Згідно з пунктом 11.5 Закону України "Про податок на додану вартість" платники податку при ввезенні (пересиланні) товарів в Україну можуть подавати митним органам простий вексель на суму податкового зобов'язання (податковий вексель). Це не поширюється на операції з ввезення (пересилання) підакцизних товарів та товарів 1 - 24 груп УКТЗЕД.
Базою для оподаткування замороженої продукції, що ввозяться на митну територію України платниками податку, є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша за митну вартість, зазначену у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону країни, сплати брокерських агентських, комісійних та інших видів винагород, а також інших податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включається в ціну товарів (робіт, послуг).
У нашому випадку заморожена овочева суміш перцю „Папрікаш” - імпортується за зовнішньоекономічним договором, на умовах поставки EXW-Лежайськ. Нарахування митних платежів (у графі 47) вантажної митної декларації митні платежі наведено у таблиці 3.1.
Таблиця 3.1
Графа 47 "Нарахування мита та митних зборів"
Вид | Основа нарахування, грн | Ставка | Сума | СП |
020 | 5638,45 | 0,2 EUR | 6252,64 | 01 |
028 | 19108,63 | 20% | 3821,73 | 01 |
020 - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності – 6252,64грн.;
Оплата всіх платежів проводиться в національній валюті і перерахунки проводяться по курсу, що діє на момент митного оформлення. Курс євро до гривні становив 5,644 гривень за один євро.
028 - податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності –3821,73грн (Додаток Д).
Усі ці нарахування можуть сплачуватися способами, наведеними у табл.4.1.
Класифікатор видів сплати Таблиця 4.1.
Код способу платежу | Найменування способу платежу |
1 | 2 |
01 | Безготівковий розрахунок через банківські установи |
02 | Внесення готівки до каси митниці або банку |
03 | Вексель авізований |
06 | Умовне нарахування |
Отже, можна сказати що нарахування митних платежів – важливе джерело бюджетних доходів, оскільки податок на імпорт чи експорт, яким є мито, організаційно зібрати набагато легше, ніж інші види податків, оскільки він повинен сплачуватися на момент чи до моменту фізичного перетину товаром митного кордону України. Захист галузей, які ще тільки починають розвиватися в одних країнах, але вже досить сильно розвинені в інших, потребують тимчасового митного захисту зі сторони держави. Також це засіб стимулювання вітчизняного виробництва, оскільки національна промисловість не в змозі конкурувати з товарами, що виробляються за кордоном. За таких умов національний виробник потребує захисту за допомогою мита на імпортні товари. Серед недоліків є те, що мито уповільнює економічне зростання. Економічний добробут країни, що розвивається знижується від введення імпортного мита. Одностороннє введення мита нерідко призводить до торгівельних війн, що підривають стабільність міжнародної торгівлі та міжнародної економіки в цілому. Також мито призводить до збільшення податкового тягаря що вимушє споживачів купувати як імпортні, так і аналогічні місцеві товари за більш високими цінами.
3.4. Декларування замороженої плодоовочевої продукції митним органом України
Імпорт - митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень. Ввезення замороженої плодоовочевої продукції на митну територію України в режимі імпорту передбачає:
1) подання митному органу документів, що засвідчують підстави та умови ввезення цього товару на митну територію України;
2) сплату податків і зборів, якими обкладаються товар під час ввезення на митну територію України відповідно до законів України;
3) дотримання вимог, передбачених законом, щодо заходів нетарифного регулювання та інших обмежень [1].
Декларування відбувається шляхом заявлення по встановленій формі (письмовій, усній і т.д.) точних даних про мету переміщення через митний кордон України товарів і про самі товари, а також будь-яких відомостей, необхідних для митного контролю і митного оформлення. Уніфікованим документом, що містить необхідні відомості про товари та інші предмети, що переміщуються через митний кордон України в рамках експортно-імпортних операцій, є вантажна митна декларація (ВМД).
Вантажна митна декларація – це уніфікований документ, що містить відомості про товари або власність, що переміщуються через митний кордон України, про відправника, одержувача або декларанта вантажу, про спосіб і порядок переміщення вантажів через кордон, умови поставки, способи розрахунків та інші відомості, необхідні для митного оформлення та нарахування митних платежів.
Декларування товарів і інших предметів здійснюється безпосередньо власником або на основі договору іншими підприємствами, допущеними митницею до декларування.
Товари, що перевозяться через митний кордон України громадянами, декларуються цими громадянами.
Для здійснення митного оформлення при імпорті замороженої продукції декларант подає митниці такі документи та потрібну кількість їх копій:
а) особистий паспорт або інший документ, що засвідчує особу, виданий уповноваженим на це державним органом, документи, що підтверджують повноваження декларанта на здійснення декларування товарів і транспортних засобів, облікову картку суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності або в установлених випадках її завірену копію;
б) ВМД, заповнену згідно з митним режимом імпорт (Додаток Д);
Відповідно до Інструкції декларантом заповнюються такі графи: A, B, 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 15а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 49, 54.
Графи 7, C та D заповнюються інспектором митниці.
Інші графи ВМД не заповнюються.
Особливості заповнення граф. Графа 1 "Тип декларації". У першому підрозділі графи проставляється літерний код напрямку переміщення товарів "ІМ", у другому - код митного режиму "40", третій підрозділ не заповнюється.
Графа 2 "Відправник/Експортер". У графі зазначаються реквізити відправника-нерезидента відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ( наприклад фірмаINVESTPLUS Польща). Відправник може бути не зазначений безпосередньо в зовнішньоекономічному договорі (контракті). Якщо нерезидент, що є стороною зовнішньоекономічного договору (контракту), доручає підприємству-виробнику або іншій юридичній чи фізичній особі - нерезиденту відправити за його дорученням на митну територію України відповідно до умов цього договору (контракту) на адресу українського одержувача товари та інші предмети, то в графі зазначаються відомості про нерезидента - сторону зовнішньоекономічного договору (контракту) і згідно з пунктом 1.4 Інструкції вчиняється запис "Див. на звороті", а на зворотному боці ВМД наводяться відомості про відправника товару.
Графа 8 "Одержувач/Імпортер".У графі зазначаються відомості про одержувача товарів відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту). Одержувач може бути не зазначений безпосередньо в зовнішньоекономічному договорі (контракті). При митному оформленні за посередницьким договором (контрактом) у графі зазначаються відомості про особу, що набуває права власності на товари за цим договором (контрактом). Якщо при цьому одержувачем товару є інша особа, то в графі зазначаються відомості про особу, яка набуває права власності на товари за зовнішньоекономічним договором (контрактом), і вчиняється запис "Див. на звороті", а на зворотному боці ВМД наводяться відомості про безпосереднього одержувача товарів.
Графа 18 "Транспортний засіб при відправленні". Зазначаються відомості про транспортний засіб, на якому здійснюється доставка товару у митницю оформлення.
Графа 21 "Транспортний засіб на кордоні". Зазначаються відомості про транспортний засіб, на якому товар надійшов на митну територію України.
Графа 27 "Місце завантаження/розвантаження". Графа не заповнюється, якщо транспортний засіб під час доставки товару з пункту пропуску на митному кордоні України в митницю призначення не змінюється. При перевезенні товарів з перевантаженням, у тому числі на митному ліцензійному складі, розташованому не в зоні діяльності митниці призначення, у графі зазначаються відомості про митний орган, у зоні діяльності якого проведено перевантаження (розташовано склад).
Графа 29 "Митниця на кордоні". У графі зазначаються назва та код митного органу, через який товари були ввезені на митну територію України. При оформленні товарів у вільний обіг після перебування в режимі митного складу графа не заповнюється.
Графа 37 "Процедура". У графі зазначається 6-значний код процедури. Якщо відповідно до митного режиму випуску у вільний обіг декларуються товари, на які оформлювалися загальні ВМД, попередні декларації, декларації-зобов'язання, то зазначається код "00".
Графа 45 „Митна вартість”. Під ціною угоди слід розуміти фактично сплачену вартість товару чи ту, що підлягає сплаті за імпортовані товари на момент перетину ними митного кордону України. Базова умова поставок замороженого перцю є FCA –Люблін. Дані умови поставки передбачають поставку даного товару із використанням будь-якого виду транспорту, в нашому випадку - автомобільний транспорт. Продавець вважається таким, що виконав свої обов’язки з постачання товару, з моменту передання товару покупцеві.