Смекни!
smekni.com

Світогляд і філософія (стр. 11 из 13)

1. Емпіричні узагальнення

2. Пояснююча теорія.

Між цими рівнями існ. стругаючи лог зв'язок - Емпір узагальнення є лог висновок з поясн теорії. Необхідно їх взаємопідкріплення.

Метод соц науки повинний стати точною копією методів фіз.

Герберт Спенсер (1820-1903) Він подібно Конту поставив зад створити синтетичну філ без самої філ. По Сп це всяфіл, але без метафізики. (т. як метаф - це спроба судити про світ речей, які непізнавані). Стрижнем єдності знань людей явл ідея еволюції. Процес евол означає зростання визначеності виду. Сп виводив еволюцію з закону збереження і перетворення енергії, а останній із задо свідомості., тобто псих звички людини.

Люд має справа із суцільним потоком вражень - цей потік - основа закону збереження.

Він намагається застосувати ідею еволюції при розгл теор пізнання: Він думає, що наша ілюзія уроджених ідей є р-т накопиченої спадковості. Те, що для виду апостеріорно для індивіда апріорно. Тобто в істор. розвитку досвід приводить до виникн нових зн., а потім це нове підсилюється і передається як апріорне.

Емпіріокритицизм - теорія критики досвіду. Головне призначення цієї критики - з'ясування суті спрост. ЇЇ ціль - очистити досвід від метафізики. Засновники Авенаріус і Мах вважали осн законом пізнання - економію мислення.

Намагалися очистити розуміння досвіду від таких понять як матерія, субстанція, необхідність причинність і ін розумових понять. У підсумку емпіріокр. висуває представлення про світ як сов-ти нейтральних ел-тів і нічиїх відчуттів. Світ - це досвід, а структуру досвіду складає відчуття.

Самі по собі ел-ти світу нейтральні (до матерії свідомості), розходження їх функціональне: ті самі ел-ти світу складає фіз реальність, і в цьому випадку вони зв. ланцюгом фіз причинності. Психолог ел-ти зв'язані ланцюгом мнемонічної причинності і проявл у тім, що ми наз пам'яттю.

Тобто Э. виходить з феноменологічного розуміння псих і фізичне розуміння того, що безпосередньо дано нашій свідомості, але не враховує генезис самої свідомості.

Суб'єктивний ідеалізм.

Неопозитивізм. або логічний емпіризм - Рассел, Вітгенштейн, Шлик, Карнап, Франк, Нейрат. Гол ідейним джерелом нп. був махізм. Але якщо махісти відстоювали "біолого-економічну" теорію пізнання і бачили в науці метод впорядкування відчуттів (елементів), те нп висунули нове розуміння наукового пізнання, як лог конструкції на основі почуттєвих змістів. (почуттів даних). Виганяли з ф. метафізику. Філ має право на існ. не як мислення про світ, а як "логічний аналіз мови." Позитивісти вважали основний пит. філ а також ін корінні пит. філ нерозв'язними через слабість люд розуму, махісти - що осн питання ф. знімається і дозволяється навчанням про нейтр елементи, нп. - заявляють, що й осн питання ф. і взагалі пробл, що вважалися раніше філ, - це мнимі проблеми, кіт потрібно відкинути як позбавлені наукового змісту.

Усе наше знання про світ дають тільки конкретні науки. Філ не може висловити про світ жодного новий положення, не мож створити ніякої картини світу. Її задача - лог аналіз і прояснення полож науки, у кіт виражаються знання про світ.

Зведенню філ до лог аналізу нп зобов'язаний Б Расселу, кіт скористався при цьому досяг матем логіки. спробувавши дати строгі певнел матем понять він прийшов до висновку, що вся матем м. б зведено до логіки. Далі Р додав більш шир значення методові лог аналізу й оголосив, що "логіка - це сутність філ". Вітгенштейн розвив цю ідею, указавши, що філ складається в лог аналізі мови.

Ототожнюючи усю філ з лог аналізом яз, нп виключають зі сфери філ майже уся ф. проблематику і тим самим практ ліквідують філ.

Однієї з важн задач явл відділення предлож які мають сенс, від тих кіт позбавлені його з наукової крапки зр, і т. про очистити науку від пропозицій. Нп розрізняють 3 типи пропозицій

1. висловлення про емпір факти (якщо говорять про факти і ні про що більш)

2. предлож, що містять лог наслідку цих висловлень і побудовані в відп. із лог правилами (можуть бути зведені до висл. про емпір факти)

3. пропозиції логіки і матем (не містять висл. про факти, не дають нового знання про світ, необх для формальний перетв. уже наявного знання) Щоб з'ясувати чи має запр. зміст необхідний спец метод - верифікація Суть у порівнянні запр. з дійсністю, указівці конкретн умов, при кіт воно істинно або ложно. Метод перевірки ще і встановлює зміст пропозиції "значення пропозиції закл у методі його перевірки" Фактична істина складається в відп. висловлення фактові. Пропозиції ж типу "душу люд безсмертна «незмістовні, тому що не можуть бути перевірені».

Під фактами нп розуміють відчуття, переживання, словом сост свідомості. Твердження про те, що троянда, аромат кіт я вдихаю, матеріальна, так само як твердження, що вона лише плід моєї уяви - однаково позбавлені змісту. Чи буду я вважати її мат або ідеальної це не вплине на факт, що я почуваю її аромат і вона не стане від цього пахнути краще або гірше". Значить у проц верифікації можна порівняти пропозиція тільки з почуттєвими змістами і даними відчуттів або переживань. Виявилося, що жоден науковий закон, жодне загальне твердження типу "усі люди смертні" не м. б. верифіковані, тому що вір завжди відноситься до конкр. емпір факту. У силу суб’єктивизма вериф істини полож науки виявилися в залежності від оцінки кожного суб'єкта, похідні вериф. Тому було запропоновано вважати запр. верифіковані, якщо трохи авторитетних досл. згодні вважати його таким. Тобто критерій істини - згода дослідників.

Потім було запропоновано для з істинності предл. порівнювати його з’яс. друг проп. Розуміння істини як відп. фактам початок поступатися місцем поглядові на істину як на узгодж. пропозиції із системою ін пропозицій., що не мб основою знання.

21. Філософія екзистенціалістів

(Камю. "Міф і Сізіфі. Есе про абсурд", Сартр. "Екзистенціалізм - це гуманізм").

Екзистенціалізм - Філософія існування. Ірраціоналістична філ. Найбільш великі представники: М. Хейдеггер, До Ясперс, Г. Марсель, Ж.П. Сартр, А. Камю, Н. Аббаньяно.

У Герм е. став складатися після 1 мир війни (обстановка озлоблення і зневіри) Нова хвиля - Франція часів окупації і після 2 мир війни.

Э. поставили питання про сенс життя, про долю люд, про вибір і особисту відповідальність.

Вихідний пункт філ. Э. - ізольований, самотній індивід, всі інтереси якого зосереджені на ньому ж самому, на його власному ненадійному і тлінному існуванні. Екзистенціальні проблеми - це такі пробл, що виникають із самого факту існ. людини. Для Э має значення тільки його власне існ. і його рух до небуття.

Э заявл. предметом ф. - буття. "Сучасна філ, як і в минулі часи зайнята буттям" - (Сартр). Вони затверджують, що поняття буття явл невизначеним., і що ніякий лог аналіз його неможливий. Тому ф. не м. б. наукою про буття і повинна шукати інших, ненаукових, ірраціональних шляхів для проникнення в нього.

Хоча буття речей незрозуміло, але є 1 вид буття відмінно нам знайомий - це наше власне буття. Тут те і відкривається доступ до буття як такому, він йде через наше існування. Але це ім. щось внутрішніх і невимовне в поняттях: "існ. є те, що ніколи не стає об'єктом", тому що ми ніколи не можемо глянути на себе з боку.

Э - це філ, єдиний предмет кіт - людське існ., точніше преживання існ.-я. Серед усіх способів буття існування Э шукають такий, у як існ. розкрилося б найбільше повно - це страх. Страх - це вихідне переживання, що лежить в основі усього існ.-я. У кінечному рахунку це страх перед смертю.

Для Сартра всі речі, крім людини є «буття в собі», а люд. ім. є "буття для себе" або ніщо. Оскільки всяке буття вин із буття і не може перетв. у ніщо, те для люд. існ.-я, що розуміється як переживання, не може найтися такого буття, з кіт воно могло б виникнути і куди піти. Значить буття люд є ніщо. Усвідомлюючи свою нікчемність люд. відчуває страх "людина є її страх".

Ясперс думає, що люд існ. розкривається лише в "прикордонні ситуації" - страждання, боротьба, смерть.

Воля. Люд сам вільно вибирає свою сутність, він стає тим, ким він себе зробить. Люд - це постійна можливість, задум, проект. Він вільно вибирає себе і несе повну відповідальність за свій вибір. Воля складає саме люд. існування, люд і є воля.

Однак своб розуміється ними як щось нез'ясоване, не піддається висл. у поняттях, ірраціональне. Своб вони мислять як своб поза суспільством. Це внутр стан, настроєність, переживання індивіда. Воля протиставляється необхідності. Така воля, протист необхідності й усунута від суспільства, - є порожній формальний принцип. Воля - це воля вибору відносини до навк. дійсності. Раб може бути вільним, відповідно самовизначаючи відношення до свого буття. Воля стає невідворотною долею. "Людина засуджена бути вільним" воля є болісна необхідність.

Характ рисою люд існ. є те, що він не сам вибирає умови свого існ., він закинутий у світ і підвладн. долі. Від людини не залежить час його народження і смерті. Це приводить них до думки, що крім люд існ.-я існ. потойбічна реальність, кіт розуміється як спосіб існ. люд, що складає в заклопотаності люд, спрямованої кудись поза ним. Вн світ представляє середовище, світ турботи люд, що оточує люд існ.-і і знаходиться в нерозривному зв'язку з ним. Простір і час є способи люд існ.-я. Час - це переживання існ.-ям своєї обмеженості, тимчасовості. Уявл про час до мого народження і після смерті - довільна екстраполяція. Говорити про те, що буде після моєї смерті беззмістовно.

Особистість і суспільство. Суспільство - загальна безособова сила, що придушує і руйн. індивідуальність, що віднімає в люд її буття., нав’яз особистості трафаретні смаки, удачі, погляди... Людина, переслідувана страхом смерті, шукає притулку в суспільстві. Розчиняючи в ньому він утішає себе тим, що люди смертні. Але життя в суспільстві не щира. У глибині люд сховане щире, самотнє існ.-і. Кожний умирає поодинці.