Залізничний транспорт
1. Машини для укладання рейко-шпальної решітки
Укладання рейко-шпальної решітки при ланковому способі ведуть ланковими колієукладачами. Колієукладач включає укладальний кран, 2-5 моторні платформи й состав із чотиривісних платформ, обладнаних роликовими конвеєрами, портальними арками й пристроями для закріплення пакетів ланок. При великому фронті одна із платформ може бути обладнана електролебідкою для перетягування пакетів ланок уздовж состава на відстань до 200м. Зібрані на базі ланки укладають у пакети на платформи состава. Вони опираються на ролики рейками переверненої нижньої ланки. у такому випадку ланки обладнаються наконечниками. Пакети з 25-метровими ланками розміщають на двох чотиривісних платформах, а 12,5-метрові - на одній. При капітальному ремонті колії стару колійну решітку заміняють новою. У такому випадку необхідно мати не один поїзд, а два. Першим знімають старопридатну колійну решітку, тому поїзд називають колієрозбірним, другим укладають нову колійну решітку, його називають колієукладальним.
Малюнок1.1 - схеми поїздів: а – колієрозбірного;б - колієукладального
У голові колієрозбірного поїзда (малюнок 1.1) перебуває локомотив 1, за ним слідують чотиривісні платформи 2 з роликовим конвеєром. У середній частині розташована одна або дві моторні платформи 3, а у хвості - кран 4. Останній поланково розбирає рейко-шпальну решітку й вантажить ланки на платформу. У міру комплектації пакетів ланок їх перетягають по составу на передні платформи. На звільнених від колійної решітки ділянках шляху планують або очищають забруднений баласт, після чого в роботу вступає колієукладальний поїзд (рисунок 1.1), що складається з укладального крана 4 і чотиривісних платформ 2 з моторною платформою 3 посередині. У хвості поїзда ставиться локомотив 1. Число моторних платформ залежить від довгі фронту робіт і коливається від 1 до 3. У процесі роботи кран із причіпними до нього декількома платформами з ланками ведуть укладання. У міру необхідності нову партію пакетів ланок у голову укладань доставляють веденою моторною платформою із хвостової частини живильного состава, переміщуваної локомотивом. Укладальним краном укладають ланки нової колійної решітки й тимчасово їх стикають. У міру укладання ланок одного пакета поле перетяжки укладаються ланки наступного пакета. Число платформ, що причіпляють до МПД або КК, залежать від профілю колії. ДО МПД при ухилі до 5% можна причепити до дев'яти платформ, а до КК - до п'яти; при ухилі від 5 до 10% - відповідно 5 й 3 платформи, а при ухилі більше 10% - 3 й 1 платформу, вантажені пакетами. Після закінчення робіт обидва состави повертаються на ланкоскладальну базу, де розвантажують старі й вантажать нові ланки рейко-шпальної решітки. укладальні крани використають також для механізованої зміни стрілочних переводів.
1.1 Укладальні крани УК-25/9-18
Укладальні крани служать для зняття зі шляхи старопридатних рейкових
ланок й укладання нових ланок. Розрізняють наступні типи укладальних кранів: КК-25/9-18 вантажопідйомністю 18т і КК 25/21 вантажопідйомністю 21т для роботи з 25 метровими ланками й шпалами будь-яких типів; КК-25/9 вантажопідйомністю 9т для роботи з 25 метровими рейковими ланками й дерев'яними шпалами. а також з 12,5 метровими ланками із залізобетонними шпалами. Серійно випускається кран КК -25/9-18, широко поширені також крани КК-25/9.
Рисунок 1.2 – Схема укладального крана УК-25/9-18
Укладальний кран (малюнок 1.2) є самохідною одиницею й складається з моторної платформи 18, на якій на чотирьох телескопічних стійках 15 укріплена ферма 2 з розташованим на ній вантажопідйомним устаткуванням. Для установки ферми в робітники або транспортне положення передбачене гідросистема. По своїй конструкції й пристрою кран. за винятком вузлів вантажопідйомного встаткування. практично не відрізняється від крана КУ-25/9.
По прибуттю до місця роботи укладальний кран приводиться в робітники положення.
Цикл укладання однієї ланки колійної решітки складається з наступних операцій: захват і подьем ланки, переміщення уздовж ферми й винос ланки вперед по ходу руху крана, опускання ланки на баластову призму, стикування його з ранні покладеними ланками, відчеплення траверс вантажного візка з одночасним підніманням і пересування укладального крана по знову покладеній ланці шляху. Разом з укладальним краном переміщається також частина платформ укладального поїзда, вантажених пакетами ланок колійної решітки. Після того як усе ланки, що перебуває на платформі крана, покладені в шлях, перетягається із платформи на кран черговий пакет ланок колійної решітки.
Розбирання старого шляху краном виробляється у зворотному порядку. Рейкові ланки піднімають зі шляхи й укладають у пакет на платформу крана, а потім готові пакети переміщають по роликовому транспортері на платформи розбірного поїзда для транспортування їх на ланкоскладальну базу.
1.2 Машина для зміни стрілочних переводів
Машина призначена для зміни окремих стрілочних переводів
типів Р65, Р50 і Р45 марок 1/9 й 1/11 расчленненных на три блоки.
Рисунок 1.3 – Машина для заміни стрілочних переводів в робочому стані
Вона робить навантаження зібраних на виробничій базі блоків, їх транспортування до місця робіт, зміну старопридатного стрілочного переводу, транспортування знятих блоків і вивантаження їх на базі. Машина (малюнок 1.3 з двох чотиривісних платформ 1 вантажопідйомністю по 60т, обладнаних фермами 2, що утворять підкранова колія для вантажної каретки 9. трикутними фермами 16, що служать стінками для обпирання на них блоків перекладу, допоміжних механізмів 13 для поперечного зсуву й обвідного блоку 12 для поздовжнього пересування пролітної ферми 5. За допомогою цих механізмів ферму приводять у робоче й транспортне положення. Для приведення в робочі положення платформи розчіплюють, локомотивом відсувають одну з них доти, поки кінець пролітної ферми збіжиться із шарнірними з'єднаннями ферми на іншій платформі. Потім механізмами 13 пролітну ферму зрушують і з'єднують із фермою платформи.
При цьому утвориться єдина підкранова колія для пересування вантажної каретки з однієї платформи на іншу. На трикутних фермах розміщені противаги для зрівноважування однобічних навантажень на платформи від каретки й блоків стрілочного переводу. Для приведення машини в транспортне положення каретку закріплюють на лівій платформі, пролітну ферму роз'єднують у місцях шарнірного з'єднання її з фермою на правій платформі. Потім механізмами 13 зрушують пролітну ферму в усередину (на лівій платформі це зрушення здійснюється за рахунок шарнірної вставки 3) і пересувають її на праву платформу із застосуванням локомотива.
По платформі пролітна ферма пересувається на каткових візках 14. Після зчіпки платформ підготовляють машину до транспортування.
Вантажна каретка 9 постачена механізмами:
- підйому й опускання стріли й змінюваних блоків;
- висування штанг 6,11;
- привода механізму пересування.
Для відхилення штанг 6 передбачений окремий механізм.
1.3 Моторна платформа дизельна (МПД)
Платформа призначена для пересування пакетів нових ланок по составу до укладального крана в колієукладальному поїзді й для пересування пакетів ланок від крана на порожні платформи в путеразборочном поїзді. Будучи тяговою одиницею, ПМД пересуває частина состава робочого поїзда на ділянці робіт і виконує маневрові роботи на ланкоскладальній базі. Вона складається з рами 1 (Малюнок 1.4) з роликовим конвеєром 2, двох ходових візків 7, двох лебідок 17 для пересування пакетів рейкових ланок, пневматичного встаткування, двох дизель-генераторних установок, двох постів керування 4 зі знімними сидіннями 3 й електроустаткування. У середній частині рами розташовано дев'ять відсіків для розміщення основного встаткування. зверху вони закриті кришками 11. У центральному відсіку розміщені масляні й водяні радіатори 12. По обох сторони від них перебувають двигуни 15 дизель-генераторних установок. далие симетрисно із правої й лівої сторони розташовані генератори 16, контактори 18 і повітряні резервуари 20 пневматичної системи. Для доступу до дизель-генераторних установок, крім верхніх кришок, крім верхніх кришок передбачені бічні люки 6. Моторна платформа обладнана типовими ударно - упрямними приладами 10, автомобільними фарами 9, а також приладами світлової й звукової сигналізації. По вий довжині платформи на рамі встановлені два ряди двухреборчатих роликів. утворюючий роликовий конвеєр 2. По краях платформ ролики встановлені частіше, ніж по середині, що полегшує перехід пакета з однієї платформи на іншу. Поза відсіками на рамі розташовані акумуляторні батареї 13, баки для палива 21, баки для масла 14, лебідки для пересування пакетів ланок і компресор 2. По контурі платформи встановлені чотири пісочниці 5 й 8. Навантаження від рами платформи на ходові візки передаються через поперечні шкворневі балки з п’ятниками 19. Живлення постійним струмом електродвигунів ходових візків, лебідок і кранового устаткування здійснюється установкою, що складається з дизеля В1Д6 і генератора П-111П, з'єднаних втулочно-пальцевою муфтою.
Таблиця 1.1 - Технічна характеристика колієукладальних машин
Параметри | Машина для зміни стрілочних переводів | КК – 25/9 | МПД |
Вантажопідйомність,т | 120 | 9 | 32 |
Швидкість пересування, км/год | - | 70 | 80 |
Тип двигуна | Електростанція | Генератор | Генератор |
Потужність двигуна, кВт | 50 | 100 | 100 |
Маса машини, т | 140 | 78 | 20 |
Обслуговуючий персонал | 2 | 3 | - |
Швидкість підйому вантажу, м/с | - | 0,3 | 0,1 |
2. Пристрій для монтажу елементів колії та стрілочних переводів DESEC TRACKLAYER TL 70