Більш болісно сформована ситуація вдарила по інвесторах - зробити прогноз на подальші перспективи ринку комп'ютерів фірми IBM, AST, AT&T у сформованій ситуації складно. Більш того, очікується тимчасового скорочення або навіть повного відходу цих фірм із російського ринку комп'ютерів. Тому підприємству ВАТ «Орбіта» необхідно терміново підготувати новийінвестиційний план, продумати варіанти скорочення витрат, можливо часткового перепрофілювання торгівлі. Початок роботи місцевої електронної промисловості дасть підприємству можливість висновку договорів на сервісне обслуговування вже російської техніки, на жаль, кількість що випускається продукції місцевими фірмами невелика1.
У даному випадку акціонери, розподіляючи прибуток на нові інвестиції у своє підприємство, не одержали планованих результатів. Залишається сподіватися, що криза серпня 1998 року явище з розряду форс мажорних і в подальшій своїй діяльності акціонери, реінвестуя прибуток у ВАТ «Орбіта» будуть більш щасливі.
2.3. Напрямки використання прибули на підприємстві (економіко-математичні методи).
Роздивимосянапрямки використання прибули на підприємстві за допомогою економіко-математичних методів.
Умовазадачі.
Задано таку економічну ситуацію. ВАТ «Орбіта» здійснює складання виробів двох типів А і В. При цьому використовуються комплектуючі чотирьох видів. Витрата комплектуючого кожного виду на виготовлення одиниці виробу і запас комплектуючих задані в таблиці.
Випуск виробу А приносить 3 грошові одиниці, У - 2 грошові одиниці. Скласти план виробництва, що забезпечує максимальний прибуток.
а) скласти математичну модель задачі; б) пояснити зміст цільової функції й обмежень.
Рішення2:
а) Математична модель.
2х1 + 3х2 £ 21
х1£ 4
х2£ 6
2х1 + х2£ 10
х1³ 0
х2³ 0
б) Сумарнавитрата кожного виду сировини на весьвипуск не повинний перевищувати заданого обмеження.
в) Вирішити задачусимплексним методом.
Перетворимо нерівності в рівності, для цього введемо чотири додаткові перемінні.
2х1 + 3х2 + х3 = 21 х1 + х4 = 4 х2 + х5 = 6
2х1 + х2 + х6 =10
f = 3х1 + 2х2 + 0´х3 + 0´х4 + 0´х5 + 0´х6Þ max
перепишемо у виді систем 0 рівнянь
0 = 21 - (2х1 + 3х2 + х3)
0 = 4 - (х1 + х4)
0 = 6 - (х2 + х5)
0 = 10 - (2х1 + х2 + х6)
f = 0 - (-3х1 - 2х2 - 0´х3 - 0´х4 - 0´х5 - 0´х6)
Система рівнянь може бути записана у виді векторної рівності:
0 = У - (А1х1 + А2х2 + А3х3 + А4х4 + А5х5 + А6х6)
В - вільні члени
А1... А6 коефіцієнти при перемінних х1...х6
Лінійна форма має вид:
f = с1х1 + с2х2 + с3х3 + с4х4 + с5х5 + с6х6
Вектори А3, А4, А5, А6складають базис.
Складаємопершу симплекс таблицю:
Рішення: х1 = 0, х2 = 0, х3 = 21, х4 = 4, х5 = 6, х6 = 10
f = 0
Тому що в індексному рядку є негативні елементи - рішення не єоптимальним.
А1 вводимо в базис замість вектора А4
Рішення: х1 = 4, х2 = 0, х3 = 13, х4 = 0, х5 = 6, х6 = 2
f = 12
Тому що в індексному рядку є негативні елементи - рішення не єоптимальним.
А2 вводимо в базис замість вектора А6
Рішеннях1 = 4, х2 = 2, х3 = 7, х4 = 0, х5 = 4, х6 = 0
f = 12
Тому що в індексному рядку є негативні елементи - рішення не єоптимальним.
А4 вводимо в базис замість вектора А3
Рішеннях1 = 2,25; х2 = 5,5; х3 = 0; х4 = 1 ¾; х5 = ½; х6 = 0
f = 17,75
У індексному рядку немає негативних елементів, отже, подальше збільшення значення лінійної форми неможливо ми одержали оптимальнупрограму1.
Максимальний прибуток досягається при виготовленні першого виду продукції 2,25 у.о., а другого 5,5 у.о.
Тому що не була задана умова цілочисельності, такі значення припустимі, наприклад, у якості умовних одиниць - тисяч штук.
Розділ 3. Основні напрямки підвищення ефективності виробництва в умовах переходу до ринкової економіки.
3.1. Основні напрямки зниження витрат підприємства в умовах ринкової економіки.
Основні чинники підвищення ефективності виробництва - це техніка, технологія, організація виробництва1.
Техніка (машини, механізми, автоматизовані системи керування виробництвом і т.п.) дозволяє механізувати й автоматизувати виробництво. Прийнято розрізняти часткову і комплексну механізацію й автоматизацію.
Часткова механізація - початкова форма механізації, що характеризується заміною ручної праці машинами на окремих процесах виробництва, головним чином на основних. При комплексній механізації виробництва ручнапраця відсутніх. При частковій автоматизації окремі операції і процеси виробництва здійснюються автоматичними машинами, механізмами й устаткуванням без участі людини. Ці знаряддя праці працюють серед звичайних, неавтоматизованих машин, не створюючи взаємодіючої системи.
Найбільше ефективні верстати-автомати, гнучкі виробничі системи в окремих випадках підвищують продуктивність праці в 5 - 10 разів, і навіть у 20 разів. У результаті цього зменшуються витрати виробництва, підвищується рентабельність виробництва і якість продукції.
Технологія як наука про засоби і методи переробки сировини виникнула в зв'язку з розвитком значної машинної промисловості. До дійсного часу технологія промислового виробництва виростив у самостійну галузь знань, нагромадила великийтеоретичний і практичний матеріал. З описової - вона перетворилася в точну науку, засновану на вітчизняних і закордонних відкриттях і винаходах, передовомудосвіді. Технологія впливає на удосконалювання виробничих процесів, організацію виробництва, скорочення важкої і рутинної праці.
У результаті такоготісногозв'язку з виробництвом технологія стала радикально впливати на зниження витрат живої і матеріалізованоїпраці.
Технологічним процесом називається послідовна зміна форми, розмірів, властивостей матеріалу або напівфабрикатів із метою одержання виробу відповідно до заданих технічних вимог. Технологічна дисципліна тісно пов'язана з такими економічними дисциплінами, як економіка підприємства і підприємництва, менеджмент, економіка і керування науково-технічним прогресом і ін.
Зв'язок технології з економікою виявляється, наприклад, через відношення в процесі виробництва. Відношення, що охоплюють взаємодії всіх різноманітних компонентів продуктивних сил, тобто моментів процесу праці, називаються технологічними. Вони укладаються в систему взаємодії «людина - наука - техніка - виробництво - економіка». Наука і техніка єзасобами збільшення виробничих можливостей.
З економічної точки зору тільки ті технологічні процеси є оптимальними, що сприяють найбільше повному задоволенню матеріальних і духовних потреб людини.
Рівень технології будь-якого виробництва робитьвирішальний вплив на економічні показники (прибуток, рентабельність продукції, витрати виробництва й ін.). Тому економісту необхідні достатні знання сучасних технологічних процесів, а інженеру знання в області економіки.
Організація виробництва - це сукупність методів, що забезпечують найбільше доцільне з'єднання і використання в часу і просторізасобівпраці, із метою ефективного ведення виробничих процесів і в цілому підприємницької діяльності.
Характер і структура виробництва залежать від особливостей що випускається продукції, типу виробництва, застосовуваних знарядь праці, предметів праці і технологічних процесів. Правильно організоване виробництво будується на таких основних принципах: спеціалізації, пропорційності, рівнобіжності, безперервності, прямо точності і ритмічності.