Смекни!
smekni.com

Пасажирські перевезення (стр. 4 из 9)

Незважаючи на цілий ряд заходів, які направлені на удосконалення транспортного обслуговування населення, організація міжміських автобусних сполучень та якість обслуговування пасажирів ще не повністю відповідає сучасним потребам.

Автобусні маршрути можуть сполучатися з маршрутами інших видів транспорту, тому розташування зупиночних пунктів автобусів повинно узгоджуватися з розташуванням зупиночних пунктів інших видів транспорту.

Становить інтерес розміщення зупиночних пунктів у місцях перетинання вулиць, площ або злиття маршрутів декількох видів транспорту.

Очевидно, що з збільшенням мережі автомобільних доріг, підвищенням швидкості сполучення, запропонуванням пасажирам великих зручностей при поїздці значно розширюється сфера ефективного використання автобусного транспорту на маршрутах великої протяжності.

2.2 Характеристика об`єкта дослідження

Об’єктом дослідження є система, яка забезпечує перевезення пасажирів в міжміському сполученні на базі ВАТ «Харківське підприємство автобусних станцій» на маршруті Харків – Красноармійськ.

ВАТ «ХПАС» було засновано – 21 травня 1969 року – наказ Мінавтотранс УРСР від 26.02.1969 року №69.

Підприємство автобусних станцій було створене на бази центрального автовокзалу, двох автостанцій міста Харкова і 23 автостанцій області. У цей час до складу відкритого акціонерного товариства «Харківське підприємство автобусних станцій» входить 37 автостанцій, один касовий пункт, 3 касово-диспетчерских пунктів, які розташовані у місті Харкові, районних центрах та крупних населених пунктах області. Автостанції підприємства обслуговують 16 міжнародних, 88 міжобласних, 75 внутрішньообласних та 212 приміських маршрутів. Щодня автостанції обслуговують 4000 рейсів, якими перевозиться до 40000 пасажирів.

За 2007 рік реалізовано через каси автостанції білетів пасажирам на 37,5 млн. грн., що становить 138% до рівня 2006 року.

У 2007 році укладено з перевізником 316 договорів. У цей час на підприємстві працює 358 чоловік, із них 304 жінки.

Кількість автобусів, що працює на маршрутах:

– автотранспортні підприємства – 278 од.;

– інші підприємства – 77 од.;

– приватні підприємства – 338 од.

Дане підприємство виконує перевезення по усім напрямкам країни. Характеристика маршруту Харків – Красноармійськ наведена в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1 – Характеристика маршруту

Найменування маршруту Показники
Номер маршруту №211
Довжина маршруту у прямому напрямку, км 288
Довжина маршруту у зворотному напрямку, км 288
Тривалість оборотного рейсу, год 14
Тривалість рейсу в прямому слідуванні, год 7
Тривалість в зворотному слідуванні, год 7
Кількість зупинок, автостанцій 8
Експлуатаційна швидкість, км/год 41,1
Нульовий пробіг, км 3,5
Кількість та розташування концентрації ДТП Біля мостів та переїздів
Кількість та розташування залізничних переїздів 3
Кількість та розташування мостів з вузькою частиною 1
Кількість та розташування місць звуження дороги 1

На даному маршруті працює один автобус марки Ікарус – 250. Об’єм перевезень за останні три роки наведено в таблиці 2.2. На рисунку 2.2 – 2.3. подано обсяг перевезень на маршруті.

Таким чином, аналізуючи представлені показники можна помітити, що за останні три роки обсяг перевезень пасажирів постійно зростав.

Дана ситуація порозумівається тим, що маючи постійне зростання обсягів перевезень доходи підприємства збільшуються. В умовах, коли підприємство не може самостійно встановлювати тариф на перевезення, а фінансування з боку держави практично відсутнє, витрати на перевезення пасажирів постійно зростають. До того ж рухомий склад автотранспортного підприємства значно зношений, що спричиняє збільшення витрат на ремонт і експлуатацію.


Таблиця 2.2 – Об’єм перевезень пасажирів за останні три роки на маршруті

Місяць Об’єми перевезень пасажирів
2005рік 2006рік 2007рік
Січень 432 465 471
Лютий 438 459 473
Березень 442 463 465
Квітень 453 462 471
Травень 445 456 453
Червень 443 468 463
Липень 458 472 493
Серпень 452 467 462
Вересень 470 462 481
Жовтень 457 458 473
Листопад 441 442 458
Грудень 433 441 459

Паралельними видами транспорту на існуючому маршруті є залізничний транспорт, але маршрут слідування у нього інакший, треба робити пересаджування. Даний маршрут у цьому має великі переваги.

2.3 Технологія перевезень

Технологія полягає в організації перевезень пасажирів в міжміському сполученні, обслуговуванні пасажирів та водіїв автобусів, прийомі і відправленні автобусів, контролі за дотриманням заходів по забезпеченню безпеки руху транспорту і пішоходів. Також буде розглянути документообіг та нормативи процесу перевезень.

Відповідно до технічної готовності автобусів начальник автостанції складає наказ-наряд. Диспетчер виписує шляховий лист згідно наказ – наряда, що затверджується заступником директора по безпеці руху, заступником директора по експлуатації і головному інженері. Диспетчер заповнює шляховий лист і видає водію. Водій відзначає на контрольному пункті час виїзду, проходить спеціальний медичний огляд і виїжджає для роботи на маршрут. Також при виїзді водій чи кондуктор одержує білетно-обліковий лист і квитки, відповідно до вартості проїзду на даному маршруті. Наприкінці зміни водій здає отриманий виторг і квиток на обліковий лист у касу підприємства. З каси білетно-обліковий лист надходить у машино – розрахункове бюро, де обробляється і вводиться в комп'ютер.

По закінченню роботи штамп-годинником відбивається час заїзду, механіком записується залишок палива і показання спідометра при заїзді. Водій здає в диспетчерську шляховий лист, диспетчер реєструє шляховий лист у книзі видачі шляхових аркушів і передає на машино – розрахункове таксування, де він таксується, а дані заносяться в комп'ютер.

Диспетчер, випустивши автомобілі на лінію, заповнює диспетчерську доповідну, де вказує кількість автобусів, що вийшли, на кожен маршрут і в цілому по автотранспортному підприємству. Також у диспетчерської доповідної фіксуються всі зміни на лінії. Наприкінці зміни диспетчерська доповідна здається у відділ експлуатації.

Аналіз маршруту Харків – Красноармійськ приведений в таблиці 2.2.

Таблиця 2.2 – Аналіз маршруту

Назва маршруту Харків – Красноармійськ
Довжина маршруту, км 288
Експлуатаційна швидкість, км/год 41,1
Час руху на маршруті, год. 7
Час відправлення з Харкова 18–40
Час прибуття у Красноармійськ, год. 1–40
Рухомий склад на маршруті Ікарус – 250
Кількість рухомого складу, од. 1
Кількість зупинних пунктів, од. 8
Кількість працюючих водіїв 2
Ціна білету на маршруті, грн. 35

Організація праці на маршрутах починається з прибуття водіїв до ВАТ «ХПАС».

Водій прибуває, безпосередньо, на місце праці. Він повинен відзначитися та пройти медичний огляд для допущення до керування транспортним засобом.

Контроль за станом здоров`я водіїв здійснюється працівниками медпункту підприємства. Після цього, вже перед самим виїздом водіїв на маршрут, проводиться технічний огляд транспортних засобів. Контроль технічного стану автобусів перед виїздом на лінію, а також після повернення їх з лінії, здійснюється механіком гаражу, де стоїть транспортний засіб.

Далі йде основний етап технологічного процесу перевезення – це сам процес перевезення, тобто безпосередня робота водіїв на лінії (стеження по маршруту, посадка-висадження пасажирів, продаж квитків та ін.).

Останнє – це повернення автобусів в автопарк. Після повернення водія з лінії транспортний засіб піддається огляду технічного стану. Якщо після роботи на маршруті з`явились ушкодження, яких не було до виїзду з автопарку – ведеться розгляд їх характеру та провини причетності водія до них. При наявності ушкоджень яким характерно з`являтися в процесі експлуатації, витрати на їх ремонт забезпечує підприємство. При наявності ушкоджень які явно виникли з провини водія, матеріальна відповідальність лягає, безпосередньо, на нього.

В автопарку є спеціальні ремонтні мастерські які здійснюють поточний ремонт, капітальний ремонт та інше.

Також, штатним розкладом підприємства, передбачений фахівець, котрий відповідає за питання руху, охорони праці і техніки безпеки, який контролює прийняття водіїв на роботу з відповідними категоріями та стажем роботи, контролює проведення ста жировки їх на маршрутах, виконання графіків роботи та відпочинку працівників.

Таблиця 2.3 – Параметри роботи ВАТ «ХПАС»

Кількість календарних днів у році, дні 365
Кількість робочих днів у році, дні 241
Заробітна плата робітника УП, грн / місяць 1000
Ціна доставки автомобілю, грн. 500
Середній час у наряді водія та кондуктора, ч 7
Річний фонд робочого часу водія та кондуктора, ч 2160
Заробітна плата ІТР, грн/місяць 1100
Ціна 1 л. палива, грн 5,5
Ціна 1 л. мастила, грн 18
Ціна 1 кг рідких мастил, грн 32
Надбавка до норми розходу палива у зим. період, % 5
Коефіцієнт обліку розходів на доставку та придбання палива 1,03
Норматив на внутрішньогосподарські потреби, % 20
Норматив нарахувань на заробітну плату, % 25
Норматив загальногосподарських розходів, % 20
Витрати, пов’язані з пост. на облік та оформ. док-в на авт-лі, грн 1000
Витрати на організацію й оформлення док-в на автомобіль, грн 2000
Строк реалізації інвестиційного проекту, рок 4
Ставка податку на додаткову вартість, % 20
Ставка податку на будівництво доріг, % 0
Ставка податку на забруднення навколишнього середовища, грн/т 0
Продовження таблиці 2.3
Ставка податку з прибутку, % 25
Ставка єдиного податку, % 10
Норма річних відрахувань на амортизацію, % 15
Норма відрахувань на страхування від балансової вартості автобусів, % 0
Початковий розмір внеску по лізингу, По, % 25
Розмір річних виплат по лізингу, Пр, % 12
Величина ставки дисконту, % 12
Прийнятий курс долару США в перерахуванні, UAH/USD 5

Діяльність автостанції полягає в організації перевезень пасажирів на міжміських та приміських маршрутах, обслуговуванні пасажирів та водіїв автобусів, прийомі і відправленні автобусів, контролі за дотриманням безпеки