Ромашка | 1,5 |
Пиріг з яблуками | 3,4 |
Поліськи рулетики | 1,25 |
Ріжок з повидлом | 2,98 |
Хліб Польовий | 2,39 |
Хот – дог | 2,86 |
Порівнюючи ціни «МХ» з середніми цінами Київського хлібокомбінату, можна сказати, що вони значно нижчі. Наприклад, ціни на Київські вироби такі : кекс – 2грн., пиріг – 4,5 грн., хліб – 3,5 грн.
Проте, не зважаючи на цей важливий чинник, попит на продукцію заводу не підвищується. На це впливає ряд факторів:
· продукція майже не рекламується;
· лише декілька торгових точок на весь район;
· асортимент не оновлюється;
· не приваблююча упаковка.
6. Система планування діяльності підприємства
Суть планування полягає в розробці та обґрунтуванні цілей, визначенні найкращих методів і способів їхнього досягнення при ефективному використанні всіх видів ресурсів, необхідних для виконання поставлених завдань і встановлення їх взаємодії.
Сам процес планування проходить 4 етапи:
1. розробку загальних цілей;
2. визначення конкретних цілей на даний період із подальшою їхньою деталізацією;
3. визначення шляхів і способів досягнення цілей;
4. контроль за процесом досягнення поставлених цілей шляхом зіставлення планових показників із фактичними та коригування цілей.
До процесу планування діяльності планування ВАТ «МХ» входить багато складових: виробництво і реалізація продукції, її собівартість, забезпеченість трудовими, матеріальними і фінансовими ресурсами, фінансові результати роботи, фінансовий стан підприємства. Саме ці складові і є об’єктами планування діяльності заводу, які розглядаються як єдине ціле і через які розкривається його предмет.
Оскільки планування являє собою процес підготовки рішень про цілі, способи і методи їхнього досягнення шляхом цілеспрямованої оцінки різних альтернативних варіантів, що завжди пов’язано із використанням ресурсів, то саме ці ресурси і є більшою мірою предметом планування на підприємстві.
Планування можна розглядати як процес прийняття рішень, який передує майбутнім діям. Результатом планування є прийняття органом управління рішення про те, що, де і яким чином треба зробити.
У сучасних умовах у процесі планування широко використовуються різні методи обчислення планових показників, які об’єднані у три узагальнюючі групи: екстраполяції, по факторні та нормативні.
На ВАТ «Малинський хлібозавод» намагаються використовувати нормативний метод, який базується на використанні технічно обґрунтованих норм і нормативів, що виражають ступінь економічної ефективності виробництва та обліку, норм витрат праці, фінансових і матеріальних ресурсів.
План підприємства – це завчасно розроблена система заходів, що передбачає цілі, зміст, збалансовану взаємодію ресурсів, обсяг, методи, послідовність і строки виконання робіт для виробництва і реалізації продукції або надання послуг. План дає змогу підприємству оцінити, наскільки реальне досягнення поставлених цілей, що допомагає, а що заважає їх досягти. Процес планування складається з таких етапів:
- визначення цілей планування;
- аналіз проблеми;
- пошук альтернативи;
- прогнозування;
- оцінка;
- прийняття планового рішення.
Проте на ВАТ « Малинський хлібозавод » існує достатньо проблем, які не дозволяють не тільки розумно планувати свою діяльність, а й ефективно працювати.
Проблеми побудови ефективної системи планування на ВАТ « МХ »: