Все, що має початок, має й кінець. Має свої межі і всяке індивідуальне буття. Але людина є єдиною живою істотою на землі, розуміючою свою смертність, що робить її предметом свого роздуми. Про чистоту, нескінченність свого індивідуального існування рано чи пізно замислюється кожна нормальна людина. Зовсім не думають про це, за влучним зауваженням французького філософа епохи Відродження Монтеня, тільки неосвічені люди, яким властива тваринна тупість. Не дивно, що питання про кінцівки людського буття, про смерть як кінці або продовження життя були завжди предметом особливої уваги філософії і релігії.
Закони буття з великим ступенем повноти можуть бути пояснені наукою. Наука може сприяти поліпшенню умов життя, домагатися значних перемог над хворобами-ми, може продовжити людське життя, але не може дати людині особистого безсмертя. І тому не в змозі раз-вирішити вічного «протиріччя між нескінченністю світу людини і кінцівкою індивідуального буття», протиріччя, яке перевивається і відтворюється з кожним народжується і йдуть у небуття індивідом. В.І.Вергалузі зазначав, що «... безсумнівно, найважче, саме болісне, найтрагічніший в нашому житті - це неможливість нашого розуму і почуття примиритися з особовим знищенням, з відсутністю особистого безсмертя». Вікове небажання людини примиритися з цим положенням змушує шукати і пізнавати шляхи зменшення негативного впливу стихійних і неконтрольованих сил. Усвідомлення меж людського існування, розуміння і переживання швидкоплинність життя ставить питання про цілі та цінності життя, тобто про його сенс.
Цілевизначення - сутнісна характеристика людської життєдіяльності, при цьому за тимчасовими, конкретними і реальними цілями може стояти (хоча і не бути реальною домінантою конкретної дії чи вчинку) більш висока ідеальна мета. Продукування таких цілей - функція вищих цінностей. Якби не це, людина не прагнув би до здійснення нових цілей і завдань, а задовольнявся б лише повторенням одних і тих же вже випробуваних дію-вий. Проте в свідомості людини існує якась структура з певною ієрархією цілей. Прагнучи досягти конкретних ний мети, людина не повинна випускати з уваги високих духовного-моральних ідеалів, бо втрата їх рівноцінна втрату сенсу самого життя. У категорії «сенс життя» якраз і фіксується цінність і мета людського життя. «Людське життя за самою своєю природою повинна бути чомусь присвячена - славному справі або скромному, блискучою або буденній долі. Наше буття підпорядковане дивовижного, але невблаганного умові. З одного боку, людина живе собою і для себе. З іншого боку, якщо він не направить життя на служіння якогось спільного справі, то вона буде зім'ятим, втратить цілісність, напруженість і "форму". Ми бачимо зараз, як багато заблукали у власному лабіринті, тому що їм нема чому себе присвятити. Усі заповіді, всі накази втратили силу ... Життя, присвячене самій собі, втратила себе, стала порожньою, безцільної ». Втрата вищих моральних цінностей, на думку філософа, веде в «лабіринт егоїзму »- на шлях, який нікуди не веде, означає руйнування особистості, «загибель життя». Причетність і єдність з живуть, з історією та майбутнім, причетність з усією людською культурою і світом - в цьому відношенні людина стає ланкою в низці нескінченності. Переживаючи стану, який розгортається як нагальна смислова реальність, людина розриває вузькі рамки індивідуального буття, при всьому усвідомленні своєї очевидною смертності знаходить грунт і сенс, ті що не знищуються смертю.
Висновок
Отже, не дивлячись на те, як довго філософи вивчали сутність існування людини, як не класифікували смисли життя, до яких неймовірних висновків не доходили, сутність існування визначити не може ніхто.
Звичайно можна сказати, що людина існує для праці, для продовження роду людського, але з якою метою? У кожного своя мета. Але особливістю існування всіх нас, є наша нерозривна приналежність природі. Природа визначає нашу фізіологію та спосіб життя, вона встановлює наше місце у всій цій великі системі нерозривних взаємовідносин. Тому часто щиро дивуюся, чому люди ось так без особливих роздумів шкодять природі, не задумуючись над майбутнім своїх нащадків.
Іноді сучасні члени суспільства, відсторонюються від соціуму, з метою пізнання самого себе, та розкриття власної мети. Загалом це не погано, але бувають випадки коли людина повністю втрачає зв'язок з оточуючим світом, і тоді настає час забуття, який може привести до страшних хвороб але до цілковитого просвітлення.
У визначенні сутності людини важливу роль відіграє душа, адже саме вона визначає шлях розвитку людини як особистості, як індивіда. Душа є внутрішнім вчителем, що завжди вкаже правильний шлях, шлях до істини.
Тому, щоб виконати свою мету на цій землі, необхідно зберегти свою індивідуальність та неповторність, і тільки тоді зможеш досягнути гармонії із собою та навколишнім світом.
Список літератури
А.П. Лысков, ЧЕЛОВЕК: ПУТЬ К ЦИВИЛИЗАЦИИ