3) визначається вплив змін за кожною статтею на зміну собівартості всієї товарної продукції.
Витрати на 1 грн. товарної продукції – основний відносний показник, що характеризує використання ресурсів. Загальний розрахунок дорівнює відношенню собівартості товарної продукції до товарної продукції в оптових цінах підприємства. Цей показник дозволяє досягти порівнянності при аналізі змін показників собівартості за кілька років і зіставити собівартість продукції з прибутком.
Аналіз показника собівартості одиниці продукції здійснюється за даними планової, нормативної чи звітної калькуляції.
Методика аналізу собівартості продукції за основними факторами базується на послідовному вивченні впливу факторів на зміну:
1. Витрат на 1 грн. товарної продукції.
2. Собівартості всієї товарної продукції.
3. Економічно однорідних статей.
Порядок оцінки впливу факторів на показники витрат на 1 грн. товарної продукції:
1) виявляється відхилення фактичного рівня витрат від рівня, установленого за планом;
2) при виявленні відхилення виявляється вплив на це відхилення наступних факторів:
а) зміна оптових цін на товарну продукцію;
б) зміна цін на матеріальні ресурси;
в) зміна матеріалоємності окремих видів продукції;
г) зміна номенклатури й асортименту продукції;
3) отримані відхилення коригуються на величину незалежну від підприємства;
4) при визначенні впливу одного з факторів умовно абстрагуються від впливу інших.
Порядок впливу факторів на зміну повної собівартості продукції визначається за даними про зміну витрат на 1 грн. товарної продукції.
Як фактори, що змінюють собівартість товарної продукції, виділяють зміну:
а) цін на матеріали;
б) рівня матеріалоємності;
в) асортименту і номенклатури продукції.
Загальний порядок розрахунку: абсолютний розмір зміни витрат на 1 грн. товарної продукції за кожним фактором збільшується на фактичний випуск товарної продукції в оптових цінах підприємства, прийнятих у плані.
Послідовність визначення впливу факторів на зміну економічно однорідних статей:
1) установлюється загальний розмір і структура економічно однорідних статей за одноелементними калькуляційними статтями;
2) зіставляються фактичні витрати за економічно однорідними статтями із плановими і розрахунковими, виявляються їх зміни і відхилення;
3) визначаються фактори економічно однорідних статей, що впливають на зміну:
а) обсягу виробництва;
б) структури випуску продукції;
в) рівня витрат.
У процесі проведення аналізу собівартості доцільно виявляти і вивчати не усі фактори, що впливають на собівартість продукції, а тільки основні вирішальні в даній ланці виробництва, що викликають істотні відхилення від програми формування собівартості виробленої продукції. Такий підхід викликається тією же необхідністю своєчасного прийняття найбільш ефективних у даних ситуаціях рішень, що дозволили б швидко усунути негативні причини і створити сприятливі умови для закріплення і розвитку позитивних причин.
Відомо, що собівартість продукції, що виробляється, формується під впливом безлічі різноманітних факторів. Виявити їх в оперативному циклі управління практично неможливо та й недоцільно. Необхідно насамперед установити, які з них є головними вирішальними на визначених стадіях створення споживчої вартості, а потім організувати аналіз цих факторів з урахуванням специфіки відповідних виробництв. Поговоримо про фактори, пов’язані з особливостями технології й організації виробництва конкретної продукції (робіт, послуг). У даному випадку мова йде про фактори, які необхідно враховувати при аналізі прямих матеріальних витрат. Активне управління ними можливе за умов, що центри відповідальності за матеріальні витрати будуть вчасно одержувати досить повну аналітичну інформацію про напрямок (позитивний чи негативний) і силу їх дії на собівартість продукції.
Створення такої інформації забезпечується методикою аналізу матеріальних витрат, в основу яких покладений дедуктивний метод дослідження техніко-економічних процесів у господарській діяльності.
Сукупний вплив усіх факторів на відхилення фактичних матеріальних витрат від планових, переведених на фактичний обсяг і структуру виготовленої товарної продукції, виявляється для більшості підприємств у трьох основних факторах:
· за рахунок норм;
· цін;
· заміни.
На перший фактор можуть впливати відхилення від плану:
· питомої ваги матеріалів в собівартості виробу;
· величини поворотних відходів;
· величини безповоротних доходів.
На відхилення фактичної ціни (тобто на другий фактор) можуть впливати такі відхилення від плану:
· покупна ціна матеріалу, включаючи зміни транспортно-заготівельних витрат;
· структура поворотних відходів;
· структура використаних матеріалів (сировини).
Взаємозв’язок і співпідпорядкованість цих факторів подана на рис. 1.