Таблиця 9.1. Основні дії при виявленні ЕД.
Наміри (мета) | Дії |
1. Переконатися (підтвердити)-confirm | Дотримуватися обережності, візуальним оглядом переконається, що предмет є ЕД. |
2. Прибрати людей подалі - clear | Очистити зону, де знаходиться предмет, від людей включаючи приміщення над і під підозрілим предметом. |
3. Захистити місце знаходження ЕД - cordon | Встановити обгороджування, аби ніхто не мав ЕД доступу до місця, де знаходиться ЕД і міг наразитися на небезпеку. Уникаючи при цьому паніки серед пасажирів. |
4. Контролювати ситуацію - control | До прибуття кваліфікованих фахівців управляти подіями. Інформувати відповідні власті про виявлення ЕД. |
Не можна допускати які-небудь дії, які можуть змінити стан середовища усередині підозрілого предмету (світло, температура, шум і тому подібне). Ліквідація ЕД є обов'язком фахівців і замінювати їх членами екіпажа недопустимо.
Необхідно дотримувати наступні обережності:
- не наближатися до пристрою;
- не брати, не трясти, не торкатися, не відкривати, не перевертати підозрілий предмет;
- не тягнути, не обрізувати, не стосуватися дротів, вимикачів, запобіжників або кріплень;
- не використовувати УКВ радіостанції в радіусі 3 м довкола пристрою;
- не занурювати його у воду або лити на нього воду, оскільки це може викликати коротке замикання і вибух;
- не проносити металеві інструменти поблизу пристрою;
- не бігати поблизу ЕД;
- не палити поблизу від нього;
- не прибирати пристрій від людей; move people away from the device.
Якщо пристрій виявлений на судні, що стоїть в порту, капітан повинен вирішити на якій стадії слід евакуювати судно, відповідно до SSP, залишивши на борту лише необхідний персонал для технічної підтримки службі безпеці (security service). Пункт (зона) евакуації на берег має бути знайдений і очищений перед початком руху пасажирів і екіпажа.
Якщо предмет виявлений, коли судно знаходиться в морі, вирішення капітана повинне грунтуватися на розмірах і місці його розташування, позиції судна і часу необхідному для здобутті допомоги від спецслужб.
У число заходів, які можуть бути зроблені, входять:
- необхідність евакуювати (звільнити від людей) зони вище і нижче за місце розташування предмету, аби ніхто не знаходився поблизу ЕД;
- інформування компанії і відповідних властей в зоні відповідальності яких знаходиться судно;
- відкриття дверей і бортових портів, аби мінімізувати первинні пошкодження;
- необхідність спорудження запобіжної системи (з матраців або мішків з піском) довкола пристрою, аби пом'якшить удар;
- дотримання інструкціям берегових властей або компанії;
- встановити найближчий безпечний порт і змінити курс;
- проінструктувати всіх на борту про необхідність триматися подалі від дверей, люків і ін. отворів, ведучих з приміщення, де знаходиться ЕД, аби уникати можливої поразки при вибуху, і ін.
Дії при огляді судна.
Капітан SSO відповідальний за встановлення процедури по огляду судна і пошуку підозрілих предметів. Відповідні учення слід проводити, аби зробити план ефективним, прийнятним і таким, що розуміється всіма на борту. Він повинен включати дві умови:
- як розпізнати підозрілий предмет (ЕД);
- як поступати з виявленим ЕД.
Пошук повинен проводитися відповідно до специфічного плану і ретельно контролюватися, аби забезпечити повний огляд судна. План повинен покривати всі можливі місця розташування вибухових і ін. небезпечних пристроїв і не допускати пропусків. Має бути вироблена система для маркіровки або запису оглянутих або очищених зон. Палуба і зони, призначені для огляду, повинні нумеруватися, це полегшує контроль проведення огляду і не допущення не оглянутих місць із-за забудькуватості або через недогляд. Члени екіпажа мають бути добре знайомі із зонами, що оглядаються, це допомагає виявити підозрілі (що знаходяться на місці або що знов з'явилися) предмети. Має бути встановлене місце (КП), куди особи ведучі пошук повинні направляти свої повідомлення. План пошуку має бути орієнтований на швидкий за часом і всесторонній огляд всіх приміщень судна, де можуть знаходиться небезпечні предмети. Основні дії з організації пошуку небезпечних пристроїв в різних ситуаціях приведені в таблицях: «Searches after leaving а port», «Establishing а search plan».
Заходи по пошуку незаконних пасажирів.
Згідно новим міжнародним стандартам і рекомендаціям, затвердженим ІМО, судна повинні ретельно оглядатися перед відходом з портів, в яких існують високий ризик проникнення на борт незаконних пасажирів (stowaways). Нові вимоги, які внесені до Конвенції по полегшенню морського судноплавства (FAL). передбачають, що держави-учасники повинні забезпечувати, аби на судах під їх прапором приймалися всі необхідні заходи запобігання ДОСтупу на борт stowaways. Рекомендується, аби органи державної влади, керівництво портів, судновласники так само, як капітани суден, співробітничали між собою і приймали спільні заходи для недопущенні інцидентів з незаконними пасажирами. Зокрема вказується на необхідність регулярного патрулюванні причальної зони в портах, установки спеціальних обгороджувань тих вантажів, в яких легко можуть сховатися люди, же що гавкають попасти на судно, і постійного контролю вантажів і портових працівників в цих зонах. Звертається увага на можливість контрабанди людей, у зв'язку з чим ІМО закликає до співпраці відповідні владні структури: поліцію, митницю імміграційні органи, покликані ліквідовувати таку практику. Нові стандарти і рекомендації включають перелік мінімальних заходів (обережностей), які повинні проводитися на судні при відвідинах порту, в якому можлива спроба незаконного проникнення на борт. Всі двері, люки і інші засоби входу в трюми або комори, які не використовуються в період стоянки в порту, мають бути закриті, кількість засобів доступу на судно (трапи, сходні) має бути мінімальною і контролюватися, так само, як і морський борт судна. На судні має бути пильна палубна вахта, слід вести облік людей, що прибулих на судно і зійшли на берег Повинен забезпечуватися надійний зв'язок між вахтовими на палубі і відповідальним офіцером. У нічний час відповідне освітлення повинне підтримуватися уздовж корпусу судна.
В той же час. нові стандарти зобов'язали капітанів суден, на борту яких виявлені в морі незаконні пасажири, прийняти необхідні заходи для забезпечення їх безпеки, здоров'я, недоторканості, включаючи постачання їх їжею, житлом, відповідною медичною допомогою і засобами санітарії. Відносно передачі виявлених на судні stowaways після того, як воно покинуло територіальні води даної держави, документи ІМО рекомендують капітанам не відхилятися від запланованого рейса, поки не буде отримано відповідний дозвіл властей порту, в який судно може зайти для передачі на берег незаконних пасажирів. Також обумовлюється, що, якщо stowaways визнані неприйнятними в країні, де вони передані з судна, їх слід повернути в країну, в якій вони пробралися на судно. Якщо порт якої-небудь держави відмовляє прийняти stowaways, ця держава повинна негайно інформувати державу прапора судна, що доставило такого роду пасажирів, про причини своєї відмови. Вказані доповнення до FAL Convention, увійшли в силу з 1 травня 2003 року. Виходячи з викладеного, вочевидь, що в портах держав, де високий ризик спроб незаконної міграції на морських судах (країни Африки, Індійського субконтиненту), на судах повинні робитися всі необхідні заходи, аби не допустити проникнення на борт незаконних осіб. Перед відходом з порту має бути проведений силами екіпажа ретельний огляд судна для виявлення stowaways і їх повернення на берег.
9.2 Політика судноплавної компанії відносно алкоголю і наркотиків, основні принципи і документи
Політика судноплавної компанії.
Політика судноплавної компанії (D&A Policy) має бути сформульована чітко, ясно, в простих виразах і доведена до всіх членів колективу. Поважно, аби самі моряки брали участь в розробці політики, тоді в ній будуть враховані їх потреби, пропозиції і інтереси. Вимоги політики не мають бути складні мі. Насправді, чим простіше, тим краще. Проте вони мають бути всесторонніми, особливо, що стосується чинників робочого моста і розвинена взаємин на борту судна.
Політика може коректуватися, змінюватися, доповнюватися, тобто бути досить гнучкою, оскільки певні зміни бувають необхідні.
Політика повинна будуватися, виходячи з двох рівнів:
а) пропонуючи збільшити обізнаність відносно D&A і практичного вчення (освіта), вона звертається до окремих осіб, аби вони перейняли на себе відповідальність за ефективність свого вкладу в боротьбі проти зла. Моряки несуть відповідальність за виконання своїх виробничих обов'язків здоровим і безпечним способом:
б) проте затверджується, що люди не діють у вакуумі, що тут є багато зовнішніх чинників, що впливають на стосунки і поведінку людей. Судноплавна компанія бере на себе аналіз чинників, які пов'язані з виробництвом робіт і несе відповідальність за забезпечення "здорових" і безпечних суден.
Всі судноплавні компанії повинні мати в друкарському вигляді політику, яка може легко зрозуміти моряками і береговим персоналом. Багато компаній зараз мають роздільні політики для берегового і плавскладу.
У керівництві МАРНОТРАТНИК наводяться зразки таких політик для суден і берегових офісів— відносно алкоголю і наркотиків окремо.
А. Правила, що стосуються вживання алкоголю на борту судна.
Мають бути ясними і викладені без всякої невизначеності. Деякі компанії повністю забороняють вживання алкоголю на борту. Інші мають політику, що стосується зловживання алкоголем: вони вирішують обмежене вживання, але не терплять інтоксикації або погіршеної поведінки.
Якщо вживання алкоголю вирішується, має бути встановлена допустима максимальна концентрація алкоголю в крові, аби уникнути невизначеності. Так, Підкомітет ІМО по стандартах підготовки, дипломування моряків, несення вахти (STW) вказує, що допустимий рівень алкоголю в крові поділ дружин бути менше 0,08%. Розробники політики повинні мати на увазі, що немає єдиного універсального мінімуму для вживання алкоголю, оскільки люди розрізняються по вазі, рівню терпи мости, генетичним особливостям, метаболізму і ін. Те, що може бути безпечним рівнем для одного, не буде таким для іншого.