Смекни!
smekni.com

Туризм як основна галузь економіки Туреччини (стр. 9 из 11)

Туризм є однією з найбільш динамічно розвиваючихся галузей турецької економіки. Достаток унікальних історичних пам'ятників на території Туреччини, виняткової краси середземноморські пляжі, сприятливий клімат -усе це відкриває широкі перспективи для туристичного бізнесу. Щорічно країну відвідує близько 9-10 млн. туристів майже з 80 країн. Доход державної казни від туризму складає майже чверть обсягу турецького експорту.

Туризм приносить країні значні валютні дивіденди. Даний сектор відноситься до числа нечисленних галузей, що в умовах загальноекономічної кризи залишаються в сприятливому положенні: у 2005 році країну відвідали 12,5млн. іноземних туристів (у порівнянні із середньорічним показником у 250 тис. у 80-х роках), а приплив доходів від їхнього обслуговування вперше історії перевищив 10 млрд. дол.

Росту сприяли державні кредити, низькі ціни на земельні ділянки, податкові пільги. У той же час навряд чи удасться досягти аналогічного високого показника в майбутньому, оскільки галузь має гостру потребу в припливі нових інвестицій, при цьому ставка робиться на приватні капіталовкладення, що ж стосується держави, то на неї покладається відповідальність за створення умов, які сприяють припливу додаткових інвестицій.

Міністерство туризму розробило план вкладення 3 млрд. дол. у розвиток туристичного бізнесу Стамбула, потенціал якого використовується поки в недостатній мірі. На думку проектувальників, існує можливість для збільшення числа туристів у 20 разів - з 2,5 млн. у даний час до 50 млн.(для порівняння: аналогічні показники по Парижу і Лондону досягають у даний час 65 млн. і 75 млн. відповідно). У ході реалізації загальнонаціональної програми розвитку туризму доходи від даної галузі Туреччини в найближче десятиліття можуть бути доведені до 20 млрд.дол.. Таким чином, Туреччина - країна, що володіє великими рекреаційними ресурсами, залучає до себе увага туристів з усього світу з пізнавальними, лікувально-оздоровчими, екскурсійними й іншими цілями, що приводить до взаємного співробітництва країн.

Останнім часом Туреччина перетворилася у великий туристичний центр, що користується величезною популярністю в жителів інших країн, які приїжджають сюди провести свою відпустку.

Приступаючи до роботи по організації туризму, турецькі фахівці виходили з декількох очевидних факторів. Дійсно багато країн, що зробили туристичний бізнес однією із основних статей свого прибутку, не володіють природною красою та історичними пам’ятниками якими багата Туреччина. Для залучення туристів вони використовують свій спосіб життя, багату історію, традиційні ремесла, старовинні будинки та ін.. Інша обставина, поза сумнівом, що була врахована в туристичному бізнесі Туреччини, це інтерес туристів до історичних, архітектурних, археологічних визначних пам’яток та якість обслуговування.

На початку червня 2009 року турецькі оператори підвищили ціни, однак пізніше почалися знижки й акції на кілька готелів. Попри те, що ціни на Туреччину виросли на 15%, цей напрям однаково залишається найбюджетнішим варіантом для багатьох туристів.

За даними Світової ради туризму та подорожей, Туреччина займає перше місце з-поміж країн, які підвищують попит на туристичні послуги. За підсумками 2009 року, за рахунок в'їзного туризму Туреччина отримала 15,9 млрд. доларів США. У наступні 10 років Туреччина стане туристичною країною із найдинамічнішими темпами зростання — в середньому 10,2 % на рік.

Потім почалися певні проблеми, пов’язані із терористичними актами та державними переворотами (як в самій Туреччині – Стамбул, так і в усьому світі). Зараз ситуація ускладнилася на сході країни (курди), державний переворот

(«Ергенекон»), проблеми на Кіпрі, однак незважаючи на це Туреччина залишається одним з лідерів світового туризму.

Збільшення потоку відпочиваючих досягається в першу чергу за рахунок збільшення кількості німецьких туристів, по-друге, гостей із країн СНД і, по-третє, французів і американців. Також підсилюється інтерес до відпочинку в Туреччині в скандинавських країнах. Звичайно, для успішної роботи туристичної галузі одного інтересу недостатньо, тому її розвитку в Туреччині приділяється особлива увага, причому на державному рівні – насамперед це прямі інвестиції в цю сферу, що дозволяють ще більше розвинути інфраструктуру, поліпшити сервіс, розширити мережу готелів.

Відкриваються нові аквапарки, розробляються нові екскурсійні маршрути, розваги стають усе більш різноманітними – не можна не визнати той факт, що Туреччина робить усе можливе, щоб витягти максимум туристичної вигоди як зі своєї найбагатшої історії, так і із сучасного розвитку.

Навіть економічну кризу 2009 року ця країна перетворила на плюс для туристів. Девальвація національної валюти на 60% (в даний момент, можливо, більше) привела до того, що у Туреччину стало надзвичайно вигідно їхати з доларами або євро – як, власне, і роблять всі туристи. Долар дорожчає в два рази більше, а ціни (в доларах) виявляються нижче торішніх – не в два рази, звичайно, але значно.

У січні місяці 2009 року турецький туристичний сектор дав старт 10 новим інвестиційним проектам загальною вартістю в 119,5 млн. лір. З цієї суми близько 84,3 млн. лір пішло на будівництво 7 нових готелів. Серед нових проектів 3 проекти реалізовані в Анкарі, 2 в Анталії і по одному проекту в Стамбулі та області Мула. П’ять з нових проектів будуть 4-ри зірковими готелями, два інших ще не визначились з кількістю зірок і послугами, що будуть надаватися.

Ще одним привабливим для туристів моментом є те, що у Туреччину можна в'їхати без візи, вона видається в будь-якому митному пункті протягом години. В минулому році ціна на візи зросла вдвічі, однак це не відштовхує потенційних гостей країни. Громадянам Казахстану, Австралії, Австрії, Німеччини, Греції, Іспанії, Італії, Нідерландів, Нової Зеландії, Норвегії, США, Фінляндії, Франції і Швейцарії віза не потрібна, якщо вони не збираються залишатися в Туреччині довше трьох місяців.

М. Ісен ( перший заступник міністра і культури Турецької Республіки ) підкреслив, що туризм є високоприбутковим сектором економіки, що приносить багатомільярдні доходи до бюджету держави та є чинником підвищення міжнародного авторитету країни. Тому Урядом Туреччини проводиться цілеспрямована політика стимулювання туристичної діяльності, оптимізації інфраструктурних і транспортних умов прийому туристів, активізації просування турецького турпродукту на міжнародному ринку, на реалізацію якої на регулярній щорічній основі виділяються бюджетні кошти. Так, у 2009 році лише рекламний бюджет Міністерства культури і туризму Туреччини становив 70 млн. дол. США (загальний бюджет Міністерства – 80 млн. дол. США). При цьому вкладений у рекламу 1 дол. США дає 25 дол. США прибутку.

З огляду на зазначене та у зв’язку з тим, що туризм є провідною галуззю економіки Туреччини, було прийнято рішення про об’єднання Міністерства туризму та Міністерства культури Туреччини в єдиний орган виконавчої влади з метою створення допоміжних механізмів збереження культурної спадщини країни. Міністерство культури і туризму Турецької Республіки розглядає туризм як інструмент ефективного використання культурного потенціалу та перетворення його на турпродукт, конкурентоспроможний на міжнародному ринку, з метою залучення більшої кількості іноземних туристів до відпочинку в Туреччині та збільшення валютних надходжень до державного бюджету.

М. Ісен поінформував, що у Туреччині створено Спілку інвесторів у галузі туризму, основним завданням якої є ведення інвестиційної діяльності в країні, але контроль за діяльністю Спілки здійснює Міністерство культури і туризму Туреччини.

Індустрії туризму турецька влада почала приділяти увагу з другої половини ХХ ст. В 1982 р. був прийнятий закон № 2634 про заохочення туризму, який містив значні стимули для розвитку галузі: пільгові тарифи на електрику, воду та газ в пріоритетних районах, звільнення від окремих податків та зборів, податкове кредитування для тих, хто діяв в цій галузі. В 1983 р. до влади прийшов уряд Т. Озала, який взяв курс на приватизацію, відмову від регулювання цін, лібералізацію імпорту, розвиток приватного підприємництва і інші заходи для переходу до вільної ринкової економіки, що дало свої позитивні результати. В рамках цієї політики в Туреччині почалося створення вільних економічних зон, які відіграли значну роль у розвитку сфери туризму. За короткий проміжок часу в Туреччині, не без використання іноземних інвестицій, в першу чергу німецьких, була створена розгалужена мережа готелів, кемпінгів, були побудовані дороги, почали готуватися висококваліфіковані гіди зі знанням основних європейських мов, більше уваги розпочали приділяти реконструкції історичних пам’яток. На сьогоднішньому етапі туристична сфера відіграє важливу роль в економіці Туреччини. Найбільш перспективними туристичними ринками Туреччини вже не один рік залишаються країни ЄС та СНД. Отож, на прикладі Туреччини можна побачити, як країна, яка володіє чудовими туристично-рекреаційними ресурсами при продуманій та зваженій політиці, а також при зацікавлені у збільшенні доходів від цього сектора змогла досягти значних результатів, і що особливо важливо не зупинятися на досягнутому. Туреччина намагається відслідковувати умови попиту на ринку туристичних послуг, гнучко реагуючи на зміни в світі, а з метою отримання більших доходів заохочує все більше регіонів, що володіють туристично-рекреаційним потенціалом та ресурсами, вдосконалює інфраструктуру та пропонує нові види послуг для туристів.