2. Принцип забезпечення збалансованості. Управління грошовими потоками підприємства має справу з багатьма їх видами і різновидами, розглянутими в процесі їхньої класифікації. Їхня підпорядкованість єдиним цілям і задачам управління вимагає забезпечення збалансованості грошових потоків підприємства за видами, обсягами, тимчасовими інтервалами і іншими істотними характеристиками. Реалізація цього принципу пов'язана з оптимізацією грошових потоків підприємства в процесі управління ними.
3. Принцип забезпечення ефективності. Грошові потоки підприємства характеризуються істотною нерівномірністю надходжень і витрат коштів у розрізі окремих тимчасових інтервалів, що приводить до формування значних обсягів тимчасово вільних грошових активів підприємства. Посуті ці тимчасово вільні залишки коштів носять характер непродуктивних активів (до моменту їхнього використання в господарському процесі), що втрачають свою вартість у часі, від інфляції і з інших причин. Реалізація принципу ефективності в процесі управління грошовими потоками полягає в забезпеченні ефективного їхнього використання шляхом здійснення фінансових інвестицій підприємства.
4. Принцип забезпечення ліквідності. Висока нерівномірність окремих видів грошових потоків породжує тимчасовий дефіцит коштів підприємства, що негативно позначається на рівні його платоспроможності. Тому в процесі управління грошовими потоками необхідно забезпечувати достатній рівень їхньої ліквідності протягом усього розглянутого періоду. Реалізація цього принципу забезпечується шляхом відповідної синхронізації позитивного і негативного грошових потоків у розрізі кожного тимчасового інтервалу розглянутого періоду.
З урахуванням розглянутих принципів організується конкретний процес управління грошовими потоками підприємства.
Основною метою управління грошовими потоками є забезпечення фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку шляхом збалансування обсягів надходжень і витрат коштів і їхньої синхронізації в часі.
Процес управління грошовими потоками підприємства послідовно охоплює наступні основні етапи (рис. 2.1):
Рис.2.1. – Основні етапи керування грошовими потоками підприємства.
1. Забезпечення повного і достовірного обліку грошових потоків підприємства і формування необхідної звітності. Цей етап управління покликаний реалізувати принцип інформативної його вірогідності. У процесі здійснення цього етапу управління грошовими потоками забезпечується координація функцій і задач служб бухгалтерського обліку і фінансового менеджменту підприємства.
Основною метою організації обліку і формування відповідної звітності, що характеризує грошові потоки підприємства різних видів, є забезпечення фінансових менеджерів необхідною інформацією для проведення всебічного їхнього аналізу, планування і контролю.
Відповідно до міжнародних стандартів обліку і сформованої практики для підготовки звітності про рух коштів використовуються два основних методи – непрямий і прямий. Ці методи розрізняються між собою повнотою представлення даних про грошові потоки підприємства, вихідною інформацією для розробки звітності й іншими параметрами.
Непрямий метод спрямований на одержання даних, що характеризують чистий грошовий потік підприємства в звітному періоді. Джерелом інформації для розробки звітності про рух коштів підприємства за цим методом є звітний баланс і звіт про фінансові результати. Розрахунок чистого грошового потоку підприємства непрямим методом здійснюється по видах господарської діяльності і підприємству в цілому.
По операційній діяльності базовим елементом розрахунку чистого грошового потоку підприємства за непрямим методом виступає його чистий прибуток, отриманий в звітному періоді. Шляхом внесення відповідних коректив чистий прибуток перетворюється потім у показник чистого грошового потоку. Принципова формула, по якій здійснюється розрахунок цього показника по операційній діяльності, має наступний вигляд:
По інвестиційній діяльності сума чистого грошового потоку визначається як різниця між сумою реалізації окремих видів позаоборотних активів і сумою їхнього придбання в звітному періоді. Принципова формула, по якій здійснюється розрахунок цього показника по інвестиційній діяльності, має наступний вигляд:
ЧГПі=РОС+РНА+РДФІ+РВА+ДП – ПОС - ∆НКБ - ПНА - ПДФІ - ВВА, (2.1)
де ЧГПі – сума чистого грошового потоку підприємства по інвестиційній діяльності в розглянутому періоді;
РОС – сума реалізації вибулих основних засобів;
РНА – сума реалізації вибулих нематеріальних активів;
РДФІ – сума реалізації довгострокових фінансових інструментів інвестиційного портфеля підприємства;
РВА – сума повторної реалізації раніше викуплених власних акцій підприємства;
ДП – сума дивідендів (відсотків), отриманих підприємством по довгострокових фінансових інструментах інвестиційного портфеля;
ПОС – сума придбаних основних засобів;
∆НКБ – сума приросту незавершеного капітального будівництва;
ПНА – сума придбання нематеріальних активів;
ПДФІ – сума придбання довгострокових фінансових інструментів інвестиційного портфеля підприємства;
ВВА – сума викуплених власних акцій підприємства.
По фінансовій діяльності сума чистого грошового потоку визначається як різниця між сумою фінансових ресурсів, притягнутих із зовнішніх джерел, і сумою основного боргу, а також дивідендів (відсотків), виплачених власникам підприємства. Принципова формула, по якій здійснюється розрахунок цього показника по фінансовій діяльності, має наступний вид:
ЧГПф = ПВК+ПДК+ПКК+БЦФ - ВДК - ВКК - Д (2.2)
де ЧГПф – сума чистого грошового потоку підприємства по фінансовій діяльності в розглянутому періоді;
ПВК – сума додатково залученого з зовнішніх джерел власного акціонерного чи пайового капіталу;
ПДК – сума додатково притягнутих довгострокових кредитів і позик;
ПКК– сума додатково притягнутих короткострокових кредитів і позик;
БЦФ – сума засобів, що надійшли в порядку безоплатного цільового фінансування підприємства;
ВДК – сума виплат (погашення) основного боргу по довгострокових кредитах і позиках;
ВКК – сума виплат (погашення) основного боргу по короткострокових кредитах і позиках;
Д – сума дивідендів (відсотків), сплачених власникам підприємства (акціонерам) на вкладений капітал (акції, паї і т.п.).
Результати розрахунку суми чистого грошового потоку по операційній, інвестиційній і фінансовій діяльності дозволяють визначити загальний його розмір по підприємству в звітному періоді. Цей показник розраховується за наступною формулою:
ЧГПП = ЧГПО + ЧГПІ + ЧГПФ, (2.3)
де ЧГПП – загальна сума чистого грошового потоку підприємства в розглянутому періоді;
ЧГПО – сума чистого грошового потоку підприємства по операційній діяльності;
ЧГПІ – сума чистого грошового потоку підприємства по інвестиційній діяльності;
ЧГПФ – сума чистого грошового потоку підприємства по фінансовій діяльності.
Використання непрямого методу розрахунку руху коштів дозволяє визначити потенціал формування підприємством основного внутрішнього джерела фінансування свого розвитку – чистого грошового потоку по операційній і інвестиційній діяльності, а також виявити динаміку усіх факторів, що впливають на його формування. Крім того, слід відзначити відносно низьку трудомісткість формування звітності про рух коштів, тому що переважна більшість необхідних для розрахунку непрямим методом показників міститься в інших формах діючої фінансової звітності підприємства.
Прямий метод спрямований на одержання даних, що характеризують як валовий, так і чистий грошовий потік підприємства в звітному періоді. Він покликаний відбивати весь обсяг надходжень і витрат коштів у розрізі окремих видів господарської діяльності і по підприємству в цілому. Розходження отриманих результатів розрахунку грошових потоків прямим і непрямим методом відносяться тільки до операційної діяльності підприємства. При використанні прямого методу розрахунку грошових потоків використовуються безпосередні дані бухгалтерського обліку, що характеризують усі види надходжень і витрат коштів.
Принципова формула, по якій здійснюється розрахунок суми чистого грошового потоку по операційній діяльності підприємства прямим методом, має наступний вид:
ЧГПо = РП + ІПО - ЗТМ - ЗПОП - ЗПАУ - ППБ - ПППФ - ІВО, (2.4)
де ЧГПо – сума чистого грошового потоку підприємства по операційній діяльності в розглянутому періоді;
РП – сума коштів, отриманих від реалізації продукції;
ІПО – сума інших надходжень коштів у процесі операційної діяльності;