Смекни!
smekni.com

Філософські етапи творчості Вольтера (стр. 1 из 4)

Зміст

Вступ

1. Вольтер: естетичні погляди, етапи творчості

2. Філософські твори Вольтера

3. Своєрідність будови сюжету повісті "Кандід"

4. Ідейно-тематичний зміст повісті "Простодушний"

Висновки

Список використаної літератури


Вступ

Французька філософія займає чільне місце в історії європейської і світової культури завдяки діяльності таких видатних представників просвітництва, як Вольтер, Руссо, Дідро, Гольбах, Гельвецій. Франсуа Марі Арує Вольтер (1694 – 1778) – видатний французький просвітник-енциклопедист, філософ, історик, блискучий літератор, правознавець, захисник обездолених. Всією своєю багатогранною діяльністю боровся проти засилля церкви, клерикалів, схоластики, властей; закликав до непокори, до боротьби: “Народ! Прокинься, розірви свої кайдани; тебе закликає свобода, ти народжений для неї” – це Вольтер. За критику антидемократичного правління регента Франції, майже на рік, був заточений в Бастилію. Нерідко змушений був тікати від переслідувань за кордон.

Опублікував низку філософських праць, таких як “Філософські листи” (1727 – 1733), “Метафізичний трактат” (1734), “Розміркування про людину” (1737), “Основи філософії Ньютона” (1736 – 1738), “Сократ” (1759), “Кишеньковий філософський словник” (1764) та багато інших. За життя Вольтера вийшли друком 19 томів його творів посмертне, повне видання творів філософа налічувало аж 70 томів.

В цих творах Вольтера були закладені основи французької філософії і французького просвітництва.


1. Вольтер: естетичні погляди, етапи творчості

Справжнє ім'я Франсуа Марі Аруе, франц. письменник і філософ-просвітитель, деіст. Лірика молодого Вольтера пройнята епікурейськими мотивами, містить випади проти абсолютизму. Зіграв значну роль в ідейній підготовці Франц. рев-ції кін. 18 ст З ім'ям Вольтера пов'язано поширення в Росії т.з. вольтер'янства (дух релігії вільнодумства, пафос скинення авторитетів).

Франсуа Марі Аруе - відоміший під псевдонімом Вольтер - був провідною фігурою французької Освіти. Поет, драматург, есеїст, романіст, автор коротких розповідей, історик і філософ, Вольтер був апостолом вільнодумного лібералізму.

Народився Вольтер в 1694 році в Парижі. За походженням відносився до середнього класу. Батько Вольтера був юристом. В молодості Вольтер поступив в коллеж єзуїтів Луи-ле-гранд в Парижі, потім деякий час вивчав законодавство, але кинув це заняття. Незабаром він завоював в Парижі репутацію дуже дотепного парубка, автора тонких жартів і сатиричних віршів. При старому режимі у Франції подібне мудрування могло виявитися небезпечним, і в результаті за деякі політичні вірші Вольтера заарештували і кинули до Бастілію. Майже рік він провів у в'язниці, де присвячував час написанню епічної поеми "Генріада", яка згодом отримала значне визнання. У 1718 році, незабаром після звільнення Вольтера з в'язниці, його п'єса "Едіп" була поставлена в Парижі, де мала величезний успіх. У двадцять чотири роки її автор став знаменитим і протягом шістдесяти років життя, що залишилися, був провідною фігурою французької літератури.

Вольтер поводився з грошима так само розумно, як із словом, і врешті-решт стала незалежною багатою людина проте в 1726 році попав в дуже неприємну ситуацію, зарекомендував себе остроумнейшим і яскравим з кому свого часу (а можливо, і всіх часів) вистачало скромності, яку деякі французькі аристократи любили в простих людях. Це привів диспуту між Вольтером і одним таким аристократом - шевальє де Роганом, в якому дотепність першого принесло йому перемогу в словесній дуелі. Проте незабаром організував биття противника групою хуліганів, а пізніше уклав його до Бастілію. Незабаром Вольтера випустили з в'язниці при умові, що він покине Францію. Вольтер відправився до Англії, де прожив два з половиною роки.

Перебування в Англії виявилося поворотною крапкою в його житті. Він навчився говорити і читати по-англійськи, познайомився з працями таких знаменитих англійців, як Джон Локк, Френсис Бекон, Ісаак Ньютон і Уїльям Шекспір, а також особисто познайомився з багатьма англійськими мислителями того часу. Вольтер був приголомшений Шекспіром, англійською наукою і емпіризмом. Але більш всього його уразила політична система. Англійська демократія і особисті свободи були різким контрастом політичним умовам у Франції. Жоден англійський лорд не міг видати указ і таким чином ув'язнити Вольтера. І якби його з якоїсь причини несправедливо звинуватили, після доставки до суду він незабаром був би звільнений.

Коли Вольтер повернувся до Франції, він написав свою першу важливу філософську роботу "Філософські листи", зазвичай звану "Англійські листи". Ця книга, опублікована в 1734 році, знаменує собою початок французької Освіти. У "Англійських листах" Вольтер представив в цілому схвальний опис британської політичної системи, ідей Джона Локка і інших англійських мислителів. Видання книги викликало обурення французьких властей, і Вольтер знову був вимушений покинути Париж.

Велику частину наступних п'ятнадцяти років він прожив в Цирі в східній Франції, де був полюбленим мадам дю Шателе, красивої, освіченої дружини маркіза. У 1750 році, через рік після її смерті, Вольтер поїхав до Німеччини на особисте запрошення прусського короля Фрідріха Великого. Три роки він провів при дворі Фрідріха в Потсдамі. Спочатку Вольтер подружився з освіченим, розумним господарем, але врешті-решт вони посварилися, верб 1753 року Вольтер покинув Німеччину.

Залишивши цю країну, Вольтер оселився в маєток недалеко від Женеви, де знаходився в безпеці від французького і прусського королів. Проте його ліберальні погляди зробили для нього небезпечною навіть Швейцарію. У 1758 році він переїхав в інший маєток, у Фернье, недалеко від французько-швейцарського кордону, де у нього були два напрями для втечі в разі чергових неприємностей з властями. Вольтер прожив там двадцять років, створюючи літературні і філософські твори, переписуючись з європейськими інтелектуальними лідерами і приймаючи відвідувачів.

Всі ці роки об'єм його робіт не зменшувався. Він був фантастично плідним письменником. Говорять, всі його вигадування займають більше 30 000 сторінок. Вони включають епічні поеми, ліричні вірші, особисті листи, памфлети, романи, короткі розповіді, п'єси, серйозні книги по історії і філософії.

Вольтер завжди сильно вірив в релігійну терпимість. Коли він наближався до свого сімдесятиріччя, у Франції сталося декілька особливо жахливих випадків переслідування протестантів. Схвильований і розлючений Вольтер святив себе інтелектуальній боротьбі проти релігійного фанатизму. Він написав величезне число політичних памфлетів, що висміюють релігійні розбрати. Також він закінчував всі свої особисті листи словами: "Знищимо відому річ". Під "відомою річчю" Вольтер мав на увазі релігійний фанатизм.

У 1778 році, коли йому були вісімдесят три роки, він повернувся до Парижа на прем'єру своєї нової п'єси "Ірена". Натовпи людей аплодували йому як "великому старійшині" французької Освіти. Сотні залицяльників, включаючи Бенджамина Франкліна, відвідували його. Але незабаром життя Вольтера підійшло до кінця. 30 травня 1778 року він помер в Парижі. Із-за відвертого антиклерикалізму його не могли поховати в місті по християнському звичаю, але тринадцять років через французькі революціонери, що перемогли, викопали останки великої людини і перезаховали його в Пантеоні до Парижа


2. Філософські твори Вольтера

Роботи Вольтера настільки багаточисельні, що в короткій статті було б дуже важко перерахувати навіть великі. Основні ідеї, що проповідують їм за життя, важливіше за заголовки. Одним з найсильніших переконань Вольтера була свобода слова і друку. Часто йому приписують фразу: "Я не згоден з тим, що ви говорите, але до смерті захищатиму ваше право сказати це". Хоча він ніколи не виголошував саме цих слів, вони точно виражають його відношення до даного питання.

Іншим провідним принципом Вольтера була переконаність в свободі віросповідання. Все своє життя він твердо протестував проти релігійного насильства і переслідування. Хоча Вольтер вірив в Бога, він протестував проти багатьох релігійних догм і постійно стверджував, що організована релігія була в основному обманом.

Цілком природно, Вольтер ніколи не вірив, ніби титуловані французькі аристократи були розумніші або кращі за нього самого, і слухачі філософа взнали, що так зване "божественне право королів" - велика дурість. Хоча сам Вольтер був далекий від сучасної демократії (він віддавав перевагу сильній, але освіченій монархії), основна маса його ідей явно перечила будь-якій формі ієрархічного правління. Отже, недивно, що більшість послідовників Вольтера прийшли до прийняття демократії. Його політичні і релігійні ідеї були, таким чином, головною течією у французькій Освіті, і істотна їх частина була взята для французької революції 1789 років.

Сам Вольтер не був вченим, але цікавився наукою і був гарячим прибічником емпіричних поглядів Френсіса Бекона і Джона Локка. Ще він був серйозним і здатним істориком. Однією з його найбільш важливих праць була усесвітня історія: "Есе про звичаї і дух націй". Ця книга відрізняється від більшості попередніх робіт по історії в двох аспектах: перший - Вольтер визнавав, що Європа була всього лише малою частиною світу, і, отже, присвятив значну частину своєї праці азіатської історії; другий - він розділяв погляд, що історія культури в цілому важливіше за політичну історію. Таким чином, його книга більше стосувалася соціальних і економічних умов, а також розвитку мистецтв, чим королів і розв'язаних ними воєн.

Вольтер не був спочатку філософом. В значній мірі він запозичував ідеї інших людей, таких як Джон Локк і Френсіс Бекон, знов обнародував їх і популяризував. Проте завдяки роботам Вольтера, більше, ніж чиїм-небудь іншим, ідеї демократії, релігійної терпимості і інтелектуальної свободи поширилися у Франції і по суті здебільше Європи. Хоча у французькій Освіті були інші чудові письменники (Дідро, Д'Аламбер, Руссо, Монтеск'є та інші), буде чесним назвати Вольтера першим лідером цього руху. Перш за все, його неповторний літературний стиль, тривала робота і величезне число творів забезпечили йому набагато більш багаточисельну аудиторію, ніж іншим письменникам. По-друге, його ідеї були характерні для всієї Освіти. І по-третє, Вольтер випередив всі інші чудові фігури в часі. Велика робота Монтеск'є "Дух законів" з'явилася лише в 1748 році, перший том знаменитій "Енциклопедії" - в 1751-м перше есе Руссо було написане в 1750 році. А "Англійські листи" Вольтера видали в 1734 році, і на той час він вже шістнадцять років був знаменитий.