Смекни!
smekni.com

Особливості функціонування ринку FOREX (стр. 2 из 3)

Лінія пропозиції показує кількість (число акцій), яку продавці готові поставити по даній ціні. Із зростанням цін зростає і число продавців оскільки з'являється все більше бажаючих продати за вищою ціною.

Лінія попиту показує число акцій, яке покупці готові придбати за даною ціною. Із зростанням цін кількість покупців зменшується, оскільки бажаючих купувати за вищими цінами стає менше.

Рис.1 Графік попиту і пропозиції

При любій ціні графік попиту і пропозиції (див. рис. 1) показуватиме скільки буде продавців і покупців. Так, на графіку видно, що при ціні 42,5 буде 10 покупців і 25 продавців. Підтримка виникає на рівні, де лінія пропозиції торкається лівого краю графіка (в даному випадку 27,5). Ціни не можуть впасти нижче за цю відмітку, оскільки немає тих, що бажають продавати за такою ціною. Попит опір з'являється на рівні де лівого краю торкається лінія попиту (у даному прикладі 47,5). Ціни не можуть піднятися вище за цю відмітку, оскільки немає тих, що бажають купувати за такою ціною.

На вільному ринку ці лінії постійно зміщуються. Змінюються чекання інвесторів – змінюються і ціни, які влаштовують покупців і продавців. Прорив рівня опору говорить про зсув вверх лінії попиту, що відображає зростання числа що бажають купувати за вищими цінами. По цій же логіці, прорив рівня підтримки означає зсув вниз лінії пропозиції.

Щоденний оборот ринку Форекс досягає півтора трильйонів доларів США – це приблизно в 70 разів більше щоденного грошового обороту між всіма країнами. Форекс, в цьому плані, відкриває практично безмежні можливості заробляти на різниці курсів валют.

У зв’язку з розвитком торгівлі між країнами і ліквідацією безлічі валютних обмежень світовий валютний ринок постійно росте. У 1977р. щоденний оборот валютного ринку був рівний п’яти мільярдам американських доларів, а через 20 років (по даним на 1998 рік), щоденний об’єм грошових коштів, задіяних в конверсійних операціях по всьому світу складав майже два трильйони доларів США. Тільки уявіть собі це співвідношення!

На сьогоднішній момент валютний ринок нерозривно пов'язаний з новітніми інформаційними технологіями. Завдяки яким діяльність на валютному ринку стала доступна найширшому громадянству. Скориставшись системами електронної торгівлі, валютним дилером може стати кожен, у кого є ПК. Зараз навіть великі банки віддають перевагу електронній торгівлі іншим видам валютних операцій. 11% обороту ринку Форекс – операції електронних брокерів.

У багатьох складається помилкове враження, що Форекс – це місце, де ловлять за хвіст птаха щастя. Можливо, є люди, яким на форексі просто пощастило, але таких одиниці. Професійні трейдери скажуть із цього приводу однозначно: вся справа в силі інтелекту.

Ще одна властивість ринку валют, на яку необхідно звернути увагу – його стабільність. Так, так, не дивуйтеся – саме в стабільності, адже Форекс, у відмінності від фондового ринку, не схильний до різких нищівних падінь. Криза в певній сфері економіки провокує знецінення акцій всіх компаній, які працюють в цій області, а крах однієї з валют означає лише те, що інша валюта стала сильніша. Гроші – самий ліквідний товар, вони продаватимуться і купуватимуться завжди: саме з цим чинником пов’язана стійкість Форекс.

Форекс доступний у будь-який час дня і ночі, у нього немає розпорядку дня, годин відкриття і закриття. Цей ринок працює 24 години на добу і 7 днів на тиждень. Незалежно від часу доби, на валютному ринку завжди є трейдери, тобто продавці і покупці, які торгують всіма можливими валютами. Форекс не має якого-небудь певного місця торгівлі. Це величезна мережа, сполучених між собою за допомогою телекомунікацій валютних дилерів (трейдерів), зосереджених по всіх ведучих світовим фінансовим центрам. Завдяки Інтернету, Ви, знаходячись в Україні, можете укладати угоди з клієнтами, які знаходяться на іншому кінці земної кулі. Валютний ринок постійно надає можливість запрацювати, оскільки незначні коливання курсів відбуваються по декілька разів за день. Рухливість курсів валют, сполучена з інтелектуальним потенціалом трейдера і новітніми комп'ютерними технологіями дозволяє створити високодоходний бізнес. Основними учасниками валютного ринку є: комерційні банки, валютні біржі, центральні банки, фірми, що здійснюють зовнішньоторговельні операції, інвестиційні фонди, брокерські компанії, приватних осіб.

3. ХАРАКТЕРИСТИКА РИНКУ ФОРЕКС

Основою для одержання прибутку на різноманітних фінансових ринках є просте правило: купувати дешевше, а продавати дорожче. Таким чином, уся робота на фінансових ринках зводиться до послідовного здійснення торговельних операцій з купівлі-продажу фінансових інструментів: валюти, цінних паперів та індексу їх курсів.

Торгівля валютою – вельми привабливий бізнес як для корпорацій, так і для трейдерів-індивідуалів, що заробляють гроші на Форекс, - специфічного різновиду фінансового ринку, призначеного для такої торгівлі. В порівнянні з іншими секторами світової фінансової системи, цей ринок володіє такими особливостями, як:

- здатність швидко реагувати на дію численних і постійно змінних зовнішніх чинників;

- доступність для всіх трейдерів, що працюють з основними валютами;

- гарантія якості і ліквідності основних валют;

- підвищена увага до окремих валют;

- цілодобове функціонування, що дозволяє трейдерам працювати поза звичайним робочим часом або під час національних свят в їх країнах, використовуючи зарубіжні ринки, що працюють в цей час;

- виключно висока прибутковість в порівнянні з іншими фінансовими ринками.

За останні три десятиліття Форекс поступово розвинувся у найбільший фінансовий ринок у світі, щоденний обіг якого складає від 1 до 3 трильйонів доларів США. Учасниками ринку є банки й брокерські контори, корпорації транспортно-імпортні фірми, різноманітні фонди, індивідуальні інвестори. Фінансові установи, що постійно здійснюють котирування курсів купівлі й продажу різноманітних валют й вступають в угоди за ними, називаються маркет-майкерами (market-maker), це 20% світових банків, що здійснюють до 60% обсягу усіх угод. Фінансові установи, які здійснюють запит вартості валют – маркет-юзери (market-user). На сьогодні мільйони людей по всьому світу проводять торгові та ігрові операції на ринку Форекс і отримують реальний прибуток за рахунок коливань валютних курсів. Операції на валютному ринку на сьогоднішній день є одним з основних джерел доходу банків і фінансових установ світу. Наприклад, 80% від усього прибутку найбільшого швейцарського банку Union Bank of Switzerland (UBS) у 1994 р. склали конверсійні операції з валютами, і лише 20% - доходи від кредитів і торгівлі цінними паперами.

Зовнішньоекономічні операції у більшості випадків пов’язані з обміном однієї національної валюти на іншу. У цьому зв’язку виникає необхідність у встановленні співвідношення обміну між валютами – валютного курсу.

Іноземна валюта – це іноземні грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що не підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти в грошових одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших кредитно-фінансових установ за межами України.

Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни, при операціях купівлі-продажу. Така ціна може встановлюватися виходячи із співвідношення попиту і пропозиції на визначену валюту в умовах вільного ринку.

Суть роботи ринку Форекс – це здійснення операцій купівлі та продажу валютних контрактів з метою одержання прибутку за рахунок зміни в часі курсів валют. Торгівля валютними контрактами на Форекс заснована на принципах «маржевої торгівлі» і здійснюється через Market - Makers, які котирують валюти за цінами, капітал ринка, що відображає, на даний момент часу. Суть «маржевої торгівлі» зводиться до наступного: інвестор, розміщуючи заставний капітал, отримує можливість управління цільовими кредитами, що виділяються під цю заставу і гарантувати своїм депозитом можливі втрати по відкритих валютних позиціях.

Кредитне плече дозволяє інвестору контролювати інвестиції набагато більшого об'єму, ніж сума маржевого забезпечення. Розмір плеча може бути різним, наприклад: 1:100, 1:33, 1:20, 1:10. Більшість дилінгових центрів на сьогоднішній день для дрібних інвесторів надають кредитне плече 1:100.

Іншими словами, якщо інвестор розташував заставний капітал в 10,000 доларів, то йому відкривається кредитна лінія в 100 разів більше, тобто він оперує сумою в 1 мільйон доларів, ризикуючи при цьому тільки своїми 10-ма тисячами. Відкрита позиція називається лотом. 1 лот – це 1000 доларів від маржевого депозиту. І означає, що на покладені 10,000 доларів, Ви можете відкрити до 10-ти лотів одночасно.

Перевага ринку Форекс в тому, що для того, щоб продати валюту, Вам не обов'язково її спочатку купувати.Тобто ви можете відкрити позицію як на покупку, так і на продаж. Як вже було сказано вище, мета - купити дешевше, продати дорожче, або навпаки: спочатку продати, потім дешевше купити.

Курс валюти постійно змінюється. Для простої людини це може бути непомітним, тоді як трейдери навіть на невеликих коливаннях курсу можуть заробляти великі гроші.

Індекс долару USDX (US Dollar Index) є одним з найцікавіших фінансових інструментів міжнародного валютного ринку Форекс, що дозволяє не лише проводити торгові операції, але й прогнозувати курси інших валютних пар. Подібно до того, як біржові індекси показують загальний стан фондового ринку, так само й індекс долару демонструє оцінку міжнародної вартості долару США. Індекс розраховується безперервно – 24 години на добу, 7 днів на тиждень – на основі інформації про угоди на валютному ринку, яка надається агенцією «Рейтер» від п’ятисот банків, розміщених по всьому світу.