Наука про розуміння, истолковывании текстів. Г.Г. Гадамер Створив теорію розуміння. П. Рикер аналізував мову в шир контексті соц життя і культури, застосовує гермен для дослідження літ-ри.
Мистецтво і теорія тлумачення, що має метою виявити зміст тексту, виходячи з його об'єктивних (грам значення слів і їх істор. обумовлені варіації) і суб'єктивних (наміру авторів) основ. Виникає в період еллінізму в зв'язку з задачами наукового дослідження і видання класичних текстів і розвивається далі в рамках тлумачення "Свящ. писання". У 19у починається розвиток так назив вільної Г., не обмеженої предметом, границями змісту тексту. У Дильтей Г. перетворюється в специфічний метод общ наук, покликаний забезпечити розуміння общ подій, виходячи із суб'єктивних намірів історичних діячів. При цьому розуміння протипоставл поясненню в природознавстві, що зв'язується з абстрагуванням і встановленням загального, закону. У 20у Г. поступово оформляється в одну з основних методологічних процедур філ, спочатку в рамках екзистенціалізму, потім власне у філ Г. Так у Гадамера Г. здобуває функції онтології, оскільки "буття, кіт може бути зрозуміло, є мову", соціальної філософії, оскільки розуміння є форма існ. общ життя і "критики ідеології". Результатом виявляється замикання філ у колі мови, що ріднить Г. з неопозитивістським аналізом мови. У рамках Франкфуртської школи (Ю. Хабермас) Г. як критика ідеології повинна розкрити на аналізі мови " засіб господства і соц влади", що служить виправданню відносин організованого насильства. У Хабермаса Г. виступає одним з консолідації різних плинів збрешемо бурж філософії. М. процедури м. б. використані в істор., юрид і ін науках, що мають справа з аналізом об’єктивованых рез. свідомої люд діяльності.
Дилтей - Г. - це сполучна ланка між філ і істор. науками.
23 - 28 відсутні.
Матерія - фундаментальна вихідна категорія філ., від того або іншого її розуміння залежить рішення практ всіх інших ф проблем. Від лат materia - речовина Це речовин значення утримувалася до 20ст., коли відбулася револ у фізику.
Першою ступінню в усвідомленні матеріальності світу був вірш матеріалізм. Початком форм поняття матерії з'явився перехід від якостей розмаїтості існ. речей до поняття єдиної, объемлющей це як розмаїтості основи світу - першоматерії. Це абстрагування складне. Тому спочатку всі як. розмаїття світу виводилося з якого-небудь одного теж якостей визначеного, емпір сприйманого ел-та. (вогонь, вода. .) Але вже Демокрит помітив, що з пом. одного як. визначення в-ва неможливо пояснити походження іншого, тому що він не містить принципу свого перетворення. Подальший розвиток думки привело до атомістики.
Атоми теж витлумачувалися як речовина, як цеглини всього існуючих. Так зародилася дискретна картина світу. Вона була дуже плідної для філ і науки в цілому. З цією теорією зв'язані багато відкриттів у фізику (вага, теор теплоти, збереження в-ва. .). Механіка Ньютона дозволяла пояснювати велику частину явл і подій світу на основі взаємодії атомів. Здавалася ще мало-мало і фіз. картина світу одержить повну завершеність. Г. Лиргоф: "Хіба залишилося ще що-небудь відкривати?" Однак був відкритий електрон, ядерний розпад і перетворення атомів. Атом виявився зовсім не дрібною часткою в-ва. Відкриття електромагн полів і ядерних сил теж внесли свою лепту. Поле - принципове відмінне від в-ва стан матерії.
Первісне поле розумілося як оточуючий який-небудь предмет простір, для кожної крапки кіт можна визначити величину і направл сили взаємодії між даним об'єктом і іншим. (поле - атрибут в-ва) Але потім було доведено, що поле не тільки атрибут об'єкта, але і самокоштують реальність, тобто новий вид матерії, основною властивістю як. є безперервність.
Усе це привело до філ кризи - "Матерія зникла" Ця криза зв'язана з утратою уявл про матерії як про речовину. Зміна маси електр при зрад умов полючи або швидкості, ядерні реакції - перетворення в-ва в енергію. Жах...
Неможливість почуттєво сприймати об'єкти мікросвіту змусила звернутися до матем моделей. Деякі зрадили при цьому матерію забуттю = ідеалізм. До цього привело і те, що матеріалізм традиційно був зв'язаний з механічно-речовинним розумінням матерії.
Був цей світ глибокою пітьмою обкутаний. / Так буде світло! \ І от з'явився Ньютон. \ Але сатана недовго чекав реваншу. \ Прийшов Ейнштейн - і стало всі як раніш\ Діалектико-матеріаліст поняття матерії. Необхідно було звільнити категорію матерії від її ніби-то нерозривного зв'язку з поняттям в-ва. Ленін зауважував, що зникла не матерія, а метафіз представлення про неї. Єдина властивість матерії - "бути об'єктивною реальністю, існувати поза нашою свідомістю." Коротше "матерія є філ категорія для позначення об'єктивної реальності, яка дана люд. у відчуттях, яка копіюється, фотографується, відображається нашими відчуттями (як безпосередньо так і опосередковане), існуючи незалежно від них" - Гольбах.
Будівля матерії - фізич питання. А пит. про віднош наше пізнання до світу - це філ проблема. Тому не можна дати визначення центр категорії теорії пізнання як тільки через її співвіднесення з ін, настільки ж шир категорією - свідомістю і визначенням того, що з них береться за первинне. Причому протил мат і св має абсол значення тільки в межах дуже обмеж. області: винятково в межах основного гносеолог питання про те, що визнати первинним. За цими межами відносність даної протилежності безсумнівна".
У світі усі знаходиться в русі, від атомів до всесвіту. Усі перебуває у вічному прагненні до іншого стану, і не по примусі, а по власній природі. Оскільки рух є сутнісний атрибут матерії, то воно, також як і сама матерія, не творима і не руйнівна. Рух - це спосіб існ. матерії. Рух укладено в самій природі матерії. Одні форми руху перетв. в інші і жоден вид не береться ні звідки.
Рух є єдність мінливості і стійкості, занепокоєння і спокою. У потоці не прип. руху завжди присутні дискретні моменти спокою., що виявляються насамперед у збереженні внутрішньої природи кожного даного руху, у виді рівноваги рухів і їх щодо стійкої форми, тобто відносного спокою. Спокій, таким чином, існ. як характеристика руху у якій-небудь стійкій формі. Як би не змінювався предмет, але поки він існ., він зберігає свою визначеність. Ріка залишається рікою.
Абсолютний спокій неможливий.
Існує трохи якісно різних форм рух матерії: механ, фізична, хим, біологічна, соціальна... Якісна розмаїтість одного рівня не м. б. пояснено як розмаїтістю іншого. Точний опис рух часток повітря не може пояснити зміст люд мови. Однак необхідно мати у виді і загальні закономірності, властиві всім рівням, а також їхня взаємодія. Цей зв'язок у тім, що вище включає нижче. (ДНК - хім з'єднання) Однак вищі форми не включені в нижчі. (немає життя в хім з'єднаннях) Простежування зв'язків між різними формами рух матерії дозволяє створити картину їхнього розвитку у всесвіті. На його різних етапах виникають усі нові рівні організації матерії і відп їм форми руху, причому поява кожної нової форми зв'язано із станом Всесвіту як цілого. Відразу після Б. Вибуху не було ні атомів ні відп їм форм руху. Хим і фіз форми руху виникли на певн рівні розвитку Всесвіт. Також на певн. етапі патлів еволюції сформувалися планетні системи, виникли умови для вин. життя, тобто біол форми руху. У цьому змісті життя треба розглядати як космічне явище. У свою чергу тільки пройшовши довгий етап еволюції, жива природа змогла породити соціально організовану матерію., і тоді виникла соціальна форма рух.
Суч. наука показує, що наш астрономічний всесвіт, світ, у кіт ми живемо, очевидно, явл тільки одним з можливих світів. Причому вже в особливостях взаємод. елементарних часток закладені певн. передумови, можливості для розгортання більш складних форм руху. (світові константи) У збрешемо космології зазначені ідеї входять у зміст так називаного антропного принципу, згідно як. наш світ улаштований таким чином, що допускає можливість появ людини як закономірного підсумку еволюції матерії. Але можливі й ін світи, з іншими світ константами. Ці світи можливо бідні, порожні і допускають тільки нижчі форми рух матерії, а можливо і навпаки. У цьому змісті людина і люд суспільство з'являються як така форма організації матерії, кіт обумовлений властивостями цілого нашим Всесвітом, фундаментальними характеристиками космосу.
Світовий розвиток виявляє собою закономірний поступальний процес, протиріччя якого являють собою джерело, рух силу заг. прогресу. Всесвітня історія постійно висувала пробл протиріч общ прогресу, і кожна її епоха свідчила про катаклізми, переворотах і разом з тим вона виявляє собою необхідний процес рух людства від одних форм своєї соц організації до інших, більш зробленим.
Критерій прогресу - суспільно історична практика, у кіт виділяються два її основних види: виробнича і соціально-перетворююча. Ядром цієї практики виступає розвиток вироб. сил як вищого критерію общ прогресу. Головне в виробн силах - це люди. Цим порозумівається те, що в даному критерії втілюються і досягнення науки, принципи керування, і соціально-политий стан суспільства, і рівень утворення, і спосіб життя аж до світогляду, кіт опосередкований впливають на ефективність виробництва. От чому "розвиток виробн сил людства означає насамперед розвиток багатства люд природи як самоціль". Дійсним ядром общ прогресу виступають спосіб виробництва.
Для визначення справді прогресивного є критерій, вироблений самою історією людства. Критерій цим, вираженим словом гуманізм, позначає як специф властивості люд природи так і оцінку цих властивостей як вищого початку общ життя. Прогресивно те, що сприяє узвишшю гуманізму.