Смекни!
smekni.com

Стежками кримських гір (стр. 3 из 6)

За останні 30 років в Криму містили: не менше 25 видів сільськогосподарських тварин з наступних систематичних груп: ссавці - кролик, нутрія, ондатра, лисиця (чорно-бура), похідна від тхора - фрет і фуро, кінь, віслюк, верблюд, свиня, корови, вівця і коза; птахи — качка, гусак, індичка, цесарка, курка; риби - дзеркальний короп, товстолобик, білий амур, веселкова форель, пеленгас; комахи медоносна бджола, тутовий шовкопряд. З домашніх тварин — не менше 6 видів ссавців — собака, кішка, морська свинка, золотистий хом'як, будинкова миша, сірий щур; з птахів — голуб, хвиляста папужка, цілий ряд інших видів папуг і півчих птахів (які, проте, не стали такими постійними супутниками людини, як два названих); декілька десятків видів акваріумних рибок.

В господарському обороті знаходилися або знаходяться також морські види: мідії і наземні молюски — чагарниковий, звичайний і гірський равлики.

Біорізноманітність сільськогосподарських тварин зараз знаходиться під загрозою, оскільки селекція приводить до сильного зниження генетичної мінливості. Зникають аборигенні породи тварин, краще пристосовані до умов, що змінюються, середовища.

Багато видів диких тварин півострова (196 видів, або більше 50 % всієї кримської фауни) вже внесено в Червону книгу України і знаходяться під охороною держави. Серед них: лелека чорна, дельфіни адалина і белобочка, дрохва, жовтопуз, журавел-красавка, орлан-білохвост, махаон, цикада звичайна, стрепет, шпак рожевий і багато інших.

Особливо уразливий зараз акліматизований дикий кролик, реакліматизований степовий бабак, європейський муфлон, степовий мишовка, зникаючими видами є степовий орел, стерв'ятник, пугач.

Несприятливі природні явища

Якось один відомий географ, що побачив «багато самих різних регіонів на земній кулі, помітив: «Адже у вас в Криму насправді земля ходить під ногами!». Він мав на увазі нестійкість і рухливість ландшафтів Південного берега. І дійсно — які тільки явища не спостерігаються на його вузькій смузі! Землетруси, обвали, осипи, абразія берегів, ерозійні процеси, селеві паводки, шторми, в горах — карстові процеси, сніжна лавина і ураганні вітри, в рівнинному Криму — вітрова і водна ерозія, просіла ґрунтів, засухи — і це все на крихітному клаптику суші!

Цілий «букет» несприятливих природних явищ пов'язаний з розташуванням Криму в рухомій зоні Альпійського складчастого пояса, на контакті різних географічних середовищ (рівнини-гори, суша-море, помірний клімат - субтропічний і т. п.).

Сейсмічна небезпека території оцінюється в передгір'ї і рівнинній частині в 6—7 балів, в гірському Криму і на Південному березі — в 8—9 балів. Нестійкість земної кори пов'язана з тим, що на фоні непомітно піднятої Головної гірської гряди продовжується опускання дна Чорного моря. І на крутому материковому схилі, що відділяє гірський Крим від глибоководної западини, розташовуються епіцентри землетрусів. Їх середнє видалення від берега складає всього 20—30 км!

Серед інших сейсмічно неблагополучних регіонів Крим — ще слабоактивний, але все ж таки у минулому тут відбувалися окремі руйнівні землетруси. Про значні землетруси часто свідчать стародавні будови, товсті стіни яких розбиті тріщинами і зміщені. Так, встановлено, що найсильніші землетруси були на Керченському півострові, в стародавньому Херсонесі, на ЮБК.

Сейсмічність Керченського півострова стала однією з головних причин припинення в 70-х роках XX ст. будівництва атомної електростанції в Криму (біля селища Щелкіно).

В 1927 р. на Південному березі відбувся землетрус силою (на побережжі) 8 балів. Вона заподіяло значний матеріальний збиток, викликом цунамі на Чорному морі, були і людські жертви.

Цунамі в перекладі з японського означає «хвиля в гавані», оскільки що утворюється при землетрусах хвиля при підході до берегів і в вузьких бухтах збільшується. Під час цунамі в 1927 р. в Балаклавській бухті рівень моря впав на 1 м нижче за звичайний, а потім перевищив його більш ніж на метр. Населення в паніці бігло в гори.

Ізолінії бальності
Осередкові зонинайсильніших історичних землетрусів і час їх прояву IV в до н.е.

Зараз при будівництві будівель обов'язково передбачають цю потенційну небезпеку і забезпечують їх протисейсмічними поясами, датчиками і оскільки за допомогою приладів ведуться регулярні спостереження за рухливістю земної кори, складається прогноз землетрусів. В Ялті проводиться цікавий експеримент по спостереженню за поведінкою тварин (ящірок, змій і інших), найбільш чуйно реагуючих на підземні поштовхи.

Нестійкість земної поверхні може зростати через водонасиченість ґрунтів, на місці розломів, грязьових вулканів, обвалів. В цьому випадку сейсмічна небезпека оцінюється на 1-2 бали вище.

В даний час кримські учені проводять сейсмічне зонування територій, в ході якого визначаються ділянки, особливо схильні землетрусам. В Криму багато обвалів. Вони наголошуються на Тарханкутськом і Керченському півостровах, поблизу Севастополя, в долинах річок (Чорна, Кача, Альма), але якнайбільше їх на Південному березі.

Обвальні накопичення рихлого матеріалу або блоки гірських порід, що відкололися, розташовуються на схилах гір, на бортах річкових долин і морських берегів. Вони досягають значних розмірів, утворюючи деколи гігантські потоки, що протягуються від стінок яйлинских масивів до моря.

Самі відомі обвали ЮБК: Тессельськії (завдовжки 1,2 км) біля Фороса, Чорний Горб (1,5 км) поблизу Меласа, Кучук-Койськії (2,5 км) у селища Обвальне, Кикинєїзській (2,5 км) в Голубій Затоці, Алупкинській (2,5 км), Аи~Данильский (1,15 км), Карасанській (1,1 км).

Коли під час штормів море як би «підрізає» нижню частину обвального потоку або відбувається перезволоження рихлої товщі, обвали приходять в рух, активізуються. В 1786 р. відомий учений-природодослідник П. С. Паллас спостерігав, як на захід від гори могутній Кучук-Койський обвал висувався в море на десятки метрів. Переміщення на всіх обвалах, що щорічно трапляються, руйнують будови, деформують дороги, ушкоджують виноградники.

Останніми роками людина сама усилила оползнеонебезбечність територій (підрізаючи схили при будівництві доріг і будівель, не ремонтуючи підземних комунікацій, витік води з яких приводить до перезволоження рихлої товщі, і ін.). Тому доводиться регулювати поверхневий стік, будувати різні дренажні пристрої і берегоукріплюючі споруди, закріплювати обвали буронабивними палями. В 30-х роках XX в. в Ялті була створена протизсувна станція, яка веде спостереження за обвалами.

Шторми на Чорному морі звичайно бувають в холодний період року. В цей час посилюються процеси абразії (руйнування берегів ударами морських хвиль). Хвилі руйнують береги, особливо складені глинистими сланцями і суглинками, розбивають берегові споруди.

Сильні шторми на Чорному морі трапляються в середньому раз в два-три роки, а особливо руйнівні – раз в п'ять-шість років ( під час одного з таких штормів біля берегів Ялти в 1969 р. висота хвилі досягала 8 м! ). Боротися з штормами безглуздо, але можна в 10-30 разів понизити заподіюваний ними збиток, використовую єдину систему високоточного прогнозу.

Велика утрату господарству наносять селеві паводки. Вони спостерігаються під час інтенсивних зливових дощів, що змивають рихлі відкладення зі схилів річок і балок. Спокійні річки в перебігу 2-3 годин перетворюються на страшні каламутні водокам'яні потоки – сели. Сади, виноградники, тютюнові плантації виявляються занесеними обламаннями глинистих сланців і пісковиків, руйнуються дома, розташовані в долинах, в гирлах річок утворюються конуси винесення потужністю до 3 м.

Сели можуть перевертати автомобілі, а іноді й приводять до людських жертв!

Як уберегтися від селів і зменшити їх руйнівний запал? Відомо, що частіше за все сели проходять на ділянках, де особливо інтенсивно випасали овець і знищувалася рослинність, наприклад в басейнах річок Уськут, Ай-Серез, Шелен, Ворон, Кутлак в південно-східному Криму. В таких місцях оголені схили вивітрюються, і на них нагромаджується могутній шар уламкового матеріалу. В час злив він змивається і перетворюється на сель. Тому вельми ефективні заходи — залісення басейнів річок, балок, ярів, а також розчищання русел річок і прокладка селеотводних каналів. Безрозсудно перегороджувати такі річки дамбами, різними комунікаціями і забудовувати їх русло. Є практика установки в ярах металевих сіток з крупними осередками — вони затримують велике каміння.

У зв'язку з широким розповсюдженням вапняків на півострові розвинуті карстові процеси. Вода, просочуючись по тріщинах і розчиняючи вапняки, створює дивні по красі карстові воронки, печери, гроти. Карст небезпечний для будівництва, оскільки ті, що просіли в ґрунті викликають деформацію і руйнування будівель. В карстові тріщини йде вода, яка потрібна для поливу сільськогосподарських культур. Ступінь закарстованності гірських порід в Криму досягає 84 %!

Карстові порожнини представляють небезпеку і для неорганізованих спелеотуристів. На їх частку доводиться до 90 % всіх нещасних випадків в горах.

Глава 2. Крим заповідний

Основу заповідної фундації Криму складають шість заповідників: Кримський з філіалом Лебедині острови, Ялтинський, Мис Мартьян, Карадагський, Казантіпській і Опукській. Два останніх створені недавно (в травні 1998 р.) і поки не мають повного пристрою. Заповідники займають приблизно 45 % загальної площі заповідної фундації півострова.

Стежками Кара-Дагу

Прямовисні стрімкі урвища, глибокі ущелини, нагромадження скель, химерні, вирізьблені силами вивітрювання величні кам’яні фігури… Дивовижний краєвид на тлі безмежного простору яскраво-синього моря!