· стохастичний - кожному значенню факторної ознаки відповідає множина значень результативної, які утворюють умовний розподіл.
В даній частині курсової роботи буде виявлений зв’язок між кількістю перевезених пасажирів та виручкою, оскільки це основні показники, які характеризують виконання плану.
Існує декілька методів виявлення зв’язка між двома ознаками:
· метод аналітичних групувань;
· метод регресії і кореляції;
· кореляції рангів.
В даній частині курсової роботи буде виявлений зв’язок між кількістю перевезених пасажирів та виручкою за допомогою метода аналітичних групувань та метода регресії та кореляції.
Вимірювання зв’язку методом аналітичних групувань, який складається з 2 етапів:
1. побудова аналітичного групування;
2. визначення щільності зв’язку між факторною та результативною ознакою за формулою:
де
-міжгрупова дисперсія, - загальна дисперсія.Для того, щоб обчислити загальну дисперсію побудуємо таблицю 16 розподілу часу у русі, який автомобіль перебував у роботі а 8 днів роботи.
Знайдемо значення загальної дисперсії:
= 8374536 / 20 – (12832 / 20)2 = 7076,24
Для обчислення між групової дисперсії використаємо формулу:
,де
- середнє значення ознаки по всій сукупності; - середнє значення ознаки для кожної з груп; - частоти. = 43378,13 / 20 = 2168,91Отже, обчислимо щільність зв’язку між коефіцієнт використання вантажопідйомності та обсягом перевезень:
= 2168,91 / 7076,24 = 0,31
Оскільки
= 0,31, то можна сказати, що зв’язок середній, тобто на 31% обсяг перевезень залежить від коефіцієнт використання вантажопідйомності,а на 69% - від впливу інших факторів.Цей метод дає добрі результати коли використовується велика кількість одиниць сукупності, а недолік – неможливо отримати теоретичну лінію регресії, яка характеризує стохастичний зв’язок.
Цей недолік враховує метод регресії та кореляції, тому визначимо зв’язок між вантажомісткістю та обсягом перевезень за допомогою цього методу.
Задача метода регресії та кореляції полягає у виявленні зв’язку між факторною та результативною ознаками, та виборі рівняння регресії методом найменших квадратів. Це означає, що сума різниць квадратів теоретичних і емпіричних значень повинна бути мінімальною.
S (Уі - У)2® min
Необхідно знайти параметри рівняння: У = а + b*х
де а – параметр, що показує значення результативної ознаки (у), якщо факторна ознака х=0;
b – параметр, що показує на скільки одиниці змінюється середньому результативна ознака (у), якщо факторну ознаку змінити на одиницю.
Для находження параметрів будується система рівнянь:
n*a + b*S x = S ya*S x + b*S x2 = S x*y
Для розв’язку системи рівнянь будується допоміжна таблиця. Щоб виявити щільність зв’язку, вимірюють лінійний коефіцієнт кореляції R:
R = (X*Y – X*Y) / (sx*sy)
Лінійний коефіцієнт кореляції R змінюється в межах - 1 < R < +1. Він показує напрямок і тісноту зв’язку між ознаками.
Отже,знайдемо взаємозв’язок між факторною ознакою – коефіцієнт використання вантажопідйомності ( Хі ), та результативною ознакою – обсягом перевезень ( Уі ), побудувавши допоміжну таблицю 17.
Припускаючи, що залежність лінійна, знаходимо:
n*a + b*S x = S ya*S x + b*S x2 = S x*y
a = 355
b = 318
Отже, функція має вигляд:
У = а + b*x =355 +318 *x
Знаходимо середньоквадратичні відхилення, щоб визначити тісноту зв’язку:
sх = (0,1628 /20)1/2 = 0,008
sу = (141524,80 /20)1/2 = 7076,24
R = (577,00 – 0,9*641,6) / (0,008* 7076,24) = - 0,008
Графічно представлена залежність між коефіцієнт використання вантажопідйомності за та доходом на рис.12.
Оскільки коефіцієнт R дуже близький до одиниці, то зв’язок між ознаками тісний, а знак “ - ” вказує на те, що зв’язок обернено пропорційний.
Отже взаємозв’язок між факторною ознакою – коефіцієнт використання вантажопідйомності та результативною ознакою – обсяг перевезень носить лінійний характер.
Розділ IV. Аналіз отриманих результатів, висновки та пропозиції
Під час виконання курсової роботи було виконано оцінку використання рухомого складу. З 173 наявних автомобілів було проведено без повторну вибірку з 20 автомобілів.
Було виконано 3 зведення, в яких відображено впорядкування статистичних даних. Це зведення по всім показникам автомобілів за 8 днів, зведення по одному показнику за кожен день, зведення по всім автомобілях за 8 днів. В процесі обробки статистичної інформації були виконані типологічні, структурні та аналітичні групування за кількісними ознаками - коефіцієнт використання вантажопідйомності,вантажопідйомності та доходом, побудовані полігон, гістограми та графіки по результатам групування.
Було визначено відносні величини динаміки, структури та координації за даними таблиць зведення.
Взаємозв’язок між факторною ознакою - коефіцієнтом використання вантажопідйомності та результативною ознакою – доходом носить лінійний характер. Оскільки коефіцієнт R майже рівний 1, то зв’язок між ознаками тісний і прямо пропорційний, тобто із збільшенням коефіцієнта використання вантажопідйомності збільшується дохід.
Для покращення виконання плану автомобільних перевезень можна провести такі заходи, для підвищення результатів праці:
· забезпечення оптимальності та регулярності руху автомобілів з урахуванням можливої найбільшої кількості вантажів;
· збільшити середню експлуатаційну швидкість в тих умовах , де це можливо, без створення ризику для водія, пасажирів, учасників дорожнього руху;
· забезпечення та організація безперебійного технічного сервісу і обслуговування автомобілів;
· оновлювати парк рухомого складу для зменшення простоїв через технічні несправності;
Список літератури
1 А. В. Головач "Статистика" ‑ К.: Вища школа, 1993.
2 В.Г. Шинкаренко, Н.И. Благоразуменко "Статистика автомобильного транспорта" ‑ Х.: Вища школа, 1989.
3. Кулінич О.І. «Теорія статистики». – К.: «Вища школа», 1992