Смекни!
smekni.com

Вдосконалення організації безготівкових розрахунків у приватному підприємстві агрофірма "Нива" (стр. 2 из 6)

Безготівкові розрахунки слід розглядати як цілісну систему, яка включає: класифікацію розрахунків; організацію розрахунків; форми відповідних документів; взаємовідносини платників з банками. У класифікації безготівкових розрахунків слід розрізняти: розрахунки за товарними і нетоварними операціями. Розрахунки за нетоварними операціями пов'язані з реалізацією продукції, виконання робіт і надання послуг. Вони становлять переважну частину всього грошового обороту в державі і обслуговують поточну фінансово-господарську діяльність підприємств. Від організації розрахунків за товарними операціями залежать розрахунки за нетоварними операціями.

Безготівкові розрахунки здійснюються в різних формах. Різні форми розрахунків пов'язані з використанням різних видів розрахункових документів. Розрахункові документи готуєпостачальник або платник, а в окремих випадках - банк. Використовуються відповідні форми безготівкових розрахунків (залежно від форми розрахункового документа), а саме: платіжними дорученнями; платіжними вимогами-дорученнями; чеками; акредитивами; векселями.

Правові форми організації безготівкових розрахунків у господарському обороті регламентуються законодавчими (закон України "Про банки та банківську діяльність", інструктивними документами (інструкція "про безготівкові грошові розрахунки в господарському обігу України". Національний банк України виступає як методичний центр розробки форм і засобів розрахунків у народному господарстві, правил документообігу, організації банківського контролю за проведенням розрахунків. За часів переходу до ринкових відносин організація безготівкових розрахунків повинна активно сприяти вирішенню таких завдань:

1.удосконалення комерційного розрахунку па підприємстві;

2.підвищення відповідальності підприємств за своєчасне і в повному обсязі здійснення платежів за всіма зобов'язаннями;

3.зміцнення договірної дисципліни;

4.прискорення обороту оборотних коштів.

Отже, безготівкові розрахунки мають вагоме значення у грошовому обігу країни. Кількість грошей повинна бути достатньою для нормального ходу кругообігу продуктів і доходів. Як надлишок, так і нестача грошових засобів створюють значні проблеми й ускладнення для здійснення грошового обороту.

1.3 Методика наукового дослідження

Важливою проблемою на сьогоднішній день є розробка науково обґрунтованих методів дослідження. Метод науки включає сукупність засобів, способів і прийомів вивчення природних і суспільних явищ. Наукове дослідження - це вивчення з допомогою різних методів і прийомів аналізу і синтезу суті явищ і процесів, тобто суті поставленої проблеми. Сукупність різних методів пізнання: економічних, статистичних, математичних і інших явищ з врахуванням принципів діалектичного матеріалізму і складає зміст методики економічних досліджень .

В економічних науках за останні роки названо до 105 методів дослідження. Основними з них є:

Статистичний метод - використовується при дослідженні масових явищ з метою встановлення кількісного впливу окремих чинників на кінцевий результат виробництва визначення середніх і відносних показників, побудові рядів динаміки тощо.

Монографічний метод - при вивченні окремих явищ характерних для визначеної сукупності дії чинників з метою розкриття закономірностей.

При вивченні економічних явищ і процесів необхідно вивчити не тільки їх сучасний стан, закономірності формування, але й розроблені перспективи рішення про шляхи їх розвитку з метою підвищення ефективності матеріального виробництва. Для цього використовують розрахунково-конструктивний метод, з допомогою якого проводять науково обґрунтовані розрахунки і враховуючи умови матеріального виробництва і закономірності руху вибирають найбільш економічно доцільне і обґрунтовані шляхи розвитку явищ і процесів.

Балансовий метод - використовується при зіставленнях, коли загальна величина показника повинна дорівнювати сумі окремих його частин. Використання балансового методу дає можливість вивчити і забезпечити виконання вимог закону розвитку сільського господарства шляхом збалансування динамічного розвитку всіх його галузей.

При проведенні економічних досліджень необхідно забезпечити не лише єдність кількісного і якісного аналізу але й оптимальне рішення подальшого розвитку процесу, що вивчається. Якісний аналіз передбачає вивчення змісту явищ, а кількісний виявлення його зовнішньої прикмети і кількісного вимірювання. Коли основні положення єдності кількості і якості одержують математичну формулу, тоді наукові положення отримують особливу теоретичну і практичну значимість.

Глибоке і об'єктивне пізнання економічних явищ і процесів вимагає використання і інших наукових методів і прийомів.

2. Організація зберігання грошових засобів та проведення розрахункових операцій у сільськогосподарськомупідприємстві

2.1 Характеристика основних фінансових показників підприємства

Специфіка ведення сільського господарства та його ефективність зумовлена рядом особливостей. До них варто віднести: географічне положення, природно-економічні умови, соціально-демографічні особливості.

Землекористування ПП агрофірми "Нива" Жовківського району Львівської області являє собою масив поділений на частини.

Клімат на території господарства помірний, температурні амплітуди невеликі, атмосферні опади випадають в достатній кількості, гідротермічний коефіцієнт 2,2 - 1,5. Середньорічна кількість опадів становить 639 мм. Найбільша кількість опадів припадає на зимові місяці, але й посуха в літні місяці теж є рідким явищем і тому рослини добре забезпечені вологою на протязі всього вегетаційного періоду. Середньорічна температура повітря за багаторічними даними становить +7,8 градусів. З настанням періоду з середньою добовою температурою понад 5 градусів починаються польові роботи та вегетація більшості рослин і триває 189 діб.

Отже, за умовами, температурою і зволоження, територія досліджуваного господарства характеризується помірним достатньо зволоженим кліматом. Рельєф господарства неоднорідний, із своєрідними крутими схилами. Природні умови господарства є типовими для даної зони.

Для повної комплексної оцінки діяльності господарства в цілому потрібно застосувати систему показників, як вартісних так і натуральних, часткових і загальних. Вона повинна подати інформацію про наявність конкретних виробничих ресурсів (землі, праці, капіталу) та про їх використання. Дуже важливим при цьому є співставлення в динаміці, що дозволить встановити наявні тенденції та в певній мірі судити про перспективи господарства (табл. 2.1.)

Таблиця 2.1

Основні показники діяльності ПП агрофірма „Нива" Жовківського району Львівської області

Показники 2007р 2008р. 2009р. 2009р до 2007р.,%
Загальна земельна площа, га 669 536 І 534 779,8
в т. ч. сільськогосподарські угіддя 667 534 534 80,1
Середньорічна чисельність працівників, чол. 775 660 228 37,3
Середньорічна вартість основних виробничих фондів, тис. грн. 1007,0 532,7 74,7 7,4
Вартість валової продукції (в порівняльних цінах 2000 р.), тис. грн. 497,1 375,8 310,1 62,4
Вироблено валової продукції, грн.:на одного працівника 6628 6263 1108 16,7
на і га угідь 745 704 580 77,9
на 1 грн. основних фондів 0,49 0,71 4,2 у8,6 р.
Одержано прибутків, тис. грн. ; 38,2 20,3 29,3 76,7
Рівень рентабельності % ; 21,6 8,3 11,0 -10,6 п.

Як свідчать дані табл. 2.1. у 2009 р. основні показники діяльності підприємства мали тенденцію до зниження в порівнянні із 2006 р. Так, загальна земельна площа зменшилася на 135 га, в основному за рахунок зменшення площі сільськогосподарських угідь, чисельність працюючих зменшилася у 2,7 рази. Поряд з цим у 2009 р. середньорічна вартість основних виробничих фондів зменшилася в 13,5 раз, а вартість валової продукції - на 37,6 % відносно 2007 р.

Доцільно відмітити рентабельність підприємства. У 2009 р. прибутків отримано на 9,0 тис. грн. більше, ніж у 2008 р., проте на 23,3 % менше, ніж у 2007 р.

Головною метою діяльності підприємства є отримання прибутку для виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності.

Впродовж останніх трьох років, господарство, на відміну від інших сільськогосподарських підприємств району, щомісячно повністю розраховується по платежах до бюджетів усіх рівнів, пенсійним фондом, фондом соціального страхування та погашає: інші свої зобов'язання. В господарстві відсутня заборгованість по сплаті заробітної плати. Господарство своєчасно погашає отримані короткострокові банківські кредити.

Отже, як бачимо, господарство здійснює ефективно свою виробничо-господарську діяльність, отримує прибуток, що і відобразилось на результатах діяльності.

Вихідним етапом аналізу майна господарства є вивчення обсягу структури і динаміки змін майна підприємства. Дані цих розрахунків наводимо в таблиці 2.2.

Таблиця 2.2

Зміна обсягу, структури і динаміки майна в ПП агрофірма „Нива"Жовківського району Львівської області, 2009 р.

1 На поч. року На кінець року Відхилення (+,-) тис.грн.
Показник сума,тис. грн. % сума, грн. %
Майно - всього, в т.ч.: 201,5 100,0 170,1 100,0 -31,4
1. Необоротні активи 37,6 18,7 42,9 25,2 +5,3
2. Обігові кошти, з них: 163,9 81,3 127,2 74,8 -36,7
А)матеріальні обігові і кошти 1155,4 77,1 122,8 72,2 -32,6
б) дебіторська заборгованість | 8,5 4 ,2 4,4 2,6 -4,1

Дані табл. 2.2. вказують, що у 2008 р. вартість майна підприємства на кінець року зменшилася на 31,4 тис. грн. в порівнянні з початком даного року. Це відбулося за рахунок значного зменшення обігових коштів на 22,4 %. В основному зменшилися матеріальні обігові кошти - на 21 %. Поряд з цим необоротні активи господарства збільшилися за даний період па 5.3 тис. грн.