Смекни!
smekni.com

Розробка маршруту подорожі після пунктів: Аргентина, Монголія, Сомалі, Іспанія, Йорданія, США (стр. 7 из 12)

Зайнятість.У 1996 році чисельність робочої сили в Йорданії становила 1,15 млн осіб, 17% із яких були іноземні робітники, а 11% - жінки. У сільському господарстві було зайнято 10% працездатного населення, у промисловості (включаючи видобувну, переробну й будівництво) - 26%, у сфері обслуговування - 64%. Безробіття у 1996 році становило близько 20%.

Енергетика .Значна частина електроенергії в Йорданії виробляється з імпортної сирої нафти. Наприкінці 1980-х і в 1990-х роках сира нафта з Іраку перероблялася на нафтопереробному заводі в Ез-Зарку. У країні відкриті родовища сланцевої і важкої нафти. Розробляються родовища природного газу, відкриті в 1987 недалеко від кордону з Іраком.

Транспорт. Довжина шосейних доріг з твердим покриттям, що пов'язують регіони Йорданії з центрами споживання, становила в 1996 бл. 6500 км. Основна транспортна артерія, що з'єднує північні райони з південними, простяглася на 430 км від кордону з Сирією, в районі Ер-Рамта, до єдиного йорданського порту Акаба. Інше шосе, що з'єднує йордано-іракський кордон з цією магістраллю на південь від Аммана, забезпечує інтенсивні вантажоперевезення з морського порту Акаба до Іраку. Велика частина 800-кілометрової залізничної мережі Йорданії проходить паралельно шосейній дорозі, що зв'язує Акабу з сирійським кордоном. Залізниці використовуються для транспортування фосфориту. Основним засобом перевезень є автомобільний транспорт. Міжнародний аеропорт королеви Алії, де базується національна авіакомпанія "Ройал Джорданієн", розташований за 35 км на південь від Аммана. Найбільш завантажений місцевий аеропорт розташований в Акабі, яка є також центром туризму.

Організація виробництва .Економіка Йорданії є змішаною, держава грає значну роль у таких галузях, як транспорт, зв'язок, енергетика, велика обробна промисловість і туризм, тоді як приватний бізнес повністю контролює сільське господарство, дрібну промисловість і сферу обслуговування. Уряд стимулює як йорданські, так і іноземні приватні капіталовкладення, а також фінансує довгострокові проекти, такі як видобуток фосфориту, нафтопереробка, національні авіалінії. Починаючи з 1990 уряд розпочав проведення приватизації державної власності в промисловості і сфері обслуговування, на чому наполягали МВФ і Світовий банк.

Сільське господарство .Орні землі в Йорданії становлять 485 тис. га, з яких обробляється не більш як 259 тис. га. Богарне землеробство, що застосовується для вирощування пшениці, ячменю, оливок, горіхів і фруктів, розвинене у вузькому трикутнику площею всього 240 тис. га, що протягся вздовж плоскогір'я і займає передгірські райони на сході від долини р.Йордан. Зрошувальне землеробство, що застосовується для виробництва овочів (загалом помідорів, баклажанів, огірків) і фруктів (переважно цитрусових і бананів), розвинене вздовж приток Йордану і в долині цієї річки. Внаслідок впровадження сучасного краплинного зрошування і плівкових теплиць, виробництво сільськогосподарської продукції в долині р.Йордан істотно збільшилося, що дозволило Йорданії розпочати експорт фруктів і овочів. Річна потреба в пшениці в 1993 становила 627 тис. т. Але навіть після рясних дощів збір зернових у 1993 становив усього 57 тис. т пшениці і 32 тис. т ячменю.

Видобуток і переробка корисних копалин .У Йорданії розробляються такі товарні корисні копалини, як фосфорит і калійна сіль. Основні родовища фосфориту знаходяться в Ель-Хасі, на середині дороги між Амманом і портом Акаба. Видобуток фосфориту ведеться також на північному заході від Аммана. Калійна сіль видобувається з вод Мертвого моря. Йорданія посідає третє місце в світі за експортом фосфориту після Марокко та США і контролює 5% світового ринку. Фосфорит є також основною сировиною для місцевої промисловості, що виробляє добрива. Експорт калійної солі, фосфориту і добрив приніс Йорданії 1991 року 580 млн. доларів, що становило дві третини доходів країни від експорту.

Обробна промисловість .Основними галузями важкої промисловості є виробництво цементу, суперфосфатних добрив і нафтопродуктів (останні виробляються з іракської сирої нафти). Зі споживчих товарів випускаються текстиль, медикаменти, сигарети, папір і продукти харчування. Діяльність компанії "Джордан текнолоджі груп" перетворила Йорданію в регіональний центр технологічного обміну й технічного обслуговування. Було збудовано кілька складальних підприємств зі складання комп'ютерів, розробки програмного забезпечення, виробництва плівки для сільського господарства, складання вертольотів. Пошиття одягу стало також експортною галуззю, що швидко зростає. Велика частина промислових підприємств Йорданії знаходиться в радіусі 32 км від Аммана.

Зовнішньоекономічні зв'язки .Йорданія імпортує техніку, транспортне обладнання, зернові та нафтопродукти, а експортує фрукти, овочі й фосфорит. У 1995 вартість йорданського імпорту становила 5,2 млрд доларів, експорт і реекспорт принесли бл. 3,6 млрд доларів. Зовнішній державний борг Йорданії в 1995 становив бл. 7,9 млрд доларів. Основними зовнішньоторговельними партнерами Йорданії є Ірак, США і Європейський Союз.

Валюта і банківська система .Центральний банк Йорданії, заснований у 1964, випускає в обіг йорданський динар. Центральний банк здійснює нагляд за валютними резервами і регулює діяльність інших банків.

Освіта

Йорданські діти відвідують початкову школу протягом 9 років. Після цього вони можуть продовжити освіту в середній школі ще протягом 3 років. У 1991 році 97% усіх дітей віком від 6 до 12 років відвідували початкову школу, а серед дітей від 12 до 18 років 91% навчалися в середній школі. Прийом на різні факультети університетів здійснюється відповідно до оцінок, отриманих учнями на загальних іспитах у середній школі. Освіта ведеться арабською мовою, у багатьох школах викладається англійська мова.

У Йорданії є чотири університети. У 1994 році в Амманському (заснований у 1962 р.) та Ярмуцькому (заснований у 1976 році в Ірбіді) університетах навчалися 34 тис. студентів. У Йорданії діє також університет Ель-Мута в Ель-Караку, що готує військових і цивільних державних службовців, у якому навчаються 5000 студентів, і Йорданський науково-технологічний університет, розташований між Ер-Рамтою й Ірбідом, у якому навчаються 3000 студентів. Крім того, в Аммані та його околицях є кілька приватних університетів. У 1990 р. в муніципальних коледжах Йорданії за медичними, комерційними й технічними спеціальностями навчалися 46 тис. осіб. Близько 34 тис. йорданських студентів продовжували університетську освіту за кордоном, здебільшого в інших арабських країнах та США.

Музеї й бібліотеки. Національна спадщина зберігається в трьох невеликих музеях в Аммані: Археологічному музеї, розташованому в міській цитаделі, Фольклорному музеї, що знаходиться в нижніх галереях римського амфітеатру в центрі міста, і Національному художньому музеї, в якому зібрані роботи місцевих художників. У Мадабі, в музеї, який займає кілька старих міських будівель, зберігається колекція пізньовізантійських мозаїк. Невеликі музеї побудовані в місцях найважливіших археологічних знахідок, таких як римське місто Джараш і набатейське місто Петра. В університетах і археологічних інститутах (Французькому, Британському й Американському) є наукові бібліотеки.

Засоби масової інформації. Арабською мовою видаються три щоденні газети: "Ар-Рай", "Ад-Дустур" та "Аль-Асвак". Виходить також газета англійською мовою - "Джордан таймс". Арабською мовою видається також безліч тижневиків. Йорданське телебачення веде передачі по двох каналах, на одному - програми арабською мовою, на іншому - іноземні телепередачі. Новини також передаються французькою й англійською мовами, а також мовою іврит. Більшість телевізорів в Аммані приймають також передачі із Сирії та Ізраїлю. У країні відсутня національна кіноіндустрія, але виробляються телесеріали. Особливо популярні програми про життя бедуїнів, які транслюються телевізійними станціями держав Перської затоки.

Друковані видання "Аль-Акса" (Al-Aqsa - назва мечеті в Єрусалимі). Щотижневий журнал арабською мовою. Видається в Аммані. Заснований у 1970 р. Орган збройних сил Йорданії. POB 1957, AMMAN "Аль-Ахбар" (Al-Akhbar - "Новини"). Щоденна газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована у 1975 р. Тираж 15 тис. POB 62420.AMMAN "Ахбар аль-Усбуа" (Akhbar al-Usbou - "Новини тижня"). Щотижнева газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована у 1959 р. Тираж 50 тис. POB 605, AMMAN.

«Джордан таймс» (The Jordan Times - "Йорданський час"). Щоденна газета. Видання газети "Ар-Рай" англійською мовою. Виходить в Аммані з 1975 р. Тираж 10 тис. POB 6710, AMMAN.

«Ад-Дустур» (Al-Dustour - "Конституція"). Щоденна газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована у 1967 р. Тираж 70 тис. POB 591, AMMAN.

«Ар-Рай» (Al-Rai - "Думка"). Щоденна газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована у 1971 р. Тираж 100 тис. POB 6710, AMMAN.

«Саут аш-Шааб» (Sawt al-Shaab - "Голос народу"). Щоденна газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована 5 лютого 198З р. Тираж З0 тис.

«Аль-Якза аль-Арабійя» (Al-Yaqza al-Arabiya - " Арабське відродження"). Газета арабською мовою. Видається в Аммані. Заснована 21 лютого 1991 р. Орган Партії арабського соціалістичного відродження.

Спосіб життя. Швидке економічне зростання й соціальні зміни, що відбулися за останні десятиріччя, призвели до значної диференціації у способі життя йорданців та рівні їх добробуту. Пастухи, як і раніше, сезонно кочують зі своїми стадами зі сходу на захід, але дедалі більше використовують для цього транспортні засоби. У деяких селищах у районі Ірбіда й горах Аджлуна селяни продовжують використовувати дерев'яні плуги, у які запрягають мулів, і трудомістку технологію обробки терасованих полів; збирання врожаю часто здійснюється за допомогою серпів, а обмолот проводиться на токах. Проте більша частина сільськогосподарської праці механізована. У районах, що мають відповідні природні умови, використовуються трактори та збиральні комбайни.