Смекни!
smekni.com

Техника как социальный феномен (стр. 7 из 7)

Висновки, до яких прийшли дослідники, викликали безліч критичних зауважень, суперечок, дискусій. Книга була зустрінута з величезним інтересом і переведена на 35 мов. У ній Д. Медоуз писав: "Часто задається питання, чи продовжуємо ми і зараз вважати, що отримані в ході нашого дослідження результати є точними... я можу затверджувати без усяких застережень, що всі головні варіанти майбутнього світового розвитку, що ми виявили і досліджували у своїй книзі, підтвердилися розвитком подій і нових світових відкриттів 70-80-х рр."

За чверть століття вченими різних країн з ініціативи Римського Клуба підготовлено понад 20 доповідей. В основі цих доповідей - широкомасштабні дослідження глобальних проблем сучасності. При створенні Римського Клуба було визначене коло задач цієї організації:

-допомогти людям планети усвідомити значимість і складність проблем, що коштують перед людством на рубежі XXI в.;

-сприяти встановленню нових відносин, що необхідні для запобігання глобальної катастрофи, для виживання людства.

Один з напрямків діяльності Римського клуба - інформування широкої громадськості про проблеми, що коштують перед людством, про результати досліджень, що проводяться з ініціативи Римського клуба, про перспективи і соціальні наслідки науково-технічного, промислового, економічного розвитку у світі.

У 1991 році Римський клуб звернувся до людства з закликом про солідарність. Доля світового співтовариства залежить від розуміння серйозності глобальних проблем і причетності кожної людини до їх рішення.

Висновок

Сьогодні ми можемо говорити лише про період становлення філософії техніки як спеціальної області філософських досліджень. Область досліджень "філософія і техніка" охоплює наступні ключові моменти:

1 Включення техніки в картину світу для того, щоб забезпечити формування в суспільній свідомості оптимістичної оцінки техніки і її розвиток на противагу абстрактно-ілюзорним або критико-песимістичним представленням.

2 Вивчення діалектики техніки і технічних наук, а так само їх розвитку з метою співвіднесення умов керування НТП із гуманістичною постановкою цілей (відносини між структурою і функцією, елементом і системою, факторами і закономірностями, тенденціями і механізмами).

3 Аналіз методологічних і теоретико-пізнавальних проблем технічних наук і інженерної діяльності для підвищення їхньої евристичної ефективності.

4 Теоретичне рішення моральних і етичних проблем розвитку техніки, що служить основою для відповідальної і раціональної діяльності в епоху, багато в чому обумовлену наукою і технікою.

Значимість питання до чого може привести людини невтримний розвиток техніки настільки великий, що в даний час ця галузь людської діяльності стала навряд чи не головною проблемою розуміння нашої ситуації. Реальність техніки привела до того, що в історії людства відбувся неймовірний перелом, усі наслідки якого не можуть бути передбачені і котрі недоступні навіть самої палкої фантазії, хоча ми і знаходимося в самому центрі того, що конституює механізацію і технізацію нашого життя.

Одне у всякому разі очевидно: техніка тільки засіб, сама по собі вона не гарна і не дурна. Усі залежить від того, що з її зробить людина, чому вона служить, у які умови вона її ставить. Усе питання в тім, що за людина підкорить її собі, якою виявить вона себе з її допомогою. Чи може случитися, що техніка, відірвавши від змісту людського життя, перетвориться в засіб шаленого божевілля нелюдей, чи, що вся земна куля разом із усіма людьми стане гігантською фабрикою, мурашником, що, роблячи і знищуючи, залишається в цьому вічному круговороті порожнім циклом, позбавлених усякого змісту і змісту подій? Розум може конструювати таку можливість, однак, свідомість нашої людської сутності буде повторювати: це неможливо.

Отже, філософська проблема техніки існує. Техніку вивчали багато філософів, але тільки в наш час ця проблема одержала своє найбільше поширення. Техніка, претвориться сама, перетворить і людину, змушує її жити у своєму скаженому темпі. Філософська думка повинна чітко розуміти весь зміст цієї реальності, і від того,

наскільки правильно, осмислено ми підійдемо до рішення цих питань, прямо залежить майбутнє людства.

Список літератури.

1. Мелещенко Ю. С. Техника и закономерности ее развития. Лениздат, 1970 г. 248 с.

2. Мелещенко Ю. С. Человек, общество, техника. Лениздат, 1965 г. 344 с.

3. Митчем К. Что такое философия техники? М.: Аспект-пресс, 1995, 149 с.

4. Сахаров А. Д. Мир через полвека (мир в 2024 году) // Вопросы философии, 1989 г. № 1, с. 27-34.

5. Философия Мартина Хайдеггера и современность. Сб. ст. М. Наука 1991 г.253 с.

6. Философский энциклопедический словарь. М.: Советская энциклопедия 1983 г.

7. Шухардин С. В., Кузин А. А. Теоретические аспекты современной научно - технической революции. М.: Наука, 1980 г.144 с.

8. Ясперс К. Смысл и назначение истории. М.: Республика, 1994 г. 527 с.