Зміст
Вступ
Тема 1. Значення та теоретичні основи фінансового аналізу
Тема 2. Інформаційне забезпечення фінансового аналізу
Тема 3. Аналіз майна підприємства
Тема 4. Аналіз оборотних активів
Тема 5. Аналіз джерел формування капіталу
Тема 6. Аналіз грошових потоків
Тема 7. Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємства
Тема 8. Аналіз фінансової стійкості підприємства
Тема 9. Аналіз кредитоспроможності підприємства
Тема 10. Аналіз ділової активності підприємства
Тема 11. Аналіз прибутковості та рентабельності підприємства
Тема 12. Аналіз інвестиційної діяльності підприємства
Тема 13. Комплексне оцінювання фінансового стану підприємства
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Базою проходження практики є Державне підприємство Міністерства Оборони України - Чернівецький металообробний завод, засноване на державній власності і підпорядковане Міністерству Оборони України. Місцезнаходження даного підприємства зареєстроване за адресою: 274007, м. Чернівці, вул. Заводська, 33.
Підприємство створене з метою забезпечити потреби капітального будівництва Міністерства Оборони України будівельними матеріалами, конструкціями, продукцією машинобудування з високими якісними характеристиками, отримання максимально можливого прибутку для вирішення виробничих, соціально-економічний інтересів трудового колективу та його членів.
Метою практики є поглиблення теоретичних знань та практичної підготовки у вивченні особливостей функціонування роботи підприємства, розгляді основних напрямів роботи та визначення напрямів покращення здійснення господарської діяльності.
Основними напрямками діяльності підприємства є:
¾ розвиток виробництва металообробної продукції, товарів народного споживання, здійснення виробничо-комерційної діяльності;
¾ проведення ефективної інвестиційної діяльності;
¾ здійснення консалтінгової та маркетингової діяльності, реалізація продукції на основі бартеру на території України та за її межами.
¾ організація та прийняття участі в проведенні виставок-ярмарок, аукціонів;
¾ організація роботи по наданню послуг іншим підприємствам, організаціям, громадянам в перевезенні вантажів, прийняття товарів;
¾ в порядку диверсифікації розширює сферу діяльності, випуск продукції, виконує роботи і надає послуги не заборонені законодавством України.
Підприємство є юридичною особою. Права та обов’язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України.
Завод має ліцензію на розробку і виготовлення ЧЦ №00151, дозвіл на виготовлення № 880077-00.00.0, дозвіл на проектування № 890077-00.00.0 і після отримання від замовника технологічного завдання або заповнення опитного листа, в якому указуються основні характеристики замовленої котельної, виконує проектні роботи, виготовляє котельну, а також за бажанням замовника здійснює монтаж і пусконаладку. Проектні роботи завод виконує безкоштовно, ціни на виготовлення, монтаж і пусконаладку мінімальні.
В 2001 році в Києві на Міжнародному форумі Чернівецький металообробний завод став переможцем конкурсу "Золота торгова марка".
Чернівецький металообробний завод єдине на Україні спеціалізоване підприємство з виготовлення блокових котелень, який включає в себе проектний відділ, заготовчий цех з металообробним та пресовим обладнанням та двома збиральними конвеєрами.
Підприємство має більш ніж 25 - літній стаж виробництва котелень. Завод першим в Радянському союзі освоїв виробництво блочних котелень і випускав їх 550 комплектів за рів для потреб міністерства оборони та громадських організацій.
Завод володіє могутні інструментальний, ремонтно-механічний цеха, автобаза, є під’їзні шляхи для транспорту, козлові, мостові та автомобільні крани. Завод готовий надавати послуги по ремонту обладнання авто техніки, по складанню, зберіганню і реалізації металопрокату та інших матеріалів.
ЧМОЗ МО України веде самостійний баланс, має розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням.
фінансовий аналіз прибутковість рентабельність
Таким чином, основним завданням даної роботи буде проаналізувати фінансовий стан підприємства, визначити переваги та недоліки господарської діяльності, визначити форми розрахунків, формування доходів з різних видів діяльності і визначити можливість банкрутства підприємства.
За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності, оздоровлення підприємств та виходу їх з кризового стану.
Суттєва роль у вирішенні цих питань належить фінансовому аналізу.
Фінансовий аналіз - це процес дослідження фінансового стану та основних результатів фінансової діяльності підприємства з метою виявлення резервів підвищення його ринкової вартості та забезпечення ефективного розвитку. Це засіб накопичення, трансформації й використання інформації фінансового характеру.
Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства [5].
Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки фінансового стану підприємства, якій належить суттєва роль у забезпеченні його стабільного фінансового стану.
Отже, фінансовий стан - це одна з найважливіших характеристик діяльності кожного підприємства.
Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов'язань перед бюджетом, банком та іншими установами.
Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства як у статиці за певний період, так і в динаміці - за ряд періодів, дасть змогу визначити "больові точки" у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення. Неефективність використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності підприємства і, як наслідок, до можливих перебоїв у постачанні, виробництві та реалізації продукції; до невиконання плану прибутку, зниження рентабельності підприємства, до загрози економічних санкцій.
Основними завданнями аналізу фінансового стану є:
1) дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;
2) дослідження ефективності використання майна (капіталу) підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;
3) об'єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства;
4) оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;
5) аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;
6) визначення ефективності використання фінансових ресурсів.
Аналіз фінансового стану підприємства є необхідним етапом для розробки планів і прогнозів фінансового оздоровлення підприємств.
Кредитори та інвестори аналізують фінансовий стан підприємств, щоб мінімізувати свої ризики за позиками та внесками, а також для необхідного диференціювання відсоткових ставок.
У результаті фінансового аналізу менеджер одержує певну кількість основних, найбільш інформативних параметрів, які дають об'єктивну та точну картину фінансового стану підприємства.
При цьому в ході аналізу менеджер може ставити перед собою різні цілі: аналіз поточного фінансового стану або оцінку фінансової перспективи підприємства. Аналіз фінансового стану - це частина загального аналізу господарської діяльності підприємства, який складається з двох взаємозв'язаних розділів: фінансового та управлінського аналізу.
Розподіл аналізу на фінансовий та управлінський зумовлений розподілом системи бухгалтерського обліку, яка склалася на практиці, на фінансовий та управлінський облік. Обидва види аналізу взаємозв'язані, мають спільну інформаційну базу.
Особливостями зовнішнього фінансового аналізу є:
¾ орієнтація аналізу на публічну, зовнішню звітність підприємства;
¾ множинність об'єктів-користувачів;
¾ різноманітність цілей і інтересів суб'єктів аналізу;
¾ максимальна відкритість результатів аналізу для користувачів.
Основним змістом зовнішнього фінансового аналізу, який здійснюється партнерами підприємства, контролюючими органами на основі даних публічної фінансової звітності, є:
¾ аналіз абсолютних показників прибутку;
¾ аналіз показників рентабельності;
¾ аналіз фінансового стану, фінансової стійкості, стабільності підприємства, його платоспроможності та ліквідності балансу;
¾ аналіз ефективності використання залученого капіталу;
¾ економічна діагностика фінансового стану підприємства.
На відміну від внутрішнього, відповідні складові зовнішнього аналізу більш формалізовані та менш деталізовані. Різниця у змісті зовнішнього і внутрішнього аналізу пов'язана з різницею інформаційного забезпечення і завдань, що їх вирішують обидва ці види аналізу [8].