Передбачається, що в результаті цих спостережень буде вирішена задача простежування і уточнення розташування перспективних аномалій, виявлених площинною зйомкою, визначена їх геологічна природа, уточнені параметри аномалій.
Профільні деталізовані дослідження методом ВЕЗ будуть виконані в обсязі 49,4пог.км.
Електророзвідувальні деталізовані роботи методом ВЕЗ будуть проводитися в зимній період – 20% (10пог.км) і в літній період – 80% (59,4пог.км) від загального об’єму.
Польовим дослідженням передуватимуть параметричні зондування свердловин, виділені з метою вивчення геоелектричного розрізу і визначення параметрів для кількісних розрахунків.
Параметричні ВЕЗ у двох взаємоперпендикулярних азимутах намічено провести на 20 свердловинах.
Величина розносів АВ параметричних ВЕЗ приймається 1000м, відстань між свердловинами 5км, при ІІІ категорії складності в літній період.
Затрати часу і праці на виконання спостережень на одній свердловині розраховані на основі СУСН вик.3, частина 2, табл.2, ст.4, табл.13).
0,34:2,16·2·1,1+1,12:100·(5-1)=0,39пр.зм
При виборі розносів лінії живлення АВ слід враховувати не лише глибину залягання докембрійського фундаменту, але й необхідність простеження тріщинуватих і тектонічних зон кристалічних порід, що вирізняються, як показує аналіз раніше проведених робіт, виположуванням асимптоти кривих ВЕЗ. Звідси випливає необхідність проведення спостережень зі збільшеною довжиною розносів лінії АВ.
Глибина залягання кристалічних порід на проектній площі коливається від декількох до 30-40м, а в межах окремих ділянок досягає 50-60м. З урахуванням вище викладеного, а також даних раніше проведених робіт (попередня розвідка підземних вод для водопостачання м. Радомишль Житомирської області титул 231), передбачаються наступні розноси лінії АВ: АВ=300м – 10%, АВ=500м – 20%, АВ=750м – 30%, АВ=1000м – 30%, АВ=1500м – 10%.
Роботи методом ВЕЗ будуть виконуватися на ділянках пересічної місцевості, поблизу населених пунктів та їх межах, в долинах рік і на схилах, на ділянках зайнятих забудовами, городами і ріллею. У відповідності до вказаних умов весь обсяг ВЕЗ віднесено до ІІІ категорії складності.
Польові заміри будуть здійснюватися приладом АЕ-72 з батарейним живленням. Розгортання і згортання дротів лінії живлення АВ буде проводитись вручну (неконвеєрний спосіб).
При проектуванні робіт враховується, що виконання електророзвідувальних замірів поєднане з деякими труднощами. Біля населених пунктів можливі інтенсивні перешкоди, викликані близькістю ліній електропередач, роботою силових та енергетичних установок (індустріальні перешкоди).
При вимірюваннях в долинах рік, на заболочених ділянках мають місце перешкоди пов’язані із явищем нестійкої поляризації.
Умови для влаштування заземлень в межах ділянок робіт вцілому є сприятливими. Але в деяких місцях відмічається наявність високоомних пісків у верхній частині розрізу. У зв’язку з цим передбачаються наступні умови вимірювань.
Складні умови вимірювань різниці потенціалів (∆U) при нормальних умовах заземлення електродів (К=1,15) – 40% площі.
Нормальні умови вимірювань різниці потенціалів (∆U) при складних умовах заземлення електродів (К=1,1) – 35% площі.
Нормальні умови вимірювань різниці потенціалів (∆U) і заземлення електродів (К=1) – 25% площі.
Середнє значення поправочного коефіцієнта до норм часу складає:
К=
=1,1Польові електророзвідувальні виміри будуть здійснюватися у літній 80% об'єму робіт і зимній 20% період.
Для оцінки якості польових матеріалів передбачається виконання наземних контрольних спостережень у обсязі 5% від кількості координатних точок. Середня відносна похибка вимірів не повинна перевищувати ±5%.
Для профілактичного огляду і ремонту апаратури, обладнання і спорядження передбачається 1 приладо-зміна в місяць, у зв'язку із чим до норм часу застосовується поправочний коефіцієнт 1,04 (СУСН вип.3, частина 2, п.25).
У зв'язку із можливою двоякою інтерпретацією матеріалів ВЕЗ, заснованої на використанні одного фізичного параметра – електричного опору, на стадії деталізації передбачається проведення робіт методом сейсморозвідки КМЗХ.
9.4 Сейсморозвідка
За результатами інтерпретації матеріалів ВЕЗ буде виконана профільна сейсморозвідка КМЗХ.
Досвід попередніх досліджень свідчить про високу геологічну ефективність сейсморозвідки методом заломлених хвиль при пошуках і розвідці тріщинних вод.
Метод дозволяє при деталізації аномальних зон, виявлених електророзвідкою, визначити гіпсометрію поверхні кристалічних порід, виявити і детально вивчити зони тріщинуватих порід. При сприятливих умовах надається можливість виділити більш зруйновані ділянки і оцінити ступінь тріщинуватості кристалічних порід.
Посиланням для здійснення сейсморозвідки в таких умовах являється залежність величини граничних швидкостей поздовжніх і поперечних хвиль, коефіцієнтів їх затухання, динамічних модулів пружності від ступені тріщинуватості, руйнування кристалічних порід, напрямку зон тріщинуватості і характеру їх насичення.
Проектом передбачається здійснення профільних сейсморозвідувальних робіт КМЗХ на поздовжніх хвилях.
Сейсморозвідка КМЗХ буде виконана на деталізаційному етапі досліджень з метою уточнення геологічної природи аномалій і розташування розломів і тріщинуватих зон, виділених зйомкою ВЕЗ.
Об'єм деталізаційних сейсморозвідувальних досліджень вибраний із наступного розрахунку: на проектній території геофізичні роботи будуть виконуватися для 15 водоспоживачів. Сумарне замовлення потреби води складає 5600м3/добу.
Середній дебет діючих свердловин 1,5л/с (за даними свердловин, що використовуються для водопостачання сільськогосподарських об'єктів Радомишльського району). Виходячи з цього:
5600:(1,5·86,4)=43св.
Враховуючи середній відсоток безводності (50%) буде виконано 86 деталізованих профілів (з числа свердловин, проектних на 13 ділянках, де будуть виконуватись геофізичні роботи). Для створення цілісної хвильової картини при роботах сейсморозвідки КМЗХ і впевненого простеження заломлених хвиль, а також оцінки і порівняння параметрів затухання амплітуди сейсмічних хвиль необхідний інтервал 460-690м (в залежності від глибини залягання заломлюючого горизонту, порівняного із покрівлею кристалічних порід). У середньому довжина одного профілю – 575м, що складатиме:
575·86=49,4пог.км
Сейсмічні матеріали можуть бути використані як параметричні при кількісній інтерпретації кривих ВЕЗ. За комплексом деталізаційних досліджень методами ВЕЗ і КМЗХ будуть виділені точки, найбільш сприятливі для буріння гідрогеологічних свердловин.
Методика польових спостережень повинна забезпечити кореляційне простеження пружних хвиль, заломлених на поверхні кристалічних порід. Для точної побудови заломлюючої границі забезпечується визначення середніх швидкостей з інтервалом 115-230м по зворотному профілю.
Виходячи з досвіду попередніх робіт, спостереження будуть проводитися по окремим профілям з використанням систем нагнітаючих годографів (прямих і зворотних). Відстань між сейсмоприймачами передбачається 10м (49,4пог.км), що забезпечує впевнене виділення тріщинуватих зон шириною 30м і більш достовірне визначення ефективної швидкості при глибинах до кристалічного фундаменту більш 20м. У долинах рік, на ділянках, де глибина залягання кристалічних порід 10-20м і менше, профільні сейсмографічні роботи будуть виконані з відстанню між сейсмоприймачами 5м. Передбачається 90% обсягу сейсморозвідувальних робіт виконати кроком 10м (44,4пог.км), а 10% - 5м (5пог.км).
Довжина інтервалу простеження 460 і 230м.
Реєстрація пружних коливань буде здійснюватися сейсморозвідувальною станцією СМВХ-0-24. збудження пружних коливань буде спричинювати ударна установка, змонтована на базі крана АК-8 на шасі автомобіля УРАЛ-369 за допомоги вільно падаючого вантажу масою 1,5т (висота підйому 5-7м).
Для реєстрації пружних коливань будуть застосовуватись сейсмоприймачі СХ-10.
З метою зменшення збитків сільськогосподарським культурам передбачається 50% всього об'єму робіт виконати в зимній період, в зв'язку з чим поправочний коефіцієнт до норм часу складе 1,18. Категорія складності сейсморозвідувальних робіт – ІІІ.
Сейсморозвідувальні роботи, переважно, будуть проводитись поблизу населених пунктів, проїзних доріг, на масивах сільськогосподарських угідь, де буде працювати техніка.
Все це створить додаткові джерела перешкод. Тому для 50% всіх сейсморозвідувальних робіт передбачається поправочній коефіцієнт до норм часу 1,21 (СУСН вип.3, частина 1, табл.1).
Для розрахунку затрат часу і праці на проведення сейсморозвідувальних робіт використані "Временные проектно-сметные нормативы на сейсморазведочные работы", затверджені ПДО "Північукргеологія" 17.05.1991р.
До складу робіт, передбачених ПСН, крім польових сейсмічних робіт, включена також поточна камеральна обробка матеріалів.
Для вивчення хвильової картини, вибору умов реєстрації і збудження пружних коливань в різних сейсмогеологічних умовах передбачається 2 приладо-зміни дослідно-методичних робіт.
На кожний погонний кілометр профілю при кроці 10м приходиться: 1000:230=4,35 стоянки, а при кроці 5м – 1000:115=8,7 стоянки.
При роботі з 4х пунктів збудження потрібно відповідно 4,35·4=17,4 і 8,7·4=34,8 фізичних спостережень.
Загальний об'єм складе:
(17,4·44,4)+(34,8·5)=946 фізичних спостережень
Для перевірки і профілактичного ремонту сейсморозвідувальної апаратури і обладнання передбачається 2 дні на місяць, тому для врахування затрат часу на профілактику застосовується коефіцієнт 1,085 (СУСН вип.3, частина 1, п.25.1).
10. Охорона природи
Всі роботи, передбачені справжнім проектом, будуть виконуватись із дотриманням вимог, викладених у статтях 17 і 18 "Основ земельного законодавства" і "Земельного кодексу України".