Ідея висотних міст є дуже популярною, її з захватом підтримують багато країн – Дубай, Японія, Китай… Але величні міста можуть з’явитися там, де не зовсім очікуєш їх побачити – наприклад, в Лондоні. Британська компанія Popularchitecture запропонувала для Лондона не менш грандіозний проект: 1,5-кілометровий хмарочос Mile-High Eco Tower (мал. 4.1). Ця 500-поверхова вежа повинна надати житло 100 тисячам чоловік, а також - всю необхідну інфраструктуру: школи, лікарні, ковзанки, басейни й паби (куди в Лондоні без пабів). Британці припускають, що трохи розташованих неподалік друг від друга Mile-High Eco Tower можуть скласти справжнє місто в небі. І хоча вартість зведення такого комплексу, мабуть, досить висока, він може виявитися цікавим для власників, з урахуванням співвідношення гігантського числа мешканців (плюс, відповідно, усіляких магазинів, кінотеатрів і іншого) і використаної такими хмарочосами скромної ділянки землі, у Лондоні - дуже дорогої. При цьому вартість однієї такої споруди складатиме 10 млрд. доларів.
Мал. 4.1. Mile-High Eco Tower серед будівель Лондона.
"Зеленою" енергією будинок повинні (хоча б частково) забезпечувати вітряки, а більші круглі прорізи в тілі цього хмарочоса-труби повинні гарантувати доступ світла висячим садам (мал. 4.2). Взагалі ж, круглі отвори різного розміру в тілі вежі повинні випливати один за одним кожні 20 поверхів.
Мал. 4.2. Зелена середина споруди.
Звичайно, реалізація цього проекту у Лондоні поки що під питанням, не тільки через конструктивні та фінансові проблеми, а й через недовіру консервативних лондонців до висотних споруд. Але сам проект є вигідним, і через те має великі можливості реалізації.
РОЗДІЛ 5. NACKHEEL HARBOUR & TOWER – ГАВАНЬ У РАЮ
Спекотне сонце, золотаві пісочні пляжі, тепле море і легкі білі яхти – ось що таке прибережжя Дубаю. Для великого міста, що має гармонічно поєднатися з витонченою атмосферою цих прекрасних місць, необхідно придумати щось справді особливе. Саме для такого міста і запроектований житловий масив і одночасно порт Nakheel Harbour & Tower з хмарочосом заввишки понад 1 км (мал. 5.1). Він стане не просто найвищою будовою в світі, але і єдиною в світі пристанню, розташованою в центральній частині міста (мал. 5.2).
Мал. 5.1. Вигляд масиву у гавані.
Nakheel Harbour & Tower є частиною проекту "Арабський канал", що передбачає перетворення частини Дубая на острів. Масив розташується на території в 270 га і складатиметься з чотирьох окремих хмарочосів у складі єдиної конструкції, оточених 40 іншими будівлями різної висоти (від 20 до 90 поверхів та висотою до 350 м). Сама ж "башта" матиме 200 поверхів і 150 ліфтів, в середині її на кожному рівні буде атріум з рекреаційною зоною. Дизайн Nakheel Tower включає елементи традиційної ісламської архітектури і містобудування - сади Альгамбри в Іспанії, порт Александрія в Єгипті, місце для прогулянок в р. Танжер (Марокко) і мости в м. Ісфахан (Іран). У Nakheel Tower буде 19 тисяч житлових одиниць, 3,5 тисяч готельних номерів і шикарний готель на 100 номерів майже на верхівці башти. У житлових резиденціях багатофункціональної вежі розмістяться 55 тис. чоловік. Крім того, її офіси зможуть прийняти ще 45 тис. чоловік. Для жителів і працюючих передбачено також 10 тис. парковочних місць.
Підготовчі роботи по зведенню хмарочоса вже почалися і продовжаться близько 2-3 років. Над реалізацією проекту працюють більше 30 тисяч інженерів і кваліфікованих робочих. Після завершення будівництва, яке займе 10 років і коштуватиме, за попередніми розрахунками, близько 38 млрд доларів США, в Nakheel Harbour & Tower буде створена автономна інфраструктура, що буде виконувати як функцію житлового масиву, так і повноцінного порта. Безперечно, що Nakheel Harbour & Tower буде однією з найвизначніших архітектурних пам’яток Дубаю.
ВИСНОВОК
Висотні міста є не просто прогресивними і економічними проектами, вони також є рішенням багатьох урбаністичних проблем як технічного, так і екологічного плану. Будівництво «вверх» дозволяє економити площу дорогої землі, при цьому зменшуючи житлову площу і зменшуючи площу інфраструктури. В таких містах можуть проживати сотні тисяч людей, які водночас забезпечені місцями для житла, роботи і відпочинку. Великим плюсом є вироблення і використання екологічно чистої енергії за допомогою вітряків та сонячних батарей. Висотні міста поєднують в собі економію площі хмарочосів та повну функціональність великих міст, що дозволить їм в майбутньому повністю замінити старі міста. Але разом з тим є багато невирішених проблем, що стають на заваді реалізації проектів: це і конструктивні складнощі, які потребують великих інтелектуальних та матеріальних ресурсів, і надвелика вартість, що не приваблює багатьох потенційних інвесторів, а також часова невизначеність зведення величезних споруд. Але все-ж таки плюси переважають над мінусами, висотні міста зводяться і розвиваються по всьому світу, і вже немає сумнівів, що вони є майбутнім містобудування.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. http://www.membrana.ru/articles/inventions/2004/03/23/160800.html
2. http://www.membrana.ru/articles/technic/2002/05/23/020200.html
3. http://www.ecology.md/section.php?section=tech&id=824
4. http://ru.wikipedia.org/wiki/X-Seed_4000
5. http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/193647
6. http://www.membrana.ru/articles/global/2007/06/15/185100.html
7. http://sob.ru/issue1619.html
8. http://www.membrana.ru/articles/global/2007/05/16/171700.html
9. http://www.middleast.ru/articles/9
10. http://www.mobi.ru/Articles/3509/Muzyka_v_prostranstve.htm
11. http://forum.te.ua/showthread.php?t=30313
12. http://www.membrana.ru/articles/imagination/2008/02/28/185700.html
13. http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=739709