вивчення тим, хто приймає посаду, стану військового господарства (служби), а також стану природоохоронних об'єктів, їх будівництва (реконструкції) і капітального ремонту, виділених і витрачених на це коштів;
ознайомлення з посадовими особами;
здавання тим, що здає посаду, а тим, що приймає, - перевірку та приймання матеріальних засобів, коштів і документів;
документальне оформлення приймання та здавання справ і посади.
Приймання та здавання справ і посади проводиться за календарним планом, який розробляється разом: тим, хто приймає, та тим, хто здає справи і посаду, а також головою комісії.
Цей план розробляється в довільній формі і повинен передбачати виконання всієї роботи у межах часу, відведеного на приймання і здавання справ і посади.
Календарний план може включати такі питання:
черговість та строки заслуховування доповідей посадових осіб, підпорядкованих тому, хто здає справи і посаду;
черговість та строки перевірки служб і різних об'єктів господарства (служби);
строк, у який повинні бути проведені за книгами і картками обліку всі прибуткові та витратні операції згідно з документами, виписаними на підставі вказівок того, хто здає справи і посаду;
окремі строки складання відомостей наявності та якісного стану матеріальних засобів по окремих службах і об'єктах господарства;
кінцевий строк складання відомостей наявності та якісного стану матеріальних засобів та оформлення акта.
Календарний план затверджується вищим командиром (начальником) особи, що приймає справи і посаду.
Для приймання та здавання справ і посади встановлюються такі строки:
командира військової частини - не більше 10 днів;
заступника командира військової частини і з'єднання з тилу і їм відповідних посадових осіб - не більше 20 днів;
начальника служби військової частини і з'єднання - не більше 15 днів;
начальника клубу військової частини і з'єднання - не більше 15 днів;
начальника складу, хлібозаводу (хлібопекарні) і їдальні - не більше 10 днів;
начальника майстерні частини (з'єднання) - не більше 5 днів;
командира і старшини підрозділу - не більше 5 днів;
командира взводу - не більше 3 днів.
Строк приймання та здавання справ і посади рахується з моменту прибуття у військову частину (з'єднання) призначеної для прийому справ і посади особи.
Іншим посадовим особам строк приймання і здавання справ і посади визначається старшим начальником (але не більше 10 днів).
Приймання та здавання справ і посади повинні проходити без порушення нормальної роботи служби.
Керівництво військовим господарством у підпорядкованих службах (службі) до закінчення приймання і здавання справ та посади (до затвердження акта) здійснює особа, що здає справи і посаду.
На час приймання і здавання справ і посади поточна робота складів, як правило, припиняється.
Видача матеріальних засобів із складів у цей період проводиться тільки з відома особи, що приймає справи і посаду, а також голови комісії.
Приймання справ і посади проводиться особисто тим, хто приймає, від того, хто здає, у присутності комісії.
Комісія, призначена для приймання та здавання справ і посади, чи внутрішня перевірочна комісія у присутності того, хто приймає, і того, хто здає справи і посаду, проводить:
інвентаризацію матеріальних засобів, які приймаються заново призначеною посадовою особою військової частини (з'єднання);
перевірку господарської діяльності військової частини, служб складів та інших об'єктів з моменту останньої перевірки і порівняння облікових відомостей з даними дійсної наявності матеріальних засобів.
Приймання та здавання справ посадовими особами, що відають військовим (корабельним) господарством, оформляється актом.
До акта додаються відомості наявності і якісного стану матеріальних засобів з указанням наявності, якісного стану, надлишків і нестач, а також пояснення того, хто здає справи і посаду, про причини виникнення нестачі, надлишків.
У тих випадках, коли той, хто здає, або заново призначений начальник має по окремих статтях акту заперечення, він викладає їх у письмовій формі в акті під час його підписання.
Вищий начальник при затвердженні акта про приймання та здавання справ і посади зобов'язаний розглянути заперечення. При необхідності, для виявлення дійсного стану речей і розбору заперечень того, хто здає (приймає) справи і посаду, розпорядженням командира частини (з'єднання) призначається службове розслідування, яке повинно бути закінчено в двотижневий строк.
Приймання та здавання справ і посади командиром військової частини (корабля) проводяться відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
Акт і відомості наявності та якісного стану матеріальних засобів підписуються тим, хто приймає, і тим, хто здає справи та посаду, а також членами комісії, які проводили інвентаризацію матеріальних засобів і перевірку господарської діяльності військової частини (служби). Відомості, крім вказаних осіб, підписуються також особами, які прийняли матеріальні засоби на подальше зберігання.
Акти затверджуються:
при прийманні та здаванні справ і посади заступниками командира та начальниками служб з'єднання і їм відповідними особами - командиром з'єднання;
при прийманні та здаванні справ і посади заступниками командира та начальниками служб частини і їм відповідними особами - командиром частини.
Про приймання та здавання справ і посади подається звіт безпосередньому начальнику.
Рішення щодо усунення зазначених у акті приймання та здавання справ і посади недоліків повинно бути прийнято вищим начальником не пізніше 10-денного строку. У тому випадку, коли за результатами нестачі проводиться службове розслідування, рішення про притягненню винуватого до відповідальності повинно бути прийнято не пізніше місячного строку з дня закінчення розслідування. Особа, яка здає справи і посаду, відбуває до нового місця служби після затвердження акта про приймання і здавання справ і посади вищим начальником, а в тому випадку, коли виявлена нестача - після прийняття щодо них відповідного рішення.
Безпосередні начальники несуть відповідальність за організацію і якісне проведення приймання та здавання справ і посади підпорядкованими їм посадовими особами.
Приймаючи справи і посаду, начальник автомобільної служби військової частини зобов'язаний:
ознайомитись із загальними питаннями ведення військового господарства у підпорядкованій службі військової частини;
перевірити стан бойової підготовки підпорядкованих підрозділів, їх укомплектованість особовим складом і технікою та інші питання;
ознайомитись з актами останніх перевірок господарської діяльності (документальної ревізії) підпорядкованих підрозділів і частин (служб);
заслухати у присутності того, хто здає справи і посаду, звіти підпорядкованих посадових осіб про стан господарства та забезпечення військової частини (з'єднання) матеріальними засобами по підпорядкованій службі;
перевірити ступінь виконання планів річного господарського, контрольно-ревізійної роботи, експлуатації і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки, планів по підпорядкованій службі, а також виконання пропозицій попередніх перевірок і документальних ревізій, стан обліку і звітності по службі;
перевірити наявність і якісний стан матеріальних засобів, техніки та майна у підрозділах (частинах), службі, на складах, а також організацію їх експлуатації, збереження, ремонту і обліку.
При прийманні і здаванні справ та посади начальника автомобільної служби проводиться інвентаризація матеріальних засобів по службі;
При ознайомленні з загальними питаннями ведення військового господарства (стану служби) той, хто приймає справи і посаду, розміщення складів, парків, майстерень, медичних пунктів та інших об'єктів, їх благоустрій і стан; установлений порядок забезпечення матеріальними засобами та організацію підвезення, розміщення підприємств, установ і організацій місцевих постачальників; та інші питання.
Укомплектованість підрозділів, частин (служб) вивчається шляхом порівняння штатної і облікової чисельності особового складу та наявності техніки.
При ознайомленні з особовим складом той, хто приймає посаду, заслуховує відзиви того, хто здає справи і посаду, про ділові та моральні якості підпорядкованих військовослужбовців і їх по дальшу перспективу по службі.
Стан бойової і спеціальної підготовки особового складу визначається за результатами останніх інспекторських (контрольних) перевірок, виконанням навчальних планів та функціональних обов'язків посадовими особами у ході роботи.
Перевірка бойової і мобілізаційної готовності підпорядкованих підрозділів і частин (служб) здійснюється шляхом ознайомлення з відповідними документами (планом приведення військової частини і з'єднання у встановлені ступені бойової готовності, мобілізаційним планом та іншими), районами зосередження по бойовій тривозі підпорядкованих підрозділів і частин та збору їх для виходу на навчання, для гасіння пожежі, ліквідації наслідків стихійних явищ та вирішення інших завдань.
Ознайомлення з результатами раніше проведених перевірок повинно розпочинатись з актів документальної ревізії (перевірки господарської діяльності, інспекторської перевірки), висновків вищих органів і наказів командира частини (з'єднання) за результатами цих перевірок.
При перевірці річних та місячних планів встановлюється, які заходи передбачені з питань ведення військового (корабельного) господарства (служби) частини (з'єднання) і як вони виконані.
При перевірці стану обліку і звітності, законності господарських операцій, перш за все, слід встановити, відповідає чи ні заведений облік і звітність законодавству. Після того звіряються дані обліку частини (з'єднання) з обліком вищих органів. У ході роботи встановлюється правильність здійснених записів у книгах, обліку матеріальних засобів і виведених у них лишків.