Смекни!
smekni.com

Техніко–криміналістичне дослідження підроблених документів на право водіння, володіння і користування автотранспортом (стр. 13 из 15)

1. Який відбиток мається на документі — гербової чи іншої печатки, кутового чи іншого штампа, якому установі (організації і т.д.) належить печатка (штамп).

2. Чи дійсно це відбиток печатки (штампа), а не зображення, намальоване від чи руки виконане іншим способом.

3. Чи даною печаткою (штампом) був залишений відбиток.

4. По яких ознаках можна розшукати печатка (штамп), що був нанесений відбиток.

При рішенні цих питань, насамперед, виявляються і вивчаються загальні ознаки: вид і форма відбитка (зображення), зміст написів і вид знаків (емблем), кількість слів і знаків у написах, загальні розміри відбитка, розміри окремих частин, букв і інших знаків, а також приватні ознаки.

Маються наступні види відбитків печаток і штампів на документах:

1. Пофарбовані відбитки гумових печаток (штампів), виконані за допомогою типографської (штемпельної) фарби, чорнила чи спеціальної мастики (.іноді називаються відбитками мастичных печаток).

2. Відбитки металевих печаток на сургучі.

3. Рельєфні (утиснені) відбитки металевих печаток, виконані за допомогою особливих пристосувань, без Красин, на фотокартках у паспортах, посвідченнях і т.п.

4. Відбитки поштових календарних штемпелів, виконані металевими штемпелями за допомогою фарби.

Відбитки печаток бувають у формі кола, чи трикутника багатокутника. Відбитки штампів звичайно мають форму прямокутника, відбитки поштових календарних штемпелів — форму кола.

Гербові печатки звичайно мають круглу форму.

У центрі міститься зображення герба СРСР чи союзної республіки (якщо організація республіканського підпорядкування), а по окружності між зовнішніми і внутрішніми лініями рамок розташовуються написи.

У написах дається повне найменування установи (організації) із указівкою підпорядкованості останнього — міністерство СРСР чи союзної республіки, обласне керування, районна Рада і т.п. У печатках установ союзних республік написи звичайно даються на двох мовах: російській і державній мові союзної республіки.

Крім гербових, мається велика кількість інших печаток, що відрізняються значною розмаїтістю. Зокрема, печатці правлінь колгоспів і інших громадських організацій у центрі мають зображень не герба, а якої-небудь емблеми (умовного малюнка):

снопа колось, трактора і т.п.

У багатьох установах маються печатки для внутрішнього користування. У центрі таких печаток розташовується напис (в одну чи кілька рядків), що вказує на цільове призначення печатки («Для пакетів», «Для довідок» і т.п.) чи означаюча найменування структурного підрозділу організації («Господарське керування», «Центральна бухгалтерія» і т.п.).

Зі штампів особливо важливе значення мають кутові. Вони названі так тому, що відбиток такого штампа займає кутову частину документа. У кутовому штампі вказуються найменування організації, що видала документ, і її адреса. Як правило, у них передбачені спеціальні рядки, на яких проставляються дата видачі документа і його реєстраційний номер. Тексти в кутових штампах розташовуються в кілька рядків і притім симетрично. Іноді над текстом міститься зображення чи герба якої-небудь емблеми.

Інші штампи служать звичайно для того, щоб засвідчити визначений факт. Так, наприклад, маються штампи про прописку і виписку, про прийом на роботу і про звільнення з роботи, що ставляться в паспортах; на грошових і господарських документах - відбитки штампів «оплачене», «оприбутковане».

Якщо відбитки печаток (штампів) погано помітні, то для .прочитання написів потрібно оглянути їх за допомогою чи лупи у фільтрованих променях видимого світла.

Прочитання написів і аналіз їхнього змісту з урахуванням обставин справи і характеру документів, що оглядаються, може дати слідч зведення про факти, дуже важливих для розслідування.

При огляді печаток і штампів винятково важливо уважно вивчити приватні ознаки, до яких відносяться : особливості будівлі букв і інших знаків, особливості їхній взаиморасположения, наявність і характер зламів і інших дефектів у буквах, цифрах, зображеннях гербів, емблем, лініях рамок.

У відбитках мастичных печаток (штампів) барвник розташовується на ділянках, що відповідають опуклим елементам печаток. Якщо ж знаки тексту і лінії рамки виявляються світлими, а проміжки між ними пофарбованими, це один з ознак того, що відбиток залишений металевою печаткою за допомогою чорнила чи фарби.

У відбитках фабрично виготовлених печаток (штампів) форми однойменних букв однакові, а розташування букв і знаків відносно один одного, стосовно окружності і ліній рамок рівномірне і симетричне.

При рисовке зображення від руки букви і лінії мають різко відмежовані краї. На окремих ділянках можуть бути виявлені сліди ретуші у виді дрібних штрихів, що додаються для того, щоб підрівняти окремі лінії. Форми букв і інших знаків при рисовке виходять звичайно спрощеними. Однойменні букви неоднакові те формі і розмірам. Букви і знаки розташовуються не цілком рівномірно відносно один одного і ліній рамок

Злочинці нерідко користаються кустарно виготовленими кліше: намальованими від руки на листі папера, вирізаними на шматку гуми й ін.

При використанні кліше, намальованого на папері, картоні, у відбитку можуть проявитися ознаки рисовки, зазначені вище.

Для кліше, вирізаного з чи гуми іншого матеріалу, характерні спрощені форми знаків, розбіжність форм однойменних букв, наявність звивин і зламів в окремих лініях

При переклеюванні фотокарток у паспортах і інших документах злочинці домальовують від руки частина зображення відбитка печатки на куті приклеєної фотокартки. При огляді документів у таких випадках варто звернути особливу увагу на відповідність букв, розташованих на фотокартці, однойменним буквам, розташованим на іншій частині відбитка, перевірити, чи збігаються подовжні осі букв і цифр із радіусами окружності печатки. Крім того, важливо перевірити, немає чи пропусків у зображеннях окремих елементів відбитка на фотокартці.

Іноді при підробці відбитка злочинці закривають визначену частину справжньої печатки (наприклад номер організації) шматочком папера і потім на відповідному ділянці відбитка домальовують потрібне чи позначення виконують його за допомогою якого-небудь кліше.

Зустрічаються випадки і перекопировки відбитків печаток зі справжніх документів

При так називаної простий перекопировке відбиток виходить дзеркальним, тобто праві елементи букв, цифр і інших знаків виявляються ліворуч і навпаки. Це неважко знайти при огляді, а дзеркально звернений текст можна прочитати за допомогою дзеркала

При перекопировке відбитків печаток за допомогою проміжного кліше відбиток спочатку копіюється на зволожений лист папера, а з його на документ, що підробляється. Як правило, на проміжне кліше за допомогою чи пера тонкої киснув крапки додається барвник. Тому у відбитку виявляються ознаки рисовки, аналогічні описаної вище

Зустрічаються також випадки підробки відбитків печаток шляхом монтажу.

Наприклад, відбиток наноситься справжньою печаткою для пакетів, напис у центрі якої попередньо закривається листком чи папера просто не покривається барвником. Потім у центр відбитка впечатывается зображення герба звичайно зі зворотного боку старої мідний пятикопеечной монети зразка 1924 року. У подібних випадках, по-перше, зображення герба відрізняється, як правило, меншою чіткістю в порівнянні з зображеннями букв і ліній рамок, по-друге, зображення герба звичайно виявляється не точно в центрі відбитка, а трохи зрушено убік і не цілком симетрично щодо тексту, розташованого по окружності

Якщо виникають сумніву в тім, що відбиток виконаний належною печаткою, варто порівняти його зі зразком.

Як зразки можуть бути використані відбитки, раніше виконані справжньою печаткою (штампом) на яких-небудь інших документах (вільні зразки).

Поряд з вільними використовуються експериментальні зразки, тобто відбитки, спеціально приготовлені для огляду і порівняльного дослідження.

Експериментальні відбитки варто наносити на лист чистого білого папера, покладений на пружну підкладку (складену газету, пачку аркушів папера). Печатка з нанесеної на неї фарбою кілька разів прикладається до папера до 'одержання чотирьох – п'яти відбитків, що чітко відображає ознаки печатки. Кожен експериментальний відбиток щоб уникнути яких-небудь непорозумінь бажано перекреслити двома-трьома лініями за допомогою чорнила.

Щоб не закрити цими лініями які-небудь особливості, в одному відбитку їх випливає 'провести через одні слів (букви), у через інші.

Порівняння спочатку виробляється по загальних ознаках. Якщо при цьому не виявляється істотних розходжень, переходять до порівняння по приватних ознаках.

Рекомендується послідовно порівнювати кожну букву, цифру, інший знак. Порівнявши вихідну букву по всім стосовним до неї приватним ознакам, переходять до сусіднього, дотримуючи визначеного напрямку (наприклад, по годинній стрілці, якщо відбитки круглі) .

Достатньою підставою для визначеного висновку є стійкий збіг (чи розходження) такого комплексу ознак, що практично неповторна

Злочинці при переклеюванні фотокарток іноді підробляють відбитки рельєфної печатки. Вони виконуються, як правило, від руки з 'допомогою якого-небудь інструмента, наприклад, металевого стрижня з розплющеним кінцем.

При таких підробках спостерігаються нерівності ліній окружності печатки, а також букв, нерівномірна глибина рельєфу, іноді здвоєність ліній.

При огляді і попереднім дослідженні документів у цих випадках важливо порівняти між собою зображення букв, що маються на фотокартці, із зображеннями однойменних букв в іншій частині відбиток....

Не завжди буває відома конкретна печатка, який міг бути нанесений відбиток на документі, що оглядається. Іноді приходиться вживати заходів до розшуку її, При цьому бувають корисні результати огляду.