У основі вибору конкретних джерел формування інвестиційних ресурсів з можливих їх альтернатив завжди лежить порівняльна їх оцінка по критерію вартості капіталу, доповнювана обліком ряду інших чинників.
При виборі джерела фінансування компанія дотримується тієї або іншої стратегії. В рамках стандартного підходу можна представити трьох типів стратегії залучення фінансування:
1. змінна частина оборотних коштів, підвладна сезонним і кон'юнктурним коливанням;
2. постійна частина оборотних коштів;
3. основні засоби;
4. стійкі джерела фінансування (власний капітал, довгострокові зобов'язання і спонтанна кредиторська заборгованість);
5. короткострокові кредити і позики;
6. вкладення в коштовні папери (депозитні рахунки);
7. продаж коштовних паперів, залучення короткострокових кредитів для фінансування пікових потреб.
Визначення джерел формування інвестиційних ресурсів компанії має ряд відмітних особливостей. Однією з таких особливостей є те, що інвестиційний процес в рамках більшості інвестиційних проектів характеризується досить тривалим періодом, що відповідно визначає і довгострокове відвернення фінансових коштів на інвестиційні цілі. Тому джерелами формування інвестиційних ресурсів окрім власного капіталу можуть виступати, як правило, лише довгострокові кредити і позики, а також фінансовий лізинг. Короткострокові позикові інвестиційні ресурси використовуються в процесі інвестиційної діяльності лише в виняткових випадках. Крім того, при виборі джерел формування інвестиційних ресурсів слід врахувати, що їх надання компанії на тривалий період формує для кредитора вищий рівень фінансової риски (порівняно з короткостроковим кредитуванням), що відповідно істотно підвищує вартість позикових інвестиційних ресурсів і визначає необхідність надійнішого їх забезпечення (додатковими гарантіями, заставою, заставою і тому подібне). З врахуванням цих умов вартість пропонованого довгострокового позикового капіталу на вітчизняному фінансовому ринку часто перевищує не лише вартість власного капіталу (з врахуванням податкового його навантаження), але і можливий рівень інвестиційного доходу компанії (що робить його інвестиційну діяльність, зв'язану з використанням позикового капіталу, неефективною). Тому в процесі вибору джерел формування інвестиційних ресурсів фірми їх вартість повинна порівнюватися не лише між собою, але і з прогнозованим рівнем інвестиційного доходу.
І, нарешті, при виборі конкретних джерел формування інвестиційних ресурсів слід враховувати прогнозовані пропорції об'ємів окремих напрямів інвестування - реального і фінансового. Якщо фінансове інвестування компанії здійснюється переважно за рахунок власних внутрішніх джерел інвестиційних ресурсів, то реальне - за рахунок ширшого круга як власних, так і позикових засобів.
3.2 Пропозиції щодо формування фінансової стратегії по виведенню підприємства з кризисного фінансового стану
На фінансову стійкість підприємства робить вплив безліч всіляких факторів. З внутрішніх - це галузева приналежність підприємства, структура випускаємої продукції, її частка в платоспроможному попиті, розмір сплаченого статутного капіталу, величина і структура витрат, стан майна і фінансові ресурси, оперативність оновлення асортименту продукції, що випускається, компетенція і професіоналізм керівників і ін.
До зовнішніх чинників, безпосередньо не підконтрольним фірмі, відносяться: платоспроможний попит населення, грошово-кредитна, бюджетно-фінансова, торгівельна політика, політика здобуття доходів, державне регулювання іноземних інвестицій, міра інтенсивності конкуренції, ринкова влада покупців і постачальників, загроза появи на ринку нових конкурентів і виробів.
Істотним чинником фінансової стійкості є показники ліквідності. Брак грошових коштів і надмірна величина кредиторської заборгованості свідчить про низький рівень поточної ліквідності на підприємстві. Відомо декілька способів мобілізації засобів, які можуть в короткий термін вирішити проблему забезпечення підприємства оборотними коштами і фінансування в цілому без допомоги держави:
Перший спосіб характеризується зменшенням запасів і витрат. Проте з'являється проблема збуту продукції при збільшенні обсягу виробництва.
До другого способу відноситься економія витрат, що передбачає економне витрачання сировини і матеріалів.
Третім способом є позбавлення від зайвого устаткування, що дозволяє вивільнити частину власних коштів і перерозподілити їх на поповнення оборотних коштів підприємства.
Четвертий спосіб передбачає перехід до випуску нової продукції з врахуванням швидкості її звороту короткого циклу виробництва, високої міри переробки, близькості до кінцевого споживача.
П'ятий спосіб це - орієнтація лише на платоспроможний попит і його стимулювання, що вимагає створення дистриб'юторських і власних торгівельних мереж для прискорення оборотності готової продукції.
Враховуючи невизначеність ситуації і можливі ризики, для поліпшення фінансового стану необхідно розробити ряд варіантів підвищення ефективності виробничо-господарської діяльності. При цьому використовуватимемо захисну тактику, яка ґрунтується на проведення заходів внутрішнього порядку, пов'язані із скороченням втрат, використанням внутрішніх резервів, перестановкою кадрів, зміцненням дисципліни, відстроченням кредитів, розрахунків з постачальниками і підрядчиками і так далі
Після реструктуризації (узгодження відстрочення і конкретного графіка повернення) накопиченої заборгованості будівельна організація зможе нормально функціонувати без серйозних змін в його політиці і діях.
Мета пропозиції до формування фінансової стратегії - вивести підприємство з кризисного фінансового стану. Пропозиції до розробки фінансової стратегії по виведенню підприємства з кризисного фінансового стану містяться в таблиці. 3.1 Вони сформовані по об'єктах фінансової стратегії з варіантами оптимізації складових фінансової стратегії.
По трьох запропонованих варіантах оптимізації складових фінансової стратегії, викладених в таблиці. 3.1, розраховуємо показники фінансової стійкості підприємства. Пропозиції до формування фінансової стратегії підприємства по виводу підприємства з кризисного фінансового стану представлені в табл.3.1.
Суть пропозицій полягає в наступному:
1) Підприємство реалізує 10% основних засобів; скорочує дебіторські заборгованості (за рахунок збільшення швидкості її оборотності) на 20%; знижує запаси і витрати на 5%; спрямовує 100% прибутку на розвиток виробництва; добивається здобуття короткострокового бюджетного кредиту у вигляді відстрочення по сплаті податків і платежів у розмірі 29 млн. грн. (25 млн. грн. по соціальному страхуванню і забезпеченню, 4 млн. грн. по заборгованості перед бюджетом).
2) скорочує дебіторські заборгованості (за рахунок збільшення швидкості її оборотності) на 10%; знижує запаси і витрати на 5%; направляє 100% прибутку на розвиток виробництва; досягається здобуття довгострокового бюджетного кредиту у вигляді відстрочення по сплаті податків і платежів у розмірі 29 млн. грн. (25 млн. грн. по соціальному страхуванню і забезпеченню, 4 млн. грн. по заборгованості перед бюджетом).
3) Підприємство реалізує 5% основних засобів; скорочує дебіторські заборгованості (за рахунок збільшення швидкості її оборотності) на 5%; знижує запаси і витрати на 5%; оптимізує кредиторську заборгованість за рахунок довгострокового відстрочення погашення заборгованості перед постачальниками і підрядчиками у розмірі 15%; досягає здобуття фінансування за рахунок зарубіжного гранту на основі тендеру на 30 млн. грн.; направляє 100% прибутку на розвиток виробництва.
Можна з певною мірою умовності виділити наступні три типа фінансової ситуації характерні для даного підприємства і охарактеризувати їх.
1) Абсолютно стійка фінансова ситуація характеризується тим, що всі запаси повністю покриваються власними оборотними засобами, тобто підприємство не залежить від зовнішніх кредиторів. Така ситуація зустрічається украй рідко. Більш того, вона навряд чи може розглядатися як ідеальна, оскільки означає, що адміністрація не уміє, не бажає або не має можливості використовувати зовнішні джерела засобів для основної діяльності.
2) Нормально стійка фінансова ситуація характеризується тим, що підприємство використовує для покриття запасів різні «нормальні» джерела засобів - власні і притягнені (власні оборотні засоби; короткострокові позики і позики; кредиторська заборгованість по товарних операціях).
3) Нестійка фінансова ситуація характеризується тим, що підприємство для покриття частини своїх запасів вимушено залучати додаткові джерела покриття, що немає у відомому сенсі «нормальними», тобто обґрунтованими.
Результати розрахунку оптимізації показників| фінансової стійкості наводяться в табл.3.2.
ВИСНОВОК
Можна сказати, що виникнення довгострокових зобов’язань у сучасних умах є об’єктивною необхідністю, враховуючи стан та кон’юнктуру національної економіки, де ціна кредиту та позикового капіталу коливається з великими варіаційними відхиленнями. Якщо охарактеризувати склад структуру зобов’язань підприємства звичайно для більшості підприємств найбільшу питому вагу будуть займати поточні зобов’язання, оскільки вони пов’язані з поточною діяльністю і відображають переважно поповнення обігових коштів. Якщо говорити про склад і структуру довгострокових зобов’язань то вони займають значно меншу частку, і пов’язані перш за все із капітальними інвестиціями і покращенням стану основного капіталу. Відповідно серед довгострокових зобов’язань найбільшу частку займають довгострокові кредити банків, оскільки саме бесівські кредити виступають джерелом покращення та поповнення основних фондів, якщо підприємство не бажає залучати додатково вкладений капітал. Слід зазначити, що питання врегулювання довгострокових відносин у сучасному суспільстві є дуже важливим але досі залишається неврегульованим, оскільки постійно відкладається.