де
— сума доходу з r-го фонду по с-й статті;б) видаткової частини бюджету за формулою
,де
— сума видатків за е-им елементом витрат, з r-го розділу по с-й статті.Кінцевий результат:
.Інформаційну модель складання проекту бюджету району наведено на рис. 4.3. При розв’язуванні задач використовуються такі класифікатори і довідники: українська бюджетна класифікація (DOVKL); єдиний державний реєстр підприємств, організацій і установ (DOVR); Класифікатор видів економічної діяльності (DOVER); мережа, штати і континент (DOVMER); система позначень органів державного управління (DOVOPG); бюджетний кодекс (DOVKOD).
Рис. 4.3. Інформаційна модель складання проекту бюджету району
Вхідними повідомлення є: контрольні показники бюджетної резолюції (DOC 1), бюджетні запити головних розпорядників коштів (DOC 2), зведені кошториси доходів і витрат бюджетних організацій (DOC 3).
У результаті розв’язання задач формується вихідна інформація, яка подається:
· на екран монітора для подальшого перегляду, уточнення і коригування;
· у вигляді машинограм, які використовуються як спеціалістами районного фінансового відділу, так і для передавання в інші організації;
· в електронному вигляді для запису в БД.
На районному рівні АІАС МФУ складаються такі вихідні повідомлення: довідки за окремими статтями бюджету (DOVIDC), лімітні довідки головним розпорядникам коштів (VIDROC), доходи бюджету (DOHOD), видатки бюджету за функціональною структурою (VIDFUN), видатки бюджету за головними розпорядниками коштів (VIDROC), проект районного та зведеного бюджету району (PRZVD).
Для складання бюджету управління комп’ютеризації Міністерства фінансів України щорічно в районні фінансові відділи направляє пакет програм з урахуванням вимог бюджетної резолюції та бюджетної класифікації.Результати оброблення даних на першому етапі бюджетного процесу — проект бюджету району і зведений бюджет району передаються у вигляді документа і зафіксованими на машинних носіях в обласне (міське) фінансове управління.
Головну роль у процесі складання і виконання місцевих бюджетів відіграють автоматизовані системи фінансових управлінь Автономної Республіки Крим, обласних адміністрацій та адміністрації міст Києва та Сімферополя. Ці системи мають функції з формування і контролю за виконанням власних і зведених бюджетів. Власні бюджети формують і контролюють за методикою і технологією, застосовуваними при складанні районних бюджетів, головні розпорядники коштів. Вони подають у фінансовий орган кошториси і запити, на основі яких з використанням контрольних показників з бюджетної резолюції і даних з архівних БД виконуються розрахунки окремих показників до витратних і дохідних статей бюджету, а на другому етапі здійснюються зведення та збалансування бюджету.
Зведені бюджети Автономної Республіки Крим, областей та прирівнених до них у бюджетній системі міст складаються на основі бюджетів районів, за документами: розпис доходів, розпис видатків, а також мережа, штати, контингент. При цьому із структурованих районів, до яких входять органи місцевого самоврядування, подаються зведені бюджети. Методика формування зведених бюджетів зводиться до нагромадження показників згідно з бюджетною (функціональною та економічною) класифікацією та аналізу їх на відповідність лімітам за розписами Міністерства фінансів. При комп’ютерному розв’язуванні комплексу цих задач використовуються архівні та інформативно-довідкові БД.
У фінансовому управлінні м. Києва для автоматизації бюджетного процесу запроваджено пакет програм «Система складання і виконання місцевих бюджетів». Крім загальних правил роботи з системою, в методичних матеріалах до програмного продукту передбачається виокремлення таких типів автоматизованих робочих місць: АРМ адміністратора БД, АРМ для співробітників бюджетних підрозділів, АРМ бухгалтера з обліку виконання бюджету і пов’язаних із цим розрахунків.
На АРМ адміністратора БД підтримуються класифікатори і довідники, архіви даних та оперативна інформація, що підлягає зберіганню в центральних БД. До таких класифікаторів і довідників належать:
· класифікатори доходів, функціональної класифікації, економічної класифікації областей та районів України, видів бюджетів, джерел покриття витрат;
· довідники розпорядників коштів, платників, підвідомчих організацій, фінорганів, форм звітів про виконання місцевого бюджету.
АРМ співробітника бюджетного підрозділу має такі основні функції зі складання бюджету:
· складання плану доходів власного бюджету (розпис доходів);
· складання плану видатків власного бюджету (розпис видатків);
· формування плану асигнувань власного бюджету;
· зведення змін до плану доходів і видатків власного бюджету;
· формування уточнених планів доходів і видатків власного бюджету;
· виписка розпоряджень на фінансування;
· уведення плану доходів підпорядкованих бюджетів;
· уведення плану видатків підпорядкованих бюджетів;
· формування плану доходів і видатків консолідованого бюджету;
· уведення змін до плану доходів і видатків, підпорядкованих бюджетів;
· формування уточненого плану доходів і видатків консолідованого бюджету.
Вхідними повідомленнями для автоматизації названих функцій є: кошториси розпорядників коштів; розписи доходів і видатків з підпорядкованих бюджетів; мережа, штати, контингент; нормативні дані з Міністерства фінансів; бази даних, що відображають бюджетний процес за попередні роки; інші документи, які формуються в бюджетних підрозділах.
Технологічний процес оброблення вхідних повідомлень зводиться в основному до складання бюджетних документів. При цьому здійснюється нагромадження даних за заданими ознаками угрупувань. Наприклад,
— дохід в у-процесі по s-й статті бюджету буде визначений за алгоритмомде p — параграф, g — глава, r — розділ у s-й статті бюджету.
Результати оброблення даних видаються на екран, до друку, для запису в БД та передавання в адміністративні органи (наприклад м. Києва) і на верхній рівень — Міністерство фінансів за таким переліком документів: розпис доходів м. Києва; розпис доходів м. Києва в розрізі районів; розпис видатків м. Києва; розпис видатків в розрізі районів; мережа, штати, контингент бюджетних установ м. Києва, план асигнувань.
Після розгляду та затвердження проекту бюджету виконуються уточнення підпорядкованих бюджетів і зведеного бюджету на основі довідок-повідомлень на зміну статей бюджету. Ці процедури здійснюються згідно з меню АРМ співробітника бюджетного підрозділу (рис. 4.4).
Рис. 4.4. Меню АРМ співробітника бюджетного підрозділу
(КБК — код бюджетної класифікації)
АРМ бухгалтера забезпечує автоматизацію таких розділів бухгалтерського обліку виконання місцевого бюджету: облік надходження доходів; облік фінансування розпорядників коштів і контроль їхніх касових витрат; облік розрахунків у мережі фінансів; облік кредитів; синтетичний облік; складання звітних документів.
Вхідними повідомленнями для автоматизації обліку є: дані про залишок коштів на рахунках фінорганів в момент запуску системи, виписки з банківських рахунків про рух коштів; звіти (щомісячні та щоквартальні) розпорядників коштів про використання бюджетних засобів, звіти розпорядників коштів про їх надходження і використання; повідомлення про взаємозалік.
Технологічний процес оброблення вхідних повідомлень охоплює такі операції: введення, редагування та огляд оперативної (щоденної) інформації, підрахунок сум за груповими показниками згідно з типовими алгоритмами, виведення на екран, на друкування та для передавання щоденних і періодичних документів. Процедури оброблення даних внесено в головне меню системи під заголовком «Виконання бюджету».
У результаті послідовного виконання наведених технологічних операцій і процедур в інтерактивному режимі видається велика кількість документів, за допомогою яких ведеться оперативний контроль виконання бюджету, а саме: довідки доходів за день; довідки повернення доходів; картки обліку доходів за заданий період; книги доходів; відомості про фінансування; відомості про розрахунки з фінорганами; відомості стану розрахунків із кредиторами; зведення про взаємозаліки та внутрішні розрахунки; оперативні, щомісячні та щоквартальні звіти про виконання фінорганами власного і зведеного бюджетів.
Висновки
Технологія складання місцевих бюджетів здійснюється в інтерактивному режимі за допомогою пакетів прикладних програм, які щорічно модифікуються або навіть заново розробляються відповідно до змін вимог бюджетної резолюції, бюджетної класифікації та інструкцій щодо змісту і форм документів до бюджету. Ці зміни, особливо щодо форм документів, в останні роки є настільки суттєвими, що потребують розроблення нових пакетів програм. Суть інтерактивного режиму полягає в тому, що технологічний процес формування бюджету включає етапи, на кожному з яких складається відповідний документ. Перелік таких етапів і документів виноситься в меню пакета програм. Крім того, користувач має можливість впливати на процес розроблення документа, викликати допоміжні процедури, приєднувати інші джерела інформації чи заносити дані у вихідні документи з екрана. Результати розв’язування задач повністю або частково можуть передаватися по мережі для інших користувачів і зберігаються в центральних БД. Після завершення процесу формування проекту бюджету результати оброблення даних записуються в БД, передаються на верхній рівень ієрархії АІАС МФУ і видаються до друку за формою і змістом, яких вимагають бюджетна резолюція та інші інструктивні матеріали Міністерства фінансів України.