Смекни!
smekni.com

Оцiнка iнвестицiйноi привабливостi пiдприэмства (стр. 6 из 8)

та формування від’ємного значення вищенаведеного показника.

- коефіцієнт рентабельності діяльності (2.10)

Крдп=198,6:215,3=0,92 або 92%

Крдк= 220,4:193,5=1,14 або 114%

- коефіцієнт рентабельності продукції (2.11)

Крпп=(198,8+86,2-50,8)/(208,6+170,1)=0,62або 62 %

Крпк=(220,4+224,1-47,2)/(153,2+245,7)=0,99 або 99%

На прикладі цього показника ми знову бачимо збільшення збитку.

Отже, проаналізувавши інвестиційну привабливість підприємства за даними фінансової звітності можна зробити висновок, дане підприємство не є привабливим для потенційних інвесторів, оскільки майже всі розраховані показники відхиляються від нормативного значення у негативно контексті.

РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВА.

Відповідно до принципів організації моделі управління гро­шовими потоками, а отже і інвестиційною привабливістю суб'єкта господарювання остання включає такі основні функціональні елементи:

• формування та прискорення надходження вхідних грошових
потоків суб'єкта господарювання;

• концентрація надходження грошових коштів;

• контроль за формуванням вихідних грошових потоків суб'єктів­ та господарювання у часі;

• прогнозування та планування резерву ліквідності;

• формування системи моніторингу, управління та контролю резерву ліквідності підприємства;

• оптимізація використання тимчасового надлишку грошових
коштів у розпорядженні підприємства.

Управління грошовими потоками, як і будь-яка свідомо керо­вана діяльність, реалізується відповідно до встановлених мене­джментом цілями та завданнями, адекватна ідентифікація та об­ґрунтування яких є вихідним етапом формування моделі управ­ління грошовими потоками. Так, сукупність заходів, які ставляться перед моделлю управління грошовими потоками, включає як за­гальні заходи управління фінансами суб'єкта господарювання, так і специфічні:

1) повнота та своєчасність покриття потреби підприємства у
капіталі для фінансування його операційної, інвестиційної та фі­нансової діяльності;

2) підтримання прийнятного рівня платоспроможності та ліквід­ності, а також попередження формування чи розвитку фінансової кризи;

3) збільшення вхідних грошових потоків як основного джере­ла фінансування підприємства та їх оптимізації у розрізі видів;

4) скорочення циклу обороту грошових коштів;

5) підтримання адекватного балансу між формуванням резер­ву ліквідності та втраченими альтернативними можливостями;

6) забезпечення ефективності використання грошових коштів
підприємства через оптимальний їх розподіл у часі та просторі;

7) скорочення накладних затрат підприємства, пов'язаних із генеруванням його грошових потоків, насамперед із надходжен­ням вхідних грошових потоків.

Визначена вище сукупність заходів які можуть бути проведені, управління грошовими по­токами конкретизується відповідно до індивідуальних потреб підприємства в конкретний момент часу шляхом установленняпроміжних (поточних) завдань управління грошовими потоками. Обґрунтування заходів та встановлення поточних завдань управ­ління грошовими потоками має здійснюватися із дотриманням таких правил.

• По-перше,системність формування цільових фінансових по­казників та коефіцієнтів управління рухом грошових коштів від­повідно до сукупності цілей та завдань моделі управління грошо­вими потоками підприємства.

• По-друге,повнота та достовірність формування вхідної пер­винної інформації щодо управління грошовими потоками за на­прямами такого управління - у розрізі вхідних та вихідних гро­шових потоків, грошових потоків від операційної, інвестиційної
та фінансової діяльності підприємства.

• По-третє,забезпечення зіставності та інформативності фі­нансових показників та коефіцієнтів з метою їх адекватної стати­стичної та математичної обробки для обґрунтування та прийнят­тя управлінських фінансових рішень фінансовим менеджером
підприємства.

• По-четверте,обґрунтування використання методів обробки з метою адекватної консолідації вхідних первинних інформацій­них ресурсів та подальшої ідентифікації на їх основі цільових па­раметрів моделі управління грошовими потоками суб'єкта госпо­дарювання.

• По-п'яте, формування якісних та кількісних параметрів грошових потоків на основі визначення сукупності цільових фі­нансових показників як результуючих відносно усталеної сукуп­ності відособлених фінансових показників, що характеризують
окремі сторони руху грошових коштів підприємства.

• По-шосте,забезпечення можливості адекватного контролінгу системи цільових параметрів руху грошових коштів підприєм­ства з метою забезпечення виконання управлінських фінансових рішень (моніторинг виконання плану, виявлення відхилень та
проведення коригування параметрів грошових потоків).

• По-сьоме, забезпечення прийнятності цільових параметрів грошових потоків для їх використання в управлінні грошовими
потоками підприємства у наступних періодах [9 c. 123-138].

Визначення заходів та конкретизація сукупності поточних за­вдань управління грошовими потоками здійснюється за напряма­ми реалізації такого управління, які виділяються відповідно до ви­дів грошових потоків (див. структурування грошових потоків). Як напрям вдосконалення інвестиційної привабливості має формуватися цілісна, логічно завершена сукупність господарських операцій підприємства, спрямована на виконання певних функцій фінансового мене­джменту. Базовими об’єктами фінансового менеджменту для підвищення інвестиційної привабливості підприємства є:

• операційний грошовий потік;

• інвестиційний грошовий потік;

• фінансовий потік.

У рамках зазначених напрямів управління грошовими потока­ми здійснюється концентрація уваги на вхідних та вихідних гро­шових потоках. Фінансово-організаційні особливості управ­ління інвестиційною привабливістю у розрізі основних напрямів будуть розглянуті нижче.

Формування та аналіз інвестиційної привабливості підприємства відповідно до визначених на­прямів здійснюється фінансовим менеджером з урахуванням суку­пності критеріїв, дотримання яких має на меті забезпечення адек­ватності та ефективності управління. Інвестиційна привабливість підприємства нерозривно пов'язані з питаннями фінансування та фінансового забезпечення потреби у капіталі, що дає змогу використовувати під час при­йняття управлінських рішень загальні критерії, які впливають на обґрунтування таких рішень щодо фінансування, — прибуток (ре­нтабельність); ліквідність; структура капіталу; мінімізація оподат­кування; об'єктивні (ринкові) та нормативно-правові (законодавчі) обмеження. Крім того, управління грошовими потоками у розрізі вхідних та вихідних потоків має здійснюватися з урахуванням ви­мог до забезпечення фінансової рівноваги, які формалізовані у ви­гляді правил фінансування. Однак фінансово-організаційні заходи по підвищенню інвестиційної привабливості вимагають застосу­вання специфічних критеріїв прийняття управлінських фінансових рішень, які можна формалізувати так:

• абсолютна величина грошового потоку, розподіл грошового;

• накладні витрати, пов'язані із генеруванням грошового потоку;

• вплив грошового потоку на абсолютну величину потреби
підприємства у капіталі;

• вплив грошового потоку на рівень платоспроможності під­приємства (планування ліквідності), строк мобілізації (іммобілізації) грошових коштів підприєм­ства;

• пріоритет вхідних грошових потоків від операційної діяль­ності порівняно з іншими видами вхідних грошових потоків.

Вищенаведені заходи в більшій мірі можна охарактеризувати як фінансові. Що ж до організаційних та можна виділити кілька заходів які підприємство може використовувати для підвищення інвестиційної привабливості [2 c. 119-128].

Одним із специфічних напрямків менеджмен­ту, інструментом організаційних заходів зміни стану підприємства є реструктуризація підприємства. Використання рест­руктуризації як ефективного засобу відновлення конкурентоспро­можності підприємства є дуже поширеним.

Реструктуризація підприємства — це проведення організа­ційно-господарських, правових, виробничо-технічних заходів, спрямованих на зміну структури суб'єкта господарювання, його управління, форм власності, організаційно-правових форм, які здатні відновити прибутковість, конкурентоспроможність та ефективність виробництва. Як випливає із наведеного визначення, рест­руктуризація включає заходи з адаптації (приведення у відповід­ність) виробництва, системи управління та організаційної струк­тури, бізнес-процесів тощо до вимог стратегії відновлення при­бутковості та конкурентоспроможності підприємства. На відміну від цього, поняття «санація» охоплює також і заходи фінансового характеру, спрямовані переважно на вирішення проблеми фінан­сового забезпечення підприємства.

Реструктуризацію доцільно розпочинати на ранніх стадіях кризи. Вона спрямована переважно на подолання причин страте­гічної кризи та кризи прибутковості. Меншою мірою реструкту­ризація сприяє вирішенню проблеми платоспроможності підпри­ємства.

У сучасних концепціях реструктуризації підприємств перева­жає так званий реінжиніринговий підхід,який передбачає систе­мне моделювання й оптимізацію ресурсних та інформаційних по­токів, у результаті чого спрощується організаційна структура, мінімізуються матеріальні, фінансові та трудові затрати.

У літературних джерелах, присвячених дослідженню реструк­туризації підприємств, залежно від характеру заходів, які засто­совуються, виділяють такі форми реструктуризації:

• реструктуризація управління підприємством;

• реструктуризація виробництва та активів;

• фінансова реструктуризація пасивів;

Заходи щодо реструктуризації управління підприємством по­винні впроваджуватися на плановій основі і лише після моделю­вання відповідних організаційних змін та аналізу можливих сце­наріїв. Перш ніж планувати майбутню структуру управління, слід проаналізувати основні елементи, переваги та недоліки існуючої. Усі затрати, пов'язані з реструктуризацією управління, покрива­ються, як правило, за рахунок внутрішніх фінансових джерел [13 c. 250-255].