а - однозубий, б - тризубий, в - триланкова підвіска, г - паралелограмна підвіска, д - паралелограмна підвіска зі змінюваною ланкою; 1,6 - рами, 2 - гідроциліндр керування, 3 - балка, 4 - зуб, 5 - наконечник, 7 - тяга, 8 - гідроциліндр зміни кута розпушування
По системі підвіски розпушувачів на тракторі найбільше розповсюджена триланкова, паралелограмна, паралелограмна зі змінюваною ланкою.
При триланковій підвісці до опорної рами шарнірно кріплять раму 6 з робочою балкою 3. У балку встановлений зуб 4, на кінці якого укріплений знімний наконечник 5. Триланкова підвіска відрізняється простою конструкцією, але не забезпечує постійного кута розпушування при підйомі й заглибленні зуба. При паралелограмній підвісці розпушувач встановлений на чотирьохланковику й зберігає постійний кут розпушування в процесі роботи. На опорній рамі 1 шарнірно встановлена рама 6 і верхня тяга 7, до яких на пальцях підвішена робоча балка 3. У неї вставлена стійка зуба, утримувана поперечним пальцем.
При паралелограмній підвісці зі змінюваною ланкою замість верхньої тяги встановлені гідроциліндри. Вони збільшують або зменшують відстань між верхніми шарнірами рами і балки 3 і в такий спосіб змінюють кут розпушування. Цей тип підвіски підвищує продуктивність розпушувача, полегшує виглиблення устаткування й зменшує навантаження на трактор.
Рис.2.5.Однозубий розпушувач ДП-26С:
1 - шпилька, 2, 13 - рами, 3, 6, 8, 10, 12, 15 - пальці, 4 - тяга,5 - гідроциліндр підйому-опускання, 7 - балка, 9 - зуб,11- наконечник, 14 - болт, 16 – сережка
Опорна рама 2 містить у собі опорну плиту, у якій зроблені два вікна для регулювання бортових фрикціонів трактора й отвори під кріпильні шпильки. Посередині перпендикулярно плиті приварені дві стійки. Зв'язок між стійками й плитою посилена двома поперечними кронштейнами. Між собою стійки скріплені вертикальним аркушем. У стійках виконані два отвори для кріплення верхньої тяги й гідроциліндрів.
У нижній частині по краях плити розташовані дві пари вушок для шарнірного кріплення нижньої рами, а в центрі - втулка під болт, що нарізним сполученням зв'язаний причіпною сережкою із заднім мостом трактора. Внизу стійки пов'язані з вушками рами нижнім поясом твердості.
Верхня тяга 4 складається із двох щік з навареними підсилювальними накладками. Коробка й верхній аркуш утворять коробку жорсткості. В отвори щік запресовані знімні розжарені втулки для збільшення терміну служби шарнірів і поліпшення ремонтопридатності.
Робоча балка 7 являє собою об'ємну металоконструкцію, зварену із двох стійок і зв'язану між собою попереду й позаду аркушами. Всередині конструкції приварена обойма з опорою внизу, що є напрямною для зуба. Всередину обойми вставляють зуб 9 і фіксують пальцем 8. Зовні внизу на балці передбачений виступ для упору бульдозерним відвалом при розпушуванні важких ґрунтів.
Рама 13 зварена з вигнутих щік з накладками, які зв'язані верхнім і нижнім аркушами. Попереду й позаду також приварені аркуші, завдяки чому утворена тверда об'ємна металоконструкція.
Зуб 9 складається зі стійки прямокутної форми й наконечника 11. Бічні грані стійки зрізані для зменшення опору розпушування й полегшення установки зуба в робочу балку. У стійці виконані два отвори, за допомогою яких вона фіксується в робочій балці у двох положеннях, що дозволяє рихлити ґрунт на різну глибину. До верхнього торця приварена вантажопідйомна скоба. Знизу стійка закінчується загостреним носком, на який надягнений знімний наконечник 11. Його фіксують на стійці пальцем 10, що втримується від довільного випадання пружинною чекою, що входить у кільцеву проточку. При вибиванні пальця чека розтискається й він виходить із отвору.
При розпушуванні верхня крайка наконечника інтенсивно зношується. Тому наконечник має дві симетрично розташовані ріжучі крайки. При зношуванні однієї з них наконечник перевертають на 180° і знову надягають на зуб розпушувача.
Для керування розпушувачем застосовані два гідроциліндри 5 подвійної дії, що однією стороною прикріплені пальцями до робочої балки.
При висуванні штоків гідроциліндрів розпушувач піднімається, при втягуванні - заглиблюється. Гідроциліндри з'єднані рукавами високого тиску з гідророзподільником, що встановлений у гідросистемі базового трактора.
Додаткове устаткування (Рис. 2.6.) встановлюють переважно на бульдозерах з неповоротними відвалами, використовуючи болти з гайками, тому його називають знімним.
Поширювачі 1 застосовують при роботі на легких ґрунтах або насипних матеріалах. Вони збільшують ширину відвала, призму волочіння й продуктивність бульдозера. Поширювачі являють собою секції, вигнуті по профілі основного аркуша бульдозера. Їх жорстко кріплять до бічних щік відвала під кутом 30о до поверхні.
Відкрилки 2 дозволяють зменшувати витоку ґрунту із призми в бічні валики. Виконують відкрилки у вигляді виступаючих бічних ножів із загостреними ріжучими крайками, скошеними назад у верхній частині. Ножі жорстко пригвинчені до бічних щік із двох сторін відвала.
Рис. 2.6. Додаткове устаткування бульдозерів з неповоротним відвалом: 1 - поширювачі, 2 - відкрилки, 3 - подовжувачі, 4 - розпушувальний зуб, 5 киркувальник для виломлювання асфальтових покриттів, 6 - гребінчастий ніж, 7 - канавна надставка, 8 - укісник, 9 - опорна лижа, 10 - вантажні вила, 11 - вантажопідйомний гак
Подовжувачі 3 відвали виготовляють за формою його лобового аркуша й підсилюють поясами позаду. До кожної бічної щоки відвала болтами з гайками кріплять по одному подовжувачу. Застосовують подовжувачі при планувальних роботах або переміщенні легких насипних матеріалів (вугілля, ошурок, силосу).
Розпушувальні знімні зуби 4 застосовують у тому випадку, коли бульдозер не обладнаний заднім розпушувачем. Їх можна встановлювати попереду або позаду відвала. Передній зуб монтують на лобовому аркуші відвала. Задні зуби кріплять шарнірно на нижньому поясі твердості відвала. При передньому ході машини зуби повертаються назад проти напрямку руху й не перешкоджають розробці матеріалу відвалом. Під час руху назад відвал піднімає над робочою поверхнею, зуби автоматично опускаються на шарнірній осі до упору в нижній пояс і рихлять ґрунт. На відвал установлюють 1...3 поворотних задніх розпушувальних зуба.
Киркувальник 5 для виламування асфальтових покриттів навішують із боку лобового аркуша по типу передніх розпушувальних зубів.
Гребінчасті ножі 6 застосовують для розробки мерзлих матеріалів, сколювання льоду з дорожнього полотна. Встановлюють гребінчасті ножі на підножеву плиту замість середніх і бічних ножів. На ріжучій крайці гребінчастих ножів виступають зуби невеликої довжини.
Канавну надставку 7 застосовують для уривки дрібних траншів і каналів під кабельні лінії й водостічні жолоби. По конструкції й способу кріплення на відвалі вона подібна передньому розпушувальному зубу, але більше зуба по ширині. Форма надставки відповідає профілю траншеї.
Укісник 8 призначений для формування й планування укосів виїмок і насипів при спорудженні доріг. Він являє собою відвальний аркуш, посилений позаду поздовжніми балками. Збоку аркуша приварена посадкова підстава, через яку укісник болтами з гайками жорстко кріплять до лівої або правої бічної щоки відвала.
Опорні лижі 9 встановлюють попереду або позаду відвала. Вони призначені для поліпшення плануючих властивостей бульдозера за рахунок додаткової опори на робочу площадку. Передні лижі кріплять шарнірно на виступаючому кронштейні, що встановлений на лобовому аркуші відвала, задні - приварюють жорстко до відвала або до брусів, що штовхають.
3. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ І РЕМОНТУ МАШИН
Виробництво земляних робіт бульдозерами і розпушувачами необхідно виконувати відповідно до вимог Снип Ш-4-80 "Техніка безпеки в будівництві".
До роботи на бульдозері і розпушувачі допускається машиніст, що вивчив пристрій і правила експлуатації, викладені в технічній документації, прикладеної до машини, а також техніки безпеки, викладену в будівельних нормах і правилах, і маючий посвідчення на право керування машиною.
Бульдозер і розпушувач, що надійшов в організацію для експлуатації, має паспорт машини, що складається з технічного опису, і інструкцію з експлуатації, а також форми для обліку технічного стану машини і даних по його експлуатації. Додатково до паспорта бульдозера і розпушувача додаються паспорти й інструкції з експлуатації комплектуючих складальних одиниць (трактора, електроустаткування).
Паспорт містить зведення про призначення машини; технічну характеристику; опис конструкції і принцип роботи основних вузлів і механізмів; системи приводу; системи керування і приладів і основні правила експлуатації; вказівки по технічному обслуговуванню машини, регулюванню механізмів, системи приводів і автоматичних систем для роботи в автономному режимі.
До інструкції з експлуатації додається перелік запасних частин, інструмента і устаткування, що поставляються з машиною.
Щоб уникнути нещасних випадків і пошкодження машини обслуговуючий персонал зобов'язаний знати і суворо дотримуватися правил техніки безпеки.
Перед початком роботи необхідно переконатися в справності машини. Перед пуском двигуна перевіряють положення важеля головної муфти зчеплення і важеля коробки зміни передач. Важіль переключення передач повинний знаходитися в нейтральному положенні, тому що при пуску основного двигуна машина може почати рухатися.
Забороняється експлуатувати машини при наявності в них наступних несправностей: