Тема:Додаткове обладнання бульдозерів
Зміст
ВСТУП
1. ПРИЗНАЧЕННЯ Й КЛАСИФІКАЦІЯ БУЛЬДОЗЕРІВ
2. ДОДАТКОВЕ УСТАТКУВАННЯ І ЗМІННІ РОБОЧІ ОРГАНИ
3. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ І РЕМОНТУ МАШИН
4. ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ НА БУДІВЕЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Універсальним обладнанням‚ з якого починається майже кожне будівництво‚ є бульдозер. Зовнішній вигляд цих могутніх машин залишається незмінним багатьох років - гусеничний трактор‚ перед яким кріпиться інструмент для виробництва робіт - металевий відвал, а на особливій гідравлічній системі, позаду - розпушувач.
Бульдозер невибагливий в обслуговуванні‚ володіє високою прохідністю і маневреністю.
Через особливості виробництва (модульні замінювані вузли) бульдозери володіють високим ступенем ремонтопридатності. На будівельних майданчиках також можна зустріти і пневмоколісні бульдозери‚ які працюють на зачисних роботах і на легких грунтах.
Бульдозер - це основна машина для проведення підготовчих робіт. Він застосовується для копання і переміщення ґрунту на невеликі відстані (до 100 м), копання траншей і котлованів, їх засипання, розрівнювання ґрунту і планування майданчиків. Крім того, бульдозер може застосовуватися для розчищення траси під майбутній трубопровід, а також - під приміщення і споруди. В зимовий час його застосовують для розчищення доріг і майданчиків від снігу. При розчистці і плануванні траси за допомогою цих машин виконується валка дерев (діаметром до 0,15 м), викорчовування пнів (діаметром до 0,3 м), зрізання повздовжніх і поперечних уклонів, підсипка низовин. Комплекс робіт напрямлених на виконання цієї умови називається рекультивацією. В процесі рекультивації родючий шар знімається і переміщується бульдозером.
Завдання даної роботи полягає у тому, що необхідно охарактеризувати: особливості конструкції додаткового обладнання бульдозерів; навести їх технічні характеристики; описати процеси виконання робіт та правила техніки безпеки при виконанні цих робіт.
1. ПРИЗНАЧЕННЯ Й КЛАСИФІКАЦІЯ БУЛЬДОЗЕРІВ
В залежності від потужності і конструкції бульдозери можуть працювати на різних ґрунтах: від болотистих і піщаних до розбірних, взірваних або розпушених порід і руд. При можливості перекосу відвалу і достатньому тяговому зусиллі бульдозерами з неповоротним відвалом можна розробляти до 70% всіх видів ґрунту. Бульдозери з поворотним відвалом мають обмежену область застосування. Їх використовують при засипці траншей поперечними ходами і прокладки доріг. При цьому повернутий відвал дає деякі переваги. Положення центру тиску базових тракторів не дозволяє використовувати відвал, повернутий на кут не менший 600 від поздовжньої осі. У зв'язку з цим неперервний схід ґрунту в сторону не забезпечується і тому робота неперервними повздовжніми проходами практично не дає ефекту. До 90-95% часу такі бульдозери працюють з прямою установкою відвалу. Бульдозери класифікують за призначенням, номінальному тяговому зусиллі і різними конструктивними признаками. За призначенням розрізняють бульдозери загального призначення і спеціальні.
Бульдозери загального призначення виконують копання і розробку грунтів, порід і матеріалів в середніх грунтових (супісчані, суглинясті і глинясті грунти, тріщануваті сланці, легкі випняки і т. п.) і в помірних кліматичних умовах з температурою навколошнього повітря від -40 до +40 С. Скоріше всього їх обладнують неповоротним в горизонтальній площині відвалом. Поворотним відвалом обладнують в основному легкі і малогабаритні трактори.
Спеціальні бульдозери призначені для виконання таких робіт, як прокладка шляхів і доріг, згрібання торфу, розрівнювання кавальєрів, підземна або підводна розробка матеріалів, розробка легких матеріалів (вугілля), а також для роботи в тяжких кліматичних і експлуатаційних умовах. На спеціальних бульдозерах використовують відвали різних типів, відповідаючих їхньому призначенню.
За номінальним тяговим зусиллям бульдозери поділяють на дуже тяжкі - з номінальним зусиллям більше 300 кН, тяжкі - 200-300 кН, середні - 135-200 кН, легкі - 25-135 кН і дуже легкі - менше 25 кН. Номінальне тягове зусилля залежить від маси базового трактора.
Рис. 1.1. Гусеничний бульдозер
Рис. 1.2. Колісний бульдозер
За ходовою частиною існують бульдозери гусеничні і колісні. Останні застосовуються рідко.
За типом робочого органа розрізняють наступні бульдозери:
Рис. 1.3. з неповоротним відвалом, який встановлений перпендикулярно повздовжньої осі машини і не може повертатися;
Рис. 1.4. з неповоротним полусферичним відвалом, бокові стінки якого встановлені під невеликим кутом до лобової поверхні;
Рис. 1.5. з неповоротним сферичним відвалом, складається з трьох приблизно рівних частин, встановлених одна до одної під кутом 150 ;
Рис. 1.6. з неповоротним посиленим відвалом, обладнаний амортизаторами для зменшення ударних навантажень при штовханні скреперів;
Рис. 1.7. з поворотним відвалом, встановленим в горизонтальній площині під кутом в обидві сторони від поздовжньої осі машини або перпендикулярно до неї;
Рис. 1.8. універсальні з шарнірно з'єднаним відвалом з двох половин, які можна встановити до повздовжньої осі машини або перпендикулярно до неї.
Існують також відвали інших типів, призначені для специфічних робіт, але вони розповсюджені значно менше. Наприклад, відомі відвали з щелепним захватом для переміщення сипучих матеріалів на великі відстані або під водою; з двома відвальними поверхнями для роботи переднім і заднім ходом; з відвальною поверхнею в сторону машини для роботи від стінки; обернені для роботи на себе і від себе; з вмонтованими по краях зуб'ями для роботи в лісних і інших тяжких умовах; з колуном і загостреним ножем для розчищення місцевості від дерев і кущів; з подовженою відвальною поверхнею для переміщення вугілля і інших сипучих матеріалів.
Найбільш розповсюджені в даний час бульдозери з полусферичним неповоротним відвалом і механізмом перекосу.
За типом рами розрізняють бульдозери з охоплюючою і внутрішньою рамою. Внутрішню раму використовують для бульдозерів-штовхачів, жорсткість яких має бути підвищена.
За типом механізму керування розрізняють бульдозери з гідравлічним і канатно-блочним керуванням. Керування останнього типу в даний час майже не використовують. Автоматизоване керування застосовують в основному на планувальних роботах.
2. ДОДАТКОВЕ УСТАТКУВАННЯ І ЗМІННІ РОБОЧІ ОРГАНИ
З метою розширення області призначення бульдозери забезпечені додатковим обладнанням: розрихлювальними зуб'ями, відкосниками, відкрилками, розширювачами, продовжувачами, канавними наставками, лижами, вилами і т. д.
Рис. 2.1.
Гідравлічні розширювачі, які можна з кабіни встановлювати під любим кутом до відвалу, починаючи від перпендикулярного положення і закінчуючи неробочим положенням, коли вони повернуті назад і майже не виходять за габарити відвалу, ефективні майже в будь-яких умовах, за винятком роботи на тяжких розпушених скальних породах.
Область застосування бульдозерів може характеризуватися відношенню тягового зусилля до довжини ріжучої кромки і можливого вертикального зусилля до опорного майданчика ножів. Використання гідравлічно-керованого з кабіни механізму перекосу відвалу забезпечує підвищення цих показників.
Рис. 2.2 Однозубий розпушувач
Розпушувачі найбільш часто асоціюють з гусеничним бульдозером, тому що вони дозволяють розробляти більш міцні ґрунти, скельні породи, мерзлі матеріали. У цьому випадку попередньо рихлять породи, а потім транспортують їхнім відвалом. Розпушувачі використовують при уривку котлованів, траншів, устрої виїмок, гідротехнічних споруджень, при підготовці підстави дорожнього полотна, розробці корисних копалин відкритим способом (вугілля, руди, золотоносних розсипів), розкривних роботах.
Розрізняють одно- і багатозубові розпушувачі. Однозубий розпушувач оснащений однією стійкою, в результаті чого чинність тяги зосереджена на одному робочому органі. Завдяки цьому він може руйнувати більш міцні породи. Крім того, однозубий розпушувач має меншу металоємність, чим багатозубий.
У зубі виконано до трьох отворів. Тому його встановлюють у рамі на різній висоті, забезпечуючи східчасту зміну глибини розпушування залежно від міцності розроблювального матеріалу.
Рис. 2.3 Тризубий розпушувач
Тризубий розпушувач оснащений трьома знімними стійками, розміщеними на рамі на однаковій відстані одна від іншої. Два бічних зуби можна знімати. Тризубі розпушувачі відрізняються більшою матеріалоємністю й призначені для роботи на більш легких породах і мерзлих ґрунтах.
Рис. 2.4. Задні розпушувачі й підвіски: