Крім того, вони підлеглі одним тільки законам держави, але в іншому повинні бути примхливими, щоб усунути жінок і рабів, що стоять під владою мужів і панів, а також дітей і неповнолітніх, поки вони стоять під владою батьків і опікунів. Вони живуть бездоганно, щоб, перш за все, усунути тих, які унаслідок злочину або якого-небудь ганебного способу життя піддалися безчестю.
Автор не залишає без уваги і питання власності. Кожна форма правління спирається на найадекватніші їй відносини власності. Наприклад, при монархії має місце державна власність на землю і нерухомість, із здачею громадянам полів і будинків за щорічний оброк. При аристократії ж поля треба не здавати громадянам в оренду, а продавати. В незавершеній роботі «Політичний трактат» ми не знайдемо вказівок з приводу вдосконалення демократії, проте про її достоїнства можна судити по «богословсько-політичному трактату».
Обмежену демократію і аристократію Спіноза бачив такими державами, в яких потрібні спеціальні заходи, застережливі тиранення і пригноблення.
Єдина абсолютна держава, яка спирається на згоду підданих, правлячу ними за допомогою тільки розумних законів, забезпечуюче свободу, рівність, загальне благо, – це демократія, «народна форма верховної влади».
Демократія в найбільшій мірі здатна керувати підданими і не потребує їх побоюватися, оскільки пристрій держави забезпечує розумність законів, а тим самим свободу як підкорення усвідомленої необхідності.
3. Висновок
Зі всього вищевикладеного можна зробити наступні висновки.
Концепція Б. Спінози – перше в ідеології Нового часу теоретичне обгрунтовування демократії.
Думки Спінози про закон і право грунтуються на властивому раціоналізму уявленні про свободу як підкоренні рівному для всіх розумному закону.
Політико-правове навчання Спінози з'явилося чималим кроком до збагнення єства держави і права. Його прагнення звільнити теорію політики від моралізування зумовило ототожнення права, «потужності» і законів природи.
Філософія Спінози зробила великий вплив на розвиток матеріалізму, атеїзму і діалектики. Багато політико-правових ідей Спінози були сприйнято Руссо і іншими радикальними мислителями демократичного напряму.
[1]Фишер К. Історія нової філософії: Бенедикт Спіноза. М., 2005. С. 37.
[2]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.
[3]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.
[4]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.
[5] Біленький М. С. Спіноза. М., 1973, с. 320.
[6]Історія політичних і правових навчань. Підручник / Під ред. О. Е. Лейста. М., 2002.
[7]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.
[8]Яхьяєв М. Я. Мислителі Нового часу. М., 2001. С. 241.
[9]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.
[10]Яхьяєв М. Я. Мислителі Нового часу. М., 2001. С. 225.
[11]Історія політичних і правових навчань. М., 2007. С. 384.
[12]Спіноза Б. Вибрані твори. В двох томах. Том 1. М., 1957.