Смекни!
smekni.com

Водоспади Африки, як унікальні природні об'єкти (стр. 3 из 4)

Якщо дивитися в певному місці з літака, то можна побачити взагалі систему водоспадів. У напрямку із заходу на схід, ця система буде виглядати наступним чином: Девілз-катаракта (водоспад Диявола), Мейн-Фолс (Головний каскад), о.Лівінгстон, Хорс шу («підкова»), Рейнбоу-Фолс («веселковий»), о. Армчеар («крісло») і Існерн-катаракта (Східний водоспад). Річка з прірви виходить в русло «Бойлінг-Пот» («киплячий казан») шириною 70-120 м, розташоване ближче до Східного водоспаду. [19]

У Африці багато річок, які у сухий сезон так міліють, що місцями їх можна перейти вбрід, а гирло закривають піщані наноси. Зате в дощовий сезон вони розливаються ,при цьому розмивають всі мілини, зносять мости. Під час таких паводків на річках водоспади можна побачити тільки з літака, наблизитися до нього не можна. [2]

На африканському континенті багато «укритих» надійно водоспадів, які поки що мало хто бачив . Такі дива природи настільки маловідомі, що лише деякі жителі прилеглих околиць знають про такі бурні спади води. [11]

У минулому столітті дістатися до водоспадів взагалі було нелегко. Ось, наприклад, Д. Лівінгстона, першовідкривача водоспаду Вікторія та ряду інших водоспадів, супроводжували триста воїнів вождя Селект. Але до самого Мосі-ОА-Тунья місцеві жителі наближатися боялися, вважаючи його місцем проживання якогось грізного божества. Давида Лівінгстона безпосередньо до водоспаду супроводжували лише два сміливця - Такеленг і Туба Макоро. Вони підпливли з верхнього б'єфу до о. Казеруку (нині - о. Лівінгстон), розташованому біля самого гребеня водоспаду, і великий мандрівник зміг зазирнути на територію водоспаду, і побачити майже всю його систему. Лівінгстон із захопленням описав веселку над водоспадом, веселку рідкісну, гідну "дива природи": це були незвичайні для ока європейця кільцеві веселки, одна в іншій, концентричні кола безлічі веселок. [11]

Водоспади є найбільш популярними у туристів, коли на них спостерігається рідкісне явище природи - місячні веселки. Адже веселка виникає в результаті переломлення і розкладання на складові частини спектру світлових променів не лише сонця, але і місяця. Такий період над водоспадами відбувається два рази на рік [26]

Незважаючи на такі не сприятливі умови для відвідувачів, водоспади відвідуються десятками тисяч туристів багатьох країн. Можливо, що людство, оволодівши атомною енергією, вирішить залишити водоспади - цю гордість Землі - недоторканими ... [17]

2.2 Відвідування водоспадів в національних парках

Національні парки створюються для жорсткої охорони природи світу. Африканський континент не є виключенням, адже він багатий на різноманітні природні дива, одні із них - водоспади.

Порушників спокою та чистоти водоспадів досить багато. Тому після відкриття водоспаду на цьому місці зараз же створюють заповідник або національний парк . [22]

Водоспад Вікторія знаходиться на території двох національних парків — «Громовий Дим» в Замбії і «Водоспад Вікторія» в Зімбабве. Ці два національних парка є найбільшими, вони охоплюють площу 66 і 23 квадратних кілометрів

Національні парки мають різноманітну дику природу, включаючи значні поселення слонів і жирафів. В річці, яка тут протікає, живе велике поселення гіпопотамів. В національному парку «Громовий Дим», також проживає два білих носорога. Сам водоспад можна побачити із багатьох острівних площадок, які розташовані в національному парку. Також з висоти пташиного польоту, здійснивши екскурсію на вертольоті над водоспадом. Крім того, можна замовити екскурсію на паровозі по річкам Замбії і Зімбабве. [20]

Любителям «гострих» відчуттів обов’язково сподобається сплав по бурній річці і знаменита bunjee jump - сама висока "тарзанка" в світі. На ній кожен може здійснити стрибок з мосту, який є кордоном між Замбією і Зімбабве.

Кожен з десятків тисяч туристів, що щорічно відвідують водоспад, відкладає у пам'яті щось своє, те, що особливо вразило його в цьому красивому куточку Африки.

Деякі вважають, що саме приголомшливе враження виникає при спостереженні білих колон «гремучого диму» в променях заходу сонця.

Першовідкривач водоспаду Вікторія, друг і вчитель корінних африканців доктор Лівінгстон увічнений тут назавжди. Всього в декількох метрах від водоспаду Диявола стоїть пам'ятник чудовому дослідникові. А поруч, у містечку, що носить ім'я Лівінгстона, відкрито його меморіальний музей. І все-таки головним пам'ятником великому мандрівнику залишиться, напевно, те, заради чого люди з усього світу прагнуть сюди, в саме серце Африки: відкритий ним грандіозний водоспад на річці Замбезі.

Водоспад Вікторія добре облаштований, є готелі, залізниця з мостом через водоспад, зоопарк, послуги катання на пароплавах і повітряних кулях. Нижче водоспаду ріка Замбезі, яка служить місцем проведення світової першості з рафтингу. Саме тому, найближчим доступним для огляду могутнім водоспадом для нас і є водоспад Вікторія. [16]

Водоспад Тугела охороняється Королівським національним парком Наталь в Квазулу. Адже він на другому місці у світі за своєю естетичною красою. Якщо його відвідати після сильного дощу, то можна побачити як над водоспадом утворюються прекрасні веселки. Одного разу на водоспаді Тугела було нараховано сімнадцять таких веселок. Вода в самому водоспаді не дуже чиста, тому що вона несе з собою різні дерев'яні уламки, тони піску і каменів. Але вище водоспаду вода кришталево чиста і придатна для пиття відвідувачів. [22]

Національний парк Мерчісон-Водоспад є охоронюваним районом, в африканській країні Уганда. Національний парк Мерчісон-Водоспад названий на честь найбільшого водоспаду у парку. Парк має площу 3893 км2. Це сама велика, під охороною територія в Уганді. Відвідавши водоспад, можна побачити савани ,вологі екваторіальні тропічні ліси. Також живих тварин: слонів, буйволів, жирафів , антилоп, і багатьох водоплавних птахів. В даний час, завдяки водоспаду Мерчісон, парк користується значною популярністю.

Місцевість навкруги водоспаду Ауграбіс була взята під охорону ,щоб зберегти оточуючу природу в її первозданній красі. Сам водоспад зберегти від забруднення і зруйнування.

Мало хто бачив на власні очі це чудо природи. Ауграбіс надійно охороняють від цікавих прибульців нескінченні пустельні простори Калахарі, по південному кордону яких, тече до океану найбільша річка Південної Африки - Оранжева.

Великі парки з водоспадами відомі також і на Нілі в Єгипті. Щорічно помилуватися ними прижає безліч туристів.

Деякі водоспади характеризуються малою відвідуваністю. Все це в силу слабкої інфраструктури туризму, або його віддаленості від туристів. Але, все одно, на сьогодні, через антропогенний фактор, на прилягаючій території до водоспаду, влада організовує парки та заповідники, щоб більше людей могло насолодитися цими краєвидами.


Висновки

Водоспад – це геологічне утворення, що складається з води, часто у формі потоку, який тече вертикально по стійкому до ерозії кам'яному утворенню, яке формує раптовий поріг на підвищенні або точці перепаду.

Водоспади утворюються в продовж багатьох тисячоліть. Звичайно формуються на річках, де ерозійна сила води дуже висока. Річка тече в горах, які, можливо, були утворені лінією розлому, так, в ущелині утворюється спад води. І, на кінець, оголена, більш стійка поверхнева порода руйнується під тиском, додаючи блоки каменів до течії водоспаду.

Утворюються водоспади і на краю трогу та в наслідок землетрусу, коли, при цьому в долинах річок утворюються значні обвали. Це свідчить про те, що на місці, де тече зовсім спокійна рівнинна річка, колись був землетрус.

Багато водоспадів утворилося там, де гірські хребти або окремі їх ділянки опинилися піднятими в наслідок розломів земної кори. Так, водотокам не вистачає ерозійної сили і вони спадають з уступу, який утворився в наслідок розломів. Саме тектонічна будова спричинила утворення водоспадів у Африці.

Слід зазначити, що водоспади не вічні. Сама сила води впродовж тисячоліть згладжує поверхню і водоспади перетворюються у великі пороги, а потім у спокійні річки.

Єдиної класифікації типів водоспадів не існує. В залежності від того як спускається вода, розрізняють такі їх види: блок, каскад, потік, веєр, кінський хвіст, занурення, чашоподібний, сегментований, катаракта, багатокроковий тощо.

Як природні об’єкти водоспади служать не тільки місцем відпочинку, а й у промисловості і медицині. Тому, через таке використання багато водоспадів вже втратили свій первинний вигляд.

Як нам уже відомо, африканський континент багатий на різноманітні види водоспадів. Слід звернути увагу на такі: водоспад Вікторія, Ауграбіс, Тугела ( найвищий у Африці), Мерчісон, Каламбо, водоспади Стенлі, Лівінгстона та на багато інших більш менших водоспадів. Є багато і не відомих водоспадів, через те, що вони знаходяться далеко у горах.

Великі африканські водоспади, завжди приваблювали своїм естетичним виглядом туристів. Але через їх природне розташування до них не так легко добратися. Слід йти через ущелини, круті скелі, каньйони, підійматися в небо, пливти річкою… Навіть, коли йде сезон дощів до деяких водоспадів майже не реально потрапити. Є й такі річки, які навпаки, у сухий сезон пересихають, даючи змогу відвідати водоспади.

Найбільш популярними у туристів є ті водоспади, на яких спостерігаються місячні веселки – рідкісне явище природи.

Через значну відвідуваність водоспади і прилеглі природні об’єкти втрачають свою красу. Для цього створюються національні парки і заповідники, які охороняють диво природи – водоспади. В таких умовах люди можуть помилуватися водною красою і скористатися іншими різними послугами цих закладів. За таких обставин біля водоспадів завжди людяно.

Але деякі водоспади характеризуються малою відвідуваністю. Головними причинами цього є слабо розвинута інфраструктура, не привабливий естетичний вигляд та значна віддаленість водоспадів від туристів.