Смекни!
smekni.com

Аналіз затрат робочого часу (стр. 1 из 5)

Вступ

Робочий час - час, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку організації і умов трудового договору повинен виконувати трудові обов'язки, а також інші періоди часу, які відповідно до законів і інших нормативних правових актів відносяться до робочого часу.

Основні цілі дослідження витрат робочого часу:

· визначення величини і причин втрат і нераціональних витрат робочого часу;

· здобуття даних для розробки трудових нормативів і норм;

· аналіз організації праці і здобуття відомостей про чинники, що впливають на витрати робочого часу;

· оцінка раціональності використовуваних прийомів і методів праці;

· вивчення і аналіз часу використання устаткування у взаємозв'язку з робочим часом виконавця робіт;

· оцінка якості вживаних трудових норм, причин їх невиконання або перевиконання;

· здобуття вихідних даних для розробки технологічних процесів, карт інструкцій;

· встановлення нормованих витрат праці на виконання заданої роботи.

Витрати робочого часу класифікують, тобто підрозділяють, на окремі категорії по певних ознаках. Як єдині, задовольняючі вимогам всіх галузей народного господарства, застосовують диференційовані класифікації витрат робочого часу виконавця робіт і часу використання устаткування.


1. Класифікация витрат робочого часу виконавця робіт

Схема класифікації витрат робочого часу виконавця робіт представлена на додаток 1. Категорії витрат на схемі позначені загальноприйнятими буквеними індексами.

Робочий час виконавця робіт підрозділяється таким чином.

ВР - час роботи.

ВП - час перерв в роботі.

ВПЗ - час роботи по виконанню виробничого завдання - час, що витрачається працівником на підготовку і безпосереднє виконання отриманого завдання.

ПЗ - підготовчо-завершальний час *- час, що витрачається працівником на підготовку до виконання заданої роботи, і дії, пов'язані з її закінченням.

До цього вигляду витрат відноситься час: здобуття завдання на роботу; здобуття інструментів, пристосувань, технічної документації; установки пристосувань, інструменту; наладки устаткування на відповідний режим роботи; зняття пристосувань, інструменту після виконання завдання; здача пристосувань, інструменту, технічної документації; здача роботи (приймальникові, контролерові, майстрові і ін.).

Величина підготовчо-завершального часу не залежить від об'єму роботи, що виконується за даним завданням; воно витрачається один раз на всю партію виробів, що обробляються на одному робочому місці за зміну. Коли тривалий час виконується одна і та ж робота (наприклад, при переробці одного і того ж матеріалу, сировини), підготовчо-завершальний час з розрахунку на одиницю продукції буде незначним по величині.

ОП - оперативний час - це час, що витрачається безпосередньо на виконання заданої роботи (операції), повторюване з кожною одиницею або певним об'ємом робіт (продукції). Підрозділяється на основний і допоміжний час. Крім того, залежно від характеру участі працівника у виконанні заданої роботи оперативний час може бути часом ручної, ручної механізованої, машинно-ручної роботи, часом спостереження (активним і пасивним) за роботою устаткування, часом переміщення (переходів) виконавця робіт.

Про - основний час - час, що витрачається працівником на дії з якісної і кількісної зміни предмету праці (його форми, розмірів, зовнішнього вигляду, физико-хімічних або механічних властивостей і ін.). Цей процес може виконуватися самим працівником або під його спостереженням.

У - допоміжний час - час, що витрачається працівником на дії, які забезпечують виконання основної роботи. Воно повторюється або з кожною оброблюваною одиницею продукції, або з певним її об'ємом. Допоміжним також є час на завантаження устаткування сировиною (напівфабрикатами), вивантаження і знімання готової продукції; установку і зняття оброблюваних виробів; переміщення виробів в процесі їх виготовлення в межах робочої зони; управління устаткуванням, переміщення окремих механізмів устаткування, переустановлення робочого інструменту (якщо це повторюється з кожною одиницею продукції); на контроль якості продукції, що виготовляється; на пересування (переходу) працівника, необхідні для виконання операцій, і на інші аналогічні роботи.

РР - час ручної роботи - оперативний час, що витрачається працівником на виконання робіт без вживання машин і механізмів.

РМР - час ручної механізованої роботи використовується працівником на виконання роботи уручну за допомогою механізованих інструментів (електродриля, ручної зачистной машинки і ін.).

МР - час машинно-ручної роботи - час на виконання роботи за допомогою виконавчих механізмів устаткування (наприклад, ручної подачі на металоріжучому верстаті).

ВН - час спостереження за роботою устаткування.

ВАН - час активного спостереження за роботою устаткування - час, протягом якого працівник стежить за роботою устаткування, ходом технологічного процесу, дотриманням заданих параметрів процесу, аби забезпечити необхідну якість продукції і справність устаткування. Протягом цього часу працівник не виконує фізичної роботи, але присутність його на робочому місці необхідна. Цей час залежить від характеру роботи, складності і міри механізації обслуговуваного устаткування. Тривалість його велика при безперервних (апаратурних) процесах, а також в процесах з безперервним випуском продукції (автомати і ін.).

ВПН - час пасивного спостереження за роботою устаткування - час, протягом якого немає необхідності в постійному спостереженні за роботою устаткування або технологічним процесом, але працівник витрачає його через відсутність іншої роботи. Скорочення ВПН - істотний резерв підвищення продуктивності праці.

П - час переміщень (переходів) виконавця роботи використовується працівником на переходи в робочій зоні між верстатами, машинами, агрегатами при обслуговуванні декількох одиниць устаткування.

ОМ - час обслуговування робочого місця - час, що витрачається працівником на догляд за робочим местомом і на підтримку його в змозі, що забезпечує продуктивну роботу протягом зміни; підрозділяється на час технічного і час організаційного обслуговування.

Тих - час технічного обслуговування робочого місця - час, що витрачається працівником на догляд за робочим местомом, устаткуванням і інструментом, які необхідні для виконання конкретного завдання (заміна зношеного інструменту, прибирання відходів виробництва і ін.).

Орг - час організаційного обслуговування робочого місця - час, що витрачається працівником для підтримки робочого місця в працездатному стані протягом зміни. До нього відносять витрати часу на прийом і здачу зміни; розкладання на початку і прибирання в кінці зміни інструменту, захисних пристосувань, документації і інших необхідних для роботи матеріалів і предметів; переміщення в межах робочої зони тари із заготовками і готовими виробами; огляд, опробывание, чищення, миття, мастило устаткування і інші аналогічні роботи.

Витрати робочого часу на обслуговування устаткування можуть бути такими, що перекриваються і не перекриваються.

Час, що перекривається, - час виконання працівником тих або інших трудових прийомів в період автоматичного часу роботи устаткування. Перекривається може бути основний (ВАН) і допоміжний час, а також час, що відноситься до інших видів витрат (наприклад, до обслуговування робочого місця).

Час, що не перекривається, - час виконання допоміжних робіт при зупиненому (непрацюючому) устаткуванні (наприклад, завантаження сировини в апарат безперервної дії і вивантаження з нього готовій продукції).

ВНЗ - час роботи, не передбаченої виробничим завданням, - час, що витрачається працівником на виконання випадкової або непродуктивної роботи.

ВСР - час виконання випадкової роботи - час, що витрачається працівником на виконання роботи, не передбаченої виробничим завданням, але викликаною виробничою необхідністю.

ВНР - час виконання непродуктивної роботи - час, що витрачається працівником на виконання роботи, яка не передбачена виробничим завданням і не викликана виробничою необхідністю (наприклад, виправлення допущеного працівником браку, зняття зайвого припуска на обробку, додатковий пробіг автомашини із-за неправильно вибраного маршруту).

Час перерв в роботі підрозділяють на час регламентованих і нерегламентованих перерв.

ПР - час регламентованих перерв в роботі включає час перерв в роботі, обумовлених технологією і організацією виробничого процесу, а також час на відпочинок і особисті потреби виконавця робіт.

ПРТ - час перерв в роботі, обумовлених технологією і організацією виробничого процесу, - час, необхідність якого викликається специфікою технологічного процесу або організацією виробництва (наприклад, перерва в роботі монтажників конструкцій на час підйому краном плити перекриття або перерва в роботі гірників у зв'язку з провітрюванням забою після підривання заряджених шпурів).

ОТЛ - час на відпочинок і особисті потреби надається працівникам на відпочинок, виробничу гімнастику і тому подібне для підтримки їх нормальної працездатності і попередження перевтоми -, а також на особисту гігієну і відправлення природних потреб - .

ПН - час нерегламентованих перерв в роботі - час перерв, викликаних порушенням нормального ходу виробничого процесу, недоліками в організації виробництва і порушеннями трудової дисципліни.

ПНП - час перерв в роботі, які викликані недоліками в організації виробництва, що виникають, наприклад, у зв'язку з невчасною подачею на робоче місце матеріалів, сировини, напівфабрикатів, несправністю устаткування, перебоями в подачі електроенергії і ін.

ПНД - час перерв в роботі, викликаних порушеннями трудової дисципліни, - час перерв, що виникають в результаті порушення правил трудового розпорядку (запізнень на роботу, самовільної відсутності з робочого місця, передчасного відходу з роботи, сторонніх розмов в процесі роботи і ін.), а також простоїв працівників, які не можуть працювати із-за порушень трудової дисципліни іншими членами колективу (наприклад, на конвеєрі).