Смекни!
smekni.com

Фінансовий аналіз діяльності підприємства (стр. 6 из 6)

Проблема податкового тиску - це, окрім значної кількості податків та зборів, також проблема заплутаного та непрозорого законодавства, проблема зловживань при адмініструванні.

З огляду на це, при зменшенні податкового тиску наголос треба робити не на зменшенні ставок податків, а на радикальному спрощенні податкової системи. Але спрощена система оподаткування має як переваги, так і недоліки, серед яких можна виділити:

- відсутність єдиного закону, у якому були б висвітлені усі аспекти оподаткування малих підприємств;

- невідповідність законодавчих актів по спрощеній системі оподаткування іншим законодавчим актам і нормативним актам;

- відсутність „перехідних" положень, що регламентують особливості податкового обліку операцій, які починаються при одному способі оподаткування, а завершуються при іншому;

- тимчасовий характер спрощеної системи оподаткування і незрозумілих перспектив її застосування.

Для поліпшення стану субьєктів господарювання треба кардинально зменшити кількість податків. Треба залишити лише основні бюджетоутворюючі податки, які діють в усьому цивілізованому світі, тоді як суттєва кількість незначних податків та зборів, які лише обтяжують підприємства веденням обліку та звітуванням, потрібно скасувати.

При цьому обкладатися податком повинна "зайва" нерухомість та нерухомість, яка не працює, тоді як певний мінімальний поріг нерухомості треба звільнити від оподаткування. Таким чином, податок на нерухомість має забезпечити більшу соціальну справедливість і стимулювати надходження нерухомості в економічний оборот.

Необхідно також нарешті ввести єдиний соціальний податок, уніфікувавши бази оподаткування податку на доходи фізичних осіб і внесків до соціальних позабюджетних фондів.

При цьому не треба створювати ніяких нових контролюючих органів, а функції адміністрування єдиного соціального внеску мають перейти до Державної податкової адміністрації.

Потрібно нарешті прийняти простий і зрозумілий Податковий кодекс, про який усі так багато говорять. Новий податковий кодекс має передбачати реформування податку на прибуток та ПДВ.

Податок на прибуток потребує змін у частині підвищення норм амортизації, спрощення процедур зарахування до валових витрат коштів, спрямованих на ремонт і модернізацію.

Необхідно перейти до касового методу збирання цього податку, адже оподатковуватися має прибуток, який реально отримано, а не заплановано. Для певної групи підприємств, наприклад, ресторанів чи перукарень, податок на прибуток, який вони, як правило, не показують, можливо взагалі замінити на певні фіксовані платежі. Необхідно негайно та суттєво реформувати ПДВ, процедури його адміністрування. ПДВ - це приклад того, як невдале впровадження іноземного досвіду в Україні призвело до негативних наслідків.У теперішньому вигляді цей податок стимулює експорт сировини та вбиває підприємства, які виробляють високотехнологічну продукцію.

Процедури відшкодування ПДВ мають унеможливлювати зловживання, особливо за схемами, що реалізуються за сприяння чиновників, а добросовісні підприємства повинні отримувати відшкодування ПДВ автоматично.


Висновки

Оподаткування є одним із найдієвіших важелів стимулювання розвитку економіки.

Податки — це встановлені вищим органом державної законодавчої влади обов'язкові платежі, які сплачують фізичні та юридичні особи до бюджету у розмірах та в терміни, передбачені законом. А сукупність податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, що справляються у встановленому законами України порядку, становить систему оподаткування.

На сьогодні в Україні існує дві системи оподаткування – звичайна і система за единим податком.

Можна сказати, що на даному етапі розвиток системи оподаткування бізнесу в Україні відбувається хаотично. Над його вдосконаленням працює багато науковців. Але перед ними постає ряд проблемних питань, які вимагають невідкладного розв'язання. Наприклад, через невизначеність у зовнішній політиці України не зрозуміло на податкові механізми яких країн нам необхідно орієнтуватися при розробці своїх: чи то на інтеграцію в ЄС, чи то на союз з Росією, Білоруссю, Казахстаном або іншими країнами.

Узагальнюючи вищевикладене, слід зазначити, що необхідно розробити і затвердити Закон України „Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва", який повинен створити належне законодавче поле для подальшого розвитку малого бізнесу та сприяти розв'язанню зазначених проблем спрощеного оподаткування з урахуванням інтеграційних процесів, а також упередити можливі зловживання суб'єктів малого підприємництва щодо використання системи спрощеного оподаткування як способу зменшення своїх податкових зобов'язань.


Список використаних джерел

1. Закон України "Про систему оподаткування" від 18.02.97. № 47 / 97-ВР з послідуючими змінами та доповненнями.

2. Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 24.12.93. із змінами і доповненнями.

3. Закон України "Про податок на додану вартість" №168 / 97-ВР від 3.04.97р. із змінами і доповненнями.

4. Закон України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" від 15.09.95р.

5. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції Закону №283/97-ВР від 22.05.97 // ВВР. –1997.-№105

6. Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22.05.2003р.

7. Декрет КМУ від 26.12.92р. "Про акцизний збір"

8. Декрет КМУ "Про місцеві податки та збори" №56-93 від 20.05.93р. із змінами та доповненнями.

9. Податкова система. Підручник/ За загальною редакцією С.М. Онисько.-Львів: "Новий світ", 2004.

10. Опарін В.М. Фінанси (Загальна теорія): Навч. Посібник.-2-ге вид.,доп.і перероб.-К.:КНЕУ, 2001.

11. Державне регулювання економіки / За ред. д-ра. екон. наук, проф., акад.. АН вищої школи України І.Р. Міхасюка.-Львівський національний університет ім.. І. Франка. Підручник. Друге вид., виправлене і доповнене.-К.:Атака, Ельга-Н, 2000.

12. Василик О.Д. Державні фінанси України: Навч. Посібник.-К.: Вища школа, 1997.-383с.

13. Данілов О.Д., Лапшин Ю.В., Оніщенко В.А. Оподаткування місцевими, ресурсними, рентними податками та зборами. Неподаткові платежі: Навч. Посібник.-Урпінь: Академія ДПС України, 2002.-292с.

14. Епіфанов А.О., Сало І.В., Дяконова І.І.: Бюджет і фінансова політика України: Навч. Посібник-К.: Наук.думка,1997

15. Гега П.Т., Доля Л.М.: Основи податкового права: Навч. Посіб.-2-ге вид., перекл. і допов.-К.:Т-во "Знання", КОО, 2000.-215с.

16. Засади формування бюджетної політики держави: Наук. Монографія / М.М. Єрмоленко, С.А. Єрокін, І.О. Пружников, Л.М. Бабіч, А.М. Соколовська, Ю.В.Чередков / За наук. Редакцією д.е.н., проф.. М.М. Ярошенка.-К.: НАУ, 2003.-284с.

17. За редакцією Ю.Г. Козака, В.М. Спіно Міжнародне оподаткування: Навч. Посібник.-Київ: Центр навчальної літератури, 2003.-550с.

18. Тропіна В.Б. Податок із доходів фізичних осіб: новий закон – нові питання // Фінанси України.-2004.-№4.-С.63-67

19. Демченко Т.М. Податкова політика як інструмент регулювання відтворювального процесу // Актуальні Проблеми Економіки.-2004.-№2(32).-С.69-75

20. В. Базилевич, І. Мазур Методичні аспекти оцінки масштабів тіньової економіки // Економіка України.-2004 .-№4 .-С.37-39